Evlilikde ve Uzun süreli  ilişkilerde Sertleşme sorunu ile  nasıl başa çıkılır?

Evlilikde ve Uzun süreli  ilişkilerde Sertleşme sorunu ile  nasıl başa çıkılır?

Erektil disfonksiyon veya ED, cinsel aktiviteyi zorlaştırabilen yaygın bir durumdur. Evlilikte veya uzun süreli bir ilişkide yakınlığın kaybolmasına yol açarak her iki partnerin de ruh sağlığını etkileyebilir.

Bu yazıda, ED'nin uzun vadeli bir ilişkiyi nasıl etkileyebileceğine, her iki ortağın da nasıl başa çıkabileceğine ve ED'li birini nasıl destekleyebileceğine bakıyoruz. 

ED nedir ve ilişkileri nasıl etkileyebilir?

 

ED, bir kişinin ereksiyon olmasını veya sürdürmesini zorlaştıran bir durumdur. Cinsel ilişki de dahil olmak üzere bazı cinsel aktivite türleri için ereksiyon gereklidir.

Ara sıra ereksiyon olmakta zorluk yaşamak alışılmadık bir durum değildir, ancak bu şikayet sık sık ortaya çıktığında, altta yatan bir durumu işaret edebilir. ED için aşağıdaki risk faktörleri

 • stres , kaygı ve depresyon gibi zihinsel sağlık koşulları

 • yan etki olarak ED'ye neden olabilecek bazı ilaçlar

 • kalp-damar hastalığı

 • kronik böbrek veya karaciğer hastalığı

 • şeker hastalığı

 • yüksek tansiyon

 • düşük testosteron seviyeleri

 • alkol, tütün veya diğer uyuşturucuların kullanımı

Bir kişinin semptomlarının ciddiyetine bağlı olarak, bir zamanlar olduğu kadar sık ​​veya uzun süre cinsel ilişkiye giremeyebilirler. Bazıları hiç cinsel ilişkiye giremeyebilir.

Cinsel yakınlık, bir evliliğin veya uzun süreli bir ilişkinin önemli bir parçası olabilir, bu nedenle bu değişiklik her iki taraf için de endişeye veya kayıp hissine neden olabilir. birküçük 2014 çalışması

 ED'nin erkeklerde şunları hissettirebileceğini buldu:

 • bunalımlı

 • kızgın

 • daha az erkeksi

 • sosyal olarak izole edilmiş

 • inkar

 • özgüven eksikliği

 • eşlerinden kaçınma arzusu

ED ayrıca bir kişinin partnerinin zihinsel sağlığını da etkiler. Bir göre 2016 inceleme , ED kadın partnerde güvensizlik ve şüphe duyguları uyandırabilir.

Bu duygular bir ilişkiyi zorlayabilir. ED, partnerlerin bu konuda açıkça iletişim kurmasını engelleyebilecek utanç veya damgalama nedeniyle hakkında konuşmak zor olabilir.

Evlilikte veya uzun süreli bir ilişkide ED ile nasıl başa çıkılır?

Çoğu durumda, sertleşme bızukluğu tedavi edilebilir. Bir dizi etkili tedavi, cinsel işlevi eski haline getirebilir, böylece bir ilişkide memnuniyeti artırabilir. Bir doktor, çiftlerin seçeneklerini anlamalarına yardımcı olabilir ve genellikle her iki partneri de muayneye katılmaya teşvik eder.

Bununla birlikte, bir kişinin birkaç tedaviyi denemesi veya kendileri için işe yarayan bir seçenek bulmak için testlerden geçmesi gerekebilir. Bu süre zarfında partnerlerinin açık, anlayışlı ve destekleyici olması önemlidir. Bir çalışmada, erkeklerin %94'ü ED ile uğraşırken eşlerinin desteğinin önemli olduğunu hissetti.

İnsanların deneyebileceği bazı yaklaşımlar şunları içerir:

 • açık iletişim

 • danışmanlık

 • diğer yakınlık biçimleri

 • yaşam tarzı değişiklikleri

İletişim

Zor olabilse de, bir ilişkide açık iletişim üzerinde çalışmak iktidarsızlığın yükünü azaltmaya yardımcı olabilir.

ED, suçluluk veya utanç duygularına neden olabileceğinden, bazı erkekler sıkıntıdan kaçınmak için eşleriyle her türlü yakınlıktan kaçınabilir. Bununla birlikte, bir partner bunu reddedilme olarak yorumlayabilir, bu da kendilerini istenmeyen veya çekici hissetmemelerine neden olabilir.

Bu duygular hakkında konuşmak, bu gibi yanlış anlamaları ortadan kaldırabilir ve her iki ortağa da güven verebilir:

 • Sertleşme bozukluğu onları daha az erkeksi veya arzu edilir yapmaz

 • seks, kişinin sağlığı ve esenliği kadar önemli değildir

Danışmanlık

Duygusal sıkıntı, ED'nin yaygın bir nedenidir. Ürolog, zihinsel sağlığın bir kişinin tedavisinde önemli  bir faktör olabileceğine inanırsa, danışmanlık önerebilir.

Bireysel danışmanlık, birine ED ile ilgili zorlukları hakkında konuşmak için özel, yargılayıcı olmayan bir alan verebilir. Bir danışman veya psikolog, bir kişinin stres, endişe veya düşük benlik saygısı duygularını yönetmesine yardımcı olabilir.

Çift danışmanlığı da faydalı olabilir. Bazı araştırmalar , strese bağlı ED'li erkeklerin %50-70'i için , eşleri onlarla terapiye katıldığında semptomların düzeldiğini göstermektedir.

Çift danışmanlığı, eşlerin birbirleriyle nasıl iletişim kuracaklarını ve birbirlerini nasıl destekleyeceklerini öğrenmelerine yardımcı olabilir ve cinsel yakınlığı etkileyebilecek herhangi bir ilişki sorununu çözmeye yardımcı olabilir.

Diğer yakınlık biçimleri

Birisi ED tedavisi görürken fiziksel yakınlığı korumanın yolları vardır. Örneğin, öpüşmeyi, sarılmayı ve el tutmayı içeren cinsel olmayan dokunma, insanları daha yakın hissettirebilir ve ED'li kişilerin desteklendiğini hissetmelerine yardımcı olabilir.

UCLA da cinsel aktivite diğer formları ile denemeler sürmektedir. Bunu yapmak, her iki partnerin de penetrasyona ihtiyaç duymadan zevk almasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda erkek üzerindeki "performans" üzerindeki baskıyı azaltabilir ve böylece performans kaygısını azaltabilir.

Yaşam tarzı değişiklikleri

Tedavinin bir parçası olarak, ED'li bir kişinin aşağıdakiler gibi belirli yaşam tarzı değişiklikleri yapması gerekebilir :

 • sigara içiyorsa sigarayı bırakmak

 • alkol alımını sınırlamak veya ortadan kaldırmak

 • artan egzersiz

 • ılımlı bir vücut ağırlığını korumak

 • ilgiliyse yasadışı uyuşturucu kullanımını durdurmak

ED'li biriyle ilişkisi olanlar, manevi destek sağlayarak partnerlerinin bunu yapmasına yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, değişikliklere onların da katılması faydalı olabilir.

Örneğin, Ürolog  ED'li birine diyet değişiklikleri önerirse, eşi de değişikliklerin bir kısmını veya tamamını benimserse, kişinin bunlara bağlı kalması daha kolay olabilir. Benzer şekilde, her iki partner de sigara içiyorsa, her ikisinin de sigarayı bırakması hem yararlı hem de sağlık açısından faydalı olabilir.

Kadın partner neler yapmalıdır ?

ED'li bir partneri veya eşi olan kişiler, zihinsel sağlıkla ilgili kendi zorluklarına sahip olabilirler. Sertleşmeyi sürdürememenin, eşlerinin artık onları arzulamadığının bir işareti olduğundan endişelenebilirler.

Bununla birlikte, düşük libido, ED'den ayrı bir durumdur. Düşük libidoya sahip biri seks yapmak istemezken,Sertleşme bozukluğu olan  kişiler isteyebilir ancak yapamayabilir. ED'li biri artık seksle ilgilenmiyorsa, bunun nedeni ED'nin zihinsel durumu üzerindeki etkisi olabilir.

