Açık Prostat Ameliyatı

İyi huylu olan prostat büyümesinde en yaygın olarak kullanılan cerrahi yöntemlerden birisidir. Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte kullanılan teknolojik yöntemler ile uzun sürecek olan prostatı olan hastalarda kullanılmaktadır. Genellikle çok büyük prostatı olan hastalarda (150-250 gramın üzerinde olan) kişilerde bu yöntem kolaylıkla uygulanmaktadır.

Eski zamanlarda sık kullanılan yöntem günümüzde ise, bu popülerliğini artık kaybetmiştir.

Açık Prostat Ameliyatı Nasıl Uygulanır? 

karın bölgesinin alt kısmından ya da apış arasından açılan yaklaşık olarak 10-15 cm’lik kesiden hastaya yapılan cerrahi işlemdir. Açık prostat ameliyatında hastaya genel anestezi verilerek uygulanmaktadır.  Açık prostat ameliyatında cilt kesilir, cilt altında bulunan yağ dokuları ile hem mesanenin hemde prostatın üzerini örtmekle görevli olan kas dokuları ayrılır. Açık prostat ameliyatında kullanılan yönteme göre hastanın prostat kapsülü ya da mesanesi açılır. Daha sonra prostat kapsülü içeri kısımda kalacak şekilde prostatın büyümüş olan kısmını cerrah parmağı ile ayırarak çıkartmaktadır.

prostat

İşlem tamamlandıktan sonra prostat kapsülü ile mesane kapatılır. Burada bulunan kaslar dikilir ve cildin altında mevcut olan yağ dokuları ile kaslarda kapatilir loj dreni konulur ameliyat bitirilir.

Açık Prostat Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Açık prostat ameliyatı olan hastalar işlem sonrasından yaklaşık  7 ile 10 gün arasında sonda takılı şekilde takip altında tutulmaktadır.

Bu izleme süresinin ilk 3 gününde hastanın idrarında ağırlıklı olarak kan gelir ve hastanede kaldıkları sürece özellikle sonda takılı olarak izlenim yapılmaktadır. Açık prostat ameliyatı olan hastanın yarasının üzerinde yağ nekrozu ya da enfeksiyon gelişmesi halinde açık olan yaraya pansuman yapılır. Daha sonra bu yara yerinin yeniden dikilmesi söz konusu olabilir. Açık prostat ameliyatı olan hastalar uzun süreli olarak hastanede yattıkları için diğer prostat ameliyatı yöntemlerine göre daha uzun süreli iyileşme süreci ve şiddetli ağrıların hissedilmesi şeklinde dezavantajları vardır. Günümüzde dev prostatı olan hastalar dışında (bu hastalarda kapali ameliyatlara göre çok iyi sonuç alınır ) açık prostat ameliyatı uygulanmayan bir yöntem değildir.

 Diğer yöntemler  avantajları bakımından prostat ameliyatlarında en sık kullanılan tekniklerdir. İyi huylu olan prostat ameliyatlarında genellikle açık prostat ameliyatı pek fazla uygulanmamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Erkeklerde Arjinin

Erkeklerde Arjinin   L arginin Nedir?      …

kronik-testis-agrisinin-cerrahi-tedavisi
Kronik Testis Ağrısının Cerrahi Tedavisi

Kronik testiküler ağrı (KTP), üç aydan uzun süren, sürekli veya aralıklı, tek taraflı…

İnsan Burnu, Penis Boyutunun Bir Göstergesi Mi?

Eski efsaneler, bir adamın penisi ile burnu arasında bir bağlantı olduğunu öne sürdü,…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...