Erkek Kısırlığında Genetik Değerlendirme Ve Önemi

Erkek Kısırlığında Genetik Değerlendirme Ve Önemi

Çocuk isteyen çiftler eğer korunmaksızın doğal yöntemlerle 12 ay boyunca hamile kalamıyorsa, kısırlıktan şüphe edilebilmektedir. Bu tip durumlarda hastalara öncelikle muayene yapılmakta daha sonra da kısırlık testleriyle spermlerin durumu incelenmektedir. Eğer bu tahliller yetersiz kalırsa doktor duruma bağlı olarak hormon tahlili, ultrason ya da genetik testler de isteyebilmektedir. Genetik testler genellikle sperm sayısı düşük olan (on milyon altı konsatrasyonlarda ) hastalarda uygulanmaktadır. Fakat yine duruma bağlı olarak eğer sperm sayısı normal olsa da çiftin denemeleri sonuçsuz kalırsa, genetik testler uygulanabilmektedir. Genetik testlerin uygulandığı hasta grubu genellikle azospermi (sperm testinde sperm bulunamayan) erkeklerdir. Azospermi hastalarını 3 de birinde  genetik anormalilerin olduğu kanıtlanmıştır.

Genetik Testler Nelerdir?

Şiddetli kısırlık çeken erkeklerde mevcut problemin genetik kaynaklı olup olmadığını anlamak çok önemlidir. Çünkü tedavi soruna göre uygulanmaktadır. Peki risk grubu altında olan erkeklere hangi genetik testler uygulanmaktadır? Bu konuyu inceleyelim.

  • Periferik karyottip tesi (temel genetik şifrelerin kontrol edilmesi)
  • Y kromozomu mikrodelesyonu (Fetüsün erkek olarak gelişmesini sağlayan Y kromozomu üzerinde yer alan genlerin incelenmesi)
  • Kistik fibrozis mutasyonu (Bu rahatsızlığı taşıyan genlerin olup olmadığının incelenmesi)

Eğer erkeklerde ağır kısırlık problemi yaşanıyorsa mutlaka genetik testlerin de uygulanması gerekmektedir. Bu genetik yapıların incelenmesi aynı zamanda ileride tüp bebek tedavisinin uygulanabilmesi için de gereklidir. Kısırlığın nedeninin bulunması erken teşhis ve tedavi için büyük önem kazanmaktadır. Bununla beraber az önce belirttiğimiz gibi bu tanı tüp bebek tedavisinde de ciddi oranlarda başarılı olmayı sağlamaktadır. Bununla beraber eğer bebekte genetik risk olacaksa bu durumun bilincine varılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

erkek-kisirligi-ve-mikro-tese
Erkek Kısırlığı ve Mikro TESE

Yapılan çalışmalarda  her geçen yıl çiftlerde  erkek bağlı nedenlerden dolayı  çocuk …

tribulus-terrestis-ve-kisirlik-testesteron-cinsel-guc
Tribulus Terrestis Ve Kısırlık - Testesteron-Cinsel Güç

Tribulus terrestris L. (TT), Zygophyllaceae familyasının, erkeklerde cinsel fonksiyon…

varikosel-ve-ileri-sperm-fonksiyon-testleri-ve-androloji-laboratuvarinin-gelecegi
Varikosel Ve İleri Sperm Fonksiyon Testleri Ve Androloji Laboratuvarının Geleceği

Varikosel, pek çok tartışmaya neden olan yaygın bir tıbbi durumdur. Kısırlığı olan er…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...