SHBG’nin Erkek Bedenindeki Rolü

Shbg’nin Erkek Bedenindeki Rolü

Seks hormonu bağlayıcı globulin (SHBG), cinsiyet hormonlarıyla ilişkili bir durumda kanda dolaşan ve biyoyararlanımını düzenleyen kompleks bir plazma nakil proteinidir.Uzmanlık literatüründe ve laboratuar test sonuçlarının formlarında, farklı ya da karşılık gelen kısaltma ile belirtilebilir: SSSG – cinsiyet-steroid bağlayıcı globulin, TESG – testesteron-östradiol bağlayıcı globulin, SHBG – Seks hormonu bağlayıcı globulin, TeBG – Testesteron- östrojen bağlayıcı globulin, PSSG – seks steroidleri bağlayan seks steroid bağlayıcı globulin, ASH – androjen bağlayıcı globulin, SHGPS – hormonu.

Erkek Vücudunda Shbg Fonksiyonları

Kandaki testesteron, üç fraksiyon şeklinde bulunur:

 1. Serbest (% 1-2), doğrudan hedef doku hücrelerinin reseptörleri ile etkileşime girer.
 2. Spesifik bir globulin veya SHBG (% 35 – 75) ile ilişkili durumda, biyolojik aktiviteye sahip olmayan ve hedef dokular üzerinde etkisi olmayan güçlü bir bileşiktir.
 3. 65%) —. Bir başka tip plazma proteini ile kombinasyon halinde (% 25 – 65) – albümin ile. Bu testesteron fraksiyonu kararsızdır. Kandaki serbest hormon eksikliği ile albumin bağlı bileşikten kolaylıkla serbest bırakılır ve hedef doku hücrelerinin reseptörleri ile etkileşime girebilir.

Nakil proteini ile ilişkili olan hormon, aktivitesini kaybeder, fakat aynı zamanda, metabolik süreçlerin bir sonucu olarak yok edilemez. Albümin fraksiyonu ile serbest ve ilişkili, sabit dinamik dengededir. Bu iki fraksiyondaki testesteron hormonunun miktarı biyoyararlanımlı testesteron olarak adlandırılır .

SHBG ile ilişkili albümin + T ile ilişkili total testesteron = T free + T.

Yaşa bağlı androjen eksikliği , testis düzeneğinin ve diğer hastalıkların erken evrelerinde, cinsiyet hormonlarının sentezinde bir azalma ve buna göre biyoyararlanım oranı genellikle SHBG’de bir artışa neden olmakta, bu da bir süre boyunca toplam testesteronu kanda tutma eğilimindedir. Bu nedenle, ikincisinin konsantrasyonu, paradoksal olarak normal olabilirken, inaktif fraksiyonu biyolojik olarak mevcut testesteron üzerinde hakimdir.

(dikkat https://www.omurerdemakkaya.com/testesteron-eksikligi-ve-testosteron-tedavisi-sizin-icin-uygun-mu)

Seks hormonu bağlayıcı globulin karaciğer hücreleri tarafından sentezlenir ve dihidrotestesteron ve testesteron için yüksek bir afiniteye sahiptir, bunun nedeni SHBG’nin aşırı serbest testesteronu bağlayarak fraksiyonların dengesini düzenlemesi işlevini yerine getirmesidir. SHBG konsantrasyonundaki değişiklikler durumunda, biyolojik olarak mevcut olan hormonun kan seviyelerinde değişiklikler meydana gelir: birinci maddenin konsantrasyonunda bir azalma, ikinci konsantrasyonda bir artışa veya tam tersi.

Aşırı SHBG ayrıca iyi huylu hiperplazinin (glandüler dokuda bir artış) gelişmesine katkıda bulunan ve prostat kanseri gelişme riskini artıran prostat hücrelerinin bölünmesini uyarma yeteneğine de sahiptir. Dolayısıyla, karaciğerde SHBG sentezinin ihlali sonucunda:

 • cinsiyet hormonlarının aktivitesi ve hedef dokulara verilmeleri bozulur;
 • Hedef dokuların biyolojik işlevi bozulur;
 • Hiperplazi ve prostat kanseri riskini artırır.

Ek olarak, bazı çalışmaların bulguları, özellikle pankreastaki beta hücrelerinin işlevi ve insülin üretilmesi durumunda SHBG’nin karaciğerdeki glukoz metabolizması üzerindeki doğrudan etkisini göstermektedir. Bu bağlamda, kan serumu içindeki globulin konsantrasyonunda bir azalma, tip II diyabet gelişimi için risk faktörlerinden biri olarak kabul edilir.

(Dikkat https://www.omurerdemakkaya.com/sedanter-hareketsiz-yasam-tarzi-erkekler-icin-neden-tehlikelidir)

Shbg’nin Norm, Özü Ve Laboratuar Teşhisi İhtiyacı

SHBG’nin 70’in altındaki kandaki normal içeriği 15-60 nmol / l, 70 ila 90 – 85 nmol / l’dir. Konsantrasyonu, androjenlerin ve estrojenin fonksiyonel aktivitesinin derecesini değerlendirmeyi sağlar. Bu nedenle, kandaki toplam testesteron çalışmasından sonra ya da aynı anda analiz yapılması tavsiye edilir. SHBG için bir kan testi şu şekilde yapılır:

 1. Hormon dengesinin tahminleri.
 2. İnfertilite teşhisi .
 3. Normal testesteron düzeylerinde androjen eksikliğinin ayırıcı tanısı.
 4. Erektil disfonksiyon ve erkeklerin cinsel işlevlerinin teşhisi, özellikle klinik erkeklerin genel erkek cinsiyet hormonu düzeyindeki laboratuvar göstergeleri ile tutarsızlık durumlarında.
 5. Yağlı sebore, kellik, akne nedenlerini bulmak.
 6. Diyabetes mellitusta insülin direncinin nedenlerini teşhis etmek.
 7. Biyoyararlanım testesteronun gerçek konsantrasyonunu belirleyin.

Çeşitli fizyolojik ve patolojik koşullar altında, serumdaki SHBG konsantrasyonu değişebilir. Normal toplam testesteronla bile, biyolojik olarak mevcut olan hormon aslında vücudun yeterli şekilde çalışması için yetersiz olabilir ve birincisi fazla olduğunda, serbest ve biyolojik olarak temin edilebilir hormon miktarı normal aralıkta muhafaza edilebilir. Böylece:

 • Tek başına toplam testesteron çalışması, bir insan vücudunun hormonal durumunun bir göstergesi değildir ;
 • Vücudun biyolojik işleyişinin uygulanması biyoaktif testesteron konsantrasyonuna bağlıdır;
 • Tüm testesteron fraksiyonlarının kompleks tespiti ile androjenik durumun objektif bir değerlendirmesi mümkündür.

Serbest testesteron konsantrasyonlarının laboratuvar testleri teknik olarak zor bir prosedürdür. Kandaki albümin içeriğinin sabit olduğu (laboratuvar analizleri kullanılarak başka veriler elde edilmediği sürece), 4.3 g / dL’ye eşit olan, SHBG konsantrasyonu ve toplam testesteronun laboratuvar test verileri olduğu serbest ve biyoyararlı hormon fraksiyonlarının hesaplanması için internette  hesap makinaları vardır.

(Dikkat https://www.omurerdemakkaya.com/tribulus-terrestis-ve-kisirlik-testesteron-cinsel-guc)

Kandaki Shbg Konsantrasyonundaki Değişikliklerin Nedenleri

Kandaki HBHG konsantrasyonundaki değişim, seks hormonlarının işlev bozukluğuna yol açar, ancak sırayla çeşitli patolojik durumlarda ortaya çıkar.

Tablo 1 – Kan plazmasındaki SHBG konsantrasyonunu etkileyen faktörler (W. J. Marshall, 2000)

GSPG’Yİ ARTTIRAN FAKTÖRLER GSPG’İ AZALTAN FAKTÖRLER
östrojenlerhipertiroidizm androjenlerhipotiroidizm

Karaciğer sirozu

glukokortikoidler

hepatit

yetersiz beslenme

yaş

Protein kaybıyla ilişkili durumlar

 

şişmanlık

 

insülin

 

prolaktin

 

Nefrotik sendrom

Terapi

SHBG, çeşitli patolojik durumların ayırıcı tanısında kullanılan laboratuvar verilerinden biridir. Bu bir hormon değildir ve bu nedenle, konsantrasyonu aşıldığında bu globülinin sentezini azalttığında veya bastırdığında yerine koyma tedavisi gerçekleştirilmez. Bununla birlikte, replasman tedavisi , SHBG’deki bir artışın arkaplanı dahil olmak üzere, androjen eksikliğinin klinik tablosuna sahip erkeklerde gerçekleştirilebilir.

(Dikkat https://www.omurerdemakkaya.com/dogal-yollarla-testesteron-nasil-artar)

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Erkeklerde Arjinin

Erkeklerde Arjinin   L arginin Nedir?      …

Adolf Butenandt
Testosteron Nedir ?

 Testosteron, insanlarda  ve  hayvanlarda  erkeğin dişiye  genetik  kod aktarımını   …

uretra-darliklari-idrar-yolu-darliklari
Üretra Darlıkları (İdrar Yolu Darlıkları)

  Üretra  (sidik borusu) darlığı;üretra darlıkları sidik borusunda gelişen,  fibrotik…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...