Meni boşalması sırasında yanma neden olur ?

Meni boşalması sırasında yanma neden olur ? 

 

Ağrılı boşalma cinsel ilişkiye zarar verir ve soğutur, benlik saygısını zedeleyebilir ve hayatın zevklerinden birini bir hayal kırıklığı kaynağına dönüştürebilir. Korkunç bir deneyim olabilir, ama utanılacak bir şey değil. Çoğu erkek için, boşalma sırasında veya hemen sonrasında ağrı,acı ve yanma  olarak kendini gösterir.

 • Meni Boşalması Sırasında Yanma Neden Olur ve Nasıl Önlenir?
 • Meni Boşalması Sırasında Yanma Sorunuyla Başa Çıkmanın 5 Yolu
 • Meni Boşalması Sırasında Yanma: Bir Üroloji Uzmanının Bakış Açısı
 • Meni Boşalması Sırasında Yanma: Sık Karşılaşılan Bir Durum mu?
 • Meni Boşalması Sırasında Yanma: Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Hastalar  boşalma ağrılı olduğunda bunu ifade etmekten çekinebilir, ancak bu nispeten yaygın bir şikayettir. Aynı zamanda yüksek oranda tedavi edilebilir ve prostat büyümesi gibi başka bir sorunun ilk belirtisi olabilir.

 Prostatit denilen hastalığı olan erkeklerin yüzde 30-75'i boşalma sırasında ağrı yaşar.

Bu yazıda ağrılı boşalmanın belirtilerini , nedenlerini ve bunları tedavi etmek için neler yapabileceğinizi inceliyoruz.

Belirtiler

Painful ejaculation

Ağrı boşalma sırasında veya sonrasında ortaya çıkabilir ve penis, mesane veya rektumda olabilir.

Ağrılı boşalma belirtileri erkekten erkeğe değişir. Ayrıca zamanla değişebilirler.

Bazı erkekler sadece bir partnerle seks yaptıktan sonra şikaayetler yaşar, ancak mastürbasyon yaptıklarında değil.

 Şikayetler

 • boşalma sırasında veya hemen sonrasında ağrı

 • Penis, mesane veya makat çevresinde ağrı yada yanma 

Ağrı yalnızca birkaç dakika veya boşalmayı takiben 24 saate kadar. Hafif veya çok yoğun olabilir.

Nedenleri

Çok çeşitli koşullar ağrılı boşalmaya neden olabilir.

Prostat hastalıkları

Painful ejaculation may be linked to issues with the prostate.

Ağrılı boşalma ile ilgili tıbbi literatürün çoğu prostatla ilgili sorunlara odaklanır. Prostatit yaygın bir nedendir.

Prostatitli erkeklerde prostat ödemi ve iltihabı vardır. Bu ödem genellikle prostat enfeksiyonundan kaynaklanır. idrar yolu enfeksiyonu (İYE)başka sorunlardan da kaynaklanabilir .

Diyabetli erkeklerin prostatite neden olan sinir hasarı yaşama olasılığı daha yüksektir.

Prostatın büyümesine neden olan iyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) adı verilen bir durum da boşalmayı etkileyebilir. BPH'li erkekler ayrıca ağrılı  zor idrara çıkma veya sık idrara çıkma dürtüsü yaşayabilir.

Prostat ameliyatı ve prostat kanserida ağrılı boşalmaya neden olabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar genç erkeklerde  ağrılı boşalmanın en önemli nedenlerinden biridir. Sidik borusu iltihabı  ( üretrit) eğer erken dönemde tedavi edilmez ve  hastalığın  prostata doğru ilerlemesine  izin verilirse    prostatit  arkasındanda  ağrı boşalma yakınmalar meydana gelebilir.

İlişki ve duygusal sorunlar

Depresyon, kaygı ve stres , bir erkeğin cinsel yaşamını kökten değiştirebilir. Benzer şekilde, bir ilişkideki sorunlar, ağrılı boşalma da dahil olmak üzere fiziksel belirtiler olarak ortaya çıkabilir.

Mastürbasyon yaparken ağrı hissetmeyen erkekler, duygusal veya ilişki sorunları nedeniyle ağrılı bir boşalma yaşayabilirler.

