Erkeklerde en Başarılı Doğum kontrol yöntemi vazektomi nedir

Vazektomi Nedir ?

Vazektomi, meninize sperm tedarikini kesen bir erkek doğum kontrol yöntemidir. Sperm taşıyan tüplerin kesilip kapatılmasıyla yapılır. Vazektominin problem riski düşüktür ve genellikle lokal anestezi (bölgesel ,uyutmadan )altında ayakta tedavi ortamında yapılabilir.

Vazektomi yaptırmadan önce gelecekte çocuk sahibi olmak istemediğinizden emin olmanız gerekir. Vazektominin tersine çevrilmesi mümkün olsa da, vazektomi erkek doğum kontrolünün kalıcı bir şekli olarak düşünülmelidir.

Vazektomi öncesinde hukuken eşin rıza onayını beyan eden bir imazlı bir belge alınır.

Vazektomi, gelecekte çocuk sahibi olmak istemediğinden emin olan erkekler için güvenli ve etkili bir doğum kontrol seçeneğidir.

 • Vazektomi gebeliği önlemede yaklaşık yüzde 100 etkilidir.

 • Vazektomi, düşük komplikasyon veya yan etki riski olan ayaktan bir ameliyattır.

 • Vazektominin maliyeti, kadın sterilizasyonunun (tüp ligasyonu) maliyetinden veya kadınlar için uzun vadeli doğum kontrol ilaçlarının maliyetinden çok daha düşüktür.

 • Vazektomi, cinsel ilişkiden önce prezervatif takmak gibi doğum kontrol adımları atmanıza gerek kalmayacağı anlamına gelir. 

Vazektominin Riskleri nelerdir ?

Vazektomi ile ilgili potansiyel bir endişe, daha sonra çocuk sahibi olma konusundaki fikrinizi değiştirebilmenizdir. Vazektominizi tersine çevirmek mümkün olsa da, işe yarayacağının garantisi yoktur. Geri döndürme ameliyatı vazektomiden daha karmaşıktır, pahalı olabilir ve bazı durumlarda etkisizdir.

Vazektomi sonrası çocuk sahibi olmak için tüp bebek gibi başka teknikler de mevcuttur. Ancak bu teknikler pahalıdır ve her zaman etkili değildir. Vazektomi yaptırmadan önce, gelecekte çocuk sahibi olmak istemediğinizden emin olun.

Çoğu erkek için vazektomi, gözle görülür herhangi bir yan etkiye neden olmaz ve ciddi komplikasyonlar nadirdir.

Ameliyattan hemen sonra yan etkiler nadiren  şunları içerebilir:

 • Skrotum içinde kanama veya kan pıhtısı (hematom)

 • Meninizdeki kan

 • Skrotumunuzun morarması

 • Ameliyat yerinin enfeksiyonu

 • Hafif ağrı veya rahatsızlık

 • Şişme

Gecikmiş ve çok nadir görülen  komplikasyonlar şunları içerebilir:

 • Ameliyat olan kişilerde görülebilen kronik ağrı

 • Boşalma ile daha da kötüleşen donuk bir ağrıya neden olabilen testiste sıvı birikmesi

 • Sperm sızıntısının neden olduğu iltihaplanma (granülom)

 • Hamilelik, vazektominizin başarısız olması durumunda, ki bu nadirdir.

 • Skrotumda şişmeye neden olan bir testisi çevreleyen sıvı dolu bir kese (hidrosel)

Vazektomide Asılsız endişeler nelerdir

Birçok erkek, vazektominin ciddi sorunlara yol açabileceğinden endişe edebilir - ancak bu korkular asılsız.   vazektomi şunları yapmaz:

 • Cinsel performansınızı etkiler. Vazektomi, çocuk sahibi olmanızı engellemekten başka hiçbir şekilde cinsel dürtünüzü veya erkekliğinizi etkilemez. Erkekler vazektomiden sonra daha yüksek cinsel tatmin bildirdiler.

 • Cinsel organlarınıza kalıcı olarak zarar verir. Ameliyat sırasında testislerinizin, penisinizin veya üreme sisteminizin diğer bölümlerinin yaralanma riski çok azdır. ancak cerrahınız yetenekliyse bunun gerçekleşmesi olası değildir.

 • Bazı kanserlere yakalanma riskinizi artırır. Geçmişte vazektomi ile testis veya prostat kanseri arasında olası bir bağlantı hakkında bazı endişeler olsa da, kanıtlanmış bir bağlantı yoktur..

 • Şiddetli ağrıya neden olur. Ameliyat sırasında hafif ağrı ve çekme veya hissedebilirsiniz, ancak şiddetli ağrı nadirdir. Aynı şekilde, ameliyattan sonra biraz ağrınız olabilir, ancak çoğu erkek için ağrı hafiftir ve birkaç gün sonra geçer.

Vazektomiden  önce Değerlendirilmesi gereken konular 

Vazektomi yapmadan önce doktorunuz, bunun sizin için doğru doğum kontrol yöntemi olduğundan emin olmak için sizinle görüşmek isteyecektir.

