Çemen Otu ile ilgili Herşey

 Çemen Otu

 

Çemen otu tohumları ve özü, Trigonella foenum-graecum L bitkisinden gelir ve tarihsel olarak antispazmodik, iştah uyarıcı, yüksek kolesterol, yaralar, kan temizleyici ve balgam söktürücü etkiler gibi çeşitli kullanımlar için kullanılmıştır.  Hem Ayurveda'dan (çoğunlukla) hem de Geleneksel Çin Tıbbından (daha az bir dereceye kadar) türetilmiştir  ve çoğu geleneksel ilacın aksine, aynı zamanda bir çeşni gibi görünmektedir. 

Anksiyete ve depresyon için ev çözünü olarak kullanmak da dahil olmak üzere fenugeek tohumlarının başka geleneksel kullanımları da vardır (Danimarka). 

 

DERECE

KANIT DÜZEYİ

 

KANIT DÜZEYİ

?

SONUÇ

ETKİNİN BÜYÜKLÜĞÜ

?

ARAŞTIRMA SONUÇLARININ TUTARLILIĞI

?

NOTLAR

B seviyesi

İştah

-

Düşük

 

İştah üzerinde değişken etkiler, ancak görünen o ki çemen otu lifleri (genellikle takviyelerde değil), çoğu diyet lifine benzer şekilde iştahı azaltabilirken, saponinlerin (yaygın olarak takviye edilen) hiçbir etkisi yok ...

Daha fazla gör

B seviyesi

İnsülin

-

Düşük

 

Çemen otunun insülin seviyeleri üzerindeki etkisi konusunda fikir birliği yok

B seviyesi

Testosteron

-

Yüksek

 

Testosteronda bir artışı destekleyen sınırlı kanıt olmasına rağmen, böyle bir artışı inkar etmekten çok daha fazla kanıt vardır.

c sınıfı

Süt Üretimi

kuvvetli

-

 

Çemen otu verilen emziren kadınlarda süt üretimindeki artışlar kaydedildi ve süt üretiminin ikiye katlandığına dikkat çeken en iyi deneme ile oldukça önemli bir iyileşme olduğu görülüyor.

c sınıfı

Libido

Dikkate değer

-

 

Testosteron üzerinde önemli bir etkinin olmaması ve DHT'nin olası baskılanması nedeniyle kayda değer olan libido artışları daha önce kaydedilmiştir (teorik olarak libidoyu azaltmalıdır, ancak büyük ...

Daha fazla gör

c sınıfı

Kan şekeri

Minör

Çok yüksek

 

Çemen otunun yutulmasının ardından kan şekerinin düşmesine neden olduğu görülüyor.

c sınıfı

Vücüt yağı

Minör

-

 

Çemen otu verilen sporculardaki yağ kütlesini ölçen tek başına bir çalışma, yağ kütlesinde kayda değer bir derecede olmayan bir azalma kaydetti.

c sınıfı

DHT

Minör

Orta

 

Aksi halde sağlıklı erkeklerde çemen otu tohumu tüketiminin ardından DHT'de bir azalma kaydedildi, ancak güvenilmez görünmektedir.

c sınıfı

Glisemik kontrolü

Minör

-

 

Saponin içeriğinden daha çok çemen otu liflerinin göstergesi olsa da, kan şekerindeki azalmaya bağlı olarak glisemik kontrolü iyileştirebilir.

c sınıfı

Glikojen Resentezi

Minör

Orta

 

Glikojen yeniden sentez oranları üzerinde karışık etki, ancak olası bir yararı olabilir

c sınıfı

HDL-C

Minör

-

 

HDL-C'de bir artış, çemen otu alımı ile ilişkilendirilmiştir.

c sınıfı

Trigliseridler

Minör

-

 

Trigliserid seviyelerini düşürebilir

c sınıfı

Kortizol

-

-

 

Çemen otu alımını takiben kortizol seviyeleri üzerinde anlamlı bir etkisi yok

c sınıfı

Estrojen

-

Çok yüksek

 

Östrojen seviyelerinde önemli bir etki tespit edilmedi

c sınıfı

Yağsız kitle

-

-

 

Bir egzersiz programı verilen, sağlıklı eğitimli erkeklerde yağsız kitle birikiminin kanıtlanmış bir faydası yok

c sınıfı

Leptin

-

-

 

Çemen otu ile dolaşımdaki leptin seviyelerinde önemli bir etki tespit edilmedi

c sınıfı

Prolaktin

-

-

 

Çemen otu ve prolaktin seviyeleri ile saptanabilir etkileşim yok

c sınıfı

Prostata Özgü Antijen

-

-

 

Prostata özgü antijen seviyeleri üzerinde anlamlı bir etkisi yok

 

1.2 Bileşim

Trigonella foenum-graecum tohumları (Çemen otu tohumları; bu bitkinin ana aktif bileşeni) şunları içerir:

 • Bir betain molekülü olan trigonellin, yonca ve kahvede de yüksek seviyelerde bulunur 

 • 4-hidroksiizolösin  ve öncüsü 2-oksoglutarat. 

 • Protodioscin  Tribulus Terrestris'e benzer

 • İki Trigoneoside, Trigofaenoside A ve Glycoside D 

 • Diosgenin  ve Yamogenin 

 • GII, şu anda adı verilmeyen bir bileşik 

 • Vücut atılımlarının akçaağaç şurubu kokusuna neden olan 3-hidroksi-4,5-dimetil-2 (5H) -furanon (HDMF; aka. Sotolon) 

 • 85.50ng / mg Protocatechuic asit (etil asetat ekstresi) veya 31.25ng / mg (su ekstresi), kinik asit 15.97ng / mg (etil asetat ekstresi) 165.55ng / mg (su ekstresi) gibi küçük fenolikler,  ve 3.93ng / mg (etil asetat ekstresi) veya 3.10ng / mg (su ekstresi) gallik asit

 • Apigenin-7-O-glikozit (etil asetat ekstresinde 1955,55 ng / mg  )

 • Luteolin-7-O-glikozit (etil asetat ekstresinde 725.50ng / mg )

 • 576.50ng / mg (etil asetat ekstresi ) ve su ekstraktında (6.82ng / mg  ) daha düşük C vitamini

 • Potasyum (603 +/- 15mg / 100g  ), Magnezyum (42 +/- 5mg / 100g  ), kalsiyum (75 +/- 9mg / 100g ) Çinko (2.4 +/- 0.2mg / 100g  ), Demir (25.8 +/- 1.2mg / 100g  ) ve hem Manganez hem de Bakır (0.9 +/- 0.1mg / 100g  )

Çemen otu da tripsin ve kimotripsin (protein sindirim enzimi) inhibitörlerine de  sahip olduğu belirlendi. 

Çemen otu ham etil asetat özütü, tüm çemen özleri arasında en yüksek antioksidan özelliklere sahip gibi görünmektedir. 

Diyet karbonhidratları ve lifleri (ikincisi toplam tohum ağırlığının  % 6.28-9.3'ünü oluşturur ) şunları içerir:

 • 1.5: 1 galaktoz: mannoz oranına sahip galaktomanninler gibi çözünür lifler 

Çemen otunun yağ asidi bileşeni (toplam kuru ağırlığın% 4.51-7.1'i  ) çoğunlukla oleik (% 16.3), linoleik (% 50) ve linolenik asitlerden (% 24.4) oluşur. 

Çemen otu yağı (aromatik bileşen) Neryl asetat (% 17.32), Kafur (% 16.32), β-Pinene (% 15.05), β-karyofilen (% 14.63), 2,5-dimetilpirazin (% 6.14), Geranial (% 4.81) içerir. ), 6-metil-5-hepten-2-on (% 4,48), 3-okten-2-on (% 4,32), α-selinen (% 4,04), α-Terpineol (% 2,77), α-Kampholenal ( % 2,63), α-pinen (% 2,61) ve γ-Terpinen (% 2,08). 

Tohumların protein içeriği% 12.9-28.4 gibi görünmektedir, ancak oldukça değişkendir. 

1.3 Standardizasyonlar

Biyoaktif Trigonellini izole etmek için Fenugeek'in standartlaştırılmış bir hidroalkolik özütü, SFSE-T olarak bilinir.

Çemen otu Farmakolojisi

2.1 İlaç Etkileşimleri

Çemen otu (testten bir saat önce son doz ile sekiz gün boyunca 300 mg / kg tohum tozu), bir karbamazepin izleyici testi ile değerlendirildiğinde, CYP3A4 ile önemli ölçüde etkileşime girmedi. [

Şu anda CYP3A4 enzimatik aktivitesi ile bilinen herhangi bir etkileşim yoktur.

Çemen otu (testten bir saat önce son dozla tavşanlarda sekiz gün boyunca 300 mg / kg tohum tozu), bir siklosporin izleyici testi ile değerlendirildiği üzere P-glikoprotein işlevi ile önemli ölçüde etkileşime girememiştir. 

P-glikoprotein dışa akış proteini üzerinde herhangi bir inhibe edici veya indükleyici özellik yok gibi görünmektedir.

3  Çemen otu Nöroloji

3.1 Mekanizmalar

IC A (MAO-A) oksidaz inhibe monoamin için çemen tohumu göründüğünü bir etanolik özü , 50 4 ug / mL ve trigonelin (% 84) yüksek seviyelerini ihtiva eden bir ekstre, bir IC ile MAO özellikleri göstermiştir 50 528μg arasında / mL (saf trigonellin varsayılarak 2.81µM).

Yüksek bir trigonellin özü (% 84) bir IC ile engelleme, monoamin oksidaz B (MAO-B) not edilmiştir 50 391μg / mL (2.1μM saf trigonellin varsayılarak). 

Çemen otu tohumları, görünür bir duyarlılık olmaksızın monoamin oksidaz (MAO) enziminin her iki formunu da inhibe etme potansiyeline sahiptir. Bu, kısmen trigenollin içeriği ile ilişkili olabilir, ancak etanolik ekstraktta MAO-A'yı inhibe edebilen daha güçlü bir molekül olabilir.

3.2 Kolinerjik Nörotransmisyon

10-100 mg / kg çemen otu tohumu özütünün (% 82 trigonellin) oral yoldan alınması, sıçanlarda (bir Parkinson modeli) antikolinerjik etkiler göstermede başarısız olmuştur. 

3.3 Serotonerjik Nörotransmisyon

Çemen otunun etanolik bir özütü, 10 mg / mL'ye kadar olan konsantrasyonlarda serotonin taşıyıcısına (SERT) afinite gösteremedi, bu da bir SSRI olarak potansiyel kullanım olmadığını düşündürdü. 

Fenugeek, serotonin taşıyıcısına herhangi bir afiniteye sahip görünmüyor.

Çemen otunun çevreye enjekte edildiğinde analjezik özellikler gösterdiği bilinmektedir ve omurganın serotonerjik sistemi geri döndürülemez şekilde hasar gördüğünde ( 5,7-dihidroksitriptamin enjeksiyonları ), düşük doz çemen otunun analjezik özellikleri ortadan kalkmış ve daha yüksek dozlar azaltılmıştır. 

Serotonerjik sinyalleme, çemen otunun periferdeki analjezik özelliklerinde rol oynuyor gibi görünmektedir.

3.4  Çemen otu ve İştah

42 mg / kg Çemen otu kullanan sıçanlarda yapılan bir çalışma, başka türlü sağlıklı gönüllülerde sulu özütün 40 mg / kg vücut ağırlığında insanlarda tekrarlanan iştahta bir artış olduğunu göstermektedir 

Obez kişilerde, günlük alınan çemen otu (1176 mg), genel olarak iştahı önemli ölçüde etkilemeden spontan yağ alımını azalttığı görülürken  , izole edilmiş lifler (4-8 g) günlük olarak obez kişilerde tokluğu uyandırıyor gibi görünmektedir.

Normal kilolu kişilerde artan bir etkiyle (ilişki, normal kilonun zorunlu bir ön şart olup olmadığı bilinmemektedir) ve obez kişilerde doyurucu veya uyarıcı etkisi olmayan iştahı düzenlemede rol oynamaktadır. En az bir çalışma, diyetle alınan yağ asitlerinden tercihli bir iştah değişikliği olduğunu belirtti.

3.5 Analjezi ( ağrı kesme )

Çemen otu enjeksiyonları (intratekal olarak 500-2,000µg veya intraperitoneal olarak 1g), spinal serotonerjik sistem aracılığıyla aracılık edilen sıçanlarda analjezik özelliklere sahip gibi görünmektedir; bu, aspirin gibi NSAID ilaçlara benzer bir etki mekanizmasıdır  ve 5,7-dihidroksitriptamin  enjeksiyonları ile spinal serotonerjik sisteme zarar vererek veya serotonin paraklorofenilalanin ile sentezini önleyerek inhibe edilebilir . 

