Erkeklerde Arjinin

Genel Bakış

 

L-arginin, vücudun protein oluşturmasına yardımcı olan bir amino asittir.

Vücudunuz genellikle ihtiyaç duyduğu tüm L-argininini üretir. L-arginin ayrıca balık, kırmızı et, kümes hayvanları, soya, tam tahıllar, baklagiller ve süt ürünleri gibi protein açısından zengin gıdaların çoğunda bulunur.

Ek olarak L-arginin ağızdan  ve cilden   kullanılabilir.

 

L-arginin kan damarlarını açarak (genişleten) bir vazodilatör görevi gördüğünden, birçok insan kardiyovasküler koşulları ve erektil disfonksiyonu tedavi etmek için oral L-arginin alır.

 L-arginin kanda nitrik oksit salgılar.

Nitrik oksit, kan dolaşımındaki kan damarlarını genişletmek için hareket eder ve bu da belirli dolaşım koşullarına yardımcı olabilir.

Bir kişinin vücudu normal koşullar altında doğal olarak L-arginin üretir. İnsanlar ayrıca normal diyetlerinin bir parçası olarak ek L-arginin alırlar.

Kırmızı etler, balıklar, süt ürünleri ve yumurtaların tümü, vücudun gerekli kaynaklarını yenilemesine yardımcı olan düşük miktarda L-arginin içerir.

Bazen bir kişinin L-arginin ihtiyacı, vücudun onu doğal olarak üretme veya tüketme kabiliyetini aşabilir. Bu genellikle yaşlı yetişkinler veya belirli tıbbi sorunları olan kişiler için geçerlidir.

Bu durumlarda, insanlara oral ilaç, enjeksiyon veya krem ​​şeklinde yapay L-arginin reçete edilebilir. Birkaç potansiyel sağlık durumu, artan L-arginin alımından fayda sağlayabilir.

Bazı insanlar L-arginin'i ek olarak alır. Herhangi bir ekte olduğu gibi, bir kişi onu dikkatli kullanmalıdır.

L-argininin iki etkisi vardır: nitrik okside dönüşür ve vücudun protein oluşturmasına yardımcı olur.

Bu etkiler, L-argininine kalp sağlığı ve göğüs ağrısından kas inşa etmeye, yaraları onarmaya ve erkek doğurganlığını iyileştirmeye kadar uzanan bir dizi potansiyel fayda sağlar.

L-Arginin'in faydaları hakkında birçok iddia olsa da, hepsi bilimsel araştırma çalışmaları tarafından desteklenmemektedir.

Aşağıdakiler, L-argininin araştırılmış faydaları ve kullanımlarının bazı örnekleridir:

 • büyüme hormonu rezerv testi
 • yüksek tansiyonu düşürmek
 • doğuştan gelen üre sentez hatalarını düzeltme
 • kalp hastalığını tedavi etmek
 • erektil disfonksiyon tedavisi (ED)
 • Prematüre bebeklerde sindirim sistemi iltihabını hafifletmek
 • diyabetli kişilerde kan şekerini kontrol etmek

Ek olarak, L-arginin birçok başka soruna yardımcı olma potansiyeline sahip olabilir. Bununla birlikte, L-argininin aşağıdakileri yapma potansiyelini daha fazla değerlendirmek için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor:

 • kan akışını iyileştirmek
 • yaraları daha hızlı iyileştirmek
 • kaygıyı hafifletmek
 • yanıkları tedavi etmek
 • konjestif kalp yetmezliği olan kişiler için böbrek fonksiyonunu iyileştirmek
 • egzersiz performansını geliştirmek

Araştırmacıların L-arginin ve insan vücudu üzerindeki etkileri ile ilgili keşfetmekle ilgilendikleri birkaç ek alan var.

L-arginin'i takviye olarak almakla ilgilenen herkesin, kullanmaya başlamadan önce potansiyel yararları ve riskleri hakkında doktorlarıyla konuşması çok önemlidir.

Kanıt

 

Belirli koşullar için L-arginin kullanımına ilişkin araştırmalar şunları göstermektedir:

 • Anjina, göğüs ağrısı. Çalışmalar, L-argininin, bu tür göğüs ağrısının hafif ila şiddetli formuna sahip kişilerde semptomları azaltabileceğini ve yaşam kalitesini iyileştirebileceğini göstermektedir.
 • Yüksek tansiyon (hipertansiyon). Bazı araştırmalar, oral L-argininin sağlıklı insanlarda ve akciğerlerdeki arterleri ve kalbin sağ tarafını (pulmoner hipertansiyon) etkileyen bir tür yüksek tansiyonu olan kişilerde kan basıncını düşürdüğünü göstermiştir. L-arginin infüzyonları da hipertansiyonlu kişilerde kan basıncını düşürüyor gibi görünmektedir.
 • Erektil disfonksiyon. Oral L-arginin almak, fiziksel bir nedene bağlı olarak erektil disfonksiyonu olan erkeklerde cinsel işlevi iyileştirebilir.
 

Genellikle güvenli

L-arginin genel olarak güvenli kabul edilir ve kan basıncını düşürmede, anjin semptomlarını azaltmada ve fiziksel bir nedene bağlı erektil disfonksiyonu tedavi etmede etkili olabilir.

Bununla birlikte, bir tansiyon ilacı alırsanız, L-arginin kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

L Arjinin Yan Etkileri
 

L-argininin oral veya topikal olarak kullanılması genellikle güvenli kabul edilir.

L-argininin oral kullanımı nadiren şunlara neden olabilir:

 • Mide bulantısı
 • İshal
 • Karın ağrısı
 • Şişkinlik
 • Gut
 • Alerjik yanıt
 • Havayolu iltihabı veya astım semptomlarının kötüleşmesi
 

L-arginin, takviyenin ölüm riskini artırabileceği endişeleri nedeniyle kalp krizinden sonra tavsiye edilmez.

L-arginin, alerjileri veya astımı kötüleştirebilir. Bu koşullara sahipseniz eki dikkatli kullanın.

Uçuklarınız veya genital herpesiniz varsa, L-arginin almaya dikkat edin. Sisteminizde çok fazla L-arginin, bu koşullara neden olan virüsü potansiyel olarak tetikleyebilir.

Etkileşimler

 

Olası etkileşimler şunları içerir:

 • Antikoagülanlar ve anti-trombosit ilaçlar, şifalı bitkiler ve takviyeler. Bu tür ilaçlar, şifalı bitkiler ve takviyeler kanın pıhtılaşmasını azaltır. Yanlarında L-arginin almak kanama riskini artırabilir.
 • Kan basıncı ilaçları, şifalı bitkiler ve takviyeler. L-arginin, yüksek tansiyonu olan kişilerde kan basıncını düşürebilir. L-arginin kullanımının bir tansiyon ilacı, bitki veya takviyesi ile birleştirilmesi, kan basıncının çok düşük olma riskini artırabilir.
 • Diyabet ilaçları, şifalı bitkiler ve takviyeler. L-arginin, diyabetli kişilerde kan şekeri seviyelerini düşürebilir. Diyabet ilaçları, şifalı otlar veya takviyeler alıyorsanız, dozunuzun ayarlanması gerekebilir.
 • İzoproterenol. Bu kalp ilacının L-arginin ile kullanılması kan basıncınızın çok düşük olmasına neden olabilir.
 • Nitratlar. Bu göğüs ağrısı ilacının L-arginin ile kullanılması kan basıncınızın çok düşük olmasına neden olabilir.
 • Su hapları (potasyum koruyucu diüretikler). L-arginin ile amiloride (Midamor), spironolactone (Aldactone) veya triamterene (Dyrenium) almayın. Bu ilaçlar, potasyum seviyelerini artırarak kanınızda normalden daha yüksek bir potasyum seviyesi geliştirme riskini artırabilir (hiperkalemi).
 • Sildenafil (Viagra). Bu erektil disfonksiyon ilacının L-arginin ile kullanılması kan basıncınızın çok düşük olmasına neden olabilir.

 

Yeterli L arginin Elde etmenin Doğal Yolları

Diyet yoluyla L-arginin elde etmenin en büyük yararı, çok fazla almanın zor olmasıdır. Bu nedenle, çok fazla L-arginin tüketmenin bazı yan etkilerinden kaçınılabilir.

Öte yandan, tek başına gıda tüketimi, bir kişinin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli L-arginin sağlamayabilir. Kişi diyetini değiştirmeden önce seçeneklerini doktoruyla tartışmalıdır.

L-arginin için en iyi doğal kaynak, protein açısından zengin besindir. Bazı insanlar için kırmızı et (sığır eti), tavuk ve hindi göğsü ve süt ürünleri gibi hayvansal proteinler, L-argininin birincil kaynağı olabilir.

Et yemeyen insanlar için, L-arginin içeren bitki bazlı proteinler arasında mercimek, nohut, yer fıstığı, kabak çekirdeği ve soya fasulyesi bulunur.

İhtiyaçlarını karşılamak için yetersiz miktarda L-arginin bulan kişiler, diyetlerini protein açısından zengin yiyecekler içerecek şekilde değiştirmek isteyebilirler.

Bir diyetisyen veya doktor, takviyeleri almadan önce doğal L-arginin alımını artırmak için yemek planı önerileri yapabilir.

 

https://www.omurerdemakkaya.com/sertlesme-sorunu-tedavisi-iktidarsizlik  sertleşme bozukluğı tedavisi için    lütfen tıklayın

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

...
Mustafa Sari - 16 Şubat 2023 Perşembe
Biraz sertlesme sorunum var ne yapmaliyim
...
omur erdem akkaya - 26 Şubat 2023 Pazar
https://www.omurerdemakkaya.com/sertlesme-sorunu-tedavisi-iktidarsizlik yazıyı okuyun

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Çemen Otu ile ilgili Herşey

Çemen otu ile ilgili aradığınız herşeyi bulabilirsiniz…

Aşırı derecede sex isteği

Aşırı derecede sex isteği Hiperseksüalite, bir kişinin cinsel davranışlarını, dürt…

bobrek-tasi-hastaliginda-yayinlarla-girebolu-bitkisi
Böbrek Taşı Hastalığında Yayınlarla Girebolu Bitkisi

Üriner sistem taş hastalığı nedeniyle halk arasında yaygın bir  şekilde fitoterapi uy…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...