Maca kökü ve Sertleşme bozukluğu

Maca, Güney Amerika Andes dağlarında yetişen bir Peru bitkisidir. Turpgillerden bir sebzedir,.

Maca, Peru yemeklerinde yemeklere dünyevi bir tat veren yaygın bir bileşendir. Maca kökü bitkisi toz haline getirilebilir ve yemeklere veya smoothie'lere eklenebilir.

 Bu makale, maca kökünün olası sağlık yararını tartışacaktır.

Dokuz faydası

1. Libidoyu artırma

maca root

Çalışmalar, maca kökünün libidoyu artırmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Maca kökünün en bilinen faydası, libidoyu artırma potansiyelidir. Bu iddiayı destekleyen bazı bilimsel kanıtlar var.

Güvenilir Kaynak

 incelemesi, maca'nın libidoyu iyileştirebileceğini öne süren bazı kanıtlar buldu, ancak yazarlar daha fazla araştırmanın gerekli olduğu konusunda uyardı.

bir 2015 yılında yapılan

 Maca alan postmenopozal kadınlarda cinsel işlev bozukluğunu azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu.

2. Maca ve Sertleşme bozukluğu tedavi 

Sertleşme bozukluğu olan kişiler için de fayda sağlayabilir erektil disfonksiyonu (ED)12 2009'da yapılan küçük bir araştırma,

günde 2.4 gr maca kökü tüketmenin, katılımcıların genel ve cinsel sağlıklarına ilişkin algıları üzerindeki etkisini inceledi

Çalışma katılımcıları hafif ED'li erkeklerdi. Maca kökü alanlar, plasebo alanlara göre cinsel sağlıklarında daha önemli bir artış yaşadı.

3. Enerji ve dayanıklılığı

Bazı sporcular ve vücut geliştiriciler, enerji ve performansı artırmak için ek olarak maca kökü kullanır. Bunu destekleyecek bazı kanıtlar mevcuttur.

bir 2009'da yapılan bir çalışma 14 gün boyunca maca özü kullanmanın erkek bisikletçiler için performansı iyileştirdiğini buldu. Ancak sonuçlar, plasebo alanlarda görülen iyileşmeden önemli ölçüde farklı değildi.

Bununla birlikte, aynı çalışma, maca özünün, onu kullanan katılımcılarda libidoyu iyileştirdiğini buldu. Ancak, bu çalışmanın örneklem büyüklüğü çok küçüktü, bu nedenle sonuçları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

4. Doğurganlığı artırma

Maca kökünün bir başka yaygın kullanımı, özellikle erkeklerde doğurganlığı artırmaktır.

Güvenilir 2016 incelemesi

Kaynak

 semen kalitesini artırabileceğine dair bazı kanıtlar buldu kısır erkeklerde Ancak, daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

5. Ruh halini iyileştirme Maca, ruh

Depresif davranışları azalttığı düşünülen flavonoidler içerir kaygıyı.bir araştırma depresif  duygularını azaltabileceğini buldu.

Ayrıca, 2015 yılında yapılan 

 Maca'nın Çinli postmenopozal kadınlarda depresyon semptomlarını azaltabileceğini buldu.

6. Kan basıncını düşürme

Yüksek tansiyonu iyileştirmeye de yardımcı olması mümkündür kan basıncını. Aynı 2015 çalışması

12 hafta boyunca günde 3,3 g maca'nın Çinli postmenopozal kadınlarda kan basıncını düşürdüğünü de buldu

7. Serbest radikallerle mücadele

Maca kökü ayrıca antioksidanları vücutta glutatyon ve süperoksit dismutaz gibi maddelerin oluşumunu artırdığı gösterildi . 

Antioksidanlar, vücuttaki hücrelere zarar verebilecek serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur. 

8. Menopoz şikayetlerini azaltmak

hormonu seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olabileceğine düşünülmektedir.Menopoza girmeden önceki evre olan perimenopoz sırasında, östrojen seviyeleri dalgalanır ve çeşitli semptomlara neden olur.

Güvenilir Kaynaklardan Günde iki kez maca içeren tablet alan menopoz sonrası kadınların, sıcak basması ve gece terlemesi gibi semptomların azaldığını buldu.

9. Öğrenme ve hafıza

Maca root powder

Maca, öğrenme ve hafıza performansını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Maca'nın öğrenmeyi ve hafızayı iyileştirebileceğini gösteren bazı kanıtlar var. Örneğin, 2011 yılında yapılan bir araştırma , maca'nın farelerde hafızayı iyileştirebileceğini buldu.

Maca ile ilgili Literatürün 2014 yılında gözden geçirilmesi, maca'nın öğrenme ve hafıza performansı için faydaları olabileceğini öne sürdü  etkileyen durumların tedavisinde yardımcı olabileceğini belirtildi Alzheimer hastalığı.

Bununla birlikte, şu anda yalnızca hayvan modelleri üzerine araştırmalar mevcuttur, bu nedenle maca'nın insanlarda aynı faydaları olup olmayacağı belirsizdir.

