Prostatit Tedavisinde Prostat Masajı Tedavisi

Prostat Masajı

Prostatit  tedavisinde özellikle kronik prostatit de  prostat bezinin dokusu üzerindeki mekanik etki ile önemli bir rol oynar. Bu hastalığın en erişilebilir ve etkili tedavi yöntemlerinden biri prostat masajıdır. Doğru hasta seçiminde büyük fayda sağlayabilir.

Prostat Masajının Faydaları

Prostat dokusuna parmak manuel bası, bu organa kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur. Kan akımı prostat bezindeki metabolik süreçlerin aktivasyonunu sağlar, bu da organın ve tüm perinumun kas tonusunun normalleşmesine yol açar. Bu masaj etkisi pelvik organların dolaşım bozukluğu nedeniyle kronik aseptik veya durgun prostatit seyrini önemli ölçüde düzeltir.

Prostat bezinin masajı, enfeksiyöz prostatit için etkili bir tedavi olabilir. Bez üzerindeki mekanik etki sırasında en küçük kas lifleri bile etkilenir . İnflamasyon gelişmesine neden olan bakteriler ve virüsler ile bu prostatik salgılama kanalıyla, prostat bezinden ayrılır. Bu nedenle, prostat masajı, antibiyotik tedavisinin etkinliğini arttırmak için mükemmel bir yoldur.

Prostat Masajı Kuralları

Prostat bezinin masajından maksimum etkiyi elde etmek için, aşağıdaki kurallara uymalısınız:

 • İşlemden önce idrar tutulması. Masajdan sonra bunu yapmak daha iyidir, çünkü idrarın ilk kısmı ile en fazla sayıda patojen yıkanır;
 • Prostat masajı prosedürünün uygulanmasını üroloğa veya prosedürün profesyonel seviyesinde uzman kişilere emanet etmek daha iyidir.
 • Prostat bezinin masajında ​​başarının anahtarı doğru duruş seçimidir. Bu prosedürün diz dirseği pozisyonunda veya bacakları mideye getirildiğinde yanda yapılması en uygunudur;
 • Süresi bir-iki dakikayı geçmemelidir;
 • Bez dokusu masajı için periferden merkeze gereklidir. Masajı organın sağ lobundan başlatmak daha sonra sol yarıda devam etmek daha iyidir;
 • Bir masaj sırasında basınç kuvveti prostat bezinin yoğunluğuna bağlıdır. Ne kadar zor olursa, hareket daha yoğun olmalı;
 • Masaj seansları tercihen haftada 2-3 kez yapılır. Optimal etkiyi elde etmek için, 10 seansdan oluşan bir tedavi protokolünün  yapılması tavsiye edilir.

Prostat, her seansta titiz ve noktasal prostatik baskıyla kademeli ve dikkatli bir şekilde bölge bölge masaj yapılır.

Bu şekilde, prostat dokusundaki ilaç konsantrasyonu, kanlamanın etkisi ile çok daha artar.

Prostat Masajı ‘nın Yapılmaması Gerektiği Durumlar

Prostat bezinin masajı oldukça karmaşık bir işlemdir ve herkes için uygun değildir. Kontrendikasyonlarının uygulanması aşağıdaki durumlardır:

 • Anal fistül;
 • Anal bölgenin enflamatuar süreçleri, örneğin paraproctitis;
 • Akut hemoroidler;
 • Prostat lümeninde kistler veya taşlar;
 • Akut idrar retansiyonu;
 • Prostat neoplazmlarının malign doğasının doğrulanması;
 • Prostatitin akut fazı;
 • Kronik prostatitin alevlenmesi.

Prostat içi enjeksiyon yaptırsam fayda görür müyüm ?

İntraprostatik enjeksiyonlar, bir iğne ile  antimikrobiyal ilaçları doğrudan prostat dokusunun içine majör kronik enflamatuar lezyonlarının bulunduğu alanlara enjekte etmesine izin veren bir kılavuzla donatılmış özel bir transrektal ultrason başlığı kullanılarak gerçekleştirilir.

