Erkeklerde LH – Norm Ve Patoloji

Folikül uyarıcı (FSH) ve koryonik gonadotropin ile birlikte lüteinizan hormon (LH) bir grup gonadotropik hormon oluşturur. Seks bezlerinin işlevinin düzenlenmesinde yer alan biyolojik bir maddedir. LH’den etkilenen hücrelerin yanı sıra, kadınlarda ve erkeklerde kan seviyesi de farklıdır.

YAŞ (yıl) NORMAL GÖSTERGELER (IU / L)
20’ye kadar <5.3
20-70 1,14 ila 8,5-9,3
70’in üzerinde 3,1-3,5

LH Sentezi Ve Vücuttaki Rolü

Lüteinizan hormon anterior hipofiz bezi tarafından üretilen karmaşık bir glikoprotein kompleksidir. Leydig hücreleri tarafından erkeklerde sunulan hedefin  hücre zarı üzerinde bulunan spesifik reseptörler aracılığıyla hormonal fonksiyonunu yerine getirir. İkincisi, testis dokusunun ayrılmaz bir parçasıdır ve genital organların farklılaşmasını ve gelişimini, davranışsal ve psikolojik cinsellik farklarını, erektil ve üreme fonksiyonlarını, ter bezlerini, iskelet kaslarının ve miyokardın gelişimini, kandaki lipoproteinleri etkileyerek, testesteron (erkek cinsiyet hormonu) üretir. D. Böylece, LH dolaylı olarak erkek bedenindeki birçok süreci düzenler.

Beynin hipotalamik bölgesinin sinir hücrelerinde, GnRH sentezlenir ya da atımlı bir ritim içinde belirli kısımlarda kanın içine salgılanan hormon salgılanır. Hipofiz bezi üzerinde hareket eder, LH’nin sentezini uyarır, erkek üreme ve cinsel işlev üzerindeki kontrolü sağlar. LH, gonadoliberin ile ilişkili bir ritimde kan dolaşımına girer. Hipotalamusun işlevi, aynı zamanda, merkezi sinir sisteminden gelen sinyallere ve testesteron yoluyla testislerle ters negatif hormonal bağlantısına dayanır: bu durumun kan seviyesinde bir artış, salgılama faktörünün titreşimli sentezinin genliğinde bir azalmaya yol açar ve bunun tersi de geçerlidir.

LH Sentezindeki Değişikliklerin Nedenleri

Böylece, LH sentezinin nörohumoral regülasyonu aşağıdaki basitleştirilmiş şemayı yansıtır:

Beyin yapıları → hipotalamus (serbest bırakma faktörü) → anterior hipofiz (LH) → testisler (testesteron) → → hipotalamus.

Bu bağlantılardan birini etkileyen faktörler luteinize edici hormon üretimini değiştirir. Kandaki hormon seviyesinin fizyolojik dalgalanmaları:

 • Psikolojik durum ve yaş;
 • Mevsim ve ortalama hava sıcaklığı – maksimum hormon seviyeleri Haziran ve Temmuz aylarında, en düşük – sonbaharda ve kış aylarında, bazen cinsel işlev bozukluğuna neden olur;
 • Günün saati – kandaki maksimum LH miktarı sabah içerisine alınır, daha sonra konsantrasyonu yavaşça azalır ve gece minimum seviyeye ulaşır.

Kandaki hormon içeriğindeki artış şu durumlarda oluşur:

 • Yetersiz testesteron sentezi, bunun sonucu olarak hipotalamus üzerindeki inhibitör etkisi ortadan kalkar. Bu primer hipogonadizm , testislerin (orşit) enflamasyonu, travmatik yaralanmaları ve tümörlerinde görülür.
 • Gonadotropin salgılayan tümörler ve hipofiz adenomu, kafa yaralanmaları ve beyin zarının iltihaplı hastalıkları.
 • Azaltılmış tiroid fonksiyonu.
 • Genetik hastalıklar (Klinefelter sendromu, erkeklerde Shereshevsky-Turner sendromu).
 • Kronik böbrek-hepatik veya adrenal yetmezlik.
 • Stres ve uzamış ağır fiziksel efor.
 • Akciğerlerdeki kronik enflamatuar süreçler.
 • Obezite, oruç, pankreas ve bağırsak disfonksiyonu, emilim ihlali ile birlikte.
 • Alkolizm ve antidepresanlar ve psikotrop ilaçların uzun süreli kullanımı.

LH’nin düşüşünün başlıca nedenleri:

 • Beyin hastalıkları, tümörler, X-ışınları, hipotalamus veya hipofizde dolaşım bozuklukları, hormonal fonksiyonlarında bir azalma eşlik etti.
 • Artan tiroid fonksiyonu, androjen üreten adrenal tümörler.
 • İkincil hipogonadizm , genetik hastalıklar ve malformasyonlar (Kalman sendromu, Reyfenstein sendromu, hipofiz nanizm, kriptorşidizm).
 • Bir nörojenik etiyolojinin anoreksi, vücut ağırlığını azaltma arzusuyla ilişkili bir yeme bozukluğudur.
 • Uzun süreli psikolojik stres ve sıklıkla tekrarlayan stresli durumlar.
 • Androjenik, glukokortikosteroid, antikonvülsan ilaçlar ve anabolik steroidler.

LH üretimindeki azalmanın eşlik ettiği durumları teşhis ederken, içeriği yarım saatlik aralıklarla alınan 3 kan örneğinde incelenir.

Laboratuar çalışmaları, erkeklerin kanındaki luteinize edici hormon içeriğinin, bazı hormonal hastalıkların ayırıcı tanısı ve tedavisinin yanı sıra, kısırlık ile ilgili bazı sorunları çözmesine de olanak tanır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

erkeklerde-fsh-norm-ve-patoloji
Erkeklerde Fsh – ne zaman yüksek ne zaman normal

FSH (folikül uyarıcı hormon), seks bezlerinin işleyişinin düzenlenmesinde rol oynayan…

kortizol-fonksiyon-norm-ve-patoloji
Kortizol – Fonksiyon, Norm Ve Patoloji

Kortizol glukokortikoidler grubuna aittir ve vücudun adaptasyon mekanizmalarını düzen…

DHEA sağlığınıza nasıl fayda sağlayabilir?

Dehidroepiandrosteron, daha iyi DHEA olarak bilinir, bir steroid hormonudur. Vücut ta…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...