Vajinal Kayganlaştırıcılar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Vajinal Kayganlaştırıcılar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Pinterest'te paylaş

Kadın cinsel olarak uyarıldığında, vajina normalde kendi kendini ıslanır. 

Eğer vagen kuru ise cinsel ilişki ağrılı olabilir ve vajinal yapılara zarar verebilir. Hormonal değişiklikler, menopoz, Cinsel korku ve endişeler,vaginal enfeksiyonlar,yaşlanma veya ilaçların bir sonucu olarak vagina az ıslanabilir. Bu durumda  ilişki esansında ağrı cinsel organlarda hem penisde hemde vajinada yaralanma bunun sonucu bir sonraki cinsel ilişkiye karşı isteksizlik ve meydana gelir. Kayganlaştırıcılar vajinanın yapay olarak ıslanmasını sağlar.

Yapay kayganlaştırıcı, uyarılmayı artırmaya, cinsel hazzı artırmaya, vajinal cildinizi yumuşak tutmaya ve en önemlisi, partner tarafından, penetrasyon sırasında sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Nasıl bir cinsel kayganlaştırıcı almak istedğinizi bilmiyormusuz ? Su, yağ, silikon ve doğal seçeneklerin nasıl karşılaştırıldığını, denenecek ürünleri, kullanım ipuçlarını ve daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Kimler Vajinal Kayganlaştırıcı Kullanabilir?

Cinsel kayganlaştırıcılar , vücutları doğal olarak yağlama üretip üretmediğine bakılmaksızın herkes tarafından kullanılabilir.

Vajina kuruluğu ile uğraşıyorsanız, kayganlaştırıcıyı özellikle yararlı bulabilirsiniz. Cinsel aktiviteden önce kayganlaştırıcı kullanmak kaşıntı, yanma, sürtünme ve diğer rahatsızlıkları önlemeye yardımcı olabilir.

Vajinal Kuruluk genellikle şu kişileri etkiler:

 • belirli ilaçları almak antihistaminikler Ve Antidepresanlar
 • Doğum kontrol hapı kullanmak
 • sigara içmek
 • emziriyor olamk
 • menopoz veya menopoz öncesi dönemde olmak 
 • Kanser nedeni ile  kemoterapi almak
 • Cinsel korku ve endişe nedeniyle   cinsel ilişkiye odaklanamamak

Bazı yağlayıcılar, cinsel işlevi ve uyarılmayı artırmak için tasarlanmıştır. 

 Cinsel kayganlaştırıcı türler nelerdir?

Su bazlı yağlayıcı

Artıları

Her iki su bazlı kayganlaştırıcı türü de uygun maliyetlidir, bulunması kolaydır ve prezervatif ile kullanmak güvenli. Genellikle çarşafları da lekelemezler.

Gliserin içermeyen ürünlerin vajinal tahrişe neden olma olasılığı daha düşüktür. Ayrıca daha uzun bir raf ömrüne sahiptirler.

Eksileri

Aromalı veya ısıtıcı yağlayıcılar genellikle gliserin içerir. Bu ürünlerin avantajları olmasına rağmen çabuk kururlar. Gliserin içerikleri nedeniyle, vajinal mantar kaynağı olabilirler.

ÖZEL SEÇİMSilikon bazlı yağlayıcı

Silikon bazlı kayganlaştırıcılar kokusuz ve tatsız, kaygan ve pürüzsüzdür.

Artıları

Silikon bazlı yağlayıcılar, herhangi bir yağlayıcıdan daha uzun süre dayanır. Su bazlı kayganlaştırıcılar kadar sık ​​tekrar uygulanmaları gerekmez.

PRezervatif ile yad duşda kullanabilirsiniz uzun ömürlüdür.

Eksileri

Silikon bazlı kayganlaştırıcının artılarından bazıları aynı zamanda eksileridir. Bu tip kayganlaştırıcı daha uzun süre dayanabilir, ancak yıkanması daha zordur. Kalıntıları gidermek için bölgeye sabunlu bir ovma uygulamanız gerekir.

 

Yağ bazlı yağlayıcılar

İki tür yağ bazlı kayganlaştırıcı vardır: doğal (hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı) ve sentetik (mineral yağı veya Vazelini düşünün).

Genel olarak, yağ bazlı yağlayıcıların kullanımı güvenli, ucuz ve kolay erişilebilir dir. Ancak, yapabiliyorsanız, önce su bazlı bir kayganlaştırıcı seçin. Yağlar cildinizi tahriş edebilir ve kumaşı lekeleyebilir.Zeytinyağı mantar enfeksiyonlarına iyi gelebilir  bilimsel yayınları vardır.   Ama diğer yağ türleri ile yapılan çalışmalarda vajinal bakteri üretiminde bir artış olabileceğini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Artıları

Avokado, hindistan cevizi, sebze ve zeytinyağı gibi doğal bazlı kayganlaştırıcılar genital masajlar için harikadır. Ayrıca vajina için güvenlidirler ve yemek için güvenlidirler.

Eksileri

Hem doğal hem de sentetik yağ bazlı yağlar

prezervatifin bozulmasına neden olabilir ve yatak ve çarşaflarda leke bırakabilir.

Sentetik ürünler vajinanızı tahriş edebilir. Ayrıca vücudumuzdan atılması, doğal muadillerine göre daha zordur. Bu vajinal enfeksiyona yol açabilir.

ÖZSizin için doğru yağlayıcıyı seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Tabii ki, tüm vajinal kayganlaştırıcılar eşit değildir. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak bazı markalar sizin için diğerlerinden daha iyi çalışacaktır.

 • Aşırı vajinal kuruluk ile uğraşıyorsanız. Gliserin içerdiklerinden ve çabuk kuruduklarından dolayı  su bazlı yağlayıcılar size yardımcı olmayabilir. Uzun ömürlü silikon yağlayıcılar en iyi seçiminizdir.
 • Mantar enfeksiyonlarına yatkınsanız. Gliserin içeren yağlayıcılardan uzak durun. Bileşik vajinanızı tahriş edebilir ve iyi bakterileri öldürerek mantar enfeksiyonunu tetikleyebilir.
 • Hamile kalmaya çalışıyorsanız. Ambalajında ​​"sperm dostu" veya "doğurganlık dostu" yazan bir kayganlaştırıcı arayın.
 • Eğer prezervatif kullanacaksanız. Ne pahasına olursa olsun yağ bazlı kayganlaştırıcılardan kaçının.
 • Seks oyuncağı kullanacaksanız. Su bazlı bir yağlayıcı kullanın. Eğer seks oyuncağı silikondan yapılmıştır, silikon bazlı kayganlaştırıcılar oyuncağın kauçuğunu zamanla bozabilir.
 • Eğer duşta oynayacaksan. Silikon bazlı bir kayganlaştırıcı tercih edin. Su bazlı ürünler, siz duş başlığının altına girer girmez durulanır.
 • Dünya sağlık örgütünün vaginal kayganlaştırıclar için önerisi , PH 3,5 -4,5 arasında olması ozmolarite değeri 1200  değerinden düşük olmasıdır. satın alırken kutunun üstünde bu değerlerin olmasına dikkat ediniz.

Tamamen kaçınılması gereken bir şey var mı?

Yağ bazlı kayganlaştırıcıların kullanımı güvenli olsa da çoğu prezervatifi etkisiz hale getirebilirler. Vajinal tahrişe de neden olabilirler.

Ayrıca yağlayıcı kullanımınızı koku veya tatlandırıcı ile sınırlamalısınız. Bu kimyasallar tahrişe neden olabilir.

Yağlama maddelerindeki bazı bileşenlerin iltihaplanma veya tahrişe neden olma olasılığı daha yüksektir ve hassas kişiler tarafından kaçınılmalıdır. Bu bileşenler şunları içerir:

 • Gliserin
 • nonoksinol-9
 • propilen glikol
 • Klorheksidin glukonat

bu bileşenler varsa  satın alırken dikkat edin

Kayganlaştırıcı ile vajinal nemlendirici aynı şey midir?

Vajinal nemlendiriciler genel kaşıntı ve tahrişi önlemeye yardımcı olabilir, ancak penetrasyon sırasında rahatsızlığı önlemek için yeterli ıslaklık sağlamazlar.

O yüzden nemlendiriciler kayganlaştırıcıların aksine cilt tarafından emilir. Kuruluğu kolaylaştırmak için düzenli olarak kullanılmaları gerekir.

Herhangi bir cinsel aktivite yapmayı planlıyorsanız, rahatlığı artırmak için yine de kayganlaştırıcı kullanmanız gerekebilir.

Cinsel kayganlaştırıcı etkili bir şekilde nasıl kullanılır?

Yağlayıcıyı etkili bir şekilde kullanmanın gerçekten "doğru" veya "yanlış" bir yolu yoktur. Ancak süreci kolaylaştırmak için yapabileceğiniz birkaç şey var:

 • Lekelenmeyi önlemek için bir havlu koyun.
 • Yağlayıcıyı uygulamadan önce elinizde ısıtın.
 • Ön sevişme esnasında kayganlaştırıcı ilişkiye dahil edin.
 • Penisin vagen girişinden hemen önce kayganlaştırıcı uygulayın.
 • Cinsel ilişki süresince ne kadar yağlayıcı olduğunu değerlendirin ve gerektiğinde  gerektiğinde sık aralıklarla yeniden uygulayın.

Herhangi bir yan etkisi var mı?

Çoğu yağlayıcının yan etkisi yoktur. Bununla birlikte, kayganlaştırıcıdaki bir maddeye alerjik reaksiyon göstermek mümkündür.

Kullandıktan sonra aşağıdaki belirtilerden herhangi birini geliştirirseniz doktorunuza görünün:

 • nefes almada zorluk
 • özellikle dil, boğaz veya yüzdeki herhangi bir şişlik
 • kurdeşen
 • döküntü
 • kaşıntı

Ayrıca daha sık maya enfeksiyonları ile enfekte olursanız doktorunuza görünün.

Sonuç olarak

Vajinal kayganlaştırıcılar, cinsel ilişki sırasında kadınların vajinal bölgede hissettiği rahatsızlık, acı ve ağrıları hafifletmek ve cinsel deneyimi daha rahat hale getirmek için kullanılan ürünlerdir. Aşağıda, vajinal kayganlaştırıcıların sağladığı bazı kolaylıklar listelenmiştir:

 1. Rahatlık: Vajinal kayganlaştırıcılar, cinsel ilişki sırasında kadınların vajinal bölgede hissettiği kuruluk ve rahatsızlık hissini azaltarak daha rahat bir deneyim sağlar.

 2. Ağrı ve yanma hissinin azalması: Vajinal kayganlaştırıcılar, vajinal bölgedeki kuruluğu azaltarak ağrı, yanma veya kaşıntı hissini azaltabilir.

 3. Daha iyi cinsel performans: Vajinal kayganlaştırıcılar, daha uzun süreli ve keyifli bir cinsel deneyim sağlayarak cinsel performansı artırabilir.

 4. Daha az sürtünme: Vajinal kayganlaştırıcılar, vajina ve penisten kaynaklanan sürtünmeyi azaltarak cinsel ilişki sırasında daha az acı hissedilmesine yardımcı olabilir.

 5. Daha az yaralanma: Vajinal kayganlaştırıcılar, cinsel ilişki sırasında olası yaralanmaları önlemeye yardımcı olabilir.

 6. Güvenliği artırır: Vajinal kayganlaştırıcılar, prezervatiflerin daha sağlam kalmasını  sağlar.

Önemli Not

Vajinal kayganlaştırıcılar, eşinizi veya yalnız seks seansınızın kalitesini artırmak için harika bir yol olabilir. Eklenen ıslaklık, herhangi bir sürtünmeyi veya rahatsızlığı azaltabilir ve uyarılmayı artırmaya yardımcı olabilir.

Farklı yağlayıcılar arasında karar verirken konforunuzu ve güvenliğinizi göz önünde bulundurun.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

dogal-yollarla-testesteron-nasil-artar
Doğal Yollarla Testesteron Nasıl Artar?

Bazı genç ve orta yaşlı erkekler düşük testesteron seviyelerine sahip olabilir. Belir…

Kilo Verme Zayıflama İlaçları ile Testosteron Yükseltilir mi ?

GLP 1 ve kisspeptin, vücutta farklı fonksiyonlara sahip olan iki hormondur. GLP 1, ba…

D aspartik asit: testosteronu artırıyormu

Giriş İnsanlar anabolik steroid terimini duyduğunda, genellikle testosteron …

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...