Sporcularda Düşük Testosteron Sorunu

Birçok ulusal ve uluslararası kuruluş, fiziksel aktivite ve egzersiz eğitimine katılmanın sağlığa faydalarını ortaya koymuştur. Bununla birlikte, egzersiz tüm insan rahatsızlıkları ve hastalıkları için her derde deva değildir ve kendi başına sağlık komplikasyonlarına neden olabilir .

 

Pek çok kişi, aşırı derecede egzersizin  dolaşımdaki hormon seviyelerindeki değişiklikleri teşvik ederek endokrin bozukluklukları nasıl hızlandırabileceğinin farkında değildir. Özellikle, spor etkinliklerinde son derece rekabetçi olmalarına izin verecek seviyelerde egzersiz eğitimi yapan erkekler ve kadınlar daha fazla risk altındadır.

Günümüzde bu konuda erkeklere yönelik araştırma ve çalışmaların sayısı çarpıcı bir şekilde artmıştır;  egzersiz eğitimi yapan erkeklerin maruz kaldığı olumsuz üreme sağlığı sonuçlarına her zamankinden daha fazla dikkat çekiliyor.

 (1) Hipogonadizm nasıl tanımlanır?

(2) Erkeklerde normal testosteron seviyeleri nedir?

(3) Testosteron sporcular için neden bu kadar kritiktir?

(4) Egzersiz hipogonadizmine neden olan durumlar nelerdir?

(5) İşlev bozukluğu mu yoksa adaptasyon-düzenleyici ayarlama mı?

(6) Sporcularda düşük testosteron ile başa çıkmak için eylemler nelerdir?

Eğer testosteron  seviyesi düşük ise   ve yanında   aşağıdaki şikayetler de  kişide var ise  hipogonadizm tanısı  konur

Düşük testosteron ve hipogonadizm belirtileri ve şikayetleri .

Düşük testosteron — hipogonadizm sonuçları
Fiziksel performansın
azalması Uyku bozuklukları Uyuşukluk

Azalan motivasyon
Libido
azalması Cinsel işlev bozukluğu
Spermatogenez anormallikleri
Kas kütlesi kaybı
Sperm anormallikleri
Kemik mineral yoğunluğu kaybı
Depresyon

 

Egzersiz Hipogonadizmine Neden Olan Durumlar Nelerdir?

1980'lerin ortalarından sonlarına kadar, dayanıklılık egzersizi eğitimine katılan erkeklerin önemli ölçüde daha düşük istirahat testosteron seviyelerine  ve / veya HPG ekseni bozulmalarına sahip olduğunu bildiren birkaç önemli çalışma yayınlandı.

Egzersiz endokrinolojisi bağlamında, akut egzersiz seansının hormonlar üzerindeki etkileri ile  kronik etkisi arasındaki ayrımı anlamak önemlidir. Akut senaryoda, neredeyse tüm egzersiz biçimleri dolaşımdaki hormon konsantrasyonları egzersizin yapıldığı yoğunluk ve / veya egzersiz süresinin kapsamı ile orantılı olmak üzere  artan seviyelerdedir.  Tersine kronik yada aşırı egzersiz yapıldığında hormon seviyeleri düşme eğilimindedir.

Aşırı Antrenman Sendromu

Daha ağır antrenman yükleri ile bildirilen çok sayıda çalışmalar, testosteronun azaldığını ve  tipik olarak sporcularda aşırı antrenman yaptıkça performans durgunluğu veya düşüşleri ile ilişkilidir . Bununla birlikte, bu evrensel bir bulgu değildir

Aşırı Antrenman Sendromu teşhisi konan sporcular  kronik performans düşüklüğüne, olumsuz sağlık sonuçları gösterir ve    sporcunun rekabetçi sezonunu sona erdirebilir veya kısaltabilir . Aşırı Antrenman Sendromunun gelişimi, kullanılan antrenman yöntemine yapılan vurgudan bağımsız olarak (örneğin, koşuculara karşı haltercilere karşı tenisçiler) çok sayıda sporda bildirilmiştir.

 

Aşırı antrenman yapan sporcuların  gösterdiği şikayetler .

Parasempatik değişikliklera Sempatik değişikliklerb Diğer-kombinec
Yorgunluk Uykusuzluk Düşen performans
Depresyon Sinirlilik Anoreksiya — kilo kaybı
Bradikardi Ajitasyon Zihinsel konsantrasyon eksikliği
Motivasyon kaybı Taşikardi Ağır, ağrılı sert kaslar
Hipotansiyon Hipertansiyon Endişe
İyileşme sırasında anormal kalp atış hızı Huzursuzluk Tazelenmeden uyanmak
  Artan bazal metabolizma hızı Endokrin anormallikler (ör., düşük testosteron, yüksek kortizol, düşük tiroid hormonları)

 

aTipik olarak semptomlar daha fazla dayanıklılığa dayalı sporlarla ilişkilidir.
bTipik olarak semptomlar daha çok güç-güce dayalı sporlarla ilişkilidir.
cHer iki spor aktivitesinde de ortak olan semptomlar.
 
