Erkeklerde Dihidrotestesteron – Fonksiyon, Norm Ve Patoloji

Androjenlerin temsilcilerinden biri aktif hormon dihidrotestesteron (DHT). Bu madde, enzim sistemlerinin etkisi altında periferal dokularda serbest testesteron ve androstenediondan oluşur. DHT, tüm doğal erkek seks hormonlarının en güçlüsüdür.Erkeklerde, bu androjen:

 • prostat bezinin ve cinsel organların gelişimine katkıda bulunur;
 • ikincil cinsel özellikleri belirler;
 • ergenlik döneminde fiziksel gelişmeyi etkiler;
 • libidoyu düzenler;
 • gücü destekler;
 • Kellik nedenidir .

Şek. 1 – Erkeklerde artan dihidrotestesteron seviyeleri erken dönem kelliklerinin nedenlerinden biridir.

Norm Seviyesi Dihidrotestesteron

Laboratuvarlarda, DHT konsantrasyonu aşağıdaki birimlerde ifade edilir: pg / ml; ng / 100 ml; nmol / l. Hormonun normal seviyesi, farklı yaşam dönemlerinde çok farklıdır. DHT seviyesinin maksimum değeri 15-16 yıl sonra ulaşır.

Tablo 1 – Erkeklerde dihidrotestesteronun normal değerleri.

yaş Normun minimum değeri, pg / ml Normun maksimum değeri, pg / ml
Hayatın 1 hafta 120 850
2-7 haftalık hayat 24
8-10 haftalık hayat 120 850
10 yıla kadar çocuklar 24
10-11 yaşında 30
11-12 yaşında 30 170
12-13 yaşında 80 330
13-15 yaşında 220 650
15 yaş üstü 250 990

Hormon düzeyi androjenlerin ve diğer bazı ilaçların alımından etkilenir. Sonuçları daha doğru yapmak için, analizleri sabahları ve aç karnına almanız önerilir. Son yemekten 8 ila 14 saat geçmelidir. Çalışmadan önceki gün, alkolden vazgeçmeli ve aşırı yemekten kaçınmalısınız ( testesteron testi nasıl geçeceğine dair daha fazla).

Patolojik Çıkarımlar

DHT konsantrasyonundaki bir değişiklik, üreme sistemi ve diğer bozuklukların ciddi bir bozukluğuna işaret edebilir.bir endokrinolog, androlog ve ürolog tarafından incelenmelidir.

Dht’nin Artan Seviyeleri

Bu aktif androjenin aşırı konsantrasyonunun nedeni, erkeklerde seks hormonlarının aşırı salgılanması olabilir. Steroidler ve enzim sistemlerinin konjenital anomalileri olan ilaçların kullanımı da DHT düzeylerinin artmasına neden olur.

Aşırı DHT olan hastalarda görülür:

 • testiküler feminizasyon (Morris sendromu);
 • adrenal bezlerin veya testislerin malign neoplazmaları;
 • adrenal veya testiküler adenomlar ;
 • idiopatik hirsutizm (deride 5-alfa redüktazın ekspresyonunun artması);
 • hipergonadizm.

Çocukluktaki artmış hormon konsantrasyonlarının bir sonucu, isoseksüel tipte erken cinsel gelişimdir. Bu gibi durumlarda erkeklerde büyüme hızlanması, kas dokusunun yüzdesinde artış, yüzdeki ve vücuttaki saçın görünümü ve sesin bir mutasyonu vardır. Aynı zamanda, testis ve prostat hacminde, penisin uzunluğunda ve skrotumun cildinin pigmentasyonunda bir artış olduğunu da ortaya koymaktadır. Gerçek tam cinsel gelişime spermatogenez aktivasyonu eşlik eder.

Yetişkin erkeklerde, aşırı DHT konsantrasyonu neden olur:

 • alopesi;
 • hirsutizm;
 • iyi huylu prostat hiperplazisi;
 • prostat kanseri.

Şek. 2 – Dihidrotestesteron, yüz ve vücuttaki saçlar gibi ikincil cinsel özelliklerin ortaya çıkmasından sorumludur.

