Fizik tedavi kronik prostatit tedavisinde ağrının giderilmesinde etkili mi ?

 İnterstisyel sistit / kronik pelvik ağrı sendromu olan erkekler ve kadınlar ve kronik prostatit / kronik pelvik olan erkekler için genel vücut masajına karşı hedeflenen fizik tedavi tekniklerini değerlendirdi. 

Hastalara haftada 1 saatlik tedavi seansları uygulandı. ziyaret sayısı 12 haftalık bir dönemdi

Tedavinin bitiminden sonraki 2 hafta içinde alınan l sonuç değerlendirilmesi , hastalara daha iyi, aynı veya daha kötü hissettiklerini ve ne kadar hissettiğini soran  bir yanıt değerlendirmesinde  sonuç ;orta veya belirgin bir iyileşme oldu. Genel olarak, hastaların% 57'si fizik tedaviye yanıt verirken, genel masaja yanıt verenlerin% 21'di önemli bir fark. Çok az yan etki bildirildi ve bu şikayetler tedaviler sırasında bildirilen geçici ağrı olaylarıydı.

Peters, "Bu ilk cesaret verici sonuçlar, miyofasyal fizik tedavi yöntemlerinin hastalara anlamlı klinik fayda sağladığını gösteriyor" dedi.

Ancak sonuçların istatistiksel önemi göz önüne alındığında bu yetersiz bir ifade.

Erkeklerde ise fizik tedaviye yanıt verenler ile masaja yanıt verenler arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Ancak ilginç bir şekilde, yanıt oranları kadınlardan daha yüksekti. Erkeklerin yüzde altmış yedisi fizik tedaviye yanıt verdi; % 45'i genel masaja yanıt verdi.

"Pilot çalışmanın sınırlamaları, randomize edilen çalışma katılımcılarının sayısının fizik tedavinin etkinliğini kesin olarak değerlendirmek için yetersiz olması ve gerçekten istatistiksel anlamlılık aramaya güç vermemesi, ancak bunun çok etkileyici olduğunu göstermemiz gerçeğiydi." Peters bitirdi.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

acik-prostat-ameliyati
Açık Prostat Ameliyatı

İyi huylu olan prostat büyümesinde en yaygın olarak kullanılan cerrahi yöntemlerden b…

insan-koryonik-gonadotropin
İnsan Koryonik Gonadotropin

Modern tıbbın çalışmalarında, önde gelen yerlerden biri hormonların rolü ve bunların,…

erkek-dogum-kontrol-yontemleri
Erkek Doğum Kontrol Yöntemleri

Ülkemizde çiftlerin %39’u aile planlaması için kontraseptif yöntemleri uygulamaktadır…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...