Çatal İşeme  Ne Anlama Geliyor

Çatal İşeme  Ne Anlama Geliyor?

  Çatal işeme , kesik kesik işeme,başlarken bekleme gibi  şikayetler   bazen prostat büyümesi  hastalığının  yada  idrar yolu darlıklarının ilk belirtisi olabilir.

 

image

 

 

Çatal İdrar nedenleri
  1. Üretral darlık . Sidik borusunun  daralmasıdır. Genellikle bir yaralanma ,sonda takılması veyacinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonların  neden olduğu uzun süreli iltihaplanma veya yara dokusunun sonucudur. Üretra yoluyla ameliyatlardan sonra  veya kateter yerleştirildikten sonra da gelişebilir. Darlığın diğer belirtileri arasında arasında sık  idrara çıkma zorlanarak idrar yapma ı, ıkınma ve idrar yolu enfeksiyonları yer alır .

 

image

 

  1. Mea stenozu Penisin ucundaki delik de darlık, meatal stenoz olarak bilinen bir durum olan kısmen tıkanabilir . Genellikle sünnet, geçirilmiş idrar yolu ameliyatları, sonda takılması, gibi durumlar sonrası meydana gelir. Zorlu bir idrar akışının yanı sıra, meatal stenozun şikayetleri idrara çıkmada zorluk ve ağrı veya yanma içerir.
  2. Büyümüş prostat Erkeklerin yaşlandıkça prostatının büyümesi yaygın bir durumdur. Bu durum, sık idrara çıkma, idrar yapmak için zorlanma, idrar sonu damlama ,, idrar kaçırma ve zayıf veya kesik kesik idrar akışı gibi çeşitli idrar ile ilgili şikayetlere neden olabilir.
 

image

 

  1. Üretral polipler . Çatal  işemenin  nadir görülen  nedenlerindendir

 

İdrar akışınız eğer  aniden  çatallı veya kesik kesik hale geldiyse en sık görülen nedeni  yeni başladığınız bir ilaç   olabilir prostat büyümesi olan hastalar genellikle  soğukalgınlığı ilaçları kullandıkdan sonra   ani tıkanıklık yada idrar da zorlanma yaşayabilir.

Yada ani  gelişen idrar yolu enfeksiyonlarında    idrar akışında  azalma   görülebilir

Çatallı işeme varsa ne yapmalıyım  yapılması gereken   bir an  önce üroloji hekimine başvurmak ve gerekli tetkiklerin yapılmasıdır. 

 "Urethral Stricture: Etiology, Investigation and Treatments - PMC - NCBI." 29 Mar. 2013, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3627163/.

 "Visibility of the urethral meatus and risk of urinary tract infections in ...." https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3478373/.

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bulanik-idrara-ne-sebep-olur
Bulanık İdrara Ne Sebep Olur?

Bulanık idrar, özellikle  nedeni bilinmiyorsa, rahatsız edici olabilir. Bazen dehidra…

AKDENİZ DİYETİ
Östrojen Baskınlığı Diyeti: Yenilmesi ve Kaçınılması Gereken Yiyecekler

      Östrojen hakimiyetini yönetmek veya önlemek için yapabilec…

Online Danışma ve İçerikler

Online danışma   Cinsel terapi , Sertleşme bozukluğu değerlendirilmesi , Fitoterapi,P…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...