İlk randevuda (danışmanlık ziyareti), aşağıdakileri tartışmaya hazır olun:

 • Vazektominin kalıcı olduğunu ve gelecekte çocuk sahibi olmak isteyebileceğiniz bir ihtimal varsa bunun iyi bir seçim olmadığını anlamanız

 • Çocuğunuz olup olmadığı ve bir ilişkiniz varsa, eşinizin karar hakkında ne düşündüğü

 • Kullanabileceğiniz diğer doğum kontrol yöntemleri

 • Vazektomi ameliyatı ve iyileşme süreci ve olası komplikasyonlar nelerdir?

Üreme sisteminde uzmanlaşmış doktorlar (ürologlar) tarafından yapılır.

Vazektomi genellikle bir doktorun ofisinde veya ameliyat merkezinde lokal anestezi altında yapılır; bu, uyanık olacağınız ve ameliyat alanını uyuşturmak için enjeksiyon olacağı anlamına gelir.

vazektomi

Vazektomi nasıl yapılır

Vazektomi ameliyatı genellikle yaklaşık 10 ila 30 dakika sürer. Vazektomi yapmak için doktorunuz muhtemelen şu adımları izleyecektir:

 • Küçük bir iğne ile skrotumunuzun derisine lokal anestezik enjekte ederek ameliyat bölgesi uyuşturulur.

 • Ameliyat alanı uyuştuğunda skrotumunuzun üst kısmında küçük bir kesi ( yapılır. Veya "neştersiz" teknikle, kesi yerine skrotumda küçük bir delik açın.

 • Testisinizden meni (vas deferens) taşıyan tüp bulunur. Vas deferens'i skrotumdan çıkarıldığı yerden kesilir.

 • Vas deferens'i bağlayarak, ısı (koterizasyon), cerrahi klipsler veya bir yöntem kombinasyonu kullanarak bağlantı kesilir. Ardından doktorunuz vas deferensin uçlarını skrotuma geri gönderecektir.

 • Ameliyat bölgesindeki kesi kapatılır. Dikişler veya yapıştırıcı kullanılabilir. Bazı durumlarda yara zamanla kendi kendine kapanmaya bırakılabilir.

Vazektomiden  sonra neler olur ?

Vazektomiyi takiben, biraz morarma, şişlik ve ağrınız olacaktır. Genellikle birkaç gün içinde iyileşir. Doktorunuz iyileşmeniz için size talimatlar verecektir. Doktorunuz size şunları söyleyebilir:

 • Ameliyat bölgesinden kan sızması gibi enfeksiyon belirtileriniz varsa hemen arayın; 38 C daha yüksek bir ateş; kırmızılık; veya kötüleşen ağrı veya şişlik.

 • Vazektominizden sonra en az 48 saat boyunca skrotumunuzu bir bandaj ve dar iç çamaşırı ile destekleyin.

 • Ameliyattan sonra aktiviteyi sınırlayın. Ameliyattan sonra 24 saat dinlenmeniz gerekecek. Muhtemelen iki veya üç gün sonra hafif aktivite yapabilirsiniz, ancak bir hafta kadar spor yapmaktan, ağırlık kaldırmaktan ve ağır işlerden kaçınmanız gerekir. Aşırıya kaçmak, skrotum içinde ağrıya veya kanamaya neden olabilir.

 • Bir hafta kadar herhangi bir cinsel aktiviteden kaçının. Boşalırsanız, meninizde ağrı hissedebilir veya kan görebilirsiniz. Cinsel ilişki yaşıyorsanız, doktorunuz sperminizin artık meninizde bulunmadığını onaylayana kadar başka bir doğum kontrol yöntemi kullanın.

Vazektomiden sonra meni (seminal sıvı) boşaltacaksınız, ancak yaklaşık 20 kez boşaldıktan ve aradan 3 ay geçtikten  sonra artık sperm (üreme hücreleri) içermeyecektir. Bir vazektomi, testisler tarafından yapılan spermin meniye ulaşmasını engeller. Bunun yerine vücut, zararsız olan spermi emer.

Vazektomi sonrası öneriler 

Vazektomi, hamileliğe karşı anında koruma sağlamaz. Doktorunuz meninizde sperm olmadığını onaylayana kadar alternatif bir doğum kontrol yöntemi kullanın. Korunmasız cinsel ilişkiye girmeden önce, meninizden herhangi bir spermi temizlemek için 3 ay  ve 15 ila 20 kez veya daha fazla boşalmanız gerekir.

Kontrol  nasıl yapılır sperm bulunmadığından emin olmak için ameliyattan 3 ay  sonra bir takip semen analizi yapılır . İncelemek için doktorunuza sperm örnekleri vermeniz gerekecektir. Bir sperm örneği üretmek için doktorunuz, cinsel ilişki sırasında meni toplamak için mastürbasyon yapmanızı ve bir kaba boşalmanızı veya kayganlaştırıcı veya sperm öldürücü içermeyen özel bir prezervatif kullanmanızı isteyecektir. Meniniz daha sonra sperm olup olmadığını görmek için mikroskop altında incelenir.

Vazektomi etkili bir doğum kontrol yöntemidir, ancak sizi veya eşinizi klamidya veya HIV/AIDS gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korumayacaktır. Bu nedenle, cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon kapma riskiniz varsa, vazektomi geçirdikten sonra bile prezervatif gibi diğer koruma yöntemlerini kullanmalısınız.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...