D aspartik asit: testosteronu artırıyormu

Giriş

İnsanlar anabolik steroid terimini duyduğunda, genellikle testosteron akla gelir. Bu ilişki mantıklıdır - testosteron tedavisi hem sağlıklı hem de hipogonadal Bhasin S, et al. Testosterone replacement increases fat-free mass and muscle size in hypogonadal men.

 erişkinlerde başka herhangi bir müdahale olmaksızın kas kütlesini ve gücünü büyük ölçüde artırabilir Ayrıca açık bir doz-yanıt etkisi de vardır Bhasin S, et al. Testosterone dose-response relationships in healthy young men.

 

 yani daha fazla testosteronun daha fazla kas kütlesine yol açması anlamına gelir, ancak etki en çok normal aralığın dışındaki değişikliklerle uğraşırken ona kıyasla daha belirgindir. Esasen, amacınız kas inşa etmek ve gücü artırmaksa, testosteron seviyelerini yükseltmek muhtemelen yardımcı olacaktır.

 

Spor takviyesi pazarı, genç erkeklerin kas kazanımı arzusundan yararlandı. Testosteron seviyelerini artırdığı iddia edilen satın alınabilecek sayısız ürün var. Bunların çoğu , testisler üzerindeki hem doğrudan  

hem de luteinize edici hormonun D'Aniello A, et al. Occurrence of D-aspartic acid and N-methyl-D-aspartic acid in rat neuroendocrine tissues and their role in the modulation of luteinizing hormone and growth hormone release.

salgılanmasını teşvik eder Konumuz sıçanlarda testosteron D'Aniello A, et al. Involvement of D-aspartic acid in the synthesis of testosterone in rat testes.düzeylerini artırdığı gösterilen bir amino asit olan D-aspartik asit (DAA)  . DAA'nın teorik etki mekanizması Şekil 1'de özetlenmiştir.

 

İnsanlarda yapılan ilk araştırmalar da benzer şekilde umut vericiydi. DAA takviyesinin etkilerini araştırmak için yapılan ilk insan denemesi Topo E, et al. The role and molecular mechanism of D-aspartic acid in the release and synthesis of LH and testosterone in humans and rats.

sağlıklı erkekler 12 gün boyunca günde üç gram DAA ile takviye edildiğinde testosteron seviyelerinde% 42'lik önemli bir artış bildirmiştir. İnfertil erkekleri içeren bir takip çalışması D-Aspartate, a Key Element for the Improvement of Sperm Quality.

 

 DAA takviyesi ile (90 gün boyunca günde üç gram) testosteron seviyelerinde% 30-60'lık önemli bir artış bildirmiştir. Bununla birlikte, direnç eğitimi almış genç erkekleri içeren diğer iki çalışma, 14 gün  veya 28 gün Willoughby DS, Leutholtz B. D-aspartic acid supplementation combined with 28 days of heavy resistance training has no effect on body composition, muscle strength, and serum hormones associated with the hypothalamo-pituitary-gonadal axis in resistance-trained men.boyunca günde üç gramla testosteron seviyeleri üzerinde hiçbir etki bulamadı .

 

Özellikle endişe verici olan, 14 günlük çalışmanın altı gram DAA ile takviye edilmesinin aslında plaseboya kıyasla serbest testosteronda önemli bir azalmaya yol açmasıdır (-% 15'e karşı +% 9.4). Bu bulgu sadece DAA'nın testosteron güçlendirici olduğu fikrini desteklemiyor, aynı zamanda daha yüksek dozlarda alındığında DAA'nın tam tersi etkiye sahip olabileceğini gösteriyor. İncelenmekte olan çalışma, aynı araştırma laboratuvarı tarafından yapılan bu önceki çalışmanın devamı niteliğindedir. Bu çalışmanın amacı, sağlıklı, direnç eğitimi almış erkeklerde daha uzun bir süre boyunca - 12 hafta boyunca - günde altı gram DAA takviyesinin testosteron üzerindeki etkilerini değerlendirmekti.

