Sertleşme Sorunu Tedavisi (İktidarsızlık)

Cinsel İlişki Sırasında Sertleşme Sorunu

Serleşme bozuklu :Cinsel ilişki sırasında penis yumuşama, Cinsel ilişkiyi başlatamama yada başlayan ilişkiyi  devam ettirememe yani penisin cinsel  ilişki sırasında penisin yumuşaması  yada penisin sönmesi olarak ifade  edilir (ereksiyon bozukluğu).

Ereksiyon penisin  kanla dolarak sertleşmesi dir. Cinsel uyarılma ile beraber  beyinden  penise doğru  gelen  uyarıyla   penis  damarları genişler ve  kanla dolar  , uyarı devam ettiği sürece penis  sert  halde kalır  organzım  ve boşalma sonrasında  penis damarları yavaş yavaş daralarak  kanı vücuda geri  gönderir ve penis sertleşmesi sonra erer. Her erkekte sertleşme  kabiliyeti farklıdır. Kişinin yaşı genel sağlık durumu kadın   partneri ile  olan etkileşimi ve duygusal durumu  kişinin sertleşmesini etkiler.

image

Erkeklerde Penisin Sertleşmesini Etkileyen Durumlar Nelerdir ?

Erkekler Neden Sertlik Kaybı Yaşarlar?

Her erkek yeteri kadar yaşarsa  er yada geç mutlaka sertleşme sorunu ile  karşılaşır. Önemli olan iktidarsızlıkla karşılaşmamak için veya karşılaştığın zaman yapıcaklarındır.  

Sertleşme Bozukluğu Başladığı Dönemde Yapılan Hatalar Video İzle

 • Yaş sertleşme de en önemli  faktörlerden biridir 
 • Kilo almak 
 • Kötü alışkanlıklar (sigara, Alkol,uyuşturucu,anabolizan ilaç kullanımı)
 • Genel beden sağlığının kötüye gitmesi
 • Kişinin kronik hastalıkları  ve bu hastalıklar için kullandığı ilaçlar
 • Kişinin ruhsal sağlığı 
 • Erkeğin kadını ile olan duygusal  ilişkisi 
 • Hareketsizlik  ( örnek  Masabaşı iş , forklift operatörü)
 • Genel stres ile baş edememe
 • Cinsel Tecrübenin az olması 
 • Tek seferlik sertleşme kayıpları olabilir bunlar aşırı derecede yorgun olmak ,hasta olmak (grip), Yüksek alkol, İlk cinsel ilişki , kadın partnere karşı tiksinti hissi yada aklında başka bir kadın partner olması 
 • Nadiren prezervatif kullanımı

image

 

 

Erkeklerde En Sık Görülen Sertleşme Bozukluğu Nedenleri  

İlişki sırasında sertliği kaybetme  yada penisin yumuşaması   sadece bedensel  sağlık sorunları nedeniyle  değil aynı zamanda duygusal nedenlerden dolayı da olur . Bu sorunlar için mümkün olan en kısa sürede tedavi olmak sertleşme sorunundan kurtulmak için çok yardımcı olacaktır.

Tek seferlik sertleşme bozuklukları 

Genel olarak, duygusal nedenler genç erkeklerde daha yaygındır . fiziksel nedenler yaşlı erkeklerde daha yaygın olmaktadır.

Duygusal nedenler ; duygusal sağlığınızı bozan herhangi bir olay tarafından tetiklenebilir. Bu genellikle aniden olur. Hastalar genellikle sertleşmelerinin bıçak gibi kesildiğini ifade eder. Bu duygusal nedenlerden bazıları şunlar olabilir:

image

 • Depresyon
 • Stres
 • Kaygı veya düşük benlik saygısı. İlişki sorunları da bu duygulara neden olabilmektedir.
 • Performans kaygısı

Bu her yaştan erkek için olur, ancak daha genç erkeklerde daha yaygındır. Performansınızdan korkarsanız, ereksiyon problemlerini daha da kötüleştirebilir. Bu daha sonra daha fazla stres duygusunu tetikleyerek olumsuz bir kısır döngüye neden olabilmektedir. 

Bedensel Nedenler

Kalp ve damar hastalıkları,şeker hastalığı,  kronik ilaç kullanımı,kilo alımı,beyin ve sinir hastalıkları bedensel nedenleri oluşturur . Bedensel nedenlere bağlı sertleşme  bozukluğu   yavaş yavaş gelişir. Stres faktörü daha azdır.

 

Çoğu zaman  gelişen sertleşme sorunu  aslında ardından gelecek daha büyük hastalığın habercisidir.

