Sünnet ve İdeal Yaş

Bir çok toplumda gerek tıbbi gerek dini yada hijyenik  amaçlarla sünnetin uygulandığını görmekteyiz. Sünnet birçok yönüyle tartışma konusu olmaktadır (medikal ,  dini ve kültürel yönü ). Özellikle sünnetin ideal  yaşı konusunda bir çok farklı görüşle karşılaşmak mümkündür.

Faillik dönem denilen 3-6 yaş arası  en tartışmalı dönemdir. Çocuklar bu dönemde cinsel kimliklerini tanımaya erkek kız ayırımı yapmaya başlar. Meşhur oedipus kompleksi gelişimde bu döneme denk gelmektedir. Bu dönemde yapılan sünnetin psikoseksüel olumsuz etkilerinin olabileceğini hipotezi belirtilse de (yaklaşık 100 sene önce S. FREUD tarafından) bu iddiayı kanıtlayabilecek  bir çalışma olmadığı gibi aksini destekliyecek bir çok çalışma mevcuttur.

Aynı zamanda yapılan çalışmalarda 3-6 yaş arası sünnet uygulanan çocuklarda sünnet sonrası stres ve korku skorlarının, diğer yaş gruplarına göre daha yüksek olduğu. Dini nedenlerden dolayı sünnet olan vakalarda medikal nedenlerden dolayı sünnet olanlara göre stres ve korkunun daha az gözlendiği.  Sosyoekonomik durumu iyi olan ailelerin çocuklarının    daha kötü olan çocuklara göre  sünnet sonrası stres faktörünün daha yüksek olduğu  tespit edilmiş olsada . Hiçbir çocuk da kalıcı bir  problem tespit edilememiştir . Sünnete bağlı anksiyete ve korkunun 10  gün içinde ortadan kalktığı tespit edilmiş. Aynı zamanda sünnet öncesi motivasyonun  sünnet sonrası ailenin işini çok kolaylaştırdığı  belirtilmiştir.

Sonuç olarak  3-6 yaş arasında. Yapılan sünnetlerde kısa ve uzun dönemde psikolojik etkilerini net olarak değerlendiren bir çalışma olmamakla beraber 3-6 arasındaki  çocuğuna sünnet yaptırmak isteyen bir ailenin  endişelenmesine gerek olmadığı kanaatindeyim .

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

inmemis-testis
İnmemiş Testis

Bebekler anne karnında gelişimlerini tamamlarken ilerde testise dönüşecek dokular böb…

sunnet-ve-idrar-yolu-enfeksiyonu
Sünnet Ve İdrar Yolu Enfeksiyonu

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu sık hastane başvurularından biridir . Uzun dönemde …

hipospadias-peygamber-sunneti
Hipospadias (Peygamber Sünneti)

Erkek çocuğun idrar yaptığı deliğin penisin ucunda değil de penisin altında torbaya d…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...