İnsan Burnu, Penis Boyutunun Bir Göstergesi Mi?

"İnsan Burnu, Penis Boyutunun Bir Göstergesi Mi?"

Eski efsaneler, bir adamın penisi ile burnu arasında bir bağlantı olduğunu öne sürdü, ancak bu efsane her zaman bir gülüşle karşılandı. Ancak yeni bir araştırma, bu eski efsanenin belki de gerçek bir bilimsel temeli olabileceğini gösteriyor.

Dr. JOMULJU Üroloji Kliniği'nde gerçekleştirilen bu çalışma, Mart ve Ekim 2022 tarihleri arasında kliniği ziyaret eden 1.531 hastadan 1.160'ının burun ve penis boyutlarını ölçerek gerçekleştirildi. 20 yaşından küçük hastalar ve burun veya penis ameliyatı geçirenler çalışmadan hariç tutuldu.

Burnun boyutu, burnun uzunluğu, genişliği ve yüksekliğinin ölçülerek ve bu ölçümler kullanılarak bir üçgen piramidin hacmi hesaplanarak belirlendi. Katılımcıların gerilmiş penis uzunluğu (SPL) ve ereksiyon öncesi penis çevresi de ölçüldü. Ayrıca katılımcıların boy, kilo, ayak büyüklüğü ve serum testosteron seviyeleri ölçüldü. Testis boyutları ise ultrasonografi yardımıyla belirlendi.

 

Katılımcıların ortalama yaşı 35,5, ortalama SPL 11,2 cm ve ortalama penis çevresi 6,8 cm idi. Araştırmacılar, lineer regresyon analizi kullanarak penil uzunluk ve çevre tahmin edicilerini değerlendirdi. Tek değişkenli analiz, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi (VKİ), serum testosteron seviyesi ve burun boyutunun SPL ile ilişkili olduğunu ortaya çıkardı.

Bununla birlikte, çok değişkenli analiz sonuçları daha şaşırtıcıydı. BMI (P=0.001) ve burun boyutu (P=0.023) SPL'nin anlamlı belirleyicileri olduğunu ortaya koydu. Yani, daha büyük bir buruna sahip olmak, daha uzun bir penisle ilişkilendirildi ve daha düşük bir VKİ ile penis boyutunda bir artış gözlemlendi.

 

Aynı çalışmada, penis çevresinin bireyin boyu, kilosu, VKİ, burun boyutu ve ayak boyutu ile ilişkili olduğu görüldü. Ancak, çok değişkenli analiz, vücut ağırlığının (P=0.008) ve testis boyutunun (P=0.002) penis çevresinin önemli belirleyicileri olduğunu gösterdi.

Sonuç olarak, bu çalışma burnun boyutunun, penis boyutunun önemli bir göstergesi olduğunu belgeledi. Yani belki de eski efsane bir miktar gerçeklik taşıyor. Öte yandan, VKİ'nin azalması da penis ve burnun boyutları ile ilişkilendirildi.

Bu ilginç bulguların ardından, belki de burnu büyük olan insanları küçümsemek yerine, biraz daha saygı göstermeliyiz. Sonuçta, bilim adamlarının dediği gibi, burunlarındaki her santim, belki de başka yerlerde biraz daha fazlasını anlatıyor!

Ölçüm Değerleri Ortalama
Yaş 35.5 yıl
SPL (Gerilmiş Penis Uzunluğu) 11.2 cm
Penis Çevresi 6.8 cm
Tahmin Ediciler SPL Penis Çevresi
Tek Değişkenli Analiz Vücut ağırlığı, VKİ, Serum testosteron seviyesi, Burun boyutu Boy, Kilo, VKİ, Burun boyutu, Ayak boyutu
Çok Değişkenli Analiz BMI (P=0.001), Burun boyutu (P=0.023) Vücut ağırlığı (P=0.008), Testis boyutu (P=0.002)

Anahtar Kelimeler: Penis; burun; androjen; vücut kitle indeksi (VKİ)

[Not: Bu çalışma, belirli bir durum için evrensel bir standart sunmaz ve sonuçları genelleştirilemez. Her bireyin vücut yapısı ve boyutları farklıdır ve bu nedenle sonuçlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.]

KAYNAK

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Vajinal Kayganlaştırıcılar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kadın cinsel olarak uyarıldığında, vajina normalde kendi kendini ıslanır.  Eğer va…

peyroni-hastaligi-nedir
Peyroni hastalığı nedir?

Peyronie, penisde kendi kendine gelişen şekil bozukluğudur. Hastaların ilk şikayetler…

bobrege-takilan-j-double-j-stentler
Böbreğe Takılan J (Double J) Stentler

Böbrekten çıkan idrarın idrar torbasına taşınmasına sağlayan 6-7 mm çapında ve 25-30 …

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...