  pazar, D-aspartik asit (DAA) gibi sözde testosteron artırıcı takviyelerle doludur. Hayvan ve erken insan araştırmaları, DAA desteğinin hem sağlıklı hem de kısır erkeklerde testosteron düzeylerini artırdığını göstermiştir, ancak direnç eğitimi almış erkeklerde yapılan sonraki araştırmalar hiçbir etki bildirmedi. Bir çalışma, yüksek dozda DAA'nın (günde altı gram) kısa vadede (iki hafta) testosteron seviyelerini düşürdüğünü bile buldu. İncelenen çalışma, sağlıklı, dirençli eğitimli erkeklerde daha uzun bir süre (12 hafta) boyunca günde altı gram DAA takviyesinin testosteron üzerindeki etkilerini değerlendirmeye çalıştı.

DAA üzerine yapılan araştırmalar, genç ve orta yaşlı erkeklerde yapılan denemelerle sınırlıdır.  DAA, kadınlarda erkeklere göre farklı çalışabilir. Benzer şekilde, yaşlı erkeklerde testosteron seviyelerinin düşük olma olasılığı daha yüksektir ve DAA, başlangıç ​​değerlerine bağlı olarak testosteron seviyeleri üzerinde farklı etkilere sahip olabilir.

 

Ortalama bir spor salonu müdavimine gelince, (EĞER TESTOSTERON SEVİYESİ NORMAL ARALIK İÇERİSİNDE İSE )DAA'nın cüzdanlarını inceltmek dışında bir şey yapması pek olası değildir. İncelenen çalışma ve öncesindeki diğerleri, iki ila 12 hafta boyunca günde üç ila altı gram DAA'nın testosteron seviyeleri, kas büyümesi veya kas gücü üzerinde hiçbir etkisi olmadığını gösteriyor.

 

Hormonlar karmaşık bir konudur. "Testosteron seviyemi nasıl artırabilirim?" Diye sormak yalnızca bağlam oluşturmak için gerekli olan takip sorularına yol açar. Bu soruların en önemlisi muhtemelen temel testosteron seviyelerinizin ne olduğudur. Sonuçta, testosteron seviyelerini sağlıklı bir aralığa getirerek bir eksikliği tedavi etmek ile zaten normal olan testosteron seviyelerini yükseltmeye çalışmak arasında büyük bir fark vardır.

Bir başka önemli soru da hedeflerle ilgilidir. Açıktır ki, klinik olarak düşük testosteronu tedavi etmek ondan muzdarip olanlar için önemlidir, ancak normal seviyelerde artış arayanlar için - neden? Amaç sadece egzersiz performansını, kuvveti, kas kütlesini, odaklanmayı, libidoyu ve testosteronun etkilediği diğer sayısız şeyi artırmaksa, muhtemelen testosteronla tamamen ilgisi olmayan, yardımcı olabilecek yöntemler vardır.

Testosteron eksikliği ile karakterize edilen gerçek bir tıbbi durumu olan ilk grup insan için, doktorunuzun altta yatan nedeni düzeltmek için ilk kaynağınız olması gerektiğini söylemeye gerek yok. Bu hormon replasman tedavisini içeriyorsa, kalp sağlığı konusundaki endişelerin kötü araştırmalardan kaynaklandığından Traish AM. Testosterone therapy in men with testosterone deficiency: are the benefits and cardiovascular risks real or imagined?.

 Traish A. Testosterone therapy in men with testosterone deficiency: Are we beyond the point of no return?.

 ve testosteronun gerçekten kardiyovasküler hastalık riskine Morgentaler A. Testosterone deficiency and cardiovascular mortality.fayda sağlayabileceğinden emin olabilirsiniz Bununla birlikte, herkeste testosteron seviyelerini olumsuz etkileyebilecek birkaç diyet ve yaşam tarzı faktörü vardır. Destek arayan insanlar için bunlar dikkate değer.

 

 Pek çok takviyenin Geyer H, et al. Nutritional supplements cross-contaminated and faked with doping substances.

 Parr MK, et al. High amounts of 17-methylated anabolic-androgenic steroids in effervescent tablets on the dietary supplement market.

Baume N, et al. Research of stimulants and anabolic steroids in dietary supplements.

 Geyer H, et al. Analysis of non-hormonal nutritional supplements for anabolic-androgenic steroids - results of an international study.

