Erkeklerde Testesteron Nasıl Üretilir?

Androjenler erkek prensibinden sorumlu olan steroid hormonlardır: erkek üreme sisteminin büyümesi ve işleyişi, normal sperm düzeylerinin korunması ve görünüşte belirgin erkek özellikleri.

Testesteron Sekresyonu Ve Regülasyonu

Testesteron Nereden Geliyor?

Vücuttaki testesteronun ana kaynağı testislerdir. Vücut doğrudan testesteron (5-12 mg / gün) ve az miktarda dehidroepiandrosteron (DHA), androstenedion ve östrojen üretir.

Tüm testiküler dokular testesteron üretebilmesine rağmen, ana üretici Leydig hücreleridir. Testis tübüler epitelyum ve adrenal bezler de bu hormonu üretebilir. Bir reaksiyon zinciriyle testesterona dönüşen DHEA üretirler. Ancak bu pay, androjenlerin ana havuzuna çok küçük bir katkı sağlar (daha fazla bilgi için, bkz. “Erkek vücudunda adrenal androjenlerin rolü” ).

Herhangi bir hormon, herhangi bir enzim , vücudumuza gıda ile giren belirli bir maddeden sentezlenir.Testesteronun temeli kolesteroldür. Leydig hücreleri, kolesterolü kandan asetat veya düşük yoğunluklu lipoprotein olarak alırlar. Maddelerin transformasyonu ile belirli bir reaksiyon dizisi vardır: kolesterol → pregnenolon → 17-hidroksipregnenolon → androstenediol. Kimyasal reaksiyonlardan geçtikten sonra 2 androstenediol molekülü birbirine bağlanır ve son ürün → testesteron salınır.

Hipotalamo-hipofiz Sistemi

Kandaki hormonun normal sabit içeriği hipotalamus-hipofiz sistemi tarafından kontrol edilir. Olumsuz geribildirim ilkesi üzerinde çalışır. Hipotalamus, hipofiz gonadotropinlerinin (folikül uyarıcı ve luteinize edici hormonlar) sabit sekresyonunu kontrol eden gonadotropin salgılatıcı hormon üretir.

Lüteinizan hormon (LH) , Leydig hücrelerinin olgunlaşmasını ve bunların steroid hormonlarının daha fazla üretimini kontrol eder. Yani testisler tarafından testesteron sentezinin başlangıcında önemli bir rol oynar. Folikül uyarıcı hormon (FSH) spermatogenik epitelyumun tam olgunlaşmasını izler ve LH için afinitesini arttırır (LH reseptörlerinin sayısını arttırarak).

Geri besleme prensibi, testis hücrelerinin hipotalamusun üretilen hormon miktarı hakkında sinyal vermesidir. Uyarı, hipotalamus üzerinde testesteron benzeri reseptörler kullanılarak yapılır. Hormonlar normal miktarlarda ise, hipofiz daha önce olduğu gibi aynı miktarda gonadotropin üretmeye devam eder. Gerekenden daha fazla testesteron varsa – ikincisinden daha azı, gerektiğinden daha az ise, daha fazla kan içine gelir.

Testesteron Circadian Ritimleri

Testesteron üretimi saatte aynı seviyede gerçekleşmez. Hormonun sirkadiyen ritimleri vardır (bkz. Şekil 2). Saatte küçük miktarlarda sentezlenir. En yüksek dozlar, akşam saatlerinde (akşam 20 ile 22 arasında) minimum salgılandığında, sabah 6’dan 8’e kadar kanda salınır.

Bir Erkeğin Vücudunda Testesteron Metabolizması

Testesteron Formları (Kesirler)

Kan dolaşımına giren testesteron 2 durumda olabilir:

 • Bağlı;
 • Serbest.

Kandaki testesteron, çeşitli proteinlerle ilişkilidir. Seks hormon bağlayıcı globulin (SHBG) ve albümine bağlanabilir . Bu globülin tüm seks steroidleri ile ilgilidir, bu nedenle sadece testesteron değil, aynı zamanda östrojenler, östradioller ve diğer cinsiyet hormonları da temaslarına açıktır. GSM ile bağlantılı androjen, yaklaşık% 57’lik bir kantitatif orana sahiptir. Artık aktif olarak görülmez, ancak sadece kanda dolaşır.

Dolaşımdaki hormonun kalan% 43’ü biyolojik aktiviteye sahiptir. Aktif testesteronun% 40’ı albümine bağlanır ve% 3’ü serbest bağlanmamış formdadır. Albumin ile olan bağlantı, globülin aksine, çok zayıftır ve herhangi bir etki altında zayıflayabilir ve testesteron proteinden ayrılacaktır.

Shbg’nin Hormonal Planda Rolü

SHBG’ın içeriği birçok faktör tarafından kontrol edilir. Artabilir ve daha sonra aktif hormon daha da küçülür. SHBG’deki bir artış, vücudun genel durumunu olumsuz yönde etkileyebilir.

SHBG konsantrasyonu çeşitli koşullarda kanda artabilir:

 • glukokortikoidlerin oral veya parenteral olarak alınması;
 • protein eksikliği;
 • hipotiroidizm ;
 • obezite.

SHBG konsantrasyonu artarsa, aktif testesteronun östrojene oranı daha az olacaktır. Bu durumda,  testesteronun doğrudan işlevlerini olumsuz yönde etkileyecek olan erkeklerde östrojen olacaktır.

Fizyolojik olarak, SHBG yaşla birlikte artar. 

 1. Ya jinekomasti , dişi tipi obezite (uyluk, bacak ve karın şişmanlığı ) ve duygudurum değişiklikleri  olacaktır.
 2. Vücudun diğer yoldan gitmesi halinde, SHBG konsantrasyonunun arttırılması, kandaki toplam testesteronun normal içeriğini ve serbest testesteronun kantitatif göstergelerini azaltırken seviyesinin uzun süreli kalmasını sağlayacaktır.

Testesteronun 3 Yolu Metabolizması

Biyolojik olarak aktif testesteronla ilişkili 3 metabolizma yolu vardır:

 1. Biyolojik aktivitenin arttırılması – 5α-redüktaz ile birleştirildikten sonra, testesteron daha aktif bir hormonal birime dönüşür – dihidrotestesteron (bu prostat bezinde, deride, epididimde, seminal veziküllerde olur);
 2. Biyolojik aktivitedeki değişiklikler – aromataz etkisi altında, hormon östradiol (bu beyinde, kaslarda, yağ dokusunda ve meme bezinde görülür);
 3. Biyolojik aktivitede azalma – testesteron karaciğere girdiğinde, 5β-redüktaz hormonu inaktif 5β-dihidrotestesteron ve türevleri sülfat ve glukuronidlere dönüştürür.

Şek. 3 – Metabolik dönüşümler sonucu testesteron aktivitesindeki değişiklikler (her bir steroidin androjenik aktivitesi parantez içinde gösterilir; testesteronun aktivitesi 100 olarak alınır).

Hormonun Yarı Ömrü

Hormonun dolaşımı kısadır ve yarı ömür 2 aşamada gerçekleşir.

 • Aşama 1 – 20 dakika içinde devam eder. Bu süre zarfında, neredeyse tüm aktif testesteron miktarı kandan kullanılır. Metabolizması bir seks steroidi kullanılarak gerçekleştirilen dokular tarafından emilir.
 • Aşama 2 – 3 saate kadar sürer. Hormonun büyük bir kısmı, bir tür seks hormon depolarının bulunduğu adipoz doku tarafından emilir. Kandaki hormonun kalan miktarı, böbrekler ve karaciğer yoluyla çeşitli metabolitler tarafından kullanılır.

Salgılanan testesteronun neredeyse yarısı idrarda metabolitler tarafından atılır: androsteron, etiocholanolone. Bu metabolitler ayrı bir 17-ketosteroit grubudur. Testesteron ayrıca inaktive edilmiş testesteron – glukuronid formunda atılır.

Testesteronun Etkileri

 “kralların hormonu – hormonların kralı.” Sonuçta, erkek vücudundaki hemen hemen tüm fonksiyonları kontrol ediyor. Hormon doğrudan yapabilir – doğrudan hücre çekirdeğine nüfuz edebilir veya dolaylı olarak diğer hormonların çalışmalarını kontrol edebilir.

Erkek vücutta testesteron ana klasik fonksiyonları gerçekleştirir:

 • Androjenik fonksiyon – testesteron erkeklerin ikincil cinsel özelliklerinin bir tezahürü sağlar. Östrojen üzerinde hakim olan yüksek testesteron içeriği nedeniyle, erkek tipi saç büyümesi (yüz, göğüs, kalça ve cinsel organlarda vücut kılı) oluşur. Erkek genital gonad ve dış genital organların büyümesi ve gelişimi, erkek tipi fizik (adipoz doku dağılımı) sağlanır. Kellik ve kellik de testesteronu kontrol eder. İlginçtir, vücut yağ da testesteron tarafından kontrol edilir. Kadınlarda deri altı yağ dokusu nedeniyle yüzeysel obezite varsa, o zaman erkeklerde yağ, parenkimöz organlarda ve daha büyük omentumda depolanır.
 • Anabolik fonksiyon – seks steroid kas liflerinin büyümesini sağlar, gerekli kemik doku yoğunluğu, böbrek, karaciğer, ter ve yağ bezlerinde gerekli organ spesifik proteinlerin üretiminde rol alır.
 • Antigonadotropik fonksiyon – yüksek testesteron gonadotropinleri inhibe eder. Gonadlar ve hipotalamik-hipofiz sistemi arasındaki örtük geri bildirimin genel ilkeleri takip edilir.
 • Üreme fonksiyonu – gerekli miktarda testesteron olmaksızın, sperm hücrelerinin oluşumu imkansızdır. Hormon, spermatogenezin “motor kolu” dur. Aynı zamanda erektil işlev ve cinsel istek sağlar.
 • Psikofizyolojik fonksiyon – erkek cinsiyet steroid basmakalıp davranışı nedeniyle, bazı karakter özellikleri oluşur. Gerekli libidoyu, davranışlarda artan saldırganlığı, savaşma arzusunu, korku duygusunun zayıflamasını sağlayan testesterondur. Hormonun psikostimulan etkisi vardır.
 • Hematopoetik fonksiyon – dolaylı olarak hematopoezleri etkiler. Testesteron, kırmızı kemik iliğinde eritropoezi etkileyebilir. Ayrıca böbreklerdeki eritropoietin üretimi üzerinde de bir etkisi vardır. Eritropoietinin testesterona oranı, doğrudan pozitif bir ilişki ilkesi üzerinde çalışır – daha fazla testesteron, daha fazla 

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

testesteronu-artirmak-icin-vitaminler
Testesteronu Artırmak İçin Vitaminler

Birkaçımız düzenli olarak gerekli tüm vitaminleri ve eser elementleri alıyoruz. Fakat…

testesteronu-arttirmak-icin-basit-beslenme-kurallari
Testesteronu Arttırmak İçin Basit Beslenme Kuralları

Hastalara genellikle önerilen çeşitli diyet, egzersiz, kalori yakma stratejileri, ayr…

testesteron-ve-kardiyovaskuler-sistem
Testesteron Ve Kardiyovasküler Sistem

Kardiyovasküler hastalıklar testesteron üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Eğer da…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...