Bu aktif androjenin yüksek bir seviyesinin, sosyal uyumsuzluğun nedenlerinden biri olabileceğine inanılmaktadır. Yüksek oranda DHT’si olan erkekler genellikle saldırganlık gösterir, dürtüsel davranış gösterir, suç işlediler.

Morrison sendromlu hastalarda yüksek bir androjen seviyesi tespit edilirse, bu özellikler gözlenmez. Bu genetik defekti olan hastalarda testesteron ve türevlerine inborn doku duyarsızlığı vardır. Sendromun tam formunda, erkek kromozom seti (46 XY) ile bir kadın fenotipi (gelişmiş meme bezleri, vajina) gözlenir.

DHT’nin artmış salgılanmasının nedeni, adrenal bez veya testis tümörüdür, o zaman hastalar genellikle zamanla artan belirtiler gösterirler. Tümör malign ise, negatif dinamikler özellikle dikkat çekicidir. Ek olarak, tümör süreçleri sırasında hastalığın diğer bulguları görülebilir (çevre dokuların sıkışması, hemoraji, kanser zehirlenmesi, lenfadenopati, vb.).

Azaltılmış Dht

Erkeklerde dihidrotestesteronun düşük değerleri steroidjenezin konjenital anomalilerine bağlıdır. Vücudun 5-alfa redüktaz enzimi yoksa, DHT testesterondan oluşmaz. Böyle bir genetik özelliği olan erkeklerde, doğum anında, cinsel organların yapısındaki patolojiler belirlenir.

DHT’nin prenatal dönemde rolü dış genital organların oluşumudur. Eğer fetusun kromozomal 46 XY kümesi varsa, ancak dihidrotestesteron sentezi bozulursa, gonadlar erkek (testisler) olur ve vulva bir ara tip olacaktır.

DHT’yi düşürmenin diğer nedenleri:

 • birincil hipogonadizm ;
 • sekonder (merkezi) hipogonadizm;
 • yaş androjen eksikliği ;
 • 5-alfa redüktaz için ilaç inhibitörlerinin kullanımı.

Ergenlerde, ergenlik çağındaki ergenlik döneminde veya ergenlik döneminde yavaşlamada DHT eksikliği ortaya çıkmaktadır. Çoğu zaman, erkek tipi ve vücutta saç uzaması olmaz, penis, testis, prostat büyüklüğünde artış olmaz.

Erişkin erkeklerde aktif bir androjen eksikliği feminizasyon ile kendini gösterir:

 • kas kütlesinin yüzdesini azaltır;
 • yüz ve vücutta saç büyümesi yavaşlar;
 • azalmış libido;
 • infertilite gelişir;
 • güç azalır.

Dengesizliğin Tedavisi Dht

DHT seviyesinin düzeltilmesi, tam teşhisten sonra ve laboratuvar parametrelerinin (androjenler, vs.) kontrolü altında gerçekleştirilir, tedavi çoğunlukla bir ürolog veya bir endokrinolog tarafından seçilir.

Dihidrotestesteron Düşürücü

Operasyonel tedavi, testislerin veya adrenal bezlerin tümörü durumunda DHT’yi azaltmaya yardımcı olur. Adenom (karsinom) cerrahi olarak çıkarılır. Gerekirse, müdahale kemoterapi veya radyasyon tedavisi ile desteklenir.

Tedavi için 5-alfa-redüktazın aşırı aktivitesi, bu enzimin ilaç inhibitörlerini seçilebilir. Bu dizinin ilaçlarından klinik uygulamada iki ana madde kullanılmaktadır: finasterid ve dutasterid. Birincisi 30 yıl önce sentezlendi. Tip 2 alfa redüktaz için yüksek bir afiniteye sahiptir. Orta dozlarda, ilaç DHT seviyesini% 70-90 azaltır. Dutasteride enzim ve 1 ve 2 tip ile birleşir. Bu nedenle, etkinliği finasteride göre biraz daha yüksektir (DHT’yi% 95-98 oranında azaltır).

