Erkeklerde Fsh – ne zaman yüksek ne zaman normal

FSH (folikül uyarıcı hormon), seks bezlerinin işleyişinin düzenlenmesinde rol oynayan bir gonadotropik hormondur. Ön hipofiz bezi tarafından üretilir ve salgılanır. Kandaki içeriğinin farklı yaşam dönemlerindeki seviyesi farklıdır (tablo 1).

Fsh’nin Fizyolojik Rolü

FSH’nin erkek bedenindeki hareketi uyarmaktır:

 • Sertoli hücrelerinin büyümesi ve işlevleri; Böylece, hormon dolaylı olarak sperm gelişimini uyarır ve spermatogenezi artırır;
 • Spermatozoanın bölünmesi, büyümesi ve olgunlaşmasının meydana geldiği, testislerin hacminin yaklaşık% 90’ını oluşturan spermatik kıvrımlı tübüllerin gelişimi;
 • Erkek cinsiyet hormonu testesteronunu salgılayan Leydig hücrelerini (küçük bir ölçüde) bölme ve büyütme süreci;
 • Negatif geribildirim ilkesi ile FSH salgılanması üzerinde bir önleyici etkiye sahip olan inhibin b , bazı nedenlerle sperm üretimindeki bir azalma, inhibin b sekresyonunda bir azalmaya yol açar, bunun sonucu olarak hipofiz bezi üzerindeki etkisi azalır ve bu da , spermatogenezi uyarıcı FSH sentezinde ve salgılanmasında bir artışa yol açar;
 • Androjen bağlayıcı proteinlerin (ASB) sentezi; kıvrık tübüllere salgılamalarına bu proteinler tarafından testesteronun bağlanması ve transferi eşlik eder.

Sertoli hücreleri, seminifer tübüllerin ana membranı üzerinde bulunan bir grup homojen bölünmeyen hücrelerdir. Ölü hücrelerin yok edilmesine katılırlar, gelişmekte olan sperm hücrelerinin gelişmesine katkıda bulunurlar ve inhibin b ve ASB’yi inhibe ederler.

Nörohormonal Regülasyon Mekanizmaları

Bir dizi kromozoma bağlı olarak vücudun belirli bir üreme sisteminin varlığı. Düzenlemesi, geri bildirim türüne göre birkaç seviyede gerçekleştirilir: merkezi sinir sistemi (hipotalamus ve hipofiz bezi), cinsiyet hormonlarının hedefleri olan cinsiyet organları, dokuları ve çevresel önemi olan organlar.

Hipotalamus tüm üreme sistemini birleştiren merkezdir. İç organlardan sinir sistemine, spesifik nöropeptidlere ve nörotransmitterlere ve ayrıca dış ortamdan – serebral korteks yoluyla testislerden bilgi alır. Bu faktörler, GnRH veya GnRH (gonadotropin salgılatıcı hormon) konsantrasyonunu, sentez yoğunluğunu ve sekresyonunu etkiler. İkincisi hipotalamus tarafından her 1 ila 4 saatte 15 dakika süreyle salgılanır.

Anterior hipofiz üzerinde etkili olan GnRH, aynı aralıklı modda folikül uyarıcı ve luteinize edici hormonunsentezini ve salgılanmasını uyarır. FSH, Sertoli ve Leydig hücreleri ile membranları üzerinde bulunan özel reseptörler aracılığıyla iletişim kurar ve yukarıda açıklanan etkileri indükler.

FSH’nin normal kan seviyeleri yaşa bağlı. Erkeklerde, doğumdan sonra, hormon kısa bir süre artar, bunu altı aydan sonra önemli bir azalma izler. FSH seviyesindeki bir sonraki artış pubertenin başlangıcında ve erkek ikincil cinsel özelliklerinin oluşmasında ortaya çıkar.

Fsh Seviyesinin Normdan Sapma Nedenleri

 kan FSH konsantrasyonlarının laboratuvar testlerinden elde edilen veriler değişebilir. Bu, ekipman ve teknoloji araştırmasının özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Daha doğru sonuçlar için, yarım saatlik aralıklarla 3 kan örneği alınması önerilir.

 Tablo 1 – FSH’nin yaş ortalaması göstergeleri

YAŞ (yıl) NORMAL GÖSTERGELER (IU / L)
1 yıla kadar <3.4 değil
1 – 5 <1.42 değil
6 – 10 <3.05 değil
11 – 14 0,35 – 6,27
15 – 20 0,47 – 10
21 yaş ve üstü 0,96 – 13,5

FSH kanında azalma şu şekilde mümkündür:

 • Genetik olarak neden olunan hastalıklar (Reifenstein ve Kalman sendromları, kriptorşidizm).
 • Düşük hipotalamik veya hipofiz fonksiyonu, örneğin sekonder hipogonadizm , hipotalamus-hipofiz yetmezliği, hipofiz animizmi.
 • Beyin tümörleri, serebrovasküler yetmezlik ve serebral dolaşım bozuklukları, yaralanmaların sonuçları, enflamatuar hastalıklar.
 • Artmış androjenik sekresyonun eşlik ettiği adrenal bezlerin ve testislerin tümörleri.
 • Pankreasın kronik hastalıkları ve ciddi diyabet.
 • Aşırı leptin içeriği veya aşırı kilolu veya bununla birlikte uzun süreli açlıkla ilgili eksiklik (terapötik açlık deneyimlerine bakınız).
 • Malabsorpsiyon sendromu (ince bağırsakta besinlerin, vitaminlerin ve minerallerin emiliminin ihlali).
 • Kronik alkol zehirlenmesi ve ağır metallerin tuzları ile zehirlenme, radyoaktif arka plan ve mikrodalga akımlarının artması.
 • Glukokortikoidlerin, anabolik steroidlerin ve antikonvülzanların uzun süreli kullanımı.
 • Depresif durumlar ve sık stresler.

Artan FSH şu durumlarda oluşur:

 • Erkekler ve Klinefelter sendromunda Shereshevsky-Turner sendromu.
 • Birincil hipogonadizm .
 • Kronik karaciğer veya böbrek yetmezliği.
 • Kronik obstrüktif akciğer hastalığı.
 • Azaltılmış prostat fonksiyonu, varikosel, orchipididimit.
 • Bir tümör veya travma ile ilişkili kastrasyon.

FSH’nin laboratuar testi, çocuğun erken cinsel gelişiminin teşhisi veya tam tersine, erkek infertilitesi ve tedavinin etkinliğini belirlemek için önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Erkeklerde Hipogonadizm Belirtiler ve tedavisi

  Erkeklerde  Hipogonadizm Belirtileri ve tedavisi   Erkek hipogonadizmi…

adrenal-androjenler-ve-hormonal-planda-rolu
Adrenal Androjenler Ve Hormonal Planda Rolü

Adrenal androjenler dehidroepiandrosteron, dehidroepiandrosteron sülfat ve androstene…

erkeklerde-inhibin-b-norm-ve-patoloji
Erkeklerde İnhibin B – Norm Ve Patoloji

Erkek vücudundaki inhibin “B”, testislerin seminifer tübüllerinde bulunan Sertoli hüc…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...