Pelvik tıbbi müdehaleler

Pelvik radyasyon dahil olmak üzere cinsel organlar veya pelvis üzerindeki prosedürler, prostata ve boşalmada rol oynayan vücudun diğer bölümlerine zarar verebilir. Bu hasar boşalmayı ağrılı hale getirebilir.Mesela basit bir sonda takma işlemin sonra bile ağrılı  boşalma  şikayeti ile karşılaşabiliriz.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar

Çok çeşitli cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE) boşalmayı ağrılı hale getirebilir. Erkekler boşalırken, idrar yaparken veya her ikisinde de yanma hissi hissedebilir. Chlamydia ve trichomoniasis yaygın suçlulardır.

Sinir sistemi sorunları

Diyabet gibi sinir sistemini etkileyen bozukluklar, orgazm ve boşalma ile ilişkili sinirlere zarar verebilir.

Bazı fiziksel yaralanmalar da sinirlere zarar verebilir. Omurilik yaralanması olan erkekler, boşalma sırasında bir dizi olağandışı duyumlar yaşayabilir.

Küçük çaplı araştırmalarda küçük dozda   Cıva zehirlemesi  ile ağrılı boşalmanın ilişkilendirilebileceğini bildirmişlerdir. kaynak

 Civa yüklü balıklardan kaynaklanan civa zehirlenmesi ile  ağrılı boşalma arasında ilişki kurmuştur Bu konuda daha fazla araştırma gereklidir.

Ağrılı boşalma ve Ağrılı  idrara çıkma 

Ağrılı boşalma yaşayan bazı kişilerde ağrılı idrara çıkma da olabilir. Bu olduğunda, neden aşağıdaki sorunlardan biri olabilir:

 • prostatit

 • BPH

 • trichomoniasis

 • klamidya

Birçok sinir ve doku hem boşalma hem de idrara çıkma ile ilgilidir. Sonuç olarak, vücudun bu bölgesini etkileyen herhangi bir durum, yaralanma veya müdahele ağrılı boşalma ve idrara çıkma ile sonuçlanabilir.

Meni Boşalması Sırasında Yanmanın Tedavisi

Ağrılı boşalma tedavisi nedene bağlıdır.

Ayrıntılı bir tıbbi hikaye fizik muayene, ruh sağlığı , şu anda ve geçmişte kullanılan ilaçların yanı sıra mevcut veya önceki cinsel yolla bulaşan enfeksiyon geçmişi hakkında değerlendirme. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için kapsamlı testler de yardımcı olabilir.

Prostat muayenesi de dahil olmak üzere bir genital muayene prostatit, BPH varsa doku hasarını  değerlendirebilir. Doktor ayrıca prostat spesifik antijeni (PSA) test etmek için kan çalışması yapabilir. Bu madde, prostat kanseri de dahil olmak üzere belirli prostat rahatsızlıkları olan erkeklerde yükselme eğilimindedir.

Çoğu durumda, altta yatan nedenin tedavisi, ağrılı boşalma şikayetleride düzelir. Bazı tedavi seçenekleri şunları içerebilir:

 • Antibiyotikler: Eğer meni boşalması sırasında yanmanın nedeni bakteriyel bir enfeksiyon ise antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Antibiyotikler enfeksiyonu yok etmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur.
 • Alfa blokerler: Eğer meni boşalması sırasında yanmanın nedeni prostat büyümesi ise alfa bloker adı verilen ilaçlar kullanılabilir. Alfa blokerler prostat kaslarını gevşeterek idrar akışını kolaylaştırır ve meni boşalmasını rahatlatır.
 • Ağrı kesiciler: Eğer meni boşalması sırasında yanmanın nedeni travma veya cerrahi müdahale ise ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Ağrı kesiciler ağrının şiddetini azaltmaya ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olur.
 • Fito terapi  :   İçeriği güvenilir bitkisel  içerikli     ürünler  ( sawprost )
 • Psikolojik destek: Eğer meni boşalması sırasında yanmanın nedeni depresyon, kaygı veya ilişki sorunları ise psikolojik destek almak faydalı olabilir. Psikolojik destek cinsel performans kaygısını azaltmaya ve cinsel yaşam kalitesini arttırmaya yardımcı olur.

Komplikasyonlar

Ağrılı boşalma tehlikeli değildir, ancak bir erkeğin yaşam kalitesini zayıflatabilir. Ağrılı boşalma yaşayan erkekler ayrıca şunları bildirebilir:

 • sekse ilgi kaybı

 • Yaşam sevinci kaybı

 • ilişki sorunları

 • özgüven sorunları

 • doğurganlık sorunları

Ne zaman başvurulmalı

Ağrılı boşalmanın kendisi tehlikeli olmasa da, buna neden olan koşullardan bazıları tehlikelidir. Daha düşük yaşam kalitesi de ciddiye alınmalı ve tıbbi tedaviyi uygulanmalıdır.