Ayrıca, erkek hormonlarının seviyesi ve etkisi anti-androjen ilaçlarından etkilenir. Bu ilaçlar DHT sentezini inhibe eder veya hedef hücrelerin reseptörlerine bağlanmasını engeller.

Antiandrogenler 2 gruba ayrılır:

 • steroidler (siproteron asetat, klormadinon asetat, megestrol asetat, spironolakton);
 • steroid olmayan (flutamid, anandron, casodex).

Erken cinsel olgunlaşma durumunda, hipofiz ve hipotalamik hormonların salgılanmasını bastırmak için ilaçlar kullanılır. Örneğin, bir erkeğe uzun süreli etkili lutropin salgılatıcı hormonun sentetik analogları atanabilir.

Dihidrotestesteronu Artırıyoruz

Primer ve sekonder hipogonadizm durumunda, hormon replasman tedavisi dihidrotestesteronu arttırabilir (genellikle testesteron preparatları kullanılır).

Fonksiyonel bozulma durumunda, erkeklere yaşam tarzı değişikliği önerilebilir. Bu gibi durumlarda kandaki androjen konsantrasyonunu arttırmak, uyku ve uyanıklığın normalleşmesine, orta derecede egzersize, iyi beslenmeye, kötü alışkanlıkların reddine yardımcı olur.

5-alfa redüktaz inhibitörlerinin neden olduğu ilaçlar DHT eksikliğinin sebebi ise, bu durumun iptali sorunu çözer.

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

...
Muhammet küfrevi - 01 Mart 2023 Çarşamba
24 yaşındayım DHT düşüklüğü tanısı kondu ondan sonra aynı yere gidemedim DHT yi nasıl arttirabilirim
...
omur erdem akkaya - 03 Mart 2023 Cuma
Dihidrotestosteron (DHT) seviyesinin düşük olması birçok farklı nedene bağlı olabilir ve öncelikle bu nedene yönelik bir tedavi planı oluşturulması gerekir. Bu nedenle, DHT seviyenizin neden düşük olduğunu belirlemek için bir uzmana danışmanız önerilir. Ancak, genel olarak DHT seviyesini artırmak için bazı öneriler şunlardır: Egzersiz yapın: Düzenli egzersiz, testosteron ve DHT üretimini artırabilir. Sağlıklı beslenin: DHT üretiminde önemli rol oynayan çinko, magnezyum, protein ve diğer besinleri içeren bir diyet takip edin. Stresi azaltın: Yüksek stres seviyeleri DHT seviyesini düşürebilir. Stres yönetimi teknikleri uygulayarak stres seviyenizi azaltabilirsiniz. Bazı takviyeleri deneyin: Bazı takviyeler, DHT seviyelerini artırabilir. mesela https://www.ademedikal.com/urunler/ade-limited-edition İlaç tedavisi: Bazı durumlarda, hormon düzenleyici ilaçlar DHT seviyelerini artırabilir. Ancak, ilaç tedavisi de bir uzman kontrolünde yapılmalıdır. Unutmayın, DHT seviyelerini artırmak için uygulayacağınız herhangi bir yöntem öncesinde bir uzmana danışmanız önemlidir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

prostatit-tedavisinde-prostat-masaji-tedavisi
Prostatit Tedavisinde Prostat Masajı Tedavisi

Prostatit  tedavisinde özellikle kronik prostatit de  prostat bezinin dokusu üzerinde…

eswl-nedir-calisma-prensibi-nedir-tarihcesi
ESWL Nedir Çalışma Prensibi Nedir Tarihçesi?

Vücut dışından şok dalgaları ile taş kırma, ya da diğer adı ile ekstrakorporeal şok d…

Korona virüsü sertleşme bozukluğu yaratır mı?  Covid 19' un  testosteron ve Erkek üremesi üzerine etkisi nedir ?

Korona virüsü sertleşme  bozukluğu sertleşme bozukluğu yaratır mı?  Covid 19' un  …

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...