Erkekler İçin Çinko Neden Önemlidir?

Erkekler için çinko: Çinko insan vücudu için önemli bir eser elementtir. Vücudun büyümesi ve gelişmesi, yaraların iyileşmesi, hormonların sentezi, enflamatuvar reaksiyonların azaltılması vb. Süreçlerden sorumlu geniş bir yelpazede Yaklaşık 300 biyokimyasal reaksiyonu aktive eder.

Çinko erkekler için elzem bir elementtir

Çinko özellikle erkekler için gereklidir. Ergenlik döneminde, genç bir erkek bu eser elemente çok fazla ihtiyaç duymaktadır, zira çinko erkek cinsiyet hormonu – testosteronun üretiminden sorumludur. Bu süre zarfında çinko seviyesi yetersizse, çocuk akranlarının cinsel gelişiminde geride kalabilir.

Biyolojik bir bileşen olarak çinko, birçok organda bulunur, ancak maksimum içeriği meni (mililitrede 2 mg’a kadar çinko) ve erkeklerde prostat bezinde bulunur. Bu, spermatogenez ve prostatın işleyişi için çinkonun büyük önemini gösterir. Aslında, tıpta, çinko ilaçları erkek kısırlığı ve prostat hastalıklarının tedavisi ve önlenmesi için kullanılmaktadır.

 

Erkekler İçin Günlük Çinko İhtiyacı

Erkekler için önerilen günlük çinko alımı 15 mg’dır.

Çinkonun çoğu (yaklaşık% 90) bağırsak yoluyla gıda ile birlikte atılır, küçük bir kısmı idrarla dışarı atılır ve ter ile birlikte sadece% 0.5-2’si atılır. Boşalma sırasında mikroelement kaybının önemli bir kısmı ortaya çıkar. Bir erkek ejakülasyon sırasında birkaç miligram çinko kaybeder, ki bu da sık cinsel ilişkiye girerek eksikliğine yol açabilir. Cinsel olarak aktif olan erkeklerde, bu eser elementin ilave olarak yenilenmesi için acil bir ihtiyaç vardır. Bunu yapmak için, çinko bakımından zengin diyet besinlerine veya en azından çinkonun vücuttan aşırı şekilde uzaklaştırılmasına izin verilmemelidir. Cinsel istek ürünleri olarak bilinen birçok afrodizyak , yüksek çinko içeriğine sahiptir.

Aktif olarak spor yapan kişilerin bu eser elemente düşük fiziksel aktiviteye sahip insanlardan daha fazla ihtiyaç duyduğunu gösteren veriler vardır. Fiziksel eforun yoğunluğuna bağlı olarak, sporcular önerilen günlük çinko dozunu arttırmalıdır.

Çinko Eksikliği

  • Çinko eksikliği erkekler için
  • Cinsel işlevin ihlali;
  • Düşük sperm kalitesi ve kısırlık;
  • Seks hormonlarının sentezinde bir azalma (testosteron);
  • Genel bağışıklığın bozulması, ve bulaşıcı hastalıklara karşı direnç;
  • Yaraların yavaş iyileşmesi;

Çinko Eksikliğine Ne Sebep Olur?

İşlenmiş gıdalar konserve yicekler tazelerine göre daha az miktarda çinko içerir.

Çinko antagonistleri. Vücuttaki çinko içeriğindeki azalma, fonksiyonel çinko antagonistlerinin aşırı birikmesine bağlı olabilir: radyoaktif izotoplar, bakır, kurşun, kadmiyum.

Alkol. kronik alkolizmde Dokulardaki düşük çinko içeriği mevcuttur. Alkol kullanımında çinkonun engellenmesi mekanizması tamamen açık değildir, fakat muhtemelen bu, çinko antagonistleri olan elementlerin içeriğinde bir artış ve alkol alındığında mide-bağırsak sisteminde eser elementin emilimindeki bir bozulma ile ilişkilidir. Akut ve kronik alkol zehirlenmesinin etkilerinin giderilmesi için çinko preparatlarının kullanılması ve ayrıca muhtemelen alkolizm önlenmesi gösterilmektedir.

Çinko İçeren Ürünler

Çinko içeriğinde tartışmasız şampiyon Kabuklu deniz ürünleri. En ekonomik ürünler kabak ve ayçiçeği tohumu, susam, et, fındık, tahıllar.

Çinko Ve Testosteron

Alkol, fiziksel stres ve yaşlanma, vücuttaki çinko alımını azaltır. Ek olarak, işlenmiş paketlenmiş ürünler herhangi bir çinko içermez.

Çinko, demir gibi önemli bir eser elementtir. Testosteron üretimi için gereklidir. Çinko vücutta en az 300 farklı biyokimyasal reaksiyona katılır ve bu nedenle geniş bir etki spektrumuna sahiptir.

Anti Aromatoz Aktivitesi

Anti aromatoz aktivitesi . Erkeklerde karın çevresindeki yağlar kimyasal bir hırsız gibi çalışarak aromataz aktivitesi meydana getirir . Bu moleküller kanda dolaşan testosteron değiştirir ve kadın hormonu östrojene dönüştürür . Çinko bu enzimin miktarını ve dönüştürme etkinliğini azaltır, böylece daha fazla testosteronun kan dolaşımında serbestçe dolaşmasına yardımcı olur.

Her saniyede üretilen milyarlarca testosteron molekülü için testosteronun kopyalandığı DNA’nın temiz, kırılmadan ve hatalardan arındırılmış olması hayati önem taşımaktadır. Çinko, bu yüksek performanslı kopyalamayı çalışma durumunda tutmaya yardımcı olur ve genetik kodlamaya destek verir.

Son olarak, testosteron etkisini ve testislerin iç durumunu geliştirerek, çinko sperm sayısını artırmaya yardımcı olur ve sperm hücrelerini daha hareketli hale getirir. Motiliteyi artırır.

Günde 50 mg çinko alın. Çinkonun 15 de biri kadar bakır alınması önerilmektedir.Çinko, düzenli olarak alkol tüketen, çok aktif bir yaşam süren, obez olan veya doğum ile ilgili sorunları olan erkekler için özellikle tavsiye edilir.

https://www.nature.com/articles/srep22386

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bobrege-takilan-j-double-j-stentler
Böbreğe Takılan J (Double J) Stentler

Böbrekten çıkan idrarın idrar torbasına taşınmasına sağlayan 6-7 mm çapında ve 25-30 …

erkekler-icin-selenyumun-faydalari
Erkekler İçin Selenyumun Faydaları

Erkek için Selenyum, hücrenin koruyucu zarını yıkım ve oksidasyondan koruyan özel bir…

basit-bobrek-kisti
Basit Böbrek Kisti

  Basit böbrek kistleri, insan böbreğinde bulunan en yaygın lezyonlardır. Yaşla birli…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...