Mikropenis hakkında bilinmesi gerekenler

Küçük penis hakkında bilinmesi gerekenler

Küçük penis  anormal derecede küçük bir penisi ifade eder. Küçük penis nadirdir ve hormonal veya genetik sorunlar en sık nedendir. 

Bu yazıda Küçük penisin tanımına, şikayetlerine ve nedenlerine ve ortalamadan daha küçük bir penisin cinsel ve diğer işlevleri nasıl etkileyip etkilemeyeceğine bakıyoruz.

Küçük penis nedir?

 Bir kişinin penisi, yaşları ve cinsel gelişim düzeyleri için ortalama gerilmiş uzunluğun yüzde 2,5 standart sapma altında olduğunda mikropenisi olarak teşhis eder.

Araştırmalar, bir yetişkin için ortalama penis boyutunun 13,24 santimetre (cm)

Güvenilir Kaynak

veya gerildiğinde 5,21 inç. Yetişkinler için mikropenis 8.3 cm veya 3.66 inçten daha az gerilmiş bir penis uzunluğu için değerlendirir .

Bir kişinin Küçük penis​​​​​​​i olduğunda, iç genital organları ve testisleri genellikle normaldir.

Klinik kaynaklar , her yaş aralığı için ortalama ve mikropenis boyutlarını aşağıdaki gibi tanımlar:

Yaş

Ortalama gerilmiş uzunluk

Mikropenis gerilmiş uzunluk

30 haftalık yenidoğan

2,5 cm

1,5 cm

34 haftalık yenidoğan

3,0 cm

2,0 cm

Tam süreli yenidoğan

3,2 cm

2,4–2,5 cm

0-5 ay

3,9 cm

1,9 cm

6-12 ay

4,3 cm

2,3 cm

1-2 yıl

4,7 cm

2,6 cm

2-3 yıl

5,1 cm

2,9 cm

3-4 yıl

5.5 cm

3,3 cm

4-5 yıl

5,7 cm

3.5 cm

5-6 yıl

6,0 cm

3,8 cm

6-7 yıl

6,1 cm

3,9 cm

7-8 yıl

6,2 cm

3,7 cm

8-9 yıl

6,3 cm

3,8 cm

9-10 yıl

6,3 cm

3,8 cm

10-11 yıl

6,4 cm

3,7 cm

Yetişkin

13,3 cm

8,3 cm

Küçük penis ne kadar yaygındır?

Mikropenis, 1997 ile 2000 yılları arasında yapılan tahminlere göre, 10.000 erkek yenidoğanda yaklaşık 1.5'ini veya Amerika Birleşik Devletleri'ndeki erkek yenidoğanların yüzde 0.015'ini etkileyebilen nadir bir durumdur .

Küçük penis​​​​​​​in yaygınlık istatistikleri çalışmalar arasında farklılık göstermektedir. Küçük penis ve diğer doğum anormallikleri , hamilelik sırasında ebeveynin pestisitlere maruz kalması gibi çevresel faktörlerle ilişkili olabilir . Sonuç olarak, bu durum belirli popülasyonlarda daha yaygın olabilir.

Küçük penisin nedenleri

Hormonal sorunlar, Küçük penisin en yaygın nedenidir. Daha az yaygın olarak, anne hamilelik sırasında pestisitlere veya diğer toksik kimyasallara maruz kaldığında Küçük penis ve diğer doğum anormallikleri ortaya çıkabilir.

Hamilelik sırasında testosteron eksiklikleri genellikle Küçük penis nedenidir ve ayrıca diğer genital anormalliklere de neden olabilir.

Erkek fetüs yeterli testosteron üretmediğinde veya anne hamilelik sırasında yeterli insan koryonik gonadotropin (hCG) hormonu üretmediğinde testosteron eksikliği ortaya çıkabilir. hCG, fetüste testosteron gelişimini uyarır.

Testosteron seviyeleri normal olduğunda, bazı tıbbi durumlar kişinin vücudunun testosterona doğru tepki vermesini engelleyebilir. Bu yanıt androjen duyarsızlığı olarak adlandırılır.

Bu hormonal sorunlardan herhangi biri ortaya çıktığında, erkek fetüsün penisi normal şekilde gelişmeyebilir.

Erkek bir bebek, doğumdan 0-3 ay sonra testosteron artışı yaşayacaktır . Bu, penis büyümesi için çok önemli bir dönemdir. Bu süreç hormonal problemlerle kesintiye uğrarsa, bebeğin penisi daha küçük olabilir.

Nadir durumlarda, mikropenis idiyopatiktir ( yani sebebi bilinmeyen), bu da doktorun belirli bir neden bulamadığı anlamına gelir.

Hormon sorunları tipik olarak Küçük penise neden olduğundan, bu durumdaki kişilerde başka şikayetleride  olabilir.

