Güneş Kremleri Testosteron Konusunda Ne Kadar Masum ?

Güneş Kremleri Testosteron Konusunda Ne Kadar Masum ?


 

 Atalarımızdan çok daha kısa süre güneşte kalıyoruz ve “zararlı” güneş ışınlarını engelleyen daha “koruyucu” kremler kullanıyoruz, ancak güneş kreminin icadından bu yana cilt kanseri oranları hızla artıyor neden ?

İlk ticari güneş kremi 1930'larda ultraviyole-B dalga bandını (UV-B) ortadan kaldırmak ve böylece güneş yanığını önlemek için geliştirildi ( Rebut, 1990 ). 1970 yılında, güneşten koruyucular , cilt kanserinin, özellikle malign melanomun (MM) gelişiminde önerilen nedensel rolleri nedeniyle hem ultraviyole-A dalga bandına (UV-A) hem de UV-B'ye ( Deep, 2010 ) karşı koruma sağlamak için daha da geliştirildi. ( Wang ve diğerleri , 2001 ; Gandini ve diğerleri , 2005 ). Bugün de bu amaca ulaşılıp ulaşılmadığı tartışmalıdır. Güneş kremlerinin güneş yanığı, solar keratoz ve melanom dışı cilt kanserine karşı koruduğuna şüphe yoktur ( Thompson ve diğerleri , 1993 ; Greenet al. , 1999 ; Dupuy et al. , 2005 ). Bununla birlikte, düzenli güneş kremi kullanımından sonra MM riskini inceleyen tek randomize çalışma, yeni primer melanom insidansının azalması için sınırda istatistiksel anlamlılık bulmuştur ( Green ve diğerleri , 2011 ). Ek olarak, on yıllardır UV filtreli güneşten koruyucuların kullanılmasına rağmen (Şekil S1), MM insidansı hala hızla artmaktadır (Şekil 1) ( Handel ve Ramagopalan, 2010 ). Ayrıca, artan sayıda deneysel hayvan ve in vitro çalışmalar, bazı UV filtrelerinin endokrin bozucular olarak olumsuz etkileri olabileceğini göstermiştir.

resim

Şekil 1

Şekil görüntüleyicide açPriz

ABD, AU, NZ, İngiltere ve DK'de yaşa standardize MM insidansı (Yerel kanser istatistikleri). DK: Danimarka: 1975–2000 ( IARC ); 2001–2010: Danimarka Kanser kayıtları ( Sundhedsstyrrelsen, 2012 ). Birleşik Krallık: Birleşik Krallık: ( Cancer Research UK ). ABD: ( SEER ). AUS: Avustralya: ( Avustralya Sağlık ve Refah Enstitüsü [AIHW] ).

 

 

“güneş ışığı koruyucuları”nın potansiyel testosteron düşürücü etkileri varmıdır.

Güneş Koruyucular ve Testosteron Üretimi

Piyasada mevcut satılan  güneş kremleri onlarca veya yüzlerce farklı madde barındırır ve ne yazıkki  kutularında   hiçbir zaman içindeki maddenin miktarını yada oranını göremezsiniz   yada parfüm adı altında  içinde ne barındırdığını bilemezsiniz şirket sırrı   yada mevzuat gereği   üretici bunu yazmak zorunda değil   ama iddia ettiği bazı konuları  belgelendirip kutu içeriğine yazabilir  vücudunuza deriden nüfuz edip biyokimyanızı değiştirebilecek önemli ve dikkat edilmesi gereken tüketim ürünlerinden biridir. Kremlerin içinde  yaygın olarak kullanılan  bazı maddeler 

2021 temmuzdan itibaren güneş kremlerinde bulunan bazı maddeler  yasaklandı Güneş kremleri içerisinde zaten paraben ya da SLS gibi maddelerin bulunması şu anda yasak. Benzen, oksibenzon, oktotrilen gibi bir takım kanserojen yapıda maddeler var. Bunlar da DSÖ ve Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklandı. 

 

Güneşten Koruyucularında Yaygın Endokrin Bozucular (geçmişte ve hala günümüzde)

  • benzofenonlar (BP-1, BP-2, BP-3, – geçirgenliği artıran UV stabilizatörleri)

  • 4-Metilbenziliden kafur (4-MBC – UV filtresi).

  • parabenler (metil, butil, propil, vb.)

  • oktil-dimetil-PABA (UV filtresi).

  • oktil-metoksisinamat (UV-B filtresi).

  • homosolat (UV filtresi).

benzofenonlar

bu çalışmada benzofenon-2 (BP-2), insan testis hücrelerinde ve ayrıca erkek sıçanlarda in vitro testosteronu azaltmıştır.