 

 zarar verebilecek yasadışı ve tehlikeli maddelerle kontamine olduğu bulunmuştur. Pişman olmaktansa sağlamcı davranmak iyidir. İlk faktör uykudur. Testosteron seviyelerinin sirkadiyen bir şekilde değiştiği, sabahları zirveye çıktığı ve sonrasında düştüğü iyi bilinmektedir. Bununla birlikte, Wittert G. The relationship between sleep disorders and testosterone in men.

gerektiren testosteronda uykuya bağlı bir artış da vardır.yattıktan sonra yaklaşık üç saat kesintisiz uyku. Hem uyku kısıtlaması Leproult R, Van Cauter E. Effect of 1 week of sleep restriction on testosterone levels in young healthy men.

 Schmid SM, et al. Sleep timing may modulate the effect of sleep loss on testosterone.

 hem de parçalanmış uyku Luboshitzky R, et al. Disruption of the nocturnal testosterone rhythm by sleep fragmentation in normal men.

 

 sağlıklı genç erkeklerde testosteron seviyelerini düşürür. Özellikle uyku süresini Nedeltcheva AV, et al. Insufficient sleep undermines dietary efforts to reduce adiposity.

 gece 8,5 saatten 5,5 saate düşürmek, diyet sırasında kaybedilen yağsız vücut kütlesi miktarını AZALTIRKEN aynı zamanda yağ kaybını da ARTIRIR. Dahası, hayvan çalışmaları, uyku yoksunluğunun Mônico-Neto M, et al. Resistance training minimizes catabolic effects induced by sleep deprivation in rats.

direnç eğitiminin kas kütlesindeki kazanımları önlediğini bulmuştur .

İkinci faktör kronik strestir. İş, finans, ilişkiler ve modernliğin diğer endişelerinden duyulan üzüntü duyguları, sempatik sinir sistemini ve hipotalamik-hipofiz-adrenal (HPA) eksenlerini harekete geçirir. Kronik stresin yarattığı hormonal ortam , testislerde testosteron üretimini doğrudan baskılar Nargund VH. Effects of psychological stress on male fertility.

 Benzer şekilde, aşırı egzersizin sporcularda testosteron düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir, bu da kortizoldeki artışlarla yüksek oranda ilişkilendirilmiştir (r = -0.92). Psikolojik stresin insan testisleri üzerindeki etkilerinin kapsamı ve ciddiyetini araştırmak zordur ve veriler çoğunlukla hayvan çalışmalarından gelmektedir. Bununla birlikte, düşük testosteron seviyelerinde nedensel bir faktör olan stres göz ardı edilmemelidir.

 

Üçüncü faktör vücut kompozisyonudur. Spesifik olarak, fazla kilo testosteron seviyenizi olumsuz yönde etkileyebilir Davidson LM, et al. Deleterious effects of obesity upon the hormonal and molecular mechanisms controlling spermatogenesis and male fertility.

Çok sayıda gözlemsel çalışma Allan CA, McLachlan RI. Androgens and obesity.

düşük testosteron seviyeleri ile aşırı kilolu veya obez olma arasında ilişki olduğunu bildirmiştir. Yağ dokusunda aromataz ekspresyonunun artması ve sistemik düşük dereceli inflamasyon seviyelerinin artması gibi, obezitenin testosteron seviyelerini düşürdüğü birkaç makul yol vardır Winter AG, Zhao F, Lee RK. Androgen deficiency and metabolic syndrome in men.

Dahası, randomize kontrollü çalışmalar tutarlı bir şekilde Fui MN, Dupuis P, Grossmann M. Lowered testosterone in male obesity: mechanisms, morbidity and management.

obez erkeklerde kilo kaybından sonra artan testosteron seviyelerini belgelemiştir. Elbette nedensellik her iki yönde de çalışıyor gibi görünüyor. Düşük testosteron seviyelerine sahip olmak, obezitenin gelişimini ve kontrollü denemeleri kolaylaştırabilir.Saad F, et al. Testosterone as potential effective therapy in treatment of obesity in men with testosterone deficiency: a review.

 eksojen testosteron kullanarak yağ kütlesindeki azalmaları belgeledi. Bu nedenle, çok fazla yağ ile çok az testosteron arasındaki bağlantı kendi kendine devam edebilir, yani biri diğerine neden olur ve bu da bir kısır döngüde ilkini kolaylaştırır.