Antimikrobiyal antibiyotiklerin ilaçların doğrudan prostata enjekte edilmesi, etkinliklerini hızlı bir şekilde yüzlerce kat artırır ve konsantrasyonlarını  500-1000 kat arasında çoğaltır. Ağızdan kalcadan yada damardan uygulanan   ilaçlar  direk prostata enjeksiyon  uygulamasına göre çok çok daha düşük konsantrasyonda  prostata nüfüs eder.

İlk intraprostatik enjeksiyon, hastalarımın bildirdiği gibi genellikle ağrı, sık idrara çıkma, idrar yaparken yanma hissi gibi şikayetleri  %40 ila %50 oranında azaltıyor.Ortalama olarak, hastaların %70 ila %80'i 3-4 enjeksiyondan sonra önemli gelişmeler gösteriyor.

İntraprostatik enjeksiyon  prostatit tedavisinde tatmin edici sonuçlar sağlar   diğer tedavilerle  beraber   hastalarda %80 lere varan sonuçlar alınabilir  ama  kesin tedavi değildir.

Prostat içine antibiyotikler dışında  ozon gazı , botox toksini enjeksiyonu  da yapılmaktadır     hastanın durumuna göre    farklı planlama yapılabilir.

Prostat bezi masajı gibi bir işlem yapmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

https://www.omurerdemakkaya.com/prostatitin-ilk-belirtileri-ve-alevlenmesi

https://www.omurerdemakkaya.com/erkeklerde-klamidya-bilmeniz-gereken-her-sey

https://www.omurerdemakkaya.com/prostat-spesifik-antijen-ve-prostat-biyopsisi

https://www.omurerdemakkaya.com/prostat-buyumesi

Comparison of expressed prostatic secretions with urine after prostatic massage—a means to diagnose chronic prostatitis/inflammatory chronic pelvic pain syndromeM Ludwig, I Schroeder-Printzen, G Lüdecke… – Urology, 2000 – Elsevier

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

...
Ahmet Türkoğlu - 05 Mart 2023 Pazar
Makamdan, parmakla yapılan muayene gibi bir işlem mi? Teşekkürler.
...
omur erdem akkaya - 06 Mart 2023 Pazartesi
Merhaba, Prostat masajı, genellikle prostat bezinin sıvılarının boşaltılması veya prostat bezindeki tıkanıklıkların giderilmesi için kullanılan bir tekniktir. Bu işlem, genellikle doktor veya urolog tarafından yapılır. Prostat masajı, rektumdan parmakla yapılan bir muayene gibi benzer bir şekilde yapılabilir. Ancak, prostat masajı yaparken dikkatli olunması ve doğru teknik kullanılması önemlidir. Ayrıca, prostat masajının bazı riskleri olabileceğini ve yan etkilere neden olabileceğini unutmamalısınız. Kendi kendinize prostat masajı yapmadan önce, bir doktor veya urologdan tavsiye almanız önerilir. Doktorunuz size uygun olup olmadığını belirleyebilir ve size nasıl doğru bir şekilde yapılacağı hakkında talimat verebilir. Özetle, prostat masajı yapmak ciddi bir işlemdir ve öncelikle doktor tavsiyesi almanız gerekmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kilo Verme Zayıflama İlaçları ile Testosteron Yükseltilir mi ?

GLP 1 ve kisspeptin, vücutta farklı fonksiyonlara sahip olan iki hormondur. GLP 1, ba…

Erkeklerin Cinsel dürtüsü Bir Beyin Enzimi Nedeniyle Yükselip Düşebilir

Erkeklerin Cinsel dürtüsü Bir Beyin Enzimi Nedeniyle Yükselip Düşebilir…

Does Eating Onions Raise Testosterone?

Onions have been in people's meals for many years.It is a vegetable that is known to …

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...