Testesteronu Etkileyen Diğer Hormonlar

Testesteron sentezinin düzenlenmesi hipotalamik-hipofiz sisteminde meydana gelen karmaşık bir süreçtir. Sistemin görevi, vücuttaki gerekli hormon dengesini korumak ve salgılarını düzenlemek. Testesteronun sentezi, birçoğu diğer hormonların miktarı olan birçok faktörden etkilenir.

Östrojenler

Östrojenler, androjenlere karşı işlevlerinin karşısındaki bir grup seks hormonudur. Östrojenin en aktif temsilcisi östradiol’dur . Erkek vücutta yaklaşık beşte bir estradiol testis tarafından üretilir. Hormonun ana kısmı (yaklaşık% 80), testesteronu estradiyole dönüştürerek periferal dokularda oluşur.

Androjenlerin estrojenlere dönüştürülmesi işlemi, aromataz enziminin etkisi altında meydana gelir ve aromatizasyon olarak adlandırılır. Erkeklerde aromataz aktivitesi yaşla ve obezite ile artar. Obezite derecesi, erkek vücuttaki estrojen seviyesi ile doğrudan ilişkilidir, çünkü adipoz doku bir aromataz kaynağıdır.

Östrojen molekülü, aromatizasyon işleminin mümkün olduğu, yapıdaki testEsteron molekülüne benzerdir.

Östrojenler testesteron üretimini düzenlemekle sorumlu olan hipofiz bezindeki luteinize edici hormonun (LH)sentezini baskılayarak testesteron salgısını engeller. Kandaki erkek seks hormonlarının azaltılması, östradiol düzeylerinin artmasına katkıda bulunur ve böylece kısır bir döngü oluşturur. Erkeklerdeki sürekli yüksek seviyelerde estradiol (hiperöstrojenemi) hipogonadizm gelişimine yol açar.

Bununla birlikte, düşük estradiol, cinsel işlevini ve libidoyu, kemik mineralizasyonunu (çok önemlidir), kafadaki saç büyümesinin ve diğer işlevlerin uyarılmasının gerekli olması nedeniyle, erkek bedeni için sonuçlarla doludur.

Kortizol

Kortizole stres hormonu denir, çünkü salgılanması egzersiz, korku, açlık, vb. Gibi stresli durumlarda artar. Salgılanması, proteinleri ve glikojeni basit bileşenlere ayırarak vücut kuvvetlerini harekete geçirmek için gereklidir. Tek başına, bu mekanizma bizi korumak için tasarlanmıştır, ancak günlük hayatta daha ziyade olumsuz bir olgudur.

Kortizolün ana negatif noktası katabolik (yıkıcı) etkisidir. Böylece, kas proteinleri de dahil olmak üzere, proteinlerin parçalanmasında vücut güçlerini harekete geçirmek için kas kütlesi ve mukavemetinde bir azalmaya neden olur.

Kortizol uzamış bir artış testesteron sentezinde azalma, aşırı yağ birikimi, kan şekeri, vb bir artış katkıda bulunur.

Kortizolün yıkıcı etkilerini önlemek için, öncelikle günlük yaşamdaki stresli durumların sayısını azaltmak gerekir. Bu, özellikle sürekli stres kaynakları için geçerli olup, kronik biçimine (işteki sorunlar, aile, maddi zorluklar) yol açmaktadır.

Prolaktin

Anterior hipofiz bezi prolaktinin hormon asidophilik hücreleri, kortizol gibi, bir stres hormonudur, bu nedenle dinamiklerde tekrarlanan (üçlü) çalışmalarla teyit edilen kan seviyelerinde kalıcı artış vakaları klinik öneme sahiptir. Normal olarak, bir erkeğin kan dolaşımına sadece az miktarda bir hormon (15-20 ng / ml) salgılanır.Erkeklerde prolaktinin fizyolojik rolü tam olarak anlaşılamamıştır, fakat spermatogenez üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğuna ve vücuttaki konsantrasyonunun normal sınırlar içinde olması halinde LH ve FSH’nin etkisini artırdığına inanılmaktadır.

Bir erkeğin vücudunda prolaktin düzeyini belirlemek için endikasyonlar genellikle cinsel istek, erektil disfonksiyon, jinekomasti ve infertilite . Prolaktinin konsantrasyonu gün içinde kararsız olduğundan ve hiperprolaktinemi tanısı koymak için birçok faktöre (venipunktür ve diğer tıbbi prosedürler, fiziksel egzersiz, uyku sırasında, proteinli yiyecekler, vb.) Artabileceğinden, bir aralık ile en az 3 kez ölçülmelidir. 7-10 gün içinde.

Ne Zaman Test Edilmem Gerekiyor?

Düşük bir testesteron düzeyinden şüpheleniyorsanız, bir analiz yapmak ve tüm fraksiyonlarını hesaplamak gerekir (serbest testesteronun hesaplanmasına bakın) ve eğer düşük bir seviye tespit edilirse, diğer hormonlar için test yapın (östradiol, prolaktin, LH, SHBG, TSH, kortizol). Testesteron düzeylerinin normal aralıkta olabileceğini lütfen unutmayın (12-33 nmol / l), fakat hastanın yaşı göz önünde bulundurulmalıdır, çünkü 60 yaşındaki bir hasta için sınırın alt sınırı normal olabilir, ancak 30 yaşındaki bir hasta için düşük olarak kabul edilir. . Bu durumda, daha fazla incelemeye tabi tutulmalıdır.

Tablo 1 – Testesteron antagonist hormonlarının normları.

  estradiol kortizol prolaktin
norm 2 – 3 ng / dl 171 – 536 nmol / l (sabah) 15 – 20 ng / ml

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

testesteronu-arttirmak-icin-basit-beslenme-kurallari
Testesteronu Arttırmak İçin Basit Beslenme Kuralları

Hastalara genellikle önerilen çeşitli diyet, egzersiz, kalori yakma stratejileri, ayr…

testesteron-ve-kardiyovaskuler-sistem
Testesteron Ve Kardiyovasküler Sistem

Kardiyovasküler hastalıklar testesteron üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Eğer da…

testesteronu-artirmak-icin-vitaminler
Testesteronu Artırmak İçin Vitaminler

Birkaçımız düzenli olarak gerekli tüm vitaminleri ve eser elementleri alıyoruz. Fakat…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...