 

Son olarak, çeşitli diyet faktörleri testosteron seviyelerini etkileyebilir. Örneğin, sağlıklı erkeklerde Prasad AS, et al. Zinc status and serum testosterone levels of healthy adults.

 testosteron seviyeleri hücresel çinko konsantrasyonları ile önemli ölçüde ilişkilidir. Diyetle çinko kısıtlaması, marjinal çinko eksikliği olan kişilerde testosteron ve çinko desteğinde önemli bir azalmaya neden olur ve testosteronu önemli ölçüde AZALTIR. Bununla birlikte, çinko takviyesi, başlangıç için yeterli alımı olan kişilerde testosteronu artırmak veya vücut kompozisyonuna ve egzersiz performansına fayda sağlamak için görünmemektedir Koehler K, et al. Serum testosterone and urinary excretion of steroid hormone metabolites after administration of a high-dose zinc supplement.

Shafiei Neek L, Gaeini AA, Choobineh S. Effect of zinc and selenium supplementation on serum testosterone and plasma lactate in cyclist after an exhaustive exercise bout.

Wilborn CD, et al. Effects of Zinc Magnesium Aspartate (ZMA) Supplementation on Training Adaptations and Markers of Anabolism and Catabolism.

 

Serum D vitamini konsantrasyonları da Chin KY, Ima-Nirwana S, Wan Ngah WZ. Vitamin D is significantly associated with total testosterone and sex hormone-binding globulin in Malaysian men.

 testosteron seviyeleriyle Wang N, et al. Vitamin D is associated with testosterone and hypogonadism in Chinese men: Results from a cross-sectional SPECT-China study.

 Chin KY, Ima-Nirwana S, Wan Ngah WZ. Vitamin D is significantly associated with total testosterone and sex hormone-binding globulin in Malaysian men.

 

ilişkilendirilmiştir Wang N, et al. Vitamin D is associated with testosterone and hypogonadism in Chinese men: Results from a cross-sectional SPECT-China study.

 ancak hepsinde olmasa da Lerchbaum E, et al. Serum vitamin D levels and hypogonadism in men.

 

 gözlemsel çalışmalarda. Daha da önemlisi, BMI düşünüldüğünde bu ilişkiler zayıflar, bunun nedeni yağ dokusunun sadece D vitamini tutması ve dolayısıyla daha düşük bir D vitamini durumu ile sonuçlanması değil, aynı zamanda aşırı yağ dokusunun testosteron seviyelerini düşürmesi olabilir. Ne olursa olsun, D vitamini takviyesi Pilz S, et al. Effect of vitamin D supplementation on testosterone levels in men.

 

 D vitamini eksikliği olan erkeklere fayda sağlayabilir, ancak açık bir eksiklik raporu olmayan erkeklerde yapılan kontrollü çalışmalar Jorde R, et al. Supplementation with vitamin D does not increase serum testosterone levels in healthy males.

hiçbir etkisi yoktur.

 

Bazı yaşam tarzı alışkanlıkları testosteron konsantrasyonlarını etkileyebilir. Amaç testosteronu artırmaksa, yeterli ve kesintisiz uyku, düşük düzeyde kronik stres ve zayıf bir vücut sağlamak çok önemlidir. Çinko ve D vitamini gibi bazı besin maddelerinin yeterli alımının sağlanması da sağlıklı testosteron seviyelerini koruyor gibi görünmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

esrar
Esrar ve Sertleşme Sorunu

Küresel olarak esrarın kullanımı ve yasallaştırılması artmaktadır. Esrar tıpta birçok…

erken-bosalma-tedavisi
Erken Boşalma Tedavisi

Erken boşalma, yaştan bağımsız olarak erkek nüfusun% 30 ila 50 sinde ortaya çıkan en …

skrotumda kitle  sebase kist
Skrotumdaki ele gelen  kitleler  hakkında bilinmesi gerekenler

Skrotumdaki ele gelen  kitleler  hakkında bilinmesi gerekenler…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...