Sertleşme Sorununa Neden Olan Fiziksel faktörler

Kilo, kan basıncı ve kalp sağlığı tüm sertlik gücünü ve güvenilirliğini belirlemede rol oynar. Kalp damar hastalıkları penis basıncını düşürür ve yumuşatır .

Sertleşme bozukluğuna neden olabilecek diğer fiziksel faktörler arasında hormonlar önemlidir. testosteron hormonu en önemli erkeklik hormonudur yaş,beslenme, uyku gibi durumlarda etkilenir. Şeker hastalığı ,kronik hastalıklar içinde sertleşmeyi en çok bozan hastalıktır.

 Geçirdiğiniz kazalar, ameliyatlar  ve nörolojik hastalıklar ve uyuşturucu kullanımı gibi durumlarında katkısı olur.

Sertleşme Sorunu Belirtileri

Sertleşme sorunu belirtileri nelerdir  

 • Sertleşme sorunu belirtileri hastalar  fark ederek gelir ilk belirtiler penis basıncında düşme, 
 • Penisin tam sertliğe ulaşma süresinde uzama  (Öncesine göre vagene girecek sertliğe varma süresinde uzama )
 • Aynı gece ikinci ilişkiyi yapamama
 • Penisin vajina içinde yumuşaması
 • Sonradan gelişen erken boşalma cinsel (Cinsel hayatın ilk dönemlerinde boşalma süresi normal ilerleyen yıllarda erken boşalma gelişiyorsa )
 • Sabah sertliklerinde  azalma 

Üroloji doktoru tarafından  hastanın şikayetleri değerlendirildikden sonra sorunun ciddiyeti hafif orta ve ileri derecede olmak üzere sınıflandırılır tedavi planı bunun üzerine kurulur. Belirtiler ne kadar erken fark edilirse tedavi  o kadar başarılı olur.

Cinsel İlişki Sırasında Yumuşama Neden Olur?

Cinsel İlişki Sırasında Küçülme Nedenleri

 

Erkeğin cinsel organı olan penisinin cinsel ilişki sırasında vajinanın içinde  yumuşamasının yada boşalma meydana gelmeden basıncını kaybetmesinde birçok faktör rol alır . Penise gelen kan akımı azalmıştır yada toplar damarlarda kan kaçağı  olabilir. Penisin  sertleşmede 3 evresi vardır  sönük,dolgun ve tam sert hali.  Kişinin  genel sağlık durumu iyi ise penis normal zamanlarda  daha dolgun olarak  görünür.  Ereksiyon kalitesi zayıf olan bir kişide normal zamanlarda  penis  sönük,büzük ve buruşuk halde olur. 

Sertleşme Bozukluğu Neden Olur?

Normal şartlar halinde penisin sertleşmesi  erkek cinsel uyarı aldıktan sonra yaklaşık 5-10 sn arasında sürer. Sertleşme bozukluğu   arttıkça penisin tam  sertleşmeye varma süresi  uzar.  Tam sertleşmede   penise gelen giden kan öyle yüksek  bir basınca yükselir ki , gelen kan   durur akım sıfırlanır.Boşalma organzm dediğimiz olay gerçekleştikten sonra  penis içinde  kavernöz cisim dediğimiz yapılar  yavaş yavaş boşalır   ve penis söner . Bu süreç her ereksiyon  sürecinde böyle  işler  yaş ilerledikçe yada  sertleşme bozukluğu yaratacak durumlar arttıkça bu süreç bozulur.

Eğer ilişki sırasında penise gelen kan akımı azalırsa penisde sertliğin kaybolması ve yumuşama meydana gelir. İlişki sırasında yumuşama  ve erken boşalma yada ve boşalmadan sonra pensin sertliğini kaybetmesi sertleşme sorununda  en sık gördüğümüz belirtilerdir. 

Birçok hasta üroloji polikliniğine  başvurduğu zaman ,amacı sertleşmesinin düzelmesidir ama elindeki sertleşme gücünün koruması gerektiğinin farkında değildir. Çünkü gerekli tedbirleri almaz ise zaman içinde elindeki gücü  kaybedecektir. 

 

Erkeğin Sertleşmesi İçin Kadın Ne Yapmalı?