Araştırmacılar, aşırı antrenman ile gözlemlenen testosteron azalmaları için iki ana gerekçe ve mekanizma önermişlerdir;
 
İlk mekanizmaya göre, Doerr ve Pirke'nin yanı sıra Cummings ve arkadaşları, kan kortizol yükselmelerinin, kortizol seviyeleri yükseldiğinde gonadlarda (testisler) çevresel olarak testosteron üretimini bozduğunu gösterdi.
Prolaktin, testosteron seviyelerinde azalmaya neden olabilen başka bir hormondur ve bu hormonun salınımı da egzersizle uyarılır.
Bununla birlikte, dinlenme durumunda  kotizol  veya prolaktin  sporcularda sıklıkla normal bulunur, ancak tutarlı günlük egzersiz seansları, bu tür hiper maruziyetin sık geçici dönemlerini yaratabilir
 ikinci mekanizma  ; birçok araştırmacı onlarca yıl önce erkeklerde testosteron azalmalarında kısa ve uzun vadeli kalori eksikliği sonuçları göstermiştir 
 

Kilo Kısıtlamalı Sporlar

Tarihsel olarak, sporcularda dramatik testosteron azalmalarının ilk kez bildirildiği egzersiz aktivitelerinden biri, güreş sporunu içeriyordu (yani, Olimpik serbest stil, Greko-Romen ve / veya Amerikan skolastik-kolej formları). Örneğin, yaklaşık 40 yıl önce araştırmacılar, yetişkin erkek güreşçilerde rekabetçi sezonlarında sezon dışı dönemlerine kıyasla önemli testosteron düşüşleri tanımladılar . Çok sayıda başka araştırmacı tarafından yapılan sonraki raporlar, bu bulguları sadece güreşçilerde değil, diğer ağırlık kısıtlı sporlarda da doğruladı .

"enerji kullanılabilirliği" terimini tanımlamak önemlidir. Enerji kullanılabilirliği, günlük egzersiz eğitimi için harcanan enerji, yiyeceklerden günlük kalori alımından alınan enerjiden çıkarıldıktan sonra vücudunuzun işlevleri için kalan ve mevcut olan enerji miktarını ifade eder. Başka bir deyişle, en temel haliyle:

Enerji Kullanılabilirliği=Diyetle Enerji Alımı (gıda)− Egzersiz Enerji Harcaması

Düşük enerji kullanılabilirliği durumu (LEA) erkeklerde sayısız fizyolojik sonuç üretirken, özellikle  düşük testosteron gelişimi ile ilişkilidir .

Egzersiz Hipogonadal Erkek Durumu (  -Şikayeti olmayan- Düşük testosteronlu sporcu )

Tersine, bazı sporcular  düşük testosteron seviyesine sahiptir ,    sağlık ve performans sorunları göstermez; . Bu bireyler bir endokrin disfonksiyonu yaşıyor gibi görünmemektedir, ancak durumlarının, kronik, düzenli egzersiz eğitimi nedeniyle "normal" bir testosteron seviyesi için yeni bir ayar noktasının geliştiği HPG ekseninde bir adaptasyon-düzenleyici ayarlamayı yansıttığı varsayılmaktadır. Kısacası düşük testosteron seviyesine bünyeleri adapte olmuş ve  mevcut testosteron seviyeleri ile herhangi bir sorunları yoktur.

Çalışmalar daha kronik ve düzenli bir fiziksel olarak aktif yaşam tarzı geliştikçe bunun ile beraber  (dayanıklılık  kondisyon ) sporcu  tutarlı ve kronik dayanıklılık antrenmanı ile ne kadar uzun süre meşgul olursa, dinlenme testosteronunun o kadar düşük olduğunu göstermektedir.  

 

Sonuç olarak eğer bir sporcuda düşük testosteron seviyesi  var  ve cinsel isteksizlik , sertleşme sorunu , motivasyon düşüklüğü spora  karşı isteksizlik yoksa testosteron tedavisi  almasına gerek yoktur  ,  kronik egzersize bağlı bünyenin geliştirdiği bir adaptasyon mekanizmasıdır. 

Tersine   sporcuda   makalede  yazdığımız  hipogonadizm şikayetleri var ise testosteron replasman   tedavisi   yapılabilir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

erkekler-icin-selenyumun-faydalari
Erkekler İçin Selenyumun Faydaları

Erkek için Selenyum, hücrenin koruyucu zarını yıkım ve oksidasyondan koruyan özel bir…

bobrek-kisti-nedir
Böbrek Kisti Nedir?

Basit böbrek kistleri böbrekte en sıklıkla rastlanan selim lezyonlarındandır. Böbrek …

hpv-genital-sigiller-kondilom-hpv-genital-sigil-veya-kondilom-nedir
Hpv – Genital Siğiller – Kondilom Hpv, Genital Siğil Veya Kondilom Nedir?

  HumanPapilloma Virüs (HPV) insanlara genellikle cinsel yolla bulaşan, genital bölge…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...