Kısa Süreli Fsh Tedavi Protokolü

Tüp bebek tedavisine alınan çiftlerin yaklaşık %25 inde bir neden bulunamamakta ve “izah edilemeyen infertilite” olarak kalmaktadır. Oysa FSH hormon uygulamasından sonra gebelik şansının anlamlı derecede artacağı gösterildi. Geçtiğimiz sene  yapılan bir meta-analizde, eğer erkeğe FSH hormon uygulaması  yapılırsa doğal yolla ya da tüp bebek sonrasında gebelik başarısının 1.6 ile 4.5 kat arasında artacağı ortaya kondu (Santi 2015). tabiki  hasta seçimi ve uyumu önemli . Her hastada aynı sonuç alınamayabilir,  böyle bir uygulama için erkeğin bazal FSH değerinin referans değerlerinin arasında olması gerekmektedir. Eğer kriterlere uygunsa , hastaların %45 inde spermiyogram değerleri yükselir.

Sadece 1 ay ve düşük doz FSH ile de spermin başarısı artabilmekte. GENEL  görüş, FSH tedavisinin 3 ila 6 ay  civarında uygulanması şeklindedir. Oysa kısa süreli uygulamalar da aynı başarıyı sağlayabilmekte. “Kısa süreli stimülasyon protokolü” olarak adlandırılan bu uygulama, tüp bebeğe girecek erkeklerin, tüp bebek öncesi 1 ay süreyle haftada 3 kez 75 ünite FSH alması şeklinde. Bu durumda erkeklerde FSH tedavisi 2 protokole göre yapılabilir: “uzun protokol” ve “kısa protokol” (Attia 2013, Santi 2015).Tek başına FSH tedavisinin yapılabilmesi için, testis içi testosteronunun da önemli bir parametrer. Eğer bu da düşükse, HCG ile kombine edilmelidir.

FSH değeri normal olan (1.5 ile 8 IU/L arasında) infertil erkeklerde kısa süreli protokole göre 1 ay süreyle günaşırı 75 ünite FSH verilmesinin hem sperm parametrelerini düzelteceğini hem de spermlerin yumurtayı dölleyebilme kapasitesini gösteren HBA testini başarıyla geçeceklerini göstermiştir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

teratozoospermi-ile-hamile-kalabilir-miyim
Teratozoospermi İle Hamile Kalabilir miyim?

Teratozoospermi – seminal sıvıda çok sayıda anormal hücre varlığı. Anormal üniteler, …

erkek-kisirliginda-lokosperminin-tedavisi
Erkek Kısırlığında Lökosperminin Tedavisi

Lökospermi: Semende mml de  1 milyonun üstünde lökosit sayımı demektir  , Dünya Sağlı…

varikosel-ve-ileri-sperm-fonksiyon-testleri-ve-androloji-laboratuvarinin-gelecegi
Varikosel Ve İleri Sperm Fonksiyon Testleri Ve Androloji Laboratuvarının Geleceği

Varikosel, pek çok tartışmaya neden olan yaygın bir tıbbi durumdur. Kısırlığı olan er…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...