Cinsel Uyarı 

Erkeklerde sertleşme  tamamen dışarıdan gelen uyarıların  beyinin  hipotalamus amigdala denilen bölgelerini ne  derecede  uyardığı ile ilgili bir olaydır. Dişil enerjinin  eril enerjiye ulaşması  uyarması ve sertleşme sürecinin başlaması gerekir: Kadının kokusu , gözleri ,teni, bakışları ,hareketleri, övgüleri , hizmeti, cinsel tecrübesi erkeği etkiler. Her kadının farklı bir aurası zerafeti , cazibe alanı mevcuttur Burada anlatmak istediğimiz sadece güzellik değil  aynı  zamanda erkeği etki altına alabilme ten uyumunun sağlanmasıdır. Bazı erkek hastalarımdan duyduğum cümle “ partnerim  yanımda ayrılınca başka bir kadınla beraber olmak istedim ama   sertleşmedi yapamadım” ,çünkü yeni partnerde yenmesi gereken bir performans  stresi olacaktır.

Ancak beden  ve penis sağlıklı ise  sertleşme başlatılabilir. Erkeklerde sertleşme bozukluğu   ne kadar ileri derecede ise  dışarıdan gelen uyarının  artması gerekmektedir   gençler de  hafif bir cinsel uyarı ile sertleşme sağlanırken ,  orta ve ileri yaşta erkekte   penis damarlarında problem   varsa uyarı yeteri kadar gelse bile  peniste yeterli sertleşme olmayabilir.

Penis de sertleşmeyi başlatan şehvet ve arzu duygularını tetikleyen uyarılar. Kadının nedensiz yere dokunması  görüntüsü  kokusu  ses tonudur. Kadının ev içinde erkek gibi davranması ,dominant baskıcı olması,erkeğin ailesi ile olan iletişimi, erkeğin uyarılmasını etkiler. 

Eğer kadın aşırı şişman , aşırı zayıf, bakımsız olursa. Epilasyon yapmaz ise görünürde  rahatsız edici  vücut kılları taşıyorsa , kötü kokuyorsa ,cinsel etkileşimi zayıflatır.

Erkek, kendisi evde kendisini ezilen  sözü geçmeyen vasıfsız adete tuzluk gibi   hissediyorsa kadının  tepkilerini   reaksiyonlarını tahmin edemiyor   birçok davranışından çekiniyorsa  erkek potansiyel sertleşme  gücünü  gösteremez.   

 

Erkeğin sertleşmesi için Kadının yapması gerekenler

 1. Güleryüz ve samimiyet.
 2. Bakımlı ve hijyenik olmak, çekici kıyafetler ve güzel kokular ile hazırlanmak 
 3. Tensel temas    ile sürekli uyarı vermek.
 4. Erkek, isteklerine kadından   olumsuz cevap gelmeyeceğini  bilmeli . Bundan şüphe duymamalı . Kadınına güvenmeli
 5. Gün içerisinde erkeği öven  sözler ve erkeğin fikirlerine onaylamak . Üçüncü şahısların yanında   iltifatlar etmek.
 6. Erkeği öfkelendirebileceğini düşündüğü davranışlardan uzak durmak,
 7. Erkeğe hizmet etmek  pek çok kadın buna karşı çıksa dahi hizmet erkekte  cinsel duyguları  tetikleyebilir.
 8. Yatakta ateşli ve heyecanlı davranışlar.  İlişki sırasında  haz aldığını gösteren sesler çıkarmak. Erkek  kadını tatmin ettiğini  düşünerek  gururlanır  ve bir sonraki ilişki için daha istekli olacaktır. 
 9.  Penisin elle yada oral sex ile uyarılması  erkekte ciddi bir cinsel uyarı yapacaktır.

 

Sertleşme Bozukluğum Psikolojik mi ?
Özellikle genç erkeklerde sertleşme bozukluğunun psikolojik nedenleri olabilir. Bunun nedenleri.
 • Yetiştiği ailenin cinselliğe bakışı 
 • cinselliği ayıp yada yasak olarak görmesi. Sex ile  ilgili konularda  ağır fikirleri olması
 • Çocuğun her istediğinin yapılması nedeniyle erişkin yaşa geldiğinde sosyal ortamlarda  destek ve ilgi görmemesi  kendisini eksik hissetmesi, bu eksikliği kendinde araması. 
 • Kendi vücut görüntüsünü beğenmemesi  ( yüzünü , penisini,boy uzunluğu, vs )
 • Eşine veya ailesine karşı kin,nefret ve öfke  duyguları barındırması ( Kişi ne kadar sevgi,arzu şehvet duyguları  beslese dahi mutlaka negatif duyguları da barındırır )
 • İş ile ilgili durumlar olumsuz ekonomik şartlar.
 • İlk cinsel ilişkide başarısızlık yada kadın partnerin aşağılayıcı sözleri ile yaralanmak . 

