Erkek Kısırlığı ve Mikro TESE

Yapılan çalışmalarda  her geçen yıl çiftlerde  erkek bağlı nedenlerden dolayı  çocuk sahibi olamama oranlarının artığı gösterilmiştir. Bunun için çevresel faktörler alınan gıdalar , modern hayatın getirdiği kirlenme insan hayatına giren  koruyucu maddeler gibi birçok sebep sayılsa da net bir neden söylemek zordur. Bir yıl boyunca düzenli olarak ilişkiye girmiş ve çocuk sahibi olamamış  çiftler kısır olarak değerlendirilir. Tıbbi yardım alması önerilir . Hastalar  semen analizi kan  hormon testleri  testis usg gibi tetkiklerle  değerlendirilir . Çok kapsamlı bir konu olduğu için ben bugün özellikle   semen analizinde sperm bulunamayan hastalara uygulanan kliniğimizde de uyguladığımız   mikro TESE den bahsedicem .

TESE Nedir ?     

Üroloji kliniğine  kısırlık nedeniyle   başvuran  ve  menide  (semen de) sperm hücresi   bulunmayan hastalarda ,  uygulanan  cerrahi   müdahile ile testislerden  sperm çıkartma  işlemidir. işlem esnasında mikroskop kullanılırsa  işlemin ismi mikro TESE olur artık neredeyse hemen hemen her klinikte mikroskop altında yapılmaktadır. Menide sperm bulunamaması azospermi olarak adlandırılır   ve bu vakalar da tıbbi destek verilmediği sürece çocuk olma  olasılığı neredeyse sıfıra eşittir . Bu tür vakalarda   uygulanan yöntem  hastalardan  operasyon ile   testislerden doku olarak   mikroskop altında alınan dokudan sperm hücresini   çıkarmaktır   (mikro enjeksiyon yöntemi ile tüp   bebek için ) .Bu işlem  genel (uyutularak ) yada lokal (bölgesel ) anestezi  altında uygulanır. Operasyon  minimal risk grubu içinde yer almaktadır. işlem spermin bulunma süresine göre bir yada iki  saat sürebilir . Hasta aynı gün yada ertesi taburcu olur masa başı iş yapıyorsa bir hafta, hakaretli bir işi varsa 15 gün içinde işinin başına dönebilir  . Kendinden eriyen dikiş konulduğu için dikiş alınması uygulanmaz  . Pansumanlarını  evde kendisi yapabilir .  Spermler alınıp tüp bebek yöntemi uygulandıktan sonra  hastalarda enjeksiyon yapılan hücreler (eğer yaşarsa) ana rahmine yerleştirilir  ve orda  da büyümeye devam ederse   aile sağlıklı bir çocuk sahibi olabilir .

Kısırlık tedavisi   uzun yorucu ve maliyetli bir tedavidir. Çocuk sahibi olma oranı açık uçludur.  Tedavi sonucunda çocuk sahibi olunamayabilir . Zaten bu durum çiftlere tedaviye başlanmadan güzelce anlatılır .

En çok sorulan sorulardan birisi  TESE uygulandı sperm bulunamadı  şimdi ne olacak .  Duruma göre 6 ay sonra tekrar TESE uygulanır . ikinci operasyonda sperm bulunma ihtimali ilk operasyonda bulunmasa da vardır   yada     horman tedavisi uygulanır ondan sonra TESE uygulanır . TESE de sperm bulunamayan hastalarda uygulanan İlaç tedavisi ile ilgili     görüş  birliği ne yazık ki yoktur . Hastalar  her gitti doktorda   farklı görüş alır. TESE de sperm çıkmayan   hastaların eğer ilaç tedavisi alınacaksa  aylarca  yada yıllarca  ( belki olur diye)  ilaç tedavisi alması gerekmektedir ne yazık ki ilaçla tedavi maliyetli , uzun  olması  ve hastanın sabırlı olması gerektiği  için pek  çok çift bu yöntemi kullanamaz .

Sperm Dondurma Nedir?

Sperm dondurma TESE esnasında bulunan spermlerin dondurularak daha sonra kullanılmak üzere saklanması işlemidir . Bulunan spermlerin kalitesi uygun görülürse   hasta da kabul ederse spermler dondurma yöntemi ile saklanır.  Avantajı nedir ?   kadın tarafında sperm için hazırlık yapılır   ilaç tedavisi verilir . Bu hazırlık   sperm bulunamaz ise tamamen boşa gider yada çift ikinci çocuğu istediği zaman yada ikinci TESE de sperm bulunmadığı zaman  saklanan spermler kullanılır .  Aslında çok  avantajlıdır.

Benim önerim eğer  çift  uzun süre korunmayı düşünüyorsa  (5-6 sene ) mutlaka  hem erkek hem kadın tarafı kısırlık   açısından değerlendirilmelidir.  Evlendik den 5 sene sonra çocuk yapmaya kara veren bir çift bir yıl çocuk yapmaya çalıştıktan doktora gidiyor   azospermisi olduğunu  yada kısır olduğunu  öğrenebiliyor . Çiftin yaşı artmış olduğu ve uzun bir maratona başlatılacaklarını yeni öğrendikleri için moraller bozuluyor belki yıllar önce bunu öğrenmiş olsalardı bu konudaki yaklaşımları çok daha farklı olabilirdi.

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

erkek-kisirliginda-lokosperminin-tedavisi
Erkek Kısırlığında Lökosperminin Tedavisi

Lökospermi: Semende mml de  1 milyonun üstünde lökosit sayımı demektir  , Dünya Sağlı…

erkek-kisirliginda-genetik-degerlendirme-ve-onemi
Erkek Kısırlığında Genetik Değerlendirme Ve Önemi

Çocuk isteyen çiftler eğer korunmaksızın doğal yöntemlerle 12 ay boyunca hamile kalam…

y-kromozomu-ve-mikrodelesyon-ve-kisirlik
Y Kromozomu Ve Mikrodelesyon Ve Kısırlık

Y kromozomu ve mikrodelesyonu:  Kısırlık, herhangi bir korunma yöntemi kullanmadan dü…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...