Hpv – Genital Siğiller – Kondilom Hpv, Genital Siğil Veya Kondilom Nedir?

HumanPapilloma Virüs (HPV) insanlara genellikle cinsel yolla bulaşan, genital bölgede siğil (diğer adı ile kondilom) yapabilen bir virüs hastalığıdır.

HPV Neden Önemlidir?

HPV, daha çok cinsel ilişki yoluyla bulaşan bir viral infeksiyondur. Kolay bulaşması, yaygın olarak görülmesine neden olmaktadır. Erkeklerde de nadir de olsa penis, skrotum (yumurtalık) ve anüs etrafı kanserlerine neden olabilmektedir. Kolay bulaşması, toplumda yaygın olarak görülebilmesi ve kanser nedeni olabilmesi nedeniyle önem kazanmaktadır. HPV, toplumumuzu da yakından ilgilendirmektedir. Çünkü bizim toplumumuzda da yaygındır.

hpv

Erkeklerde Genital Siğil, Kondilom En Çok Hangi Bölgede Görülür? Peniste Siğil Görülme Yerleri Neresidir?

Human papilloma virüsünün 70 ‘in üzerinde tipi tanımlanmış olup bunların yaklaşık 30 tanesi anogenital (makat ve genital bölge alanı) bölgeye yatkınlık göstermektedir. Erkekte en sık prepusyum (sünnet derisi), frenulum ve koronal sulkusta (penisin uç-baş kısmındaki oluk) yerleşir. Tek bir lezyon görülebileceği gibi tüm genital bölgeye yayılmış çok sayıda lezyon da olabilir. Erkeklerde ayrıca makat, anüs etrafında da sıklıkla gözlenmekte olup buradan bağırsağın son kısmına da yayılabilmektedir.

Genital Siğillerin Erkeklerdeki Görüntüsü Ne Şekildedir? Peniste Genital Siğiller Ne Boyutta Olur?

Erkeklerde cinsel bölgedeki lezyonlar genellikle 2-10 mm çapındadır. HPV enfeksiyonu klasik formu olan kondiloma aküminata lezyonlarında %70-95 oranında HPV tip 6 ve 11 olduğu ve kanserojen tiplerin daha az olduğu bildirilirken, belirti vermeyen lezyonda ise genellikle kanserojen HPV alt tiplerinin (tip 16 ve 18) bulunduğu bildirilmiştir.

Erkeklerde Tanı Nasıl Konulur? Hangi Yol İzlenir?

Tipik HPV enfeksiyonuna bağlı cilt lezyonları (karnıbahar benzeri lezyonlar) kolayca tanını. Prezervatif siğillerden korunmada yetersizdir. Bu nedenle de tedavi altında çiftlerin ilk 1 ay prezervatifle dahi ilişkide bulunması önerilmez.

Genital Siğiller, Peniste Siğil, HPV Virüsü Erkekte Kansere Yol Açar mı?

Genital HPV enfeksiyonu ile genital kanser oluşumu arasında yakın ilişki vardır. Özellikle HPV tip 16 erkekte skrotal kanserlerde (skrotum, torba kanseri) de tespit edilmiştir. Ayrıca penis kanserine de sebep olduğu bilinmektedir.. Erkeklerde penis kanserine yol açabilen HPV ayrıca makat ve anüs bölgesi civarında yerleştiğinde de makat ve kalın bağırsağın son kısmı olan rektum bölgesinde kansere sebep olabilmektedir. Bunun dışında HPV, özellikle oral seks yoluyla erkeklerde damak, geniz, bademcik, dil, gırtlak kanseri ve bazı durumlarda yemek borusu kanserine de neden olduğu da bilinmektedir. Kısacası Human papilloma virüsü bulaşabildiği tüm bölgelerde kanser oluşumu için ciddi bir risk faktörüdür.

genital-hpv

HPV nin meydana getirdiği lezyonlar

Genital Siğiller,HPV Virüsü Erkeklerde Ne Şekilde Bulaşır ve Yayılır?

Bu HPV enfeksiyonu en sık cinsel ilişki sırasında bulaşır. Son yıllarda özellikle bu hastalığın görülme oranının giderek arttığını gösteren bir çok rapor ve yayın vardır. HPV enfeksiyonu ile ilgili en önemli risk faktörleri yaş ve cinsel partner sayısıdır. Hastalık en çok aktif cinsel dönemde görülür. Çok bulaşıcı bir virüstür, yalnızca genital bölgelerin yakın teması ile veya umumi tuvaletlerden bile bulaşabilir. FAKAT HER TEMAS EDEN  KİŞİDE LEZYON YAPMAZ KİŞİNİ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ DİRENÇLİ İSE  HİÇBİR ŞİKAYET YAPMAYABİLİR  .Kuluçka süresi (virüsün vücuda girdikten sonra siğillerin görünür hale gelmesi için geçmesi gereken süre ) 3 hafta ile 7 ay gibi uzun bir süredir. Bu nedenle de etkin tedavi zordur. Hele evli ya da cinsel beraberliği olan çiftlerde tedavi çok daha zordur. Bu hastalığı diğer cinsel temasla bulaşan hastalıklardan ayıran en önemli farkı günlük yaşantısını etkileyen ŞİKAYET OLUŞTURMAZ. Çoğu kişi bu siğilleri taşıdığını bilir ama durumun ciddiyetinden haberdar değildir. Bu nedenle de doktora tedavi için başvurmaz. HPV başka yollardan bulaşabilir mi? Enfekte tuvalet oturağı, kapı kolu, havlu, sabun, yüzme havuzları veya küvetten HPV’nin geçebileceğine ait kanıt yoktur,fakat klinik tecrubelerimize gore  genital temizlik icin kullanılan jiletlerin ortak kullanılmasi sonucu bulaştığı görülmüştür. Klinik çalışmalarda bu tür bir geçiş olduğu gösterilememiştir. Ancak, açıklanamayan bazı HPV lezyonlarının oluşumunda cinsel olmayan yolların olasılığını ekarte ettirmez.