Psikolojik  değerlendirme  uzun ve zorlu bir süreçtir  kişinin doktoruna güvenmesi  tekrarlayan seanslar içinde   açılması gerekir.

 

Sertleşme Sorunu Sonrasında Yaşanan Sorunlar Nelerdir?

Cinsel yaşam çifti birbirine bağlayan en önemli bağlardan biridir. Erkek ve kadın cinsel yaşamda birbirinin eşi olur. Evlilikte yada çift ilişkisinde bireylerin birbirine sorunlarını anlatabilmesi ve açılabilmesi bireylerinden birinin sorununu çiftin problemi olarak görmesi çifti çözüme daha hızlı ulaştırır. Sertleşme sorunun getirdiği problem kısaca şunlardır:

 • Çiftin arasındaki önemli bağlardan birinin kaybı.
 • Ereksiyon olamamaktan korktuğu için eşine temas etmekten kaçınma ve eşinin kendisine temas etmesine izin vermeme.
 • Kadına karşı mahcubiyet duygusu.
 • Kadın sorunu kendinde aramaya başlar eskisi gibi çekici değilmiyim , eşim artık benden etkilenmiyor mu diye düşünebilir.
 • Kadın eşinin kendini aldattığını düşünebilir.
 • Bebek isteyen bir çift ise  bebek sahibi olamaz.

Sertleşme Sorununa Engel Olmak Nasıl Mümkün Olur?

Sertleşme sorununa engel olmak  sanki paranı harcarken tutumlu olmaya benzer. Eğer sağlığınızı, sigara ,alkol ,hareketsizlik,  kilo alımı  ve stres gibi durumlarla bozarsanız  cinsel sağlığınızı da yavaş yavaş kaybedersiniz . Kalp damar  ve ruhsal sağlık cinsel sağlık da en önemli unsurlardır. Damar sağlığını ne derecede korursanız  penis sağlığıda o derece iyi kalır.

Bu noktada sertleşme bozukluğunun farkına vardığımız anda   öncelikle bir  üroloji hekimine başvurmanız gerekiyor .İyi bir değerlendirmeyle %95 sertleşme bozukluğuna neden olan sorun bulunacaktır.

Sadece  sertleşme sorunun kaynağını bulmak   yeterli olmaz    hem  nedeni düzeltmek   hemde  sertleşme bozukluğuna yönelik tedavi vermek gerekir . Kliniğimizde   kan testleri  penil doppler usg , hormon analizleri yapıldıktan sonra   verilen uygun tedavi ile hastanın problemi ortadan kalkar.

Cinsel sağlık için nelere dikkat etmeliyim

 • spor
 • dengeli beslenme ( güzel bir kahvaltı öğlen yemek yok  Akşam  sebze meyve)
 • stres azaltımı
 • Kadın partner ile daha çok vakit geçirme
 • Düzenli Uyku  
 • Ek  hastalıklar ve ilaç kullanımı sorgulanması

Sertleşme Bozukluğunun Tedavisi

Hastaların %80 nin de sadece hormon yada eksik vitaminlerin yerine konmesı ve  ilaç tedavisi ile  sertleşme sorunun üstesinden gelmek     kalıcı olarak mümkün . Dikkat edilmesi gereken nokta soğuk algınlığı tedavisi gibi algılanmaması  gerekiyor. Aynı zamanda  tedavi sadece erkeğin tedavisi değil  aynı zamanda  çiftin  bir tedavisi olduğunu bilmek . Tedavinin sorumluluğunu beraber almak  başarı oranını artırıcaktır. Sitede Sertleşme bozukluğu için bir çok yazı mevcuttur.

Whatup üzerinden ulaşabilirsiniz

Kaynak

 

 

 

 
 

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ERKEN BOŞALMAYI TETİKLEYEN ETKENLER ?

Boşalma inanılmaz bir süreçtir. Boşalma fonksiyonu, Hercanlının hayatta kalmasının te…

sedanter-hareketsiz-yasam-tarzi-erkekler-icin-neden-tehlikelidir
Sedanter (Hareketsiz) Yaşam Tarzi Erkekler İçin Neden Tehlikelidir?

Bir erkeğin gün boyu ayakları üzerinde çalıştığı, kendini ve ailesini beslediği evrim…

erektil-disfonksiyon-sertlesme-bozuklugu-ve-hipertansiyon
Erektil Disfonksiyon (Sertleşme Bozukluğu) Ve Hipertansiyon

Araştırma sonuçlarına göre, yüksek tansiyonlu erkeklerde, % 46’sının farklı dereceler…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...