Ağrılı boşalma yaşayan erkekler, mutlaka bir üroloğa görünmelidir.

Erken tedavi, altta yatan koşulların kötüleşmesini önleyebilir. Çoğu durumda, neden hem kolayca tedavi edilir hem de tamamen geri döndürülebilir.

Bazı erkekler ağrılı boşalmadan ya da doktorlarıyla şikayetleri konuşmaktan çekinir. Diğerleri kendilerini daha az tatmin edici bir cinsel yaşamla yaşamayı kabul ederler. Erkekler bunu yapmak zorunda değil.

Ağrılı boşalma, tedavi gerektiren gerçek bir tıbbi sorundur.

Bir erkeğin cinsel yaşamını iyileştirmek ve ağrısını azaltmak için doktorla birkaç görüşme yapmak yeterli olabilir. Özellikle tedavi edilmeyen ağrılı boşalma genellikle daha da kötüleştiğinden, sessizce acı çekmenin hiçbir faydası yoktur.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

...
Levent Budak - 21 Mart 2023 Salı
Son birlikteliğimden 1 ay sonra bir akıntı gelmeye başladı sabahları daha koyu ve sarımtırak cipro 750mg kullandım fakat kesmedi ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler
...
omur erdem akkaya - 22 Mart 2023 Çarşamba
muhtemelen ciproya dirençli bir mikrop tasıyorsunuz başka antibiyotiklerle tedavi olmanızda fayda var
...
Mustafa Akdeniz - 13 Mart 2023 Pazartesi
Cinsel ilişkiden sonra yani boşaldiktan hemen sonra yanma oluyor ve sperm de hafif pembemsi bir renk oluyor nedeni nedir acaba teşekkür ederim saygılar.
...
omur erdem akkaya - 15 Mart 2023 Çarşamba
Cinsel ilişki sonrası idrar yaparken yanma hissi ve spermde pembe renk oluşumu, idrar yolu enfeksiyonunun bir belirtisi olabilir. İdrar yolu enfeksiyonları, bakterilerin mesaneye veya üretraya ulaşması sonucu meydana gelir ve yanma hissi, sık idrara çıkma, idrarda renk değişimi gibi semptomlarla kendini gösterir. Ancak, spermde pembe renk oluşumu farklı bir nedenle de ilişkili olabilir. Bazı durumlarda, idrar yolu enfeksiyonu veya prostat iltihabı, spermde kanama neden olabilir ve sperm pembemsi bir renk alabilir. Başka bir olası neden, testislerdeki bir yaralanma veya enfeksiyon da olabilir. Bu semptomların nedenini belirlemek için bir üroloğa başvurmanızı öneririm. Muayene sırasında, doktorunuz idrar testi veya sperm kültürü gibi testler yaparak, nedeni belirleyebilir ve uygun tedaviyi önerebilir. Umarım bu bilgiler yardımcı olur. Saygılarımla.
...
Mehmet yılmaz - 22 Şubat 2023 Çarşamba
Prostat iltihabı için antibiyotik tedavisi çözüm olurmu...en uygun antibiyotik penisilin alerjisi olan kişiler için hangisidir.... şifalı bitkiler fayda verir mi...
...
omur erdem akkaya - 26 Şubat 2023 Pazar
Prostat iltihabı tedavisinde antibiyotikler genellikle etkilidir ve birçok vakada semptomların azalmasına neden olabilir. Ancak, doğru antibiyotiğin seçimi, enfeksiyonun tipine, ciddiyetine, enfeksiyonun ne kadar süredir devam ettiğine ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı olarak değişir. Penisilin alerjisi olan kişiler için en uygun antibiyotik, alerjik reaksiyonlara neden olmayan başka bir antibiyotiktir. Doktorunuz, penisilin alerjiniz varsa size uygun bir alternatif reçeteleyecektir. bitkisel olarak prostat iltihabında https://www.ademedikal.com/urunler/sawprost bunu tavsiye ederim 3 aylık kullanımda fayda görürsünüz

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gömük PENİS
Gömülü bir penis hakkında bilinmesi gerekenler

  Gömülü bir penis, cildin ve yağın normal büyüklükteki bir penisi gizlediği, …

varikosel-nedir
Varikosel Nedir?

Varikosel testis toplar damarlarında ergenlik döneminden başlayarak ortaya çıkabilen …

Ensık Görülen testis ağrısı nedenleri

Testis ağrısının enfeksiyonlardan travmatik yaralanmalara kadar çeşitli nedenleri ola…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...