İdrar Yolu Taşı (Üreter Taşı)

İdrar yolu taşı aslında diğer adı ile ÜRETER taşları en çok ağrı yapan böbrek taşlarıdır. Hastayı acile getiren ızdırap çekmesine neden olan taşlardır. İdrar yolu taşı aslında insanın hayatı boyunca duyabileceği en şiddetli ağrılardan biridir .

bobrek-tasi

üreter taşının özelliği idrar yolu tıkaması ve idrar drenajını engellemesidir. Tıkanan idrar yolu böbreğin idrarı boşaltamaması sonucu, böbrek şişerek genişler ve gerilen böbrek kapsülü şiddetli yan ağrısı bulantı kusma yakınmaları ile hastanın,  hastaneye başvurmasına neden olur  . Ağrı karna yayılır ordan kasıklara geçer. Taş mesaneye doğru ilerledikçe hastada idrar şikayetleri meydana  gelmeye başlar. İdrarda yanma , sık idrara çıkma idrarınını bitirememe hissi  meydana gelir . Klasik böbrek taşı düşürme şikayetleri. 

İdrar yolu taşı ağrısı çok şiddetlidir . Saatlerce sürelebilir nöbet nöbet meydana gelir. Bir hafta boyunca aralıklı olarak meydana gelir ağrılar genelikle bir hafta boyunca aralıklı olarak meydana gelir. Daha sonra kesilir.

idrar-yolu-tasi

İdrar Kanalı Taşlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Taş ağrısı geçtikten sonra genellikle hastalar taştan kurtulduğunu düşünür. Ama tehlike devam ediyor olabilir
  • Tedavinin ana hatları taşın tam yeri ve tam büyüklüğü ile ilgilidir
  • Hastalar % 90 nı idrar yolu taşlarının kendi kendine hiçbir tedavi görmese bile düşürür
  • Eğer hasta taşını düşüremez ve kontrol dışı kalırsa
  • Bir diğer durum ise tabi ki idrarda görülen kandır. İdrar sırasında kişinin idrarındaki kan durumları genellikle böbrek taşı yani idrar yolu aşı nedeni ile oluşmaktadır.

İdrar yolu taşının tanısı aslında tıbbi görüntüleme cihazları ile kontrol edilmeden bilinmeyen bir durumdur. Oldukça yaygın olan bu sorunu sizlerde anlayabilmeniz için uzman bir doktorun muayenesine ihtiyacınız olabilmektedir. Bu görüntüleme sisteminin yanı sıra aynı zamanda bilgisayarlı tomografi ve diğer tıbbi görüntüleme cihazları kullanılarak tespit edilebilir. Böbrek taşı sorunundan sizlerde çok rahat bir şekilde korunabilirsiniz. Fakat tam olarak korunabilmek için yapmanız gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Bunlardan ilki günde en az iki buçuk litre kadar su içmektir. Bu durum sayesinde böbrekleriniz sürekli olarak çalışacak ve aynı zamanda kendisini temizleyecektir. Böylece böbreklerde ya da idrar yollarında herhangi bir taş oluşumu gözlemlenmeyecektir. Bu durumun yanı sıra yapılması gereken bir diğer durum ise hayvansal proteinli ürünlerin az tüketilmesidir. Bu gibi ürünler böbreklerde yağlanmaya neden olarak taş oluşumunu artırır. Bu taşlar mesanede birikerek kişinin idrar yolu taşı sorunundan etkilenmesine neden olur. Bir diğer önlem ise günlük olarak tüketilen tuz miktarının azaltılmasıdır. Özellikle çok tuz tüketen kişiler bu sorunun riskli grupları içerisinde yer almaktadır.GEnel prensipler bunlar olmakla beraber   tibbi yardım almak çok önemlidır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Seçici Androjen Reseptör Modülatörleri (SARMs): Anabolik Steroidlerin Gizemli Kardeşi

Seçici Androjen Reseptör Modülatörleri (SARMs): Anabolik Steroidlerin Gizemli Kardeşi…

retrograd-ejakulasyon-nedenleri-belirtileri-tedavisi
Retrograd Ejakülasyon – Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Retrograd ejakülasyon,(geri boşalma) ejakülasyon fizyolojsinin nadir bir bozukluğudur…

idrar-testinde-kristalluri-cesitleri-ve-nedenleri
İdrar Testinde Kristallüri Çeşitleri Ve Nedenleri

İdrar kristalleri normal idrar da veya sistemik hastalıklarda bulunabilir, bu yüzden …

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...