Böbreğe Takılan J (Double J) Stentler

double-j-stent

double-j-stent-nedir

Double J Stent Nedir?

Böbrekten çıkan idrarın idrar torbasına taşınmasına sağlayan 6-7 mm çapında ve 25-30 cm uzunluğunda içi boş yapıya ise üreter denilir. Çoğunlukla taş ameliyatlarından sonra takılan, bir ucu idrar torbasında, diğer ucu da böbreğin içerisinde kalacak şekilde üretere takılan her iki ucu kıvrılarak “J” şeklini alan orta kısmı düz boru şeklinde aralıklı deliklere sahip yumuşak alete J stent adı verilir.  DJ stent  yada pig tail adı verilir. Bu isim iki ucunun J şeklinde kıvrık olmasından gelir.

Double J Stent Ne Zaman Takılır?

Böbreğin içerisinde üretilen idrarın herhangi bir sebeple idrar torbasına gitmesini engelleyen posizyonlarda, idrar akışını sağlamak için takılır. idrar drenajı sağlanamazsa idrar böbrekte şiklik ve böbrek fonksiyonlarında problem olmaya başlar. Aynı zamanda bu tıkanıklık ciddi ağrı bazen de enfeksiyona yol açabilen bir durumdur. DJ stentler  genellikle böbrek veya üreter taşı olduğu durumlarda kullanılır. Özellikle hemen ameliyat olamayacak kişilerde, böbreğin bu sürede zarar görmemesi için takılabileceği gibi, dışarıdan şok dalgaları ile yapılan kırma işlemleri öncesinde de kırılan taşların yine bu kanalı tıkamaması ve ağrı yapmaması için de kullanılabilir. Ancak günümüzde en sık taş ameliyatlarından sonra, böbreğin veya üreterin iyileşmesi, kalan taş parçalarının böbreği tıkamaması.

Bunların dışında, böbrek kanal darlıklarında ameliyat sırasında kesilen ve dikilen kanalın iyileşmesi için de ameliyat esnasında takılabilir. Çeşitli sebeplerle üreterde oluşan darlıklarda da bu darlığın açılmasını takiben bu bölgenin iyileşmesi için kullanılır. Bazı kanser vakalarında, tümörün üreteri sıkıştırıp daralttığı ve idrar geçişine izin vermediği, veya ışın tedavisi (radyoterapi) sonrası üreterin daraldığı durumlarda da böbrek fonksiyonlarını koruma amaçlı uzun süreli stentler takılabilir.

Double J Stentin Vücutta Kalma Süresi Ne Kadardır?

Stentlerin vücutta uzun süre kalmaları enfeksiyona, stentin kristal tutmasına ve taş yapmasına  sebep olur. Normal yapıdaki stentlerin  kalabilme süreleri 3 ay dır. Bazı hastalıklarda    stentlerin uzun süre kalması gerekmektedir mesela gebelık ve kanser hastaları  bu durumda  ise vücutta herhangi bir problem oluşturmadan uzun süre dayanabilecek yapıda hazırlanmış silikon stentler mevcuttur . Taş ameliyatlarından sonra bir ay civarında  tutulur.  Kanal darlığı ameliyatlarında genellikle 6 hafta vücutta kalması istenir. Kanser ameliyatlarında ise genellikle 1 yıl süreyle tutulup bu sürenin sonunda yeni bir stent ile değiştirilir.

Double J Stent Ne Gibi Yakınmalara Sebep Olur?

Bu durum da çok çeşitlilik gösterir. Eğer hasta çok hareketli ve az su içiyor ise hastanın yakınmları  fazla olucaktır. Bazı hastalarda hiçbir yakınmaya sebep olmazken, bazı hastalar ise dayanılmayacak şikayetlerle karşılaşır ve bazen gereğinden daha kısa sürede stentin çıkarılması gerekir. Sık karşılaşılan yakınmalar ise; idrarda yanma, sık idrara çıkma isteğine rağmen az idrar yapma, idrardan kan gelmesi, göbek altında ağrı, erkeklerde peniste ağrı, sıkışıkken veya idrar yaparken stentin takıldığı böbrek bölgesinde (böğürde) ağrı şeklindedir. Bu şikayetler genellikle stentin idrar torbası içerisinde kalan kıvrılmış kısmından kaynaklanır. Yine birçok hastada ilk günler hissedilen şikayetlerin ilerleyen günlerde vücudun alışması ile azaldığı gözlenir. Daha az sıklıkla; stente bağlı enfeksiyon nedeniyle yüksek ateş, stentin yapısına karşı allerjik durumlar, stentin yerinden kaymasına bağlı yan ağrısı veya damla damla istemsiz idrar kaçırma görülebilir.  Şiddetli şikayetleri olan hastalar doktora başvurarak bu şikayetleri azaltıcı veya ortadan kaldırıcı bazı ilaçlar alabilirler. Tüm bu şikayetler stent çekildikten sonra ortadan kaybolacaktır. Aksi halde tekrar doktora başvurmanız gerekir.

Double J Stent Nasıl Çıkarılır?

En önemli konu DJ stent her ne sebeple takılmış olursa olsun, zamanı geldiğinde onun çıkarılması gerektiğidir. Stent takılan hastanın bunu unutmaması ve mutlaka çıkartılması gerektiğini bilmesi gerekir. DJ stentler  endoskopik yöntemle çıkarılır. İdrar kanalından girilen kameralı aletlerle stent tutulup çekilir. Idrar kanalı çok kısa olduğu için kadınlarda bu işlem için anestezi şart degildir , erkeklerde ve çocuklarda bu işlemin anestezi altında yapılması uygundur. Erkeklerde lokal anestezi ile kıvrılabilen (flexible) aletlerle çekilmesi de bir alternatiftir. Genellikle işlemin süresi 5 dakika civarındadır. Ancak bazen stentin alt ucu yukarı böbreğe doğru kaçar, bu durumlarda klasik yöntemlerden daha farklı yöntemlerle, ince aletlerle üretere girilerek buradan stentin çekilmesi gerekebilir. Çok nadiren hastalar üreter ve mesanenin kasılması ile stenti kendiliğinden düşürürler veya bir ucunun idrar kanalından çıktığını görürler. Bu durumda ilgili doktora başvurmak en akılcı yöntemdir. Taş operasyonlarında  sonra genellikle genel anestezi altında çekilmesi planlanır çünkü   kırılan taşların   artıkları kalabilir   bu taşlara mühahele yapmak gerekebilir .

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bobrek-kisti-nedir
Böbrek Kisti Nedir?

Basit böbrek kistleri böbrekte en sıklıkla rastlanan selim lezyonlarındandır. Böbrek …

prostat-spesifik-antijen-ve-prostat-biyopsisi
Prostat Spesifik Antijen ve Prostat Biyopsisi

Prostat Spesifik Antijen Nedir? PSA’yı Yükselten Durumlar, PSA Volalitesi, Yaşa Özgü …

her-yonuyle-erken-bosalma
Her Yönüyle Erken Boşalma

Erken boşalma (PE), boşalma bir erkeğin veya eşinin seks sırasında istediğinden daha …

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...