Spinal sinir hasarını (ya kısmi siyatik sinir ligasyonu (PSNL) ya da siyatik sinir ezilme yaralanması (SNCI) hasarı) takiben bir ay boyunca 50-200 mg / kg'da sıçanlara oral olarak verilen bir çemen otu tohumu özütü (IND01), iki hafta veya takviyeden sonraki yaralanmalardan kaynaklanan hiperaljezi, ancak iki gün değil. 200 mg / kg IND01 ile analjezinin büyüklüğü, 100 mg / kg piridoksin HCl referansı ile karşılaştırılabilirdi. 

4 Kardiyovasküler Sağlık

4.1 Soğurma

Bağırsaklarda, çemen otu tohumlarının lif bileşeni, kolesterol ve safra asitlerinin alımını bastırabilir. 

5 Glikoz Metabolizması ile Etkileşimler

5.1 Soğurma

Çemen otu bir bütün olarak, bir alfa-amilaz ve maltaz inhibitörü (sırasıyla nişasta ve maltoz sindirim enzimleri) olarak hareket ederek karbonhidratların emilimini zayıflatabilir.  

Bu, diyabetik sıçanlarda yemlerin % 5'inde Çemen Yağı ( ağırlıkça % 15 Balık Yağı ) ile in vivo olarak kaydedilmiştir , düşük karbonhidrat enzim aktivitesi (% 46 ve 37 sırasıyla pankreatik α-amilaz ve maltaz için% azalma; plazma için% 52 ve% 35). 

Sağlıklı insanlarda bir yemekten sonra serum glikozundaki düşüş kaydedilmiştir. 

5.2 Mekanizmalar

Steroid saponinlerin kendi başlarına glukoz metabolizması üzerinde önemli bir etkiye sahip olmadığı  ve Çemen otunun zamkının giderilmesinin (çözünür liflerin çıkarılması) Çemen otunun yemek sonrası kan şekeri artışlarını azaltma yeteneğini azalttığı belirtilmiştir. 

Diyabetik tavşanlarda, 50 mg / kg'da saflaştırılmış GII, kan şekerini normale yakın konsantrasyonlara düşürebilir ve HbA1c'yi azaltabilir. 

5.3 Pankreas

İzole steroidal saponin içeriği ile not edilen diyabetik sıçanlarda  çemen otu tohumu yutulmasıyla pankreas beta hücreleri üzerinde koruyucu bir etki kaydedilmiştir. 

Çoğunlukla çemen otuna özel olan 4-hidroksiizolösin (bundan böyle 4OH-Ile) (doğal olarak veya modifikasyon  yoluyla bazı bakteri sentezlerinin ötesinde ), yüksek glikoz konsantrasyonu koşulları altında pankreas beta hücrelerinden insülin salgılanmasına neden olabilir  normal serum glukoz konsantrasyonlarında çok az etkililik ile veya sıfır.  4OH-ILE, lösin  gibi diğer insülin salgılanmasını indükleyicileri engellemiyor gibi görünmektedir ve 50 mg / kg vücut ağırlığı dozları diyabetik farelerde glikoz, LDL ve insülini azaltabilir. 

5.4 Müdahaleler

Streptozotosin ile indüklenen diyabetik farelerde, 21 gün boyunca günde 1.500 mg / kg çemen otu tohumu, kan şekeri seviyelerinde% 58'lik bir düşüşle ilişkilendirildi (hala gerçek kontrolden% 116 daha yüksek), insülin üzerinde önemli bir etkisi yoktu.  Alloxan ile indüklenen diyabetik sıçanlarda da kan şekerinde azalma kaydedilmiştir (tohumların 2-8g / kg'ı). 

21 günlük 1,500 mg / kg Çemen otu, hepatik enzimler G6P (diyabet yoluyla görülen değişikliğin% 59'u tersine çevrildi) ve G6P dehidrojenazdaki (% 30) gelişmelerle ve ayrıca hepatik glikojen depolamasında iyileşme ile ilişkilidir; Diyabet sırasında azalan fosfofruktokinaz etkilenmedi.  Alloxan ile indüklenen diyabetik sıçanlarda hem böbreklerde hem de karaciğerde (sıçan diyetinin% 5'i) karaciğer enzimlerinde faydalı bir değişiklik kaydedilmiştir 

Diyabetik sıçanlarda diyabetin biyokimyasal belirteçlerinin azaltılmasında bir miktar söz veriyor gibi görünüyor

Alloksan kaynaklı diyabetik sıçanlarda yüksek dozda Çemen otu (günde 2-8 g) kullanan bir çalışma, sağlıklı kontrol sıçanlarının da kan glikozunda bir düşüş yaşadığını kaydetti. 

Bu, Tip I diyabetli insanlarda (100 gr yağsız Çemen otu)  ve Tip II diyabet hastalarında günlük 1 gr hidroalkolik ekstrakt kullanan kontrol grubuna göre HOMA yoluyla insülin duyarlılığında% 53 artış olduğu görülmüştür. . 

Glisemik kontrol için faydalar tohumların kendileri,  yağı alınmış tohum ekstresi ve tam tohum tozu ile görülmüştür . Çemen otu, ekmek üzerinde olumsuz tat etkileri olmadan ağırlıkça% 5 çemen unu içeren bir ekmek ürününe başarıyla dahil edildi, bu, yemekten sonra glikoz artışlarını düşürmek için in vivo olarak kullanıldı. 

 

6 Çemen  Otu Yağ Metabolizması ve Obezite

 

3 ay boyunca günde iki kez 2.500 mg çemen otu kullanan bir çalışmada, sağlıklı bireylerde kan şekerinde veya kan lipidlerinde herhangi bir değişiklik olmadığını, ancak Tip II diyabetli kişilerde kan şekerinde bir azalma ve kan lipid parametrelerinde (kolesterol ve trigliseritler) azalma olduğunu belirtti. Hem Koroner Arter Hastalığı hem de diyabeti olan kişilerde. Bu, çemen otunun kan lipidlerini düşürme yeteneğine sahip olduğunu, ancak glukoz metabolizmasındaki sorunları gidermekle birlikte dolaylı olarak çalıştığını göstermektedir. 

 

7 Çemen Otu İskelet Kası Kütlesi ve Performansı

7.1 İskelet Kası

900 mg'da ve 3.5g Kreatin monohidrat ile birlikte uygulandığında , çemen + kreatin, yağsız vücut kütlesini ve gücünü arttırmada 8 hafta boyunca 70g dekstrozun yanı sıra Kreatin (Creatine) kadar etkili görünmektedir.  Bu son çalışmayla ilgili birkaç sorun, gerçek bir kontrol grubu içermemesini (karşılaştırmalı çalışma), Çemen otu grubunun başlangıçta daha az ağırlık vermesini ve daha fazla baskı yapmasını (muhtemelen zayıf randomizasyon) ve Indus Biotech'ten sağlanan fonları içermemektedir.

7.2  Glikojen

Bir inceleme  , insülin sinyallemesinde bir ara ürün olan PI3K'yi aktive ederek glikozun kassal alımını aktive etmenin yanı sıra yukarıdakilerin pluripotent etkilerini not eder.  Kas alımındaki bu artış, yorucu egzersizden sonra glikojen yenilenmesini artırabilir ancak itiraz edilmiştir.  

8  Çemen otu  veHormonlarla Etkileşimler

8.1 Testosteron

Sıçanlarda, 4 hafta boyunca 10-35 mg / kg Çemen otu furostanolünün oral alımı, dolaşımdaki testosteron seviyeleri üzerinde önemli bir etkisi olmayan levator ani kasının ağırlığında bir artışa neden olmuştur (erkeklerde anabolik etkilerin göstergesi olduğu düşünülmektedir).  Bu çalışmada prostat ağırlığı değiştirilmedi.

Testosterondan bağımsız olası androjenik etkiler, ancak bunun güçlü bir androjenik etki olduğu fikrini destekleyen hiçbir kanıt bulunmamakla birlikte

 

Çemen otunun bir kez 500 mg'da (Testofen marka adı), direnç eğitimi almış erkeklerde plaseboya göre 8 haftalık bir süre boyunca serum testosteronunu arttırdığı ancak başka bir çalışma ( Bir testosteron metaboliti olan DHT'de) benzer metodoloji kullanarak toplam veya serbest testosteron üzerinde anlamlı bir etki bulamadı  ve sağlıklı bir insanlarda  6 haftalık bir süre boyunca 600 mg Testofen kullanan bir çalışma da benzer şekilde testosteronda bir artış bulamadı. 

DHT ile ilgili olarak, DHT'yi ölçmek için yapılan bir çalışma, 8 hafta boyunca 500 mg Çemen otu takviyesinin başlangıcına göre% 9.42'lik bir düşüş kaydetti. 

DHT'deki azalma yoluyla Çemen otunun 5 alfa-redüktaz özelliklerinin desteklenmesine rağmen, sağlıklı erkeklerde testosteron artışına ilişkin karışık sonuçlar.

8.2 Tiroid Hormonları

Yüksek kan şekerini indüklemek için eksojen tiroid hormonları (T4 ve T3) verilen sıçanlarda 220 mg / kg Çemen otu tohumları kan şekerindeki yükselmeyi ve tiroid hormonlarının yükselmesini bastırabildi; 

9 Çemen otu ve  Organ Sistemleri ile Etkileşimler

9.1 Karaciğer

Çemen otu, Alüminyum Klorür toksisitesine karşı erkek sıçan yeminin% 5'inde oksidatif karaciğer patolojisine karşı koruduğu kaydedildi. 

Çemen otu , Pueraria Lobata ve Hovenia Dulcis gibi bitkilere benzer şekilde, geleneksel kullanımına göre alkolle ilgili komplikasyonlar için öneriliyor gibi görünmektedir . 

 

60 günlük alkol alımı sırasında eşzamanlı olarak bir Çemen otu tohumu su özütü, tek başına etanol verilen sıçanların serumunda belirtilen oksidasyon ve karaciğer enzimlerinin artışında bir azalma ile ilişkilendirildi, bu da koruyucu etkileri düşündürdü. 

Bu iddia için büyük miktarda kanıt olmamasına rağmen, etanol alımına (birlikte uygulama) yanıt olarak karaciğer hücrelerini koruyabilir. Çemen otunu Silymarin ile karşılaştıran bir çalışma, potensin de dikkate değer olmadığını öne sürüyor.

9.2 Gözler

Alloksan kaynaklı diyabetik sıçanlarda günlük 2.000 mg / kg çemen otu tohumlarının alkollü bir özütü, 1000 mg / kg Pterocarpus marsupium kabuğu ile karşılaştırıldığında daha az koruyucu etkiye sahip olmasına rağmen, diyabet kaynaklı katarakt oluşumunu azaltabildi . 

 

10 Çemen otu ve Cinsellik ve Gebelik

10.1 Libido

Çemen otu ayrıca 6 hafta boyunca iki bölünmüş dozda günde 600 mg (Testofen marka adı,% 50 Fenusides) alındığında erkek libidoyu artırabilir. Birincil ölçüm, Derogatis röportajında ​​cinsel işlevsellik-öz bildirim (DISF-SR  ) için kendi kendine bildirilen puandır ve bildirilen küresel bir iyileşmenin yanı sıra orgazm ile memnuniyet alt ölçeklerinde önemli gelişmeler olmuştur .

10.2  Çemen otu ve Laktasyon

Çemen otu, hamile kadınlarda süt üretimini artırmak için yaygın olarak önerilen bir bitkidir  ve bazıları tarafından umut verici kanıtlara sahip birkaç bitkiden biri olarak görülmektedir.  Çemen otunun 'ter üretimini uyardığı' ve bu iki yapı (ter bezleri ve süt bezleri) benzer olduğundan süt üretimini etkilediği (geleneksel olarak) söylenir. 

Etki mekanizması spesifik olarak bilinmemektedir, ancak fitoesteojenler veya diosgenin ile ilişkili olabilir.  Anne sütünde Çemen otu biyoaktif maddelerinin varlığını pek fazla çalışma tespit etmedi, ancak Çemen otu çayı içen annelerin anne sütünün antioksidan kapasitesini değerlendiren bir çalışma, plaseboya göre önemli bir fark bulamadı. 

Fenugeek'in süt üretimini artırdığını destekleyen sınırlı kanıt, ancak Çemen otu Çayı'nın bu geleneksel kullanımı destekleyen ön kanıtları var.

10.3 Gebelik

Sıçanlarda 800 mg / kg vücut ağırlığı veya üzeri dozlarda (128 mg / kg insan tahmini dozu) çemen otu, hamile bir kadın tarafından tüketildiğinde doğum kusurlarına neden olabilen potansiyel olarak teratojenik bir maddedir  ; teratogenez mekanizmasının, kök hücre farklılaşmasının engellenmesi yoluyla olduğu varsayılmaktadır. 

10.4 Göğüs Büyütme

Çemen otu bazen göğüs büyütme maddesi olarak kullanılır;  bu fikri destekleyecek hiçbir kanıt yoktur.

10.5 Menopoz

Çemen otu geleneksel olarak (ve şu anda tıbbi olmayan dernekler aracılığıyla) vajinal kuruluğu azaltmak açısından menopoz tedavisi olarak önerilmektedir;  Şu anda bu iddiaları destekleyecek yeterli kanıt yok.

11 Diğer Tıbbi Durumlar

11.1 Parkinson

6-Hidroksidopamin toksisitesinden önce sıçanlara verilen 10-100 mg / kg SFSE-T'lik tek bir oral doz (beynin benzer bir bölgesine zarar verir ve bu nedenle bir hayvan araştırma modelidir) ve MPTP nörotoksisitesi kaydetti 30 mg / kg'lık ön tedavi, önceden tedavi edildiğinde daha az nöral toksisite belirtisi ile ilişkilendirildi.

12 Besin-Besin Etkileşimleri

12.1 Balık Yağı

Balık yağı , tek başına çemen otu, aynı miktarda (% 5) yarısından balık yağı ve yarım çemen karışımı (% 5) halinde, post-prandiyal kan şekeri pikini azaltılmasında çemen etkinliğini gösterdi geliştirmek için görünür . 

12.2 Arkabose

Arcabose, şekerin kana salınmasını hızlandırarak diyabet tedavisinde kullanılan bir alfa-glukozidaz inhibitörüdür. Arcabose: Çemen Sakızının 1: 0.8-1.2 ağırlık oranlarında (çözünür lif yönü), çemen otu, arkabozun bir saat içinde tamamen emilmesinden salınmasını artırabilir ve tam emilimi 8 saate kadar geciktirebilir, bu da çemen sakızını düşündürür. bağırsak yarı ömrünü artırabilir. 

Çemen otunun kendi anti-diyabetik olma kabiliyetinden dolayı, ilaç dağıtımında sinerjizm ve glikoz artışlarını azaltmada katkı maddesi olarak çalışır.

 

13 Güvenlik ve Toksisite

13.1 Genel

3 g / kg vücut ağırlığı etanol özütü çemen otunun oral dozu, bir çalışmada yan etkiler gösteremedi ve bu, 1 g / kg'lık en hipoglisemik dozajın üzerinde olduğu için daha yüksek dozlar çalışılmadı.  Başka bir çalışmada, LD 50 dişi farelerde 3.5 g / kg ve erkeklerde 4.1 g / kg olarak belirlenmiştir.

Çemen otuna karşı alerjiler kaydedildi ve tüm Leguminoseae ailesiyle bağlantılı gibi görünüyor ve her iki denek de nohutlara duyarlılık kaydetti; nohut alerjisi, olanların çemen  otuna tepki verme ihtimalleri vardır. 

13.2 Hamilelik / Annelik

Çemen otu, tarihsel olarak bir düşük yapıcı veya kürtajı tetikleyebilen bir bileşik olarak kullanılmıştır.  Önerilen mekanizmalar, üçüncü trimesterin sonlarında doğumu da tetikleyecek olan uterus duvarının kasılmalarıdır.

Sıçanlara aşırı beslendiğinde (800 mg / kg vücut ağırlığı), çemen otu ayrıca muhtemelen kök hücre bölünmesine müdahale ederek teratojenik potansiyel göstermiştir . Bu doz, insanlarda kabaca 128 mg / kg'a çevrilir.

13.3 Akçaağaç Şurubu İdrar Hastalığı (MSUD)

Akçaağaç Şurubu İdrar Hastalığı (MSUD), dallı zincirli amino asitlerin uygunsuz metabolizmasından kaynaklanan bir durumdur. Çemen otundaki aromatik, sotolon, bu metabolik bozukluğa sahip kişilerin idrarında var olduğu ve karakteristik tatlı kokusunu verdiği için MSUD için tanı kriteri olarak kullanılabilir.  Normalde diyetle alınmadığı için sağlıklı kişinin idrarında görülmez, ancak çemen otu içen veya tüketenlerde görünerek yanlış tanıya yol açabilir.  Annenin sotolon tüketimi doğumdan sonra bebeğe de geçebilir ve nesiller arası yanlış tanıya neden olabilir. 

Birkaç insan müdahalesi, idrarda "tuhaf" veya "tatlı" kokunun yan etkisine dikkat çeker. 


 

 Referanslar

 1. ^ Gıdalarda, Türlerde ve Doğal Ürünlerde Bulunan İnsülin Potansiyasyon Faktörü (IPF) .

 2. ^ Ziyyat A, vd. Doğu Fas'ta hipertansiyon ve diyabetin fitoterapisi . J Ethnopharmacol . (1997)

 3. ^ a b c Ulbricht C, vd. Çemen otu (Trigonella foenum-graecum L. Leguminosae): doğal standart araştırma işbirliği tarafından yapılan kanıta dayalı sistematik bir inceleme . J Herb Pharmacother . (2007)

 4. ^ Bir b c MAO-A serotonin taşıyıcısı ve inhibisyon afiniteden tedavi depresyon ve anksiyete Danimarka halk tıbbında kullanılan bitkilerin tarama .

 5. ^ Zhou J, Chan L, Zhou S.Trigonelline: diyabet ve merkezi sinir sistemi hastalığı için terapötik potansiyele sahip bir bitki alkaloidi . Curr Med Chem . (2012)

 6. ^ Haeri MR, vd. Streptozotosin ile indüklenen tip I diyabetik sıçanlarda çemen otunun (Trigonella foenum graecum) (2S, 3R, 4S) 4-hidroksiizolösininin insüline bağlı olmayan anti-diyabetik aktivitesi . Bitkisel Tıp . (2012)

 7. ^ Haefelé C, Bonfils C, Sauvaire Y. 4-hidroksiizolösin biyosentezinde yer alan Trigonella foenum- graecum'dan bir dioksijenazın karakterizasyonu . Fitokimya . (1997)

 8. ^ a b c d Varjas T, ve diğerleri. Çemen otunun araşidonik asit metabolize eden enzimlerin gen ekspresyonu üzerindeki etkisi . Phytother Res . (2011)

 9. ^ Yoshikawa M, vd. Tıbbi gıda maddeleri. IV. Çemen otu tohumu. (1): Trigoneosides Ia, Ib, IIa, IIb, IIIa ve IIIb'nin yapıları, Indian Trigonella foenum-graecum L tohumlarından yeni furostanol saponinler . Chem Pharm Bull (Tokyo) . (1997)

 10. ^ Uemura T, vd. Çemen otunun ana aglikonu olan diosgenin, HepG2 hücrelerinde LXRa aktivitesini inhibe eder ve obez diyabetik farelerde plazma ve hepatik trigliseritleri azaltır . J Nutr . (2011)

 11. ^ a b Hardman R, Jefferies TM. Kombine kolon kromatografisi ve kızılötesi spektrometri ile çemen otu tohumunda diosgenin ve yamogenin tayini . J Pharm Pharmacol . (1971)

 12. ^ Moorthy R, Prabhu KM, Murthy PS. Çemen otu (Trigonella foenum-graecum Linn.) Tohumlarından anti-hiperglisemik bileşik (GII), saflaştırılması ve diabetes mellitusta etkisi . Indian J Exp Biol . (2010)

 13. ^ Petit P, vd. Çemen otu tohumu ekstresinin sıçanda beslenme davranışı üzerindeki etkileri: metabolik-endokrin ilişkilidir . Pharmacol Biochem Behav . (1993)

 14. ^ a b Podebrad F, vd. 4,5-dimetil-3-hidroksi-2 {5H} -furanon (sotolon) - akçaağaç şurubu idrar hastalığının kokusu . J Inherit Metab Dis . (1999)

 15. ^ a b c d e f g h Kenny O, ve diğerleri. Çemen otu (Trigonella foenum-graecum) tohumları ve acı kavun (Momordica charantia) meyvelerinden elde edilen fenolik bileşiklerin antioksidan özellikleri ve kantitatif UPLC-MS analizi . Food Chem . (2013)

 16. ^ a b c d e f g h Al-Jasass FM, Al-Jasser MS. Suudi Arabistan Koşullarında Bazı Baharat ve Bitkilerin Kimyasal Bileşimi ve Yağ Asidi İçeriği . ScientificWorldJournal . (2012)

 17. ^ Weder JK, Haussner K.Çemen otu (Trigonella foenum-graecum L.) tohumlarında insan ve sığır tripsin ve kimotripsin inhibitörleri. İzolasyon ve karakterizasyon . Z Lebensm Unters Forsch . (1991)

 18. ^ Oddepally R, Sriram G, Guruprasad L. Trigonella foenum-graecum (çemen otu) tohumlarından stabil bir Kunitz tripsin inhibitörünün saflaştırılması ve karakterizasyonu . Fitokimya . (2013)

 19. ^ a b c Çemen otu (Trigonella foenum graecum) protein konsantresinin fonksiyonel özellikleri .

 20. ^ Hannan JM, ve diğerleri. Trigonella foenum-graecum (çemen otu) tohumunun çözünebilir diyet lifi fraksiyonu, karbonhidrat sindirimini ve emilimini geciktirerek ve insülin etkisini artırarak tip 1 ve tip 2 diyabet hayvan modellerinde glikoz homeostazını iyileştirir . Br J Nutr . (2007)

 21. ^ a b c Kumar RV, Sinha VR. Akarbozun sürekli salınımı için yeni bir sinerjik galaktomannan bazlı birim dozaj formu . AAPS PharmSciTech . (2012)

 22. ^ Çemen otu tohumlarının (Trigonella foenum-graecum) çimlenmesi sırasında lipid değişiklikleri .

 23. ^ a b c d Hamden K, vd. Omega-3 yağlı ve çemen otu esansiyel yağının diyabet farelerinde karbonhidrat sindirimi ve hipertansiyonun anahtar enzimleri üzerindeki inhibe edici potansiyeli . Lipids Health Dis . (2011)

 24. ^ a b c d e Gaur V, vd. Parkinson hastalığının kemirgen modellerinde Trigonella foenum-graecum tohumlarının hidroalkolik özütünün nörodavranışsal değerlendirmesi . Pharm Biol . (2013)

 25. ^ a b Al-Jenoobi FI, vd. Çemen otunun CYP3A substratları, siklosporin ve karbamazepin ile farmakokinetik etkileşim çalışmaları . Eur J Drug Metab Pharmacokinet . (2013)

 26. ^ a b Satheeshkumar N, vd. Trigonella foenum graecum L ve bileşenlerinin standartlaştırılmış ekstresinin asetilkolinesteraz enzim inhibitör potansiyeli . Bitkisel Tıp . (2010)

 27. ^ a b c Parvizpur A, Ahmadiani A, Kamalinejad M. Spinal serotonerjik sistem, Trigonella foenum-graecum (TFG) yaprak ekstresinin neden olduğu antinosisepsiyonda kısmen rol oynar . J Ethnopharmacol . (2004)

 28. ^ a b Petit PR, vd. Çemen otu tohumlarından elde edilen steroid saponinler: beslenme davranışı ve plazma kolesterolü üzerine ekstraksiyon, saflaştırma ve farmakolojik araştırma . Steroidler . (1995)

 29. ^ Abdel-Barry JA, ve diğerleri. Sağlıklı gönüllülerde Trigonella foenum-graecum yapraklarının sulu ekstresinin hipoglisemik etkisi . Doğu Mediterr Sağlık J . (2000)

 30. ^ Chevassus H, ve diğerleri. Çemen otu tohumu özü, aşırı kilolu kişilerde kendiliğinden yağ alımını seçici olarak azaltır . Eur J Clin Pharmacol . (2010)

 31. ^ a b Chevassus H, ve diğerleri. Çemen otu tohumu özü, sağlıklı gönüllülerde spontan yağ tüketimini seçici olarak azaltır . Eur J Clin Pharmacol . (2009)

 32. ^ Mathern JR, vd. Çemen otu lifinin obez kişilerde tokluk, kan şekeri ve insülin tepkisi ve enerji alımı üzerindeki etkisi . Phytother Res . (2009)

 33. ^ Shyu KW, Lin MT, Wu TC. Maymunda diş ağrısı ve aspirinin neden olduğu analjezinin gelişiminde merkezi serotoninerjik nöronların olası rolü . Exp Neurol . (1984)

 34. ^ a b Pini LA, Vitale G, Sandrini M. Serotonin ve asetilsalisilik asidin antinosiseptif etkisinde opiat tutulumu . Farmakoloji . (1997)

 35. ^ a b Morani AS, vd. Trigonella foenum-graecum L. tohumlarından standartlaştırılmış ekstraktın sıçanlarda ağrılı periferik nöropati üzerindeki iyileştirici etkileri . Asya Pac J Trop Med . (2012)

 36. ^ Bir B Antidiyabetik ve çemen hipokolesterolamik etkileri .

 37. ^ PS, vd. Hint Ayurvedik şifalı bitkilerinin güçlü α-amilaz inhibitör aktivitesi . BMC Complement Altern Med . (2011)

 38. ^ a b c Çemen otu tohumlarının ve yapraklarının insan deneklerde kan şekeri ve serum insülin tepkileri üzerindeki etkisi .

 39. ^ Puri D, Prabhu KM, Murthy PS. Diyabetik Tavşanlarda Çemen otu (Trigonella foenum graecum Linn) Tohumlarından Saflaştırılan GII Bileşiğinin Antidiyabetik Etkisi . Indian J Clin Biochem . (2012)

 40. ^ a b Hamden K, vd. Hayatta kalan diyabetik sıçanların testis ve epididiminde çemen otu steroidlerinin anahtar steroidogenez ve metabolik enzimler ve sperm anormallikleri üzerinde potansiyel koruyucu etki . Arch Physiol Biochem . (2010)

 41. ^ Ogawa J, ve diğerleri. Bacillus thuringiensis'te yeni bir L-izolösin metabolizması, potansiyel bir insülinotropik ve anti-obezite amino asidi olan (2S, 3R, 4S) -4-hidroksiizolösin üretir . Appl Microbiol Biotechnol . (2011)

 42. ^ Hibi M, vd. Yararlı amino asitlerin üretimi için Bacillus thuringiensis L-izolösin dioksijenazın karakterizasyonu . Appl Environ Microbiol . (2011)

 43. ^ Smirnov SV, ve diğerleri. (2S, 3R, 4S) -4-hidroksiizolösin üretmek için Escherichia coli'nin metabolik mühendisliği . Appl Microbiol Biotechnol . (2010)

 44. ^ a b c Sauvaire Y, vd. 4-Hidroksiizolösin: insülin salgısının yeni bir amino asit güçlendiricisi . Diyabet . (1998)

 45. ^ Singh AB, ve diğerleri. C57BL / KsJ-db / db farelerinde olağandışı bir amino asidin (4-hidroksiizolösin) antihiperglisemik etkisi . Nat Prod Res . (2010)

 46. ^ Haeri MR, vd. Çemen otu 4-hidroksiizolösin'in diyabetik ve fruktozla beslenen sıçanlarda karaciğer fonksiyon biyobelirteçleri ve glikoz üzerindeki etkisi . Phytother Res . (2009)

 47. ^ Xue WL, ve diğerleri. Trigonella foenum-graecum (çemen otu) ekstresinin streptozotosin ile indüklenen diyabetik sıçanlarda kan şekeri, kan lipidi ve hemoreolojik özellikler üzerindeki etkisi . Asia Pac J Clin Nutr . (2007)

 48. ^ a b Gad MZ, vd. Mısır bitkileri çemen ve balanitlerin anti-diyabetik etkisinin biyokimyasal çalışması . Mol Cell Biochem . (2006)

 49. ^ a b c Khosla P, Gupta DD, Nagpal RK. Trigonella foenum graecum'un (Çemen otu) normal ve diyabetik sıçanlarda kan şekeri üzerindeki etkisi . Indian J Physiol Pharmacol . (1995)

 50. ^ Trigonella foenum graecum (çemen otu) tohumu tozu, değişen glikolitik, glikoneojenik ve lipojenik enzimleri tersine çevirerek alloksan diyabetik sıçan dokularında glikoz homeostazını iyileştirir .

 51. ^ Sharma RD, Raghuram TC, Rao NS. Çemen otu tohumlarının tip I diyabette kan şekeri ve serum lipidleri üzerindeki etkisi . Eur J Clin Nutr . (1990)

 52. ^ Gupta A, Gupta R, Lal B.Trigonella foenum-graecum (çemen otu) tohumlarının tip 2 diabetes mellitusta glisemik kontrol ve insülin direnci üzerindeki etkisi: çift kör, plasebo kontrollü bir çalışma . J Assoc Physicians Hindistan . (2001)

 53. ^ Ghafghazi T, vd. Trigonella foenum graecum tarafından sıçanlarda kadmiyum ve alloksan kaynaklı hipergliseminin antagonizması . Pahlavi Med J . (1977)

 54. ^ Swanston-Flatt SK, ve diğerleri. Diyabet için geleneksel Avrupa bitki tedavilerinin glisemik etkileri. Normal ve streptozotosin diyabetik farelerde yapılan çalışmalar . Diabetes Res . (1989)

 55. ^ Diyabetik köpeklerde çemen otu tohumlarından alt fraksiyonların antidiyabetik etkileri .

 56. ^ Non-insüline bağımlı diyabetik deneklerde çemen tohumu hipoglisemik etkisi .

 57. ^ İnsüline bağımlı olmayan diabetes mellitus tedavisinde Fenuqreek tohum tozunun kullanımı .

 58. ^ Losso JN, vd. Çemen otu ekmeği: diabetes mellitus için bir tedavi . J Med Food . (2009)

 59. ^ a b Bordia A, Verma SK, Srivastava KC. Koroner arter hastalığı olan hastalarda zencefil (Zingiber officinale Rosc.) Ve çemen otunun (Trigonella foenumgraecum L.) kan lipitleri, kan şekeri ve trombosit agregasyonu üzerindeki etkisi . Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids . (1997)

 60. ^ Kombine Kreatin artı Çemen Otu Ekstresi ile Kreatin artı Karbonhidrat Takviyesinin Direnç Eğitimi Adaptasyonları Üzerindeki Etkileri .

 61. ^ Jetté L, ve diğerleri. 4-Hidroksiizolösin: metabolik sendrom için bitki kaynaklı bir tedavi . Curr Opin Investig Drugs . (2009)

 62. ^ Broca C, ve diğerleri. İnsülinotropik ajan ID-1101 (4-hidroksiizolösin), sıçanda insülin sinyalini aktive eder . J Physiol Endocrinol Metab . (2004)

 63. ^ Ruby BC, vd. Glikoz beslemesine çemen otu özünün (Trigonella foenum-graecum) eklenmesi, egzersiz sonrası kas glikojeninin yeniden sentezini arttırır . Amino Asitler . (2005)

 64. ^ Slivka D, vd. Egzersiz sonrası karbonhidrat beslemesine çemen otu özütü (4-hidroksiizolösin) ilavesiyle glikojen yeniden sentezi ve egzersiz performansı . Amino Asitler . (2008)

 65. ^ a b Aswar U, vd. Trigonella foenum-graecum'dan furostanol glikozitlerin erkek albino sıçanların üreme sistemi üzerindeki etkisi . Phytother Res . (2010)

 66. ^ Wilborn C, ve diğerleri. Üniversite çağındaki erkeklerde sözde bir aromataz ve 5α-redüktaz inhibitörünün hormon profilleri üzerindeki etkileri . Int J Sport Nutr Egzersiz Metab . (2010)

 67. ^ A b Çemen Özü Takviyesi Direncin-Eğitimli Erkekler hormonal Profil üzerinde hiçbir etkisi yoktur .

 68. ^ Bir b c Çelik E, Rao A, Vitetta ve L. Standart Trigonella foenum-graecum Özü ve Mineral Formülasyon tarafından geliştirilmiş Erkek Libido fizyolojik yönden . Phytother Res . (2011)

 69. ^ Tahiliani P, Kar A. İki bitki özü ile tiroksin kaynaklı hipergliseminin azaltılması . Phytother Res . (2003)

 70. ^ Belaïd-Nouira Y, ve diğerleri. Kronik AlCl3 toksisitesine karşı hepatoprotektör yem bitkisi olan çemen otu tohumları . BMC Vet Res . (2013)

 71. ^ Tomczyk M, Zovko-Koncić M, Chrostek L. Alkolizm Fitoterapisi . Nat Prod Commun . (2012)

 72. ^ Etanol, in vitro Hep G2 hücrelere karaciğere özgü hücre yanıtının modülasyonu .

 73. ^ a b Kaviarasan S, vd. Çemen otu (Trigonella foenum graecum) tohumu özütü, Chang karaciğer hücrelerinde etanol kaynaklı toksisiteyi ve apoptozu önler . Alkol Alkol . (2006)

 74. ^ Thirunavukkarasu V, Anuradha CV, Viswanathan P.Çemen otu (Trigonella foenum graecum) tohumlarının deneysel etanol toksisitesinde koruyucu etkisi . Phytother Res . (2003)

 75. ^ Vats V, vd. Alloksan diyabetik sıçanlarda Pterocarpus marsupium kabuğu ve Trigonella foenum-graecum tohumlarının anti-katarakt aktivitesi . J Ethnopharmacol . (2004)

 76. ^ Derogatis LR, Melisaratos N. DSFI: cinsel işlevselliğin çok boyutlu bir ölçüsü . J Sex Marital Ther . (1979)

 77. ^ Schaffir J, Czapla C. Emzirmede Halk Gelenekleri Üzerine Laktasyon Eğitmenleri Araştırması . Emzirme Med . (2012)

 78. ^ Zapantis A, Steinberg JG, Schilit L. Bitkisellerin Galaktagoglar Olarak Kullanımı . J Pharm Pract . (2012)

 79. ^ Gabay MP. Galaktogoglar: emzirmeye neden olan ilaçlar . J Hum Lact . (2002)

 80. ^ a b c Turkyılmaz C, vd. Galactagogue bitki çayının anne sütü üretimi ve yaşamın ilk haftasında kısa süreli doğum ağırlığı telafisi üzerindeki etkisi . J Alternatif Kompleman Med . (2011)

 81. ^ Tiran D. Emziren kadınlar için çemen otu kullanımı . Hemşirelik Ebeliğini Tamamlayın . (2003)

 82. ^ Kavurt S, ve diğerleri. Galactagogue Bitki Çayının İnsan Sütünün Oksidan ve Antioksidan Durumuna Etkisi . J Matern Fetal Neonatal Med . (2013)

 83. ^ a b Khalki L, vd. Farelerde Trigonella foenum-graecum (L.) 'dan sulu ekstraktın gelişimsel toksisitesinin değerlendirilmesi . J Ethnopharmacol . (2010)

 84. ^ a b Araee M, vd. Trigonella foenum graecum'un (Çemen otu) sıçanlarda kemik iliği hücre proliferasyonunda toksisitesi . Pak J Pharm Sci . (2009)

 85. ^ Fugh-Berman A. "Göğüs geliştiren" bitkisel ürünler . Obstet Gynecol . (2003)

 86. ^ İsrail D, Youngkin EQ. Perimenopozal ve menopozal şikayetler için bitkisel tedaviler . Farmakoterapi . (1997)

 87. ^ Mowla A, ve diğerleri. Alloksan kaynaklı diyabetik sıçanlarda Trigonella foenum-graecum (çemen otu) tohumu ekstresinin antihiperglisemik etkisi ve diabetes mellitusta kullanımı: ekstrakt üzerinde kısa bir kalitatif fitokimyasal ve akut toksisite testi . Afr J Tradit Complement Altern Med . (2009)

 88. ^ Patil SP, Niphadkar PV, Bapat MM. Çemen otuna alerji (Trigonella foenum graecum) . Ann Allergy Astım Immunol . (1997)

 89. ^ Saxena A, Vikram NK. Tip 2 diyabet yönetiminde seçilen Hint bitkilerinin rolü: bir inceleme . J Alternatif Kompleman Med . (2004)

 90. ^ Sewell AC, Mosandl A, Böhles H.Bitki çayının yenmesi nedeniyle akçaağaç şurubu idrar hastalığının yanlış teşhisi . N Engl J Med . (1999)

 91. ^ Korman SH, Cohen E, Preminger A. Çemen otunun maternal prenatal alımına bağlı sözde akçaağaç şurubu idrar hastalığı . J Paediatr Çocuk Sağlığı . (2001)

 92. Kochhar A, Nagi M. İnsüline bağımlı olmayan şeker hastalarında geleneksel şifalı bitkilerin takviyesinin kan şekeri üzerindeki etkisi: bir pilot çalışma . J Med Food . (2005)

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bobrek-kisti-nedir
Böbrek Kisti Nedir?

Basit böbrek kistleri böbrekte en sıklıkla rastlanan selim lezyonlarındandır. Böbrek …

Does Eating Onions Raise Testosterone?

Onions have been in people's meals for many years.It is a vegetable that is known to …

mesane-kanseri
Mesane Kanseri

Mesane, idrar kesesi diye isimlendirilen her iki böbrekten idrar yolları (üreterler) …

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...