Testosteron Tedavisi Prostat Büyümesine Neden Olabilir mi ?

Testosteron Tedavisi Prostat Büyümesine Neden Olabilir mi?

Testosteron tedavisi , düşük T'li erkekler için yaygın bir tedavidir. Birçok kişi, testosteron ile prostat büyümesi arasında bir bağlantı olup olmadığını merak eder. Bu yaygın bir yanlış anlamadır. Bununla birlikte, birçok araştırmacı, testosteron kullanan erkeklerin prostat büyümesi için daha yüksek risk taşıdığına dair çok az veya hiç kanıt olmadığı sonucuna varmıştır.  Bununla birlikte, araştırmalar, prostat büyümesinin, testosteron tedavisi rejimine başlayanlar için büyük bir endişe olmadığını öne sürüyor. 

 

Testosteron replasman tedavisi, düşük T semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Araştırmalar, prostat büyümesi riskini artırmadığını öne sürüyor.

Büyümüş Prostat Nedir?

Testosteron tedavisinin ( TRT ) prostat büyümesi riskinizi etkileyip etkilemediğine geçmeden önce , prostat büyümesinin ne olduğu, bazı şikayetler ve diğer bazı temel bilgiler hakkında konuşmak önemlidir. Prostatınızın ne olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur, ancak kısa bir özet olarak: prostat, üretranızı çevreleyen kaslı bir bezdir. Meninizde bulunan sıvının çoğunu yapar. 

Zamanla, bu bez büyüyebilir ve bazı semptomlara neden olabilir. Bu  prostat büyümesidir . İyi huylu prostat hiperplazisi (BPH) olarak da bilinir, prostatın giderek daha fazla hücre ürettiği ve şişerek üretraya baskı uyguladığı yerdir. Üretra üzerindeki ekstra basınç daha sonra alt idrar yolu semptomlarına (AÜSS) yol açabilir. BPH prostat kanseri değildir ve prostat kanseri riskinizi artırmaz. Ancak prostat büyümesi belirtileri yaşam kalitenizi olumsuz etkileyebilir. 

Büyümüş prostat yaygın bir durumdur. 50 yaş üstü erkeklerin tahminen %50'sini etkiler. Prostat büyüdükçe büyüme eğilimi gösterdiğinden, prostat büyümesi riski yaşla birlikte artar. 

BPH belirtileri

Peki, BPH'nin belirtileri nelerdir? BPH'nin alt üriner sistem şikayetleri geliştirmenize neden olabileceğinden bahsetmiştik. Prostat üretraya baskı uyguladığında, aşağıdakiler gibi birkaç farklı semptomla karşılaşabilirsiniz:

  • İdrar taziğinde  azalma    incelme

  • Sık idrara çıkma

  • Ani idrar yapma isteği

  • Zayıf idrar akışı

  • İdrar yapmak için ıkınma

  • Kesik kesik idrar yapma

  • Noktüri (gece idrar yapmak için uyanma)

Büyümüş bir prostat idrara çıkmayı ve idrar yolunuzu etkileyebilir. Bu nedenle ağrılı idrara çıkma, idrar yolu enfeksiyonları ve hatta idrara çıkamadığınız idrar yolu tıkanıklıkları gibi riskleri de artırabilir.

Testosteron Tedavisi Prostat Büyümesi Riskini Artırabilir mi?

Şimdi, testosteron tedavisinin prostat büyümesi için risk faktörlerinizi etkileyip etkilemeyeceğinden bahsedelim. Testosteronun BPH'ye neden olabileceği veya kötüleştirebileceği yaygın bir yanılgıdır. Bu yanlış anlamanın birkaç nedeni var. 

Birincisi, çoğu kişi ergenlik döneminde yükselen testosteron seviyelerinin prostat büyümesine neden olduğuna inanıyor. Doğduğunuzda prostat beziniz oldukça küçüktür ve ergenliğe kadar bu şekilde kalır. Bu noktada, bez oldukça hızlı büyür. Ardından, büyüme birkaç on yıl boyunca yavaşlar.

Bazılarının testosteronun prostat büyümesini etkilediğine inanmasının bir başka nedeni de 1940'larda Charles Huggins adlı bir adam tarafından yapılan bir çalışmadır. Çalışmalarında, kastrasyonun prostat kanseri üzerindeki etkisine baktı. Prostat kanseri büyümesi ile testosteron arasında bir ilişki buldu. 

Ancak, dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta var. Birincisi, testosteron ergenlik döneminde prostatın büyümesine neden olabilirken, yüksek testosteron seviyelerine sahip genç erkeklerde prostat büyümesi oldukça nadirdir. Bunun yerine, BPH için riskler yaşla birlikte artar. 

Ek olarak, Huggins çalışmaları oldukça eskidir ve prostat büyümesine neden olan normal prostat dokusuna değil prostat kanserine bakılmıştır. Bu nedenle, konu BPH'ye bakıldığında bu çalışmalar özellikle yararlı olmayabilir.

Birkaç modern araştırma, testosteronun prostat büyümesine neden olmadığını veya prostat büyümesini kötüleştirmediğini ve hatta bazı durumlarda şikkayetlerin azalmasına yardımcı olabileceğini bulmuştur. 

Çalışmalar Prostat Boyutunu ve Büyümüş Prostat Şikayetlerinin Testosteron Tedavisi ile İlişkili olmadığını Gösteriyor

Testosteron tedavisinin BPH riskini etkileyip etkilemediğini araştırmak için birçok çalışma yapılmıştır. Birçoğu, testosterona başladıktan sonra büyümüş prostatta hiçbir değişiklik olmadığını da göstermiştir. 

Illinois Üniversitesi'nde 2015 yılında yapılan bir araştırma, TRT'nin BPH veya AÜSS'ye neden olup olmadığını veya kötüleşip kötüleşmediğini görmek için 1995'ten 2015'e kadar olan verilere baktı ., düşük testosteron ve hafif AÜSS olan erkeklere baktı. TRT alanlar şikayetlerinde herhangi bir değişiklik ya da hafif bir iyileşme fark ettiler. Araştırmacılar ayrıca testosteron tedavisine başladıktan sonra prostat boyutunda önemli bir artış bulamadılar.

Bazı Erkekler Testosteron Tedavisi ile şikayetlerinde İyileştirme Fark Edebilir

Diğer çalışmalarda, bazı erkekler, testosterona başladıktan sonra büyümüş prostat şikayetlerinin düzeldiğini bile fark ettiler  . Bir çalışmada metabolik sendrom, AÜSS ve düşük testosteron düzeyleri olan hastalar incelendi. Araştırmacılar, erkeklerin AÜSS semptomlarının testosterona başladıktan sonra düzeldiğini buldular. Testosteron tedavisinin, metabolik sendromu olanlarda yaygın olan iltihaplanma risklerinin bazılarını azaltmaya yardımcı olabileceğini ve bunun da prostat iltihabını ve genişlemiş prostat semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündüler. Bu nedenle, araştırmalar halen devam etse de, bazı erkekler hem düşük T seviyelerine hem de büyümüş prostat şikayetleerine sahiplerse testosterondan fayda görebilirler.

Testosteron Tedavisi Neden Büyümüş Prostatı Etkilemeyebilir?

Araştırmacılar hala testosteron ve prostat arasındaki bağlantıyı inceliyorlar. Bununla birlikte, TRT'nin prostat boyutu veya büyümüş prostat semptomları üzerinde hiçbir etkisinin olmamasının birkaç nedeni vardır. 

Ayrıca, iyileştirmeleri fark edenler için bunun da bir açıklaması olabilir. Prostat büyümesine neden olan faktörlerin arasında sadece testosteron yok aynı zamanda östrojen   ve genetik yapının da  etkisi var . 

Testosteron ve büyümüş prostat için araştırmalar hali hazırda devam ediyor,  

Testosteron ve PSA Yükselmesi

Testosteronun  bir miktar  prostat hacimini  ve PSA seviylerini   yükseltiğini biliyoruz   bir üroloji hekimi kontrolünde    takip altında olması gerekmektedir.     Çünkü  testosteronun    gizli kalmış sessiz prostat  kanseri dokusunu  alevlendirme  ihitmali olabilir. Bu durum   yanlış anlaşılmasın   testosteron prostat  kanserini alevlendirse dahi     takip altında   tedavi alan bir hasta dabu durum   endişeniccek bir durm değildir.   Tedavi alan kişi   takip ve kontrol dışı ise  ozaman     ciddi problemler  olabilir.  

Net bilgi  testosteron tedavisi ılımlı miktarda   prostatı büyütür    ileri derecede prostat ile ilgili şikayeti olan hastalar ,prostat  parmak muaynesi şüpheli olan hastalar ve PSA değerleri  yüksek  olan hastalar   haricinde  büyümüş prostata sahip olan kişilerde   testosteron tedavisi     bir engel   değildir ve başlanabilir.  

 testosteron ve sertleşme   bozukluğu, erken boşalma   gibi şikayetler için whatsapp üzerinden danışabilirsiniz

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

testesteron-eksikligi-ve-testosteron-tedavisi-sizin-icin-uygun-mu
Testesteron Eksikliği ve Testosteron Tedavisi Sizin İçin Uygun mu?

Son zamanlarda düşük cinsel dürtü (libido),Yorgunluk ve zayıf enerji seviyesi,azalan …

testesteronu-artirmak-icin-vitaminler
Testesteronu Artırmak İçin Vitaminler

Birkaçımız düzenli olarak gerekli tüm vitaminleri ve eser elementleri alıyoruz. Fakat…

maksimum-testesteron-uretimi-icin-ideal-uyku-kosullari
Maksimum Testesteron Üretimi İçin İdeal Uyku Koşulları

Bildiğiniz gibi, neredeyse tüm testesteronlar derin uyku evresinde geceleri üretilir.…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...