Kişiye özel testosteron ilaçları

 

   Ne yazik ki sanayinin , şehir hayatının getirdiği    hormon dengesizliği yada yetersizliği    bunun sonucu olarak  gelişen     hipogonadizm dediğimiz  durum kişinin   yaşam kalitesinde bir çok olumsuz durum meydana getirir.

 

  Daha önceki  yazılarımızda da aktardığımız gibi bir çok  testosteron ilacı mevcuttur  başlıcaları   enjeksiyon formları , ağızdan alınan formlar ,  jel yada likit formları   mevcuttur      hastalarla konuşarak onlar için en uygun olan formu      rsikleri ve yararlarını anlatarak   kişilere  tedavi olarak sunuyoruz . 

   Yurt dışında  bileşik eczaneler denilen   üretim sistemiyle      hastalara kendilerine özel olarak  hazırlanan  testosteron   ilaçlarını   temin edebiliyorlar.    Buna  kişiye özel   biyo özdeş hormon tedavisi deniliyor  uzun yıllardan  beri  yurt dışında   yapılıyor .   Buradaki farklı nokta  ilacın eczanede yapılıyor olması ,buna majistral ilaç deniliyor  .  Eczacılık tarihine   bakıcak olursak aslında   ilaçlların hepsi  eczanelerde ki laboratuarlarda yapılıyor du   gelişen teknoloji ile beraber     bunlar   fabrikalarda yapılıp   eczanelere hazır olarak verilmeye başlandı.  Ülkemizde bu sistemle ürün üretip satan yani majistral ürün yaparak satan   eczanelerin oranı  total eczanelerin ancak yüzde 5 i dir .   

    Peki majstral ilaçların ne gibi avantajları   var ilacı hazırlarken     hedeflenen      etken maddeyi  hedeflenen dokuya  taşıması ilacın içine eklenen     yardımcı   maddeler dediğimiz  maddelere karşı hastalanın duyarlılığı olabilir  farklı yardımcı maddeler kullanılması gerekebilir.    Etken maddenin miktarı  değişebilir   . 4-5  adet  farklı ilacı  tek bir ilaçda birleştirebilir . gibi  daha bir çok avantajı olabilir .   Dezavatajlarından en önemlisi    fiyat   olarak daha pahalı olabilir . 

  Testosteronun  likit formunun ne gibi avantajları mevcuttur  

- Kişi istediği zaman   testosteronu bırakabilir   enjeksiyon formları depo form olduğu için  ilac  yarı ömrü bitene kadar vucutta kalıcaktır.

- Günlük hormon sirkadiyan ritmine   uyumludur .

- Enjeksiyon ağrı ,acı, yada abse gibi komplikasyonları yoktur.

- Karaciğerden ilk geçiş  eleminasyonuna  uğramazlar.

- Enjeksiyon formlarında en sık yaşanan  sorun olan     enjeksiyon sonrası   suprafizyolojik    diğer enjeksiyon zamanı yaklaştığında   fizyolojik seviyelerin altına kalma durumunu hasta yaşamaz . Bu dalgalanma  hastaları fizyolojik ve psikolojik olarak   etkiler .  Likit formlarda  böyle  bir problem yoktur 

- En büyük dezavantajı  likit sürüldükden  sonra iki saat boyunca     sürülen yerin karşı cinse ve çocuklara temas ettirilmemesi gerekmektedir. 

aşagıdaki videoda   kişiye özel testosteron   tedavisi üzerine   iyi seyirler.

             

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

...
Okay - 23 Mart 2023 Perşembe
Hocam merhaba 20 yaşındayım 14 yaşımdan bu yana boyum 171 hiç uzamadım Annem 172,babam 185, dedem de babam ile aynı boyda,amcam 190,dayılarımda uzun. LH değerim 2.73 FSH değerim 2.7 benim testesteron almam gerekli mi?
...
omur erdem akkaya - 24 Mart 2023 Cuma
Merhaba, Boy uzunluğunun genetik faktörlere bağlı olduğunu belirtmek isterim. Ebeveynlerinizin boyu ve diğer aile bireylerinin boyu, sizin de boyunuzun büyümesini etkileyebilir. Ayrıca, 20 yaşına kadar devam edebilen büyüme süreci, kişiden kişiye değişebilir. LH ve FSH değerleri, hipofiz bezinden salgılanan hormonlardır ve cinsel gelişim ve üreme fonksiyonları için gereklidirler. Ancak, boy uzaması için gerekli olan hormonlar, büyüme hormonu ve tiroid hormonlarıdır. Testosteron ise cinsiyet hormonudur ve erkeklerde kas kütlesini arttırmak, cinsel gelişimi desteklemek için gereklidir. Boy uzamanız için, büyüme hormonu düzeylerinin normal olması gerekmektedir. Tiroid hormonları ve diğer faktörler de büyüme sürecinde önemli rol oynar. Bu nedenle, boy uzamanızın nedenini belirlemek için bir doktora danışmanızı öneririm. Testosteron almak için bir endikasyonunuz yoksa, testosteron almak boy uzamanızı artırmayabilir. Ayrıca, testosteronun yan etkileri de olabilir. Bu nedenle, testosteron almadan önce doktorunuzla konuşmanız gerekir.
...
Melih - 14 Mart 2023 Salı
Merhaba hocam.38 yaşındayım.Sorunum genel anlamda enerji düşüklüğü kilo verememe ve psiklojimin bozulması, gücümde düşüş. Düzenli spor yapmaya çalışıyorum. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine bazı kan testleri yaptırdım. Testimin içerisinde serbest testosteron seviyem 325. Biraz araştırınca bunun normal bir seviye olduğunu fakat iyi olan seviyeninde 700 civarları olması gerektiğini anladım. Böyle bir seviyede olması için tedavi süreci nedir? Uzun vadeli bir tedavimidir? yani tedavi bitince seviyelerde yine aynı seviyelere ya da daha gerilere gelme durumu nedir? Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim
...
omur erdem akkaya - 15 Mart 2023 Çarşamba
Merhaba! Testosteron seviyenizin normal aralıkta olduğunu belirttiğiniz için, öncelikle belirttiğiniz semptomların nedenlerinin başka faktörlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını araştırmak önemlidir. Bunun için bir doktorla görüşmeniz önerilir. Ancak, testosteron seviyenizin düşük olduğunu düşünürseniz, testosteron replasman tedavisi (TRT) bir seçenek olabilir. Bu tedavi, testosteron seviyelerinizi arttırmaya ve semptomlarınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ancak, TRT birçok farklı faktöre bağlı olarak etkilidir ve bazı riskleri ve yan etkileri de vardır. TRT'ye başlamadan önce, testosteron seviyelerinizi daha doğru bir şekilde ölçmek için daha ayrıntılı bir hormon paneli yapılması gerekebilir. TRT, genellikle uzun vadeli bir tedavidir ve sonlandırıldıktan sonra testosteron seviyelerinin eski seviyelerine dönmesi yada dahada altına inmesi muhtemeldir. Ancak, TRT'den sonra testosteron seviyelerinizin ne kadar hızlı düştüğü ve semptomların ne kadar hızlı geri döndüğü kişiden kişiye farklılık gösterebilir.
...
Turgut - 04 Mart 2023 Cumartesi
Merhaba ben vucud geliştirmek için testosteron almam gerekli öneriniz nedir?
...
omur erdem akkaya - 05 Mart 2023 Pazar
Evet, dışarıdan testosteron almak kas yapmak isteyen kişiler arasında yaygın bir uygulama olabilir, ancak bu ciddi yan etkilere neden olabilir. Öncelikle, yüksek dozda testosteron alımı hormon dengesizliğine yol açabilir ve vücudun normal testosteron üretimini durdurabilir. Bu, testosteron takviyesini bıraktıktan sonra testosteron seviyelerinin düşük kalmasına neden olabilir. Ayrıca, testosteron takviyesi, karaciğer hasarına, yüksek kan basıncına, kolesterol problemlerine, kalp krizi, inme gibi kardiyovasküler problemlere, uyku apnesine, akne, meme büyümesi, saç dökülmesi gibi cilt sorunlarına ve hatta kısırlık gibi üreme sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle, testosteron takviyesi düşünülürken mutlaka bir sağlık uzmanı ile görüşmek önemlidir. Ayrıca, vücut yapma hedefleri için doğru beslenme, egzersiz ve uyku düzeni gibi diğer sağlıklı yaşam tarzı faktörleri de dikkate alınmalıdır.
...
Aptullah Özkaya - 20 Şubat 2023 Pazartesi
Hocam benim sorunum 65 yaşındayım sertleşme olmuyor normal
...
Dr Ömür Erdem Akkaya - 21 Şubat 2023 Salı
Merhaba Mutlaka Üroloji kontrolüne gidin tedavi olucaksınız

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Erkeklerde Hipogonadizm Belirtiler ve tedavisi

  Erkeklerde  Hipogonadizm Belirtileri ve tedavisi   Erkek hipogonadizmi…

erkeklerde-fsh-norm-ve-patoloji
Erkeklerde Fsh – ne zaman yüksek ne zaman normal

FSH (folikül uyarıcı hormon), seks bezlerinin işleyişinin düzenlenmesinde rol oynayan…

DHEA sağlığınıza nasıl fayda sağlayabilir?

Dehidroepiandrosteron, daha iyi DHEA olarak bilinir, bir steroid hormonudur. Vücut ta…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...