Peyroni hastalığı nedir?

Peyronie, penisde kendi kendine gelişen şekil bozukluğudur. Hastaların ilk şikayetleri sertleşme  sırasında ağrıdır hastalık ilerledikçe  penisde  yer yer noğut sertliğinde  alanlar meydana gelmeye başlar bunlara plak dokusu diyoruz. Bu plaklar elle cilt altında hissedilebilir bu plakların olduğu bölgelerde  sertlik ve şekil bozukluğu görülür. 

Peniste hem şekil bozukluğu hem sertleşme bozukluğu  hemde sertleşme sırasında ağrı yaratan bir hastalıktır

peyroni

peyroni

Çoğu erkek penis eğriliğini internette araştırırken  doğumsal penis eğriliği ile peyronie hastalığını birbirine karıştırır. 

Doğumsal penis eğriliği   erkeğin doğumu ile beraber ortaya çıkar     artış göstermez  muayene sırasında ele sert nodül plak gelmez.

Peyronie hastalığı penisin neresinde meydana gelir ?

Peyronie hastalığı tam olarak penisin sertleşme sırasında kanla dolan corpus cavernosum dediğimiz kısmında meydana   gelir  hastanın işeme ile ilgili  fonksiyonlarını etkilemez

 

Peyronie hastalığının evreleri nelerdir?

Peyronie hastalığının iki aşaması vardır: akut ve kronik.

 • Akut faz: Hastalığın  genellikle ilk 18 ayı   her hastada farklı olabilir bu dönemde  hastalarda plakların  büyüdüğünü şekil bozukluğunun artığını   görmekteyiz. İlk dönem genellikle ağrılıdır. 
 • Kronik aşama: Bu dönemde hastalarda eğrilik durmuş  plakların  büyümesi durmuştur  ağrı yoktur.

Peyronie hastalığına kimlerde yakalanma olasılığı yüksektir? Risk faktörleri nelerdir?

Birkaç risk faktörü, Peyronie hastalığına yakalanma şansınızı artırabilir:

 • Yaş.   Kişi yaş aldıkça peyronie  gelişme riski artar   50 yaşında görülme riski %15-10  dir .
 • Genetik. Irsi olarak ailede  peyronie hastalığı varsa sizde de gelişme riski vardır.
 • Bağ dokusu bozuklukları. Yumuşak doku hastalıkları olan kişilerde örnek Dupuytren hastalığı, plantar fasiit ve skleroderma gibi .
 • Geçirilmiş ameliyatlar. Prostat kanseri, TURP prostat ameliyatı , İdrar kanalından yapılan ameliyatlar  hastaya sadece sonra takılması  bile peyronie hastalığı  için risk dir (kendi tecrübem kalp Bypass operosyanu sonrası) 
 • Şeker hastalığı :  Diyabeti olan  hastalarda   peyroni   gelişme ihtimali  normale göre  4-5 kat daha fazladır.

Peyronie hastalığı ne kadar yaygındır?

Tam olarak bilinmemekle beraber   50 yaşında üroloji poliklniğine başvuran  400 erkekten birisinde mevcuttur.

Peyronie hastalığı çok mu ağrılı ?

Evet, Peyronie hastalığı  bazen şiddetli ağrılı ille beraber olabilir. Hatta  gece uykuda sertleşen penisin ağrısı ile hasta uyanabilir. Hastaların özellikle ilk 3 ayında bu durum ortaya çıkar.

Peyronie hastalığı penisi küçültür mü? Boyunu kısaltırmı ?

Evet. Peyronie hastalığı penis boyunda kısalma yapar  boy kısalığı hastadan hastaya ve hastalığın durumuna göre değişir. 

Peyronie hastalığı Sertleşme sorununa neden olur mu?

Peyronie hastalığı, hastaların  %30 unda sertleşme sorununa neden olduğu gibi, bazen penis sertleşirse bile  penis eğri olduğu için hasta penisi vagene sokamaz ve mecburen hastaya operasyon uygulanır.

Peyronie hastalığı bulaşıcı mıdır?

Hayır. Peyronie bulaşıcı değildir veya başka bir hastalıktan kaynaklanmaz.

Peyronie hastalığı seks yapmaya engel mi ?

Hayır değil  peyronie hastalığı varken  sex yapılabilir. Hasta ağrıdan şikayet ediyorsa ilişkiye girmeyebilir.

Peyronie hastalığına ne sebep olur?

Peyronie hastalığının nedeni bilinmiyor. Ama ilişki esansında penise gelen çok sayıda tekrarlayan küçük darbelerin  buna neden olduğuna inanılıyor.

Peyronie hastalığının belirtileri nelerdir? İşaretler nelerdir?

 • Peyronie hastalığının ilk belirtisi
 • sertleşme sırasında ağrıdır.
 • Peniste eğrilik

 

Peyronisi olan erkeklerın  psikolojik durumları    vücüt imajı bozulduğu için  etkilenir  doğal olarak özgüven kaybı kişide sertleşme sorununa dönebilir.

 

Bazı yiyecekler Peyronie hastalığını kötüleştirir mi yoksa iyileştirir mi?

Hayır. Şu anda yediklerinizin veya içtiklerinizin Peyronie hastalığını etkilediğine dair bir kanıt yok.

Peyronie hastalığı nasıl sonuçlanır?

Peyroni hastalığı kendi haline bırakırsanız %35   plaklar kaybolur

%35 plaklar aynı kalır %35 plaklar ilerlemeye  devam eder  

bu nedenle peyronie hastalığın mutlaka  tedavi öneriyoruz tedavi ile hastalığı yavaşlatmaya     yada geri çevirmeyi  başarıyoruz 

Tedavi alan Peyronie hastalarının  % 5   son çare olarak  ameliyat olmak zorunda kalırken  %95  inde ameliyat ihtiyacı olmuyor.

Peyronie hastalığı kansere neden olabilir mi?

Hayır. Peyronie hastalığı kanserli değildir ve kansere dönüşmez.

Peyronie hastalığı kısırlığa neden olabilir mi?

Hayır. Peyronie hastalığına penisinizin derisinin altında oluşan plak neden olur. Penisi büker, ancak doğurganlığı etkilemez. Ayrıca idrara çıkma veya boşalma ile ilgili herhangi bir soruna neden olmaz.

Peyronie hastalığı idrarda kana neden olabilir mi?

Hayır. İdrarınızdaki kan, Peyronie hastalığının bir belirtisi değildir.

Peyronie hastalığı sizi öldürebilir mi?

Hayır. Peyronie hastalığı penisin şeklini ve boyutunu değiştirir, ancak ölümcül değildir ve vücudunuzun geri kalanını etkilemez.

https://youtu.be/XPGIO2BsXIc

PENİS EĞRİLİĞİ SERTLEŞME BOZUKLUĞU YAPAR MI ?

TEŞHİS VE TESTLER

Peyronie hastalığı nasıl teşhis edilir?

Üroloji doktor muayenesi sırasında  hasta eğer penisimde eğrilme    yada  ereksiyon sırasında gövdesinde ağrı var diyorsa Elle yapılan  penis muaynesinde  penisteki plaklar ele gelir   ayrıca hastaya   penis  ereksiyondayken de muayene yapılabilir    penisin eğriliği ne bakılır    yada  bazı   hastalar  foto çekip geliyorlar   işimizi daha da kolaylaştırıyor   

Tetkik olarak . Ultrason, MR gibi  tetkikler   yapılabilir ama bunlar   sonucu ve tedavi protokolünü etklemiyceklerdir. 

Peyroni muaynesi  sırasında Ürolojinin en sık sorduğu sorular 

 • Eğriliğin ne zamandır farkındasınız ?
 • Penis boyunda kısalma varmı, ne kadar?
 • Cinsel ilişkiye girebiliyormusunuz?
 • Penisiniz eğriliği  kaç derece?
 • Ereksiyon da  ağrınız var mı?
 • Ereksiyonlarınız ne kalitede  ilişkiye girmekye engelmi?
 • Hangi ilaçları alıyorsun?
 • Peyroni gelişmeden önce operasyon oldunuzmu 
 • Ek hastalıklarınız var mı?

TEDAVİ

Peyronie hastalığı nasıl tedavi edilir?

Peyronie hastalığındaki en önemli  tedavi kriterleri

 • Hastalığın ilerlemesinin durup durmadığı 
 • Hastanın ereksiyon kalitesi 
 • Hastanın penis vajina girişi meydana geliyor mu

 1. Eğer hastalığın durduğunu düşünürsek  ve hastanın şikayeti yoksa   hasta takip edilir  ek  ilaç verilmez 
 2. Eğer hastalık yeni başlamış ve ilerleyici olduğunu düşünüyorsak  hastaya ilaç  ve medikal  tedavi  planlarız

 1. eğer hastalık ileri derecede ilerledi ve hastanın ereksiyon olamıyorsa   hastaya artık penis protezi operasyonu planlanır
 2. Peyronie hastalığı  ilerlemesi durmadan  hastaya operasyon yapılmaz. Çünkü hastalık operasyon sonrası başka bir bölgeden tekrar çıkabilir.

penis protezi

Peyronie hastalığına hangi ilaçlar yardımcı olur?

Ağızdan alınan ilaçlar ve penise enjekte edilen ilaçlar vardır. Doğrudan plak dokusuna yapılan enjeksiyonlar nodülü küçültebilir ve penisteki eğriliği iyileştirebilir. 

Peyronie hastalığına %100 oranında yardımcı olacağı garantili hiçbir oral ilaç yoktur. Ama ilaçlar büyük oranda fayda sağlar ve hastalığın ilerlemesi durur 

 • Vakum ve traksiyon (çekme ) cihazları Bu cihazlar penisi uzatarak penis peyroni nedeniyle gelişen kısalmayı  tersine çevirir  diğer ilaç tedavileri ile beraber kullanılabilir. Bir çalışmada 2–8 saat 6 ay boyunca çekme sonunda %33 hastada eğrilikte azalma (10– 45 derece) ve %50 hastada sertleşme skorunda düzelme izlenmiştir 
 • Ağrı kesici İlaçları . İbuprofen ve benzeri ilaçlar
 • PDE 5I(lifta,degra). uzun süreli PDE5 uygulaması Peyronie hastalığını iyileştirebilir,sildenafil 50 mg'ın plak  boyutunu önemli ölçüde azaltmıştır.Günde bir kez 5 mg tadalafil ile plak boyutunu ve eğrilik derecesini önemli ölçüde iyileştirir
 • Pentoksifilin. (trental )Pentoksifilin  plağın kalsiyum içeriğini azaltır  veya büyümesini  durdurur çalışmalarda vakaların %91.9'unda etkili olmuştur.
 • L-Karnitin. L-karnitin, antioksidan, antienflamatuar ve anti-proliferatif aktiviteye sahip bir 6-N-trimetil-lizin türevidir.bir çalışmada kombine tamoksifen (20 mg), asetil-L-karnitin (300 mg) ile günde iki kez ve fosfodiesteraz tip 5 inhibitörü penis eğriliği olan erkeklerde daha iyi yanıt vermiştir
 • kolşisin Ensık  verilen tedavilerden biridir e vitamini ve diğer tedavilerle kombine olarak yaygın olarak kullanımıştır Ağrı yakınması  ve eğrilik  tedavisinde olumlu sonuçları olduğu bir çok çalışmada gösterilmiştir.
 • Potasyum amino-benzoat (Potaba). ilk olarak Peyronie tedavisinde 1953 yılında kullanılmıştır yaklaşık 70 yıldır   kullanılmaktadır klinik sonuçları  başarılı olduğunu gösteren yayınlar vardır.

 • Kolajenaz enjeksiyonları (Xiaflex®) .  Çift kör plasebo kontrollü bu çalışmalarda kurvaturda ortalama %34 iyileşme sağladığı tespit edilmiştir.son yıllarda Peyroni tedavisinde plak içine enjeksiyon olarak araştırılmaktadır. kollajen tip I ve III parçalanmasını sağlar.En sık yan etkisi (%45) penil şişlik, mororma ve ağrı olarak bildirilmiştir.  Peyroni hastalığı  için hala araştırma aşamasında olan bir tedavidir
 • İnterferon enjeksiyonları . Sınırlı sayıda yayını olmakla beraber   faydası olduğu gösterilmiştir. Sinüzit ve kas ağrısı, eklem ağrısı ve grip benzeri yan etkileri vardır.
 • Verapamil enjeksiyonları . Bu ilaç, yüksek tansiyonu tedavi etmek için ağızdan alınır, ayrıca bir çalışmada 3 ay sonunda verapamil grubunda %75 hastada komplet ağrı tedavisi ve eğrilikte azalma gözlemlenmiştir.
 • Kök hücre tedavisi Peyronie hastalığında rejeneratif tıp yeni uygulanmaya başlanmıştır. Peyronie hastalığında kök hücre tedavisi araştırma aşamasında olup,ilerisi için umut vaat etmektedir
 • Vitamin E: Peyroni için ilk kullanılmaya başlanan tedavilerden biridir.

Peyronie hastalığı için ameliyat olabilir miyim?

Peyroni hastalığın ameliyat kararı almak için hastalığın kronik faza yani plakların büyümesinin yada eğriliğin durmasını  beklemek gerekiyor. 

 • Hastanın peyronisi var   hastalık durmuş sertleşme bozukluğu yok ise ameliyat yapmaya gerek yok. 
 • ameliyat kararı almak için Hastanın aşırı derecede eğrilik nedeni ile ilişkiye giremiyor olması gerekir 
 • Yada hastanın peyronisi  ve şekil bozukluğu   var   aynı zaman da  ciddi sertleşme bozukluğu varsa  hastaya  penis protez ameliyatı karar verilir. 

Bunları üroloğunuz ile istişare yapmanız lazım. 

Peyroni ameliyatı nasıl yapılır

 • Eğriliğin dış bükey  tarafına düzeltici  dikiş atmak: 

Penisin dış bükey kısmına  daraltıcı bir dikiş atarak   penis düz posizyona  getirilir penisin boyu  1 cm kısalır .Eğer  eğrilik az ise tercih edilen operasyondur

 • Penisin iç bükey kısmına yama koymak. Eğrilik çok kötüyse veya şaft daralmışsa veya çok kısalmışsa, bu doğru ameliyat türü olabilir. cerrah yara dokusunu (plak) keser ve bir kısmını çıkarabilir. Geride kalan boşluk daha sonra yama (greft) ile kapatılır. 
 • Penisin protez cihazı . Hem ereksiyon problemi hemde penis eğriliği olan erkeklerde en iyi yaklaşımdır . Çünkü peyroni ameliyatı sonrası penis  travmatize olduğu için  eğer hastanın sertleşme sorunu  halihazırda varsa  daha da artacaktır .Hastanın ikinci bir operasyon olmasına gerek kalmaz.   Bu ameliyatta penis, penil protez (veya penil implant) Bu prosedür, 

Penis eğriliği Ameliyatının yan etkileri veya komplikasyonları var mı?

Ameliyat sadece iyi ereksiyona sahip erkeklere önerilmektedir.

Ameliyat sonrası en sık görülen şikayet penis boyunda kısalma ,penisde his kaybı.

 Bazı hastalarda ereksiyon kaybı.

