Bel Soğukluğu (Gonokokkal Üretrit)

Erkeklerde ‘belsoğukluğu‘ adı verilen hastalık bazı durumlarda sperm ileten kanallarda daralmalara yol açarak kısırlık nedeni olabilmektedir. Kadınlarda da tüplerin tıkanması ve genital organlarda oluşan tıkanıklar kısırlığa ve dış gebelik riskinin artmasına neden olmaktadır. Etken N.gonorrhoeae adlı bir bakteridir. Hastalığın kuluçka süresi 3-10 gündür, ancak farklı sürelerde söz konusudur (12 saat, 3 ay gibi). %40-%60 bulgu vermeyebilir. Sarı-yeşil renkte akıntı en sık görülen belirtisidir. Külotta leke bırakır. İdrarla birlikte yanma, sık idrara gitme gibi idrar yolları iltihabı bulguları da verir.

Akıntı başladıktan sonra eşine ya da partnerine cinsel ilişki ile bulaşabilir. Eşlerin tedavisi prensibi ile her iki tarafında tedavi edilmesi gerekir. Bel soğukluğu hastalığında kadınlar taşıyıcıdır. Kadınlarda şikayet çok geç dönemde olur. Uygulanacak tedavi en az 2-3 hafta süre ile olmalıdır. Aksi takdirde yakınmalar tam olarak geçmez kronik iltihab haline gelir. Kronik hastalığın tedavisi daha zordur. Hastalarda görülen tipik tablo şöyledir; akıntı başlayınca bir antibiyotik kullanılır, bir kaç gün içerisinde akıntı kesilir. Akıntı kesilince kişi hastalığın geçtiğini düşünerek antibiyotiği keser.

Antibiyotik kesildikten bir kaç gün sonra akıntı tekrar başlar ya da idrar yollarında kaşıntı, penis içinde karıncalar yürüyormuş gibi yakınmalar başlayabilir. Bel soğukluğu hastalığına neden olan bakterinin yanında %40-60 başka bakterilerde hastalığa yol açtığından kısa süreli tedaviler kısa süreli faydalar sağlar. En uygun tedavi doğru antibiyotiği uygun sürede uygulamaktır. Hastalığı taşıyan çiftlerde sadece erkeğin tedavisi yeterli değildir. Çiftlerin aynı anda tedavisi gerektiği gibi tedavi esnasında cinsel ilişkide bulunmamaları gerekir. Prezervatif ile korunma sağlanabilir. *KORUNMA Cinsel yolla bulaşan tüm hastalıklarda olduğu gibi bel soğukluğu hastalığından bireysel düzeyde korunmanın en etkili yolu hastalık riski taşıyan şüpheli kişilerle (çok sayıda partneri olan) ilişkiye girmekten kaçınmaktır. Ancak belirgin şekilde şüpheli olmayan birisi ile de cinsel ilişkide hastalık bulaşabileceği hatırlanmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

erkeklerde-uretrit-belirtiler-ve-tedavi
Erkeklerde Üretrit – Belirtiler Ve Tedavi

Üretrit, genellikle cinsel ilişkiden sonra meydana gelir. Şüpheli ilişkiden yaklaşık …

herpes-genital-ulser-herpes-genital-ulser
Herpes – Genital Ülser Herpes – Genital Ülser

Herpes simpleks’in HSV-1 ve HSV-2 olmak üzere iki tipigenital ülserlere neden olmakta…

hepatit-b
Hepatit B

Hepatit B cinsel yolla ve aile içi yakın temas ile bulaşabilen bir virüs hastalığıdır…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...