D Vitamini ve sertleşme sorunu (İktidarsızlık)

 

 

İktidarsızlık  Tedavisinde D Vitaminin Rolü

Yazıya başlarken erektil disfonksiyon (ED) da  guide -linelarda bize öğretildiği gibi birinci basamak tedavinin viagra olduğunu göz ardı etmeden giriyorum  fakat son dönemde d vitamini (VD) eksikliğinin artmış arterosklerotik  kalp hastalıklarındaki (ASCH) rolü bir çok çalışmayla kanıtlandı. ASCH  ve ED  bir çok ortak risk faktörü barındırır  DM,HT,sigara,hiperlipidemi,sedanter hayat tarzı. Bu yazıda  amaç düşük VD seviyelerinin farklı yollardan ereksiyon fonksiyonu üzerine etkisi değerlendirmek . VD  eksikliğinin (VDE) nonvaskular (damar harici ) katkılarının  ED  üzerine etkisini değerlendirmek

İlk olarak 1922 yılında McCollum rikets hastalığının tedavisinde yeni bir vitamin kullandı ismi VİTAMİN D  .Son yıllarda yapılan çalışmalarla  vucudun hemen her hücresinde reseptörü olduğu tespit edilmiştir . Zamanla sadece kemikler için degil bir çok organ için önemli bir madde olduğu  yapılan çalışmalarla ortaya kondu. VD reseptörleri  (VDR) steroid reseptör superfamilyasının bir üyesi . Şaşırtıcı olarak  3000 nin üzerinde gen  VD ye cevap veriyor . Biyolojik etkilerini genomik veya non genomik yollardan  gösterebiliyor .

VD ile ED arasında nasıl bir ilişki var  VD  takviyesi yapıldığında  ED tedavisinde bir avantaj elde  edilirmi?

vd-ile-ed-arasında-ki-iliski

 

Abnormalities in calcium and phosphorus homeostasis
Bronchial asthma
Coronary artery disease
Erectile dysfunction
Heart failure
Hypertension
Hypogonadism
Impaired vascular endothelial and smooth muscle function
Increased immune or inflammatory response
Infertility
Metabolic syndrome
Osteoporosis
Peripheral vascular disease
Respiratory diseases

Yukarda   VDE eksikliği ile   oranı artan hastalıkları   görmekteyiz   bunlar  solunum hastalıkları , periferal damar hastalıkları, kemik erimesi,metabolik sendrom,kısırlık,artmış immün yanıta bağlı allerjik   hastalıklar,hipogonadizm,hipertansiyon,kalp yetmezliği erectil disfonksiyon,kalp damarı hastalıkları,astım ve onarmal calsiyum ve fosfor metabolizması.

USA de 7000 hasta üzerinde yapılan çalışmada    VDE ile  kalp damar hastalıkları arasında anlamlı ilişki tespit edilmiş .    20 yaş üstü 3390  erkek hasta üzerinde yapılan çalışmada  ASKH bağımsız olarak  VDE  eksikliğinde ED oranın artığı tespit edilmiş . VD seviyeleri ne kadar düşük ise ( 20 ng/mL nin altında ) ED oranlarında okadar yükselme izlenmiş. Plesebo  kontrollü çalışmalarda  tek doz yüksek VD  uygulaması ile bile tip 2 dibaet hastalarında düzelmiş endotelial fonksiyon bulguları  tespit edilmiştir . Arterosklerozda endotelial bağımlı  düz kas hücreleri  gevşemesi kaybı  ilk cevaptır .  Düzeltilmiş endotelial  fonksiyon ED nin köşe taşıdır.

Vitamin D Ve Endokrin Sistem

Testesteron ereksiyon fonksiyonun  neredeyse bütün  komponentlerinde  module  edici bir rol oynamaktadır , kaybı direk olarak  ED ile ilişkilidir. Yaşlanan  populasyonda   hipogonadizm  (  hormon yetersizliği ) sık görülen bir  durumdur.  Yapılan bir çok çalışmada   VD eksikliğinde testesteron  seviyelerinde anlamlı bir korelasyon tespit edilmiştir .  Testesteron yetersizliği olan hastalarda    VD   takviyesi ile beraber testesteron seviyelerinin anlamlı bir şekilde yükseldiği tespit edilmiştir . Sistematik çalışmalarda VD takviyesi ile beraber semen kalitesinde artış androjenik horman seviyelerinde   artış ortaya konulmuş kanıtlardır.  Gene orta yaşlı  obez erkekler üzerine yapılan başka bir çalışmada  VD takviyesi ile beraber  düzelmiş testesteron seviyeleri,metabolik sendrom ,erektil fonksiyon izlenmiştir.

Vitamin D Ve İmmün Sistem

ED  aşamalı inflamatuar aktivasyon  ile ilişkidir ve ED ve kardiyovasküler   hastalıklarda  inflamasyon  önemli bir patofizyolojik rol alır . Sildenafil  birinci basamak tedavide uygulanan ajandır. pro inflamatuar safhada ki marker ve mediatörleri akut olarak  azaltığı  ortaya konulmuştur. son yapılan çalışmalarda VD ile  inflamasyon faktörlerinin süpresyonu  apopitosiz   yavaşlatılması   gösterilmiştir .  Bu çalışmada  VD nin koruyucu rolü  inflamasyonu yavaşlatması ve  inaktive etmesi olarak gösterilmiştir  .VD nin inflamatuar sitokin ekspresyonunu inhibe ettiği   ( bunlar  IL-1,IL-6,TNF-alfa,IL-8 ve 12 ) gösterilmiştir.VD  direk olarak  endotelial  hücreleri oxidatif strese karşı koruyabilir.

Vitamin D Ve Nitrikoksit Üretimi

NO yolağı bilinidiği gibi ereksiyon ile direk ilişkilidir.   VD de gözlenen diğer mekanizma  VD nin  NO ile ilişkisidir. aktive olmuş VD nin endotelial ,NO  üretimini stimule ettiği gösterilmiştir. Çalışmada  bunun saniyeler içinde gerçekleştiği gösterilmiş buda bize  aynı zamanda nongenomik direkt etkisi olabileceğine dair ip ucu vermektedir.

D vitaminin patentini almak mümkün olmadığı için asla  yüksek maliyetli çalışmalar yapılamıycaktır.  Buna rağmen yapılan bir çok kanıt tabanlı çalışmada VD ile , ED arasındaki  çeşitli ilişkiler   gösterilmiştir  düşük maliyetli olması  yan etki göstermemesi nedeniyle her zaman göz önünde bulundurulması gereken bir faktördür.

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

zeytin-yagi-ve-iktidarsizlik
Zeytin Yağı Ve İktidarsızlık

Zeytinyağı, sayısız kullanımı sayesinde son derece eşsiz bir üründür: pişirme, salata…

sert-gevsek-sendrom-hard-flaccid-syndrome
Sert Gevşek Sendrom (Hard Flaccid Syndrome)

Kronik pelvik (kalça)ağrı, altı aydan uzun süren göbek seviyesinin altında mevcut ağr…

sabah-ereksiyon-eksikligi-ne-anlama-geliyor
Sabah Ereksiyon Eksikliği Ne Anlama Geliyor?

Sabah ereksiyonu, penisi kanla doldurmak için istemsiz bir süreçtir. Aslında, ereksiy…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...