Maca iddialarını çevreleyen  çalışmalara  tamamen doğru diyemeyiz, ancak genel kanıtlar  kesin sonuç çıkarmak için eksiktir. Ana sınırlamalardan bazıları, uygun etkili dozu, dozlama sıklığını veya tedavi süresini belirlemek için yeterli bilgi olmamasıdır.  Bir diğeri ise, And halkının günde 100 gr'dan fazla maca tükettiği bildirilirken, klinik deneylerde kullanılan dozlar nispeten çok düşüktür ve bunlar doğruysa, geleneksel olarak inanılan etkileri ortaya çıkarmayabilir.

Ayrıca, gözlenen etkilerden büyük olasılıkla sorumlu olan ekstrakt tipine ilişkin veri eksikliği vardır ve bu, bütün maca kullanımının tercih edilebileceğini göstermektedir.

 Yine de, maca'nın tıbbi değeri olan bir bitki olarak değeri tamamen göz ardı edilemez. Doğurganlık açısından, maca'nın etkileri, artan sperm üretimi ve semen parametreleri üzerindeki doğrudan bir etkiden ziyade zararlı faktörlere karşı koruyucu bir etkiden kaynaklanıyor gibi görünmektedir. Bu hipotezi destekleyen, maca'nın sıçanlarda yüksek irtifaya maruz kalma, malathion ve kurşun asetat uygulamasından kaynaklanan spermatogenez hasarını tersine çevirdiği gerçeğidir.

Maca ekstraktının aynı zamanda Testosteron  kaynaklı prostat hiperplazisi ile in vivo kemirgenlerde prostat boyutunu azalttığı bulundu. Maca'da bulunan benzil glukosinolat, bu prostat hacmi azaltıcı etkiyle ilişkilendirilmiştir (Gasco ve diğerleri, 2007). Bu nedenle, maca'nın prostat sağlığını destekleyebileceği iddiası da tamamen geçersiz değildir.  Maca ekstresi, insan kıkırdak örneklerinde kondro-koruyucu etki göstermiştir (Milleret al., 2006).

Diğer çalışmalar, maca'nın önemli antioksidan ve sinir koruyucu etkilerini göstermiştir (Sandoval ve diğerleri, 2002, Valentova ve Ulrichova, 2003, Valentova ve diğerleri, 2006, Pino-Figueroa, 2009, He ve diğerleri, 2017).

Maca'nın libido artırıcı etkisi, olumlu olmakla birlikte, klinik deneylerin sonuçları, ne kadar az çalışma yapıldığı, libido deneyiminin kendisinin öznelliği ve küçük örneklem  ile sınırlıdır. Bununla birlikte, maca'nın cinsel işlev bozukluğunu iyileştirme potansiyeli tamamen göz ardı edilemez. Erkeklerde yürütülen iki klinik çalışma, erektil disfonksiyonu olan hastalarda bir miktar iyileşme gösterdi.

Maca, testis kanseri tedavisinden kaynaklanan cinsel işlev bozukluğuna yardımcı olmak için destekleyici sağlık takviyeleri için potansiyel bir aday olabilir.

Tek bir çalışma, antidepresan kaynaklı cinsel işlev bozukluğu olan menopoz öncesi ve sonrası kadınlarda cinsel deneyimde bir iyileşme olduğunu gösterdi. bu mümkün
 

Riskler

Maca şu anda çoğu insanda herhangi bir sağlık riski ile ilişkili değildir ve orta dozlarda herhangi bir yan etkiye neden olması olası değildir.

Ancak hormonlar üzerindeki etkisinden dolayı tiroid problemi olan kişiler maca almaktan kaçınmalıdır.Onkolojik tedavi gibi hormonal seviyeleri değiştiren tedaviler sırasında maca almaktan kaçınmak daha iyidir meme kanseri.

 

Son Söz

Maca, özellikle cinsel sağlık için bir dizi potansiyel sağlık yararına sahiptir. Bununla birlikte, birçok çalışmada küçük örneklem büyüklükleri veya hayvan modelleri kullanıldığından, bu sağlık yararlarının ardındaki kanıtlar zayıftır.

Maca'nın etkili olup olmadığını belirlemek için araştırmacıların insanlarda daha büyük ölçekli çalışmalar yapması gerekiyor. Maca almakla ilişkili çok az sağlık riski olmasına rağmen, çoğu insan herhangi bir olumsuz yan etki yaşamadan maca deneyebilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

...
Taci Yalçıner - 10 Şubat 2023 Cuma
Merhaba, Maca kökü içeren vs. şeyleri nasıl nereden hangi adla bulabilirim. Teşekkürler.
...
Dr Ömür Erdem Akkaya - 11 Şubat 2023 Cumartesi
Piyasada bir çok ürün var https://www.ademedikal.com/urunler/ade-limited-edition bunu tavsiye ederim

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...