Erkeklerde Genital Bölgede, ve Penisteki Siğiller Nasıl Tedavi Edilir?

Erkekteki HPV lezyonun yaptığı genital siğillerin (kondilom) tedavi şekli lezyonların yerine, sayısına, büyüklüğüne, hastanın uyumuna, yaşına ve ağrı eşiğine göre değişebilir. Virüs hastalıkları tedavisinde antibiyotiklerin bir etkisi yoktur. Bu hastalığın tedavisinde amaç görünen ve görünmeyen lezyonları tümüyle ortadan kaldırarak tekrar oluşma riskini ve bulaştırıcılığının azaltılmasıdır. Yok edilme ise cerrahi olarak çıkarılması, koter veya karbondioksit laser uygulanması ile yakılması, kriyoterapiyle dondurulması veya bazı grup hastalarda krem, sıvı şeklinde ilaçlarla yakılması ile mümkündür. Bu tedavi modelleri kombine de edilebilir. Bu tedavi yöntemlerinden koterizasyon ve plazma terapi ile tedavi en pratik tedavi modelidir. Krem ve solüsyonların etkisi hemen görülmez, haftada birkaç kez hasta tarafından uygulanır. Lezyonun dışına taşınca normal dokuda da harabiyet oluşur. Görülmeyen lezyonlar yok edilemez. Ciltte leke daha fazla kalır. Merkezimizde koterizasyon işlemi herhangi bir ağrı, acı ve hastaların günlük faaliyetlerine engel olmayacak yöntemlerle uygulanmakta olup gerekli durumlarda histopatolojik inceleme için parça da alınabilmektedir .

HPV’yi Ömür Boyu Taşıyacak mıyım?

Bu sorunun cevabı açık değildir. HPV’ye hassas testlerde (polymerase chain reaction (PCR) ve Hybrid Capture 2) pozitif olan kişilerin %70’i ilk yıl içinde, %90’ı ise 2 yıl içinde negatif oldukları görülmüştür. Bu durum HPV’ye karşı etkin immün cevaba bağlıdır. Bunun tam olarak ne anlama geldiği bilinmemektedir: virüs vücuttan tamamen arındırıldı mı, yoksa bu hassas testlerde dahi saptanamayan çok düşük sayılara kadar baskılandı mı? HPV’ye karşı etkili immün cevabı olan çoğu kişide lezyon gelişmediğinden HPV’nin tamamen yok edilmesi veya baskılanması önemli değildir.

Yaşamın geri kalan döneminde bağışıklık sisteminde ciddi zayıflama olduğunda, bazı kişilerde siğiller ve diğer HPV lezyonları nüks edebilir.

HPV Bulaşıcılığından Korunmaları İçin Prezervatif Yeterli Midir?

Hayır, maalesef cinsel yolla bulaşan HPV’den korunmak için sadece prezervatif kullanmak yeterli olmamaktadır. Çünkü Human papilloma virüsü, cinsel ilişki sırasında temas eden bütün cilt bölgelerinden bulaşabilmektedir. Ayrıca virüsün bulaşması için tam bir cinsel ilişki yaşamak ta gerekmemektedir. Genital bölgeye yakın kasık arasında virüs taşıyan bir kişi başka bir kişinin dış genital bölgesiyle sürtünme yolu ile temas etmesi halinde de virüs ciltten cilde geçebilmektedir. Prezervatif etkili olmadığı için tek eşlilik dışında korunma yolu yoktur.

Genital Siğil, HPV Virüsünüz Var İse ; HPV lezyonu , genital siğil veya kondilom oluşumlarını tıraş etmeyiniz ve kesmeyiniz.

HPV virüsü tespiti için bir kan testi vardır , fakat sonuçları çok başarılı değildir negatif sonuçları % 100 negatif anlamına gelmiyor. Kondilom tanısı konan kişilerin partnerleri de mutlaka muayene olmalı ve gerekirse tedavi edilmelidir. Çünkü tedavi edilmemiş bir partner enfeksiyonun sürekli yeniden bulaşmasına neden olabilir.

Erkeklere HPV Aşısı (Gardasil veya Cervarix) Uygulanmakta mıdır?

Evet, Dünya sağlık örgütü tarafından erkeklerde kulanımı onaylanmıştır. % 90 nın üzerinde genital siğillerde koruyuculuğu mevcuttur . 9 yaşından sonra aşı yapılabilir .

erkeklerde-hpv-asisi

Sonuç olarak tedavi edilebilir bir hastalık olmakla beraber  ciddiye alınıp tedavi edilmesi gereken bir durumdur. ayrıca partnerinde mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gerekmetedir.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0264410X06005767

Ayrıca HPV bulaşma ihtimali varsa mutlaka değerlendirilmesi gereken diğer hastalıklar

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

sertlesme-sorunu-erektil-disfonksiyon-tani-ve-tedavi-yaklasimlari
Sertleşme Sorunu (Erektil Disfonksiyon) Tanı ve Tedavi Yaklaşımları

İktidarsızlık  yada sertleşme bozukluğu  cinsel ilişkinin yerine getirilmesi için ger…

Genç Erkeklerde Şekerli Gazlı İçecekler ve Düşük Testosteron Araştırmalar Tüketmeyin  Diyor

Genç Erkeklerde Şekerli Gazlı İçecekler ve Düşük Testosteron Araştırmalar Tüketmeyin …

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...