Penise konulan kalıcı dikişlerin  sertleşme sırasında ağrı yapması  ve cilt altında elle hissedilmesi. 

gibi şikayetlerin yanında eğer  hasta şeker hastası ise penis enfeksiyon riskide göz önüne alınmalıdır. 

 

Peyronie hastalığını nasıl önleyebilirim?

 • Tehlikeli cinsel pozisyonlar dan kaçınmak  özellikle kadın partnerin üstte olduğu posizyonlar penis yaralanması için en riskli  posizyondur.
 • Cinsel aktivite sırasında yeterli kayganlaştırıcı kullandığınızdan emin olmalısınız. Hem vajina hem de penis darbe alır .Kuru vagina  penis için tehlikelidir.
 • Cinsel ilişki sırasında penis dışarı çıkarsa, erkek veya partneri penisi tekrar içeri sokmak için ellerini kullanmalıdır.
 • Cinsel ilişki esnasında . Penisi bükecek veya inciticek hareketlerden kaçınmalıdır.

Peyronie hastalığını önlemek için bunun dışında bitkisel kimyasal bir ilaç yoktur.

 

Peyronie hastalığı teşhisi konulursa ne yapmalıyım?

 Peyronie hastalığı tanısı alırsanız ,sabırlı olmanız gerektiğini bilin . Tedavilerden ve ilaçlardan fayda görmek için beklemeniz gerekecektir. Ağrı, hastalığı daha da sinir bozucu hale getirir, Ama verilen tedavilere cevap verme  ihtimaliniz %90 nın üzerindedir. Kendi klinik tecrübem  peyroni hastalığı tanısı konuldukdan sonra düzenli tedavilerini alan hastalarda 6 . ayda ciddi toparlama görmekteyiz .

Peyronie hastalığı tedavi edilebilir mi?

Üroloğunuza güvenin   tedavi olacaksınız.Peyronie'li hastalarının %75'inden fazlası, hastalık nedeniyle stresli ve kaygı içine giriyor Bu gibi  durumlarda cinsel terapist  desteği hasta için iyi olabilir.

Peyronie hastalığı eşinizle olan ilişkinizi etkileyebilir. Eşinize karşı açık  ve dürüst olmanız konuyu eşinizle değerlendirmeniz  kadın  partnerin durumu kavraması çift ilişkisini güçlendirecektir.

Peyronie hastalığı ilişkimi nasıl etkiler?

Peyronie hastalığı gerçekten bir çift hastalığıdır Çözüm çifitn cinsel uyumunu tekrar çerçevelemek ve normalize etmekten geçer üroloji uzmanı  bu konuda danışmalık vericektir.

Peyronie hastalığı hakkında Üroloğuma hangi soruları sormalıyım?

 • Kontrol için ne sıklıkla geri gelmeliyim?
 • Hangi tedavileri önerirsiniz?
 • Sizce ameliyat olmalı mıyım?
 • Ne tür bir ameliyat önerirsiniz?
 • Eşimle bu hastalık hakkında nasıl konuşabilirim?
 • Bir seks terapisti önerebilir misiniz?

Son Söz 

Peyroni 20 erkeğin bir tanesinde görülen  cinsel ilişkiyi ve çifti etkileyen  üroloji bütünsel tıp  ve alternatif tedavi metodları ile beraber    tedavi ve takip edilmesi gereken bir durumdur.  Tedavi sonuçları yüz güldürücüdür.

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İnsan Burnu, Penis Boyutunun Bir Göstergesi Mi?

Eski efsaneler, bir adamın penisi ile burnu arasında bir bağlantı olduğunu öne sürdü,…

Güneş Kremleri Testosteron Konusunda Ne Kadar Masum ?

 Atalarımızdan çok daha kısa süre güneşte kalıyoruz ve “zararlı” güneş ışınlarını eng…

idrar-damlamasi
İdrar Damlaması

İdrar damlaması, erkeklerde ve kadınlarda son derece yaygın olarak görülen ve oldukça…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...