Bir partner, ED'nin genellikle kişisel olmadığını ve partnerinin ED'sinin kendilerini nasıl hissettirdiği hakkında bir profesyonelle konuşmanın sorun olmadığını hatırlayarak başa çıkabilir. Sorunu bir ürolog, danışman veya aynı durumdaki diğer kişilerle tartışmak yardımcı olabilir.

ED için tıbbi tedavi

ED için birçok tıbbi tedavi mevcuttur. Bununla birlikte, en iyi seçenek, ED'ye neyin neden olduğuna bağlı olacaktır. Her iki partnerin de tedavi seçeneklerini ve neleri içerdiğini öğrenmesi iyi bir fikirdir.

İlaç  tedavileri

ED için ilaç tedavileri şunları içerir:

 • sildenafil ( Viagra ) gibi oral ilaçlar

 • alprostadil (Caverject) veya kombinasyon ilacı TriMix gibi enjekte edilebilir ilaçlar

 • bir kişinin üretraya yerleştirdiği fitiller

 • Düşük testosteron seviyeleri için testosteron tedavisi

 • penise kan çeken vakum veya pompa cihazları, ereksiyonun geçici olarak korunmasını mümkün kılar

Bir ilaç yan etki olarak ED'ye neden oluyorsa, bu ilacı değiştirmek de bir seçenek olabilir. Bunu her zaman önce bir doktorla tartışmak önemlidir.

Ameliyat

Penis implantı ameliyatı, penisin seks sırasında sert kalmasını mümkün kılan implantları penise yerleştiren bir cerrahı içerir. Bu cihazlar şişirilebilir implantları ve yarı sert implantları içerir.

Şişirilebilir implantlar, birinin penise sıvı pompalayarak ereksiyon oluşturmasını sağlar. Bir kişi, bir cerrahın skrotuma yerleştirdiği bir pompa kullanarak penisteki implantları şişirebilir veya söndürebilir. Buna karşılık, yarı sert implantlar her zaman serttir.

 

Ne zaman yardım aranmalı ?

Bir kişi, ereksiyona ulaşmakta veya sürdürmekte sık sık sorun yaşıyorsa bir doktora görünmelidir. ED bazen altta yatan bir sağlık durumunun belirtisi olabilir, örneğin :

 • 2 tip diyabet

 • kalp-damar hastalığı

 • kronik böbrek hastalığı

 • multipl skleroz (MS)

 • Penis derisinin altında skar dokusunun oluştuğu Peyronie hastalığı

 • penis, mesane, omurilik, prostat veya pelviste yaralanma

ED ayrıca bazı ilaçların yan etkisi olabilir. Yeni bir ilaca başladıktan sonra ED yaşayan bir kişi, doktorlarıyla alternatifleri tartışmalıdır.

Özet

Evlilikte ya da uzun süreli bir ilişkide olan her iki insan sertleşme bozukluğu ile  başa çıkmakta zorlanabilir. Bununla birlikte, çok sayıda etkili tedavi mevcuttur. Bir partnerin desteği, ED tedavisi gören biri için çok faydalı olabilir.

Açık, dürüst tartışmalar yapmak ve bağlantı kurmanın başka yollarını bulmak, bir çiftin yakınlığını koruması  ve sürdürmesine veya yeniden kazanmasına yardımcı olabilir. Bu konuda zorluk çeken kişiler, başa çıkma yolları konusunda tavsiyelerde bulunabilecek bir çift danışmanıyla konuşmaktan yararlanabilir.

Erkeklere özel dizayn edilmiş takviye edici gıdalar 


 

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

erkeklerde-artmis-prolaktin-nedenleri-ve-tedavisi
Erkeklerde Artmış Prolaktin – Nedenleri Ve Tedavisi

Prolaktin, anterior hipofiz bezi tarafından salınan bir hormondur. Maksimum yoğunluğu…

tas-olusumunun-onlenmesi-metaflaksi
Taş Oluşumunun Önlenmesi (Metaflaksi)

Böbrek taşları idrardaki sıvı dengesinin bozulması sonucu meydana gelen küçük kristal…

sertlesme-sorunu-erektil-disfonksiyon-tani-ve-tedavi-yaklasimlari
Sertleşme Sorunu (Erektil Disfonksiyon) Tanı ve Tedavi Yaklaşımları

İktidarsızlık  yada sertleşme bozukluğu  cinsel ilişkinin yerine getirilmesi için ger…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...