Doktorların mikropenis ile ilişkilendirebileceği bazı teşhisler şunlardır:

 • hipogonadotropik hipogonadizm

 • Prader-Willi sendromu

 • Kallmann sendromu

 • büyüme hormonu eksiklikleri

 • anormal kromozomlar

 • Laurence-Ay sendromu

Bazen Küçük penis gibi görünen şey aslında başka bir sorundan kaynaklanır. Örneğin, skrotumda şişlikle doğan bir bebek Küçük penisi varmış gibi görünebilir. Gömülü penis denildiğinde çevresindeki büyük yağ yastıkçıkları nedeniyle de penis daha az görünür olabilir ve obezitesi olan kişilerde ortaya çıkabilir .

Bir kişi Küçük penisi olup olmadığını nasıl anlar?

 

Mikropenis genellikle doğumda teşhis edilir.

Birçok insan penis boyutu hakkında endişelenir  Güvenilir Kaynak

 normal olduklarında bile.

Bir kişi Küçük penisi olduğundan şüphelenirse, doğru ölçümler yapabilecek ve durumu teşhis edebilecek bir doktora görünmek isteyebilir. Doktorlar mikropenisten şüphelenirse, bebeğin penisinin uzamış uzunluğunu ölçer ve diğer hormonal anormallik belirtilerini kontrol eder.

Yenidoğanın penisi anormal derecede küçükse, doktor nedeni değerlendirmek için aşağıdakileri içeren testler yapabilir:

 • Fizik muayeneler : penisi ölçmenin yanı sıra olağandışı yağ yastıkçıkları veya büyümeler gibi başka belirtiler de arayabilir.(gömük penis )

 • Kan testleri :  bebeğin hormon seviyelerini kontrol etmesine yardımcı olabilir. ayrıca bebeğin biyolojik cinsiyetini belirlemek için genetik testler de yapabilir. Nadir durumlarda, Küçük penisi varmış gibi görünen bir bebek interseks olabilir veya cinsiyet kromozom anormalliğine sahip olabilir.

 • Görüntüleme taramaları : Bir doktor , cinsel organları ve çevresindeki yapıları görmek için pelvik ultrason veya MRI taraması gibi görüntüleme testleri kullanabilir .

Diğer bazı durumlar penisin normalden daha küçük görünmesine neden olabilir ve Küçük penis ile karıştırılabilir. Bunlardan bazıları sünnetten sonra olabilir .

Küçük penis için alternatif tanılar şunları içerir:

 • yağlı bir yastığın penisin gerçek boyutunu gizlediği gömülü penis

 • skrotumu ve penisi birbirine bağlayan ekstra derinin olduğu perdeli penis

 • penisi çevreleyen yeterli derinin olmadığı kapana kısılmış penis

Tedaviler

Tedaviler, bir kişinin tam olarak işleyen bir penise sahip olmasını ve kendinden emin hissetmesini sağlamak için penis boyutunu artırmayı amaçlar.

mikropenis için aşağıdaki tedavileri önerilebilir:

Küçük penis hormon tedavisi

Testosteron tedavileri genellikle penisin büyümesine yardımcı olabilir. Bebeklik döneminde cinsel organlara testosteron kremi uygulamak veya kas içi testosteron enjeksiyonları yapmak penis boyutunu artırabilir.

Testosteron tedavileri ergenlikten önce daha sonra olduğundan daha etkilidir .

Güvenilir Kaynak

 Testosteron tedavisine iyi bir yanıtın penis boyunda yüzde 100'lük bir artış ya da 3,5 cm'lik bir uzunluk artışı olarak yeterli bir yanıt olduğudur.

Mikropenisin nedenine bağlı olarak farklı hormon tedavileri yardımcı olabilir, bu nedenle bir kişinin doğru bir teşhis alması önemlidir.

Ameliyat

Hormon tedavileri işe yaramazsa, ameliyat yardımcı olabilir. Bir doktor penise bir implant yerleştirebilir, bu da penisin eskisinden daha büyük görünmesine neden olabilir.

Küçük penis cinsel işlevi etkiler mi?

Küçük penisi olan çoğu insan normal cinsel işleve sahiptir . Küçük penis, bir kişinin idrar yapma, mastürbasyon yapma veya orgazm yeteneğini etkilemez. Bazı insanlar ayakta idrara çıkmayı daha zor bulabilir.

Penis boyutuyla ilgili endişe , bir partnerle seks yapmanın önünde bir engel olabilir. Erkekler tedavide bile görünümlerinden memnun olmayabilirler.Araştırma gösteriyor ki

Güvenilir Kaynak

birçok erkeğin normal cinsel kimlikleri ve işlevleri normal olsa bile . genede şikayetleri olabilir , insanlar danışmanlık veya seks terapisinden yararlanabilirler.

Cinsel ilişki, bir partnerle seks yapmanın birçok yolundan sadece biridir. Bir kişi cinsel ilişkide zorluk çekiyorsa, bu erkekler ve eşleri için cinsel zevk için bir engel olmak zorunda değildir.

2018 araştırmasına göre , kadınların sadece yüzde 18,4'ü tek başına vajinal penetrasyonla orgazm olabiliyor Oral seks gibi diğer cinsel tekniklere odaklanmak, bir kişinin cinsel etkileşimler konusunda daha güvende hissetmesine yardımcı olabilir ve bu her iki cinsel partner için de olumlu olabilir.


 

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...