Erkekler İçin Selenyumun Faydaları

Erkekler İçin Selenyum Un Faydaları

Erkek için Selenyum, hücrenin koruyucu zarını yıkım ve oksidasyondan koruyan özel bir enzimin bir parçasıdır. Selenyum eksikliği kalp, beyin, karaciğer, eklem hücrelerinde yavaş yavaş tahribat ve mutasyonlara yol açar ve çeşitli hastalıkları kışkırtır, en korkunçları kanserdir (prostat kanserinin önlenmesi özellikle erkekler için önemlidir).

Selenyum, antikorların oluşumunu uyarır ve soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıklara karşı korumayı artırır.

Selenyumun, çevre kirliliğinin ve sigara içme ve alkol içme gibi kötü alışkanlıkların zararlı etkilerine karşı koruyucu bir etkisi vardır. Selenyum sayesinde, kadmiyum, cıva, kurşun ve arsenik gibi ağır metaller vücuttan daha aktif bir şekilde yok edilir.

Selenyum tiroid bezinin işleyişi ve serbest radikallerin zarar görmesi için önemlidir.

Ana erkek hormonu testosteronun biyosentezine katıldığı, genitallerin normal işleyişini desteklediği, sperm kalitesini artıracağı ve erkek infertilitesinin tedavisinde kullanıldığı için, erkek sağlığı için selenyum gereklidir. Selenyumun bir kısmı sperm ile birlikte salınır, bu yüzden aktif bir cinsel yaşam süren erkekler için yeterli miktarda selenyum gereklidir.

Erkekler için günlük selenyum oranı: 70-100 mcg.

Selenyum İçeren Ürünler

Selenyum içeriğinde tartışmasız lider, somo: 100 g ürün başına 1917 ± 230 mcg’dir.

Selenyum çeşitli gıda katkı maddelerinden, vitamin-mineral komplekslerinden de elde edilebilir, ancak bunların hepsi tüketime uygun değildir. Bu gibi preparasyonlar, vücut tarafından zayıf bir şekilde emilen, inorganik form selenyum içerebilir.

Selenyum Ve Testesteron

Selenyumun testosteron ve doğum üzerinde doğrudan bir etkisi vardır. Bu eser element ve moleküler kompleksleri, biyosentez yolu olarak bilinen testosteron üretimi sürecinde bir yardım oluşturur. Anatomik olarak normal ve canlı spermlerin olgunlaşması için de gereklidir. Düşük seviyede selenyumun zemininde üretilen spermatozoa, hareketlilik ile ilgili problemlere sahiptir. Düzgün olarak hareket etmemektedirler, çünkü düzensiz kuyrukları ve diğer yapısal kusurları vardır.

Selenyum ayrıca vücudu detoksifiye yardımcı olur. Bu element, kimyasal bozuklukların vücudunu temizlemek için komuta veren glutatyon peroksidazları olarak bilinen, detoksifiye edici enzimler grubundaki ana yapısal unsurlardan biridir. Ağırlıklı olarak östrojen olan çevresel toksinler (benzin egzoz dumanı, haşere öldürücüler), bu moleküller takımı aracılığıyla kısmen nötralize edilir.

Günlük 200 mcg selenyum alın. Bu besin takviyesi özellikle endüstriyel kimyasallara düzenli olarak maruz kalan, çok fazla et tüketen, sigara içen veya doğum ile ilgili sorun yaşayan erkekler için tavsiye edilir.

Effect of zinc and selenium supplementation on serum testosterone and plasma lactate in cyclist after an exhaustive exercise bout

LS Neek, AA Gaeini, S Choobineh – Biological trace element research, 2011 – Springer

Zinc, copper and selenium in reproduction

RS Bedwal, A Bahuguna – Experientia, 1994 – Springer

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

shbgnin-erkek-bedenindeki-rolu
SHBG’nin Erkek Bedenindeki Rolü

Seks hormonu bağlayıcı globulin (SHBG), cinsiyet hormonlarıyla ilişkili bir durumda k…

Fizik tedavi kronik prostatit tedavisinde ağrının giderilmesinde etkili mi ?

Araştırmacılar, interstisyel sistit / kronik pelvik ağrı sendromu olan erkek ve kadın…

Kavisli penis normal mi? Eğrilik ne kadar olmalı ?

  Kavisli penis normal mi? Eğrilik ne kadar olmalı ? Penis şekli  boyutu ve…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...