Dr. Peter Dingle tarafından yürütülen bu çalışmada , güneş kremlerinde yaygın olarak bulunan üç etken maddenin (benzefon-3, 4-MBC ve oktil-metoksisinamat) bir hafta süreyle uygulanması ve erkeklerde testosteron ve   östradiol seviyelerini etkiledi.

bu çalışmada , kültürlenmiş insan hücrelerinde xenoestrogenic etkisi olduğu bulundu .

Birkaç çalışma daha, benzofenonların anti-androjenik olduğunu ve dihidrotestosteronun androjen reseptörlerine bağlanmasını engelleyebileceğini bulmuştur ( çalışma , çalışma , çalışma , çalışma ).

f) Benzofenonlarla ilgili en kötü şey, özellikle nüfuz edici olmalarıdır. insan derisinden  kan dolaşımına kolayca geçebilecekleri anlamına gelir.  Bu çalışmada araştırmacılar , idrar örneklerinin %96.8'inin benzofenonlar için pozitif test ettiğini 2.517 hastayı değerlendirerek bulmuşlardır . Benzer sonuçlar , 30 yetişkin deneğin tamamının benzofenonlar için pozitif olduğu bu çalışmada da görülmüştür .

4-Metilbenziliden Kafur

 

a) UV-B filtresi 4-Metilbenziliden Kafur (4-MBC)'nin güçlü bir ksenoöstrojen olduğunu gösteren az sayıda çalışma vardır, yani östrojenik etki gösterebilir. Bu sonuçlar hem in vitro hem de in vivo çalışmalarda ( çalışma , çalışma , çalışma ) fark edilmiştir.

Parabenler (artık yasaklanmıştı “yıllarca kullanıldıktan sonra “)

 

a) Parabenler, kozmetikte yaygın olarak kullanılan bir koruyucu sınıfıdır. Bunları çoğu cilt nemlendiricisinde, sabununda, şampuanında ve tabii ki güneş kremlerinde bulabilirsiniz. İnsan vücudunda çok zayıf bir östrojenik tepkiye neden olurlar , ancak yine de ksenoöstrojenler olarak kabul edilirler. Parabenlerin östrojenik aktivitesi, alkil grubunun uzunluğu ile artar ve bu çalışmaya göre östrojenik güçleri şu şekildedir: butilparaben -> propilparaben -> etilparaben -> metilparaben.

 Parabenler sadece zayıf östrojenik olmalarına rağmen, birçok doktor, sürekli kullanımın yağ dokularında bileşiklerin birikmesine neden olması nedeniyle endokrin sistemde sorunlara neden olabileceğine inanmaktadır ( çalışma ). 

 

Oktil-dimetil-PABA

Oktil-dimetil-PABA (padimate-O), az sayıda çalışmaya göre, östrojenik aktivitenin propilparaben için görülenden biraz daha az güçlü olduğu zayıf bir endokrin bozucu olan bir UV-B blokeridir ( çalışma , çalışma ). 

oktil-metoksisinamat

 

a) Oktil-metoksisinamat (oktinoksat), 2000 yılında, güneş kremi uygulamaktan alacağınız dozla yaklaşık olarak aynı dozda sıçanlarda toksik olduğu gösterildiğinde büyük endişelere neden olan bir UV filtresidir . 

Bununla birlikte, kimyasal, kültürlenmiş insan hücrelerinde ve hayvan çalışmalarında ( çalışma , çalışma ) östrojenik aktivite göstermiştir .

Homosolat

Homosolate, kültürlenmiş insan hücrelerinde ve kemirgenlerde endokrin bozucu etkiler gösteren bir UV filtresidir. ( çalışma , çalışma ).

b) Ve eski güzel Wikipedia'ya göre : "Homosalat, in vitro olarak bir antiandrojen olarak tanımlanmıştır, ayrıca östrojen reseptörlerine karşı östrojenik aktiviteye ve genel in vitro östrojenik aktiviteye sahiptir. Homosalatın ayrıca in vitro androjen ve östrojen reseptörlerine karşı bir antagonist olduğu gösterilmiştir. Homosalatın (ve diğer UV filtrelerinin) daha toksik ürünlere dönüşebileceğine dair kanıtlar da var.”

c) HMS, insan androjen reseptörüne (hAR) bağlanan tam doz-yanıt eğrisi üreterek ve dihidrotestosteronun (DHT) etkisini inhibe ederek in vitro olarak hem tam agonistik hem de antagonistik androjen aktivitesi sergiledi. ( Kunz ve Fent, 2006b ).

  • Cinoxat (Cinoxate). Diğer isimler: 2-etoksietil p-metoksikinnamat, phiasol, tan, güneşlik, sinamik asit verir. Alerjiler ve ışığa neden olabilir. ABD kozmetiklerinde% 3, Avrupa ve Avustralya'da% 3'teki maksimum içerik seviyesine izin verildi.

  • Aminobenzoik asit. Diğer İsimler: PABA, P-karboksianilin. Alerjik reaksiyonların oluşumunu, pigmentasyonun bozulmasına neden olur. Kan ve sinir sistemlerinin patolojileri ve beyin fonksiyonu ile ilgili. Avrupa'da, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da, madde katılım için kısmen yasaktır.

  • Enzakamene (enzacamen). Diğer İsimler: 4-Metilbenziliden Kafur, MBC, 4-MBC, Parsol 5000, EUSOLEX 6300. Alerjilere yol açar. Bazı laboratuvar deneylerine göre, bir östrojen etkisi östrojen etkisine neden olabilir. Amerika Birleşik Devletleri'nde onaylanmadı, Japonya'da yasaklandı.

  • Mexoril SD (Mexoryl SD). Diğer isimler: 3-benziliden kafur. Cilt ve endokrin sistemi için güvensiz kabul edilir. Amerika Birleşik Devletleri'nde yasak.

Ne yazık ki sadece bu maddelere güneş kremleri nedeniyle maruz kalmıyoruz Maruz kalma, görünüşe göre çeşitli kaynaklardan meydana gelmektedir. NHANES çalışmasındaki hemen hemen tüm örnekler ( Calafat ve diğerleri , 2008 ) ve bir Danimarkalı çocuk kohortundaki tüm örnekler (H. Frederiksen, O. Nielsen, L. Aksglaede, K. Sorensen, TH Lassen, NE Skakkebaek, K. Main, A Juul & A. Andersson, yayınlanmamış veriler, 2012). BP-3 içerir ve güneş koruyucu kullanımından bağımsız olarak yıl boyunca maruz kalmayı gösterir. İsviçreli annelerin sütünde UV filtrelerinin varlığı, vakaların %55'inde güneş kremi kullanımı ile ilişkilendirildi; Vakaların %60'ında bu bileşiklerin sütte bulunması UV filtreleri içeren diğer kozmetik ürünlerin kullanımı ile ilgilidir ( Schlumpf ve ark. , 2010).). Muhtemel kaynaklar saç spreyi, rujlar, şampuan, makyaj, parfümler, cilt bakım ürünleri ve ayrıca halı, mobilya, giysi ve çamaşır tozu gibi kozmetik olmayan ürünler olabilir ( Schlecht ve diğerleri , 2004 ; Morohoshi ve diğerleri). . , 2005 ; Kunz & Fent, 2006b ; Schlumpf ve diğerleri , 2010 ). Burada UV filtreleri, ürünleri UV radyasyonunun etkilerinden korumak için kullanılır. Bu bulgular göz önüne alındığında, UV filtrelerine toplam insan maruziyetinin önemli bir bölümünün güneşten koruyucular dışındaki ürünler yoluyla meydana gelebileceği göz ardı edilemez.

Son Söz

Güneş kremleri, endokrin bozucu antiandrojenlerle doludur.

Markaların ne kadar büyük  olduğundan ziyade ürünlerin içeriğinin iyi kontrol edilmesi çok önemli ki daha yeni büyük bir marka  yurt dışında   ceza aldı ve  ülkemizde de bazı ürünlerini piyasadan çekmek zorunda   kaldı . Bazı markalar bu konuda duyarlı   ve hassas  . 

     Sadece insanlarda hormonal dengeyi bozmakla kalmıyorlar aynı zamanda  diğer canlılarında   dengesini bozuyorlar Tayland Koruma Departmanı, 'Oksibenzon', 'Oktinoksat', '4-methylbenzylidene camphor' ya da 'bütilparaben' bileşenleri içeren güneş kremlerinin ulusal deniz parklarında kullanımının yasaklandığını duyurdu. 


 

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kronik-testis-agrisinin-cerrahi-tedavisi
Kronik Testis Ağrısının Cerrahi Tedavisi

Kronik testiküler ağrı (KTP), üç aydan uzun süren, sürekli veya aralıklı, tek taraflı…

metiltestosteron
Metiltestosteron Nedir ? Zararları Nelerdir ?

  Ortaya çıkan "metillenmiş testosteron" bileşiği, üretilen ilk fonksiyonel oral s…

vajinismus
Vajinismus

  Vajinismus cinsel ilişkinin zorlu ya da imkansız olmasