Erkeklerin Cinsel dürtüsü Bir Beyin Enzimi Nedeniyle Yükselip Düşebilir

Erkeklerin Cinsel dürtüsü Bir Beyin Enzimi Nedeniyle Yükselip Düşebilir

Erkek cinsel arzusu beynin aromataz (CYP19A1) enzimi tarafından yönlendirilebilir.

 

Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi'ndeki araştırmacılar ilk defa aromataz adlı tek bir genin nasıl olduğunu belirlediler.CYP19A1) Dönüştürür beyindeki herhangi bir zincirleme reaksiyon tetikler testosteron içine östrojen ve erkek farelerde cinsel arzuyu tahrik gibi görünüyor. Bu bulgular ( Brooks ve diğerleri, 2020) 10 Eylül'de Endocrinology dergisinde yayınlandı 

 

Şimdiye kadar, araştırmacılar aromatazın erkeklerin cinsel dürtülerini nasıl tetiklediğini bilmiyorlardı   Beyinde testosteronun östrojene dönüştürülmesinin erkeklerde tam cinsel aktivite veya arzuyu sürdürmek için kritik olduğu gösterildi. Aromataz bunu yönlendiriyor."

 

Bu çalışma için ilk yazar David C. Brooksve meslektaşları, genetiği değiştirilmiş farelerden oluşan bir kohortta, beyne özgü aromataz enzimini seçici olarak devre dışı bıraktı. Kanlarında yüksek seviyelerde testosteron dolaşımı devam etmesine rağmen, bu nakavtlarda cinsel aktivite ( bArKO) fareler, beyinlerinde normal seviyelerde aromataz bulunan erkek farelerden oluşan kontrol grubuna kıyasla yüzde 50 azaldı.

 

Yazarlar, tipik olarak, beyninde sağlıklı miktarlarda aromataz bulunan bir erkek fare, bir dişi fare ile laboratuar ortamında yalnız bırakılırsa, "onun peşinden koşar ve seks yapmaya çalışır". Bununla birlikte, beyne özgü aromatazı ortadan kaldırdıktan sonra, bir erkek farenin cinsel dürtüsü ve dişi farelerle cinsel aktivitesi önemli ölçüde azaldı. Bulun, "Erkek fareler o kadar ilgilenmiyor" dedi.

 

"[Aromataz içermeyen] erkek fareler cinsiyete olan ilgisini kısmen kaybetti," ilgili yazar Hong Zhaokatma. "Aromataz, östrojen üretimi için anahtar enzimdir. Östrojenin erkeklerde ve kadınlarda işlevleri vardır. Testosteronun erkeklerde cinsel isteği harekete geçirmek için östrojene dönüştürülmesi gerekir."

Tarihsel olarak, östrojen bir "kadın seks hormonu " olarak kabul edilirken, testosteron (testislerde erkekler tarafından üretilen) geleneksel olarak bir "erkek seks hormonu" olarak düşünülür. Bu nedenle, çoğumuz için, farelerdeki son araştırmanın, erkeklerin cinsel dürtülerinin sonuçta, CYP19A1 aromatizasyonu yoluyla testosterondan dönüştürülen östrojen tarafından yönlendirilebileceğini düşündüğünü öğrenmek şaşırtıcı olabilir.

 

Brooks ve diğerleri tarafından en son (2020) bulgular. CYP19A1'in testosteronun östrojene aromatizasyonunun erkek farelerde normal cinsel davranışa yol açtığını gösterdiler. Yazarlara göre, bu araştırma bulgularının erkek hipoaktif cinsel istek bozukluğu ( MHSDD) olan erkekler için insan etkileri olabilir.) Veya kapak tarafında, erkekler hiperseksualite bir kompulsif cinsel istek bozukluğu olabilir kim.

 

Şehvetin tutkusuna hizmet edilecektir; talep eder, tahrik eder, zulüm eder. Şehvet, diğer tutkular için hayattaki sinir sıvısıdır; hepsini destekler, hepsine güç verir: hırs, zalimlik, açgözlülük, intikam , hepsi şehvet üzerine kurulmuştur. "- Marquis de Sade (1740-1814)

Varsayımsal bir örnek olarak, artan aromataz gen aktivitesi  , düşük cinsel dürtüye sahip yaşlı erkeklerin cinsel iştahını artıran bir zincirleme reaksiyonu tetikleyebilir Tersine, aromatazı inhibe etmek, kendini "seks bağımlıları" olarak tanımlayan erkeklerde cinsel olarak zorlayıcı davranışı engelleyen hedefli bir müdahale olabilir 

 

Tabii ki, aromatazın erkek insan beyninde nasıl çalıştığı konusunda çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Bilim adamları için bir sonraki adım, beyne özgü aromataz inhibitörleri / aktivatörleri geliştirip geliştiremeyeceklerini görmek ve ardından bu farmakoterapilerin hem "farelerde hem de erkeklerde" cinsel dürtü üzerinde aynı etkiye sahip olup olmadığını belirlemek için klinik deneyler yapmaktır.

 

Referanslar

David C. Brooks, John S. Coon V, Cihangir M. Ercan, Xia Xu, Hongxin Dong, Jon E. Levine, Serdar E. Bulun, Hong Zhao. "Erkek Farelerde Beyin Aromatazı ve Cinsel Aktivitenin Düzenlenmesi." Endokrinoloji (İlk yayın tarihi: 10 Eylül 2020) DOI:  10.1210 / endocr / bqaa137

David C. Brooks, Hong Zhao, John S. Coon V, Cihangir M. Ercan, Hongxin Dong, Jon E. Levine, Serdar E. Bulun. "OR09-03 Beyin Aromatazı Erkek Farelerde Cinsel Aktivitenin Düzenlenmesi İçin Gerekli." Journal of the Endocrine Society (İlk yayın tarihi: 08 Mayıs 2020) DOI: 10.1210 / jendso / bvaa046.1101

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

androjenlerin-prostat-uzerine-etkisi
Androjenlerin Prostat Üzerine Etkisi

Erkeklerde hormonal ilaçların tedavisi sırasında en büyük endişe, androjenler tarafın…

D-Aspartik Asit

D-asparD-aspartik asit (D-AA), testosteron sentezinin bir amino asit düzenleyicisidir…

Vajinal Kayganlaştırıcılar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kadın cinsel olarak uyarıldığında, vajina normalde kendi kendini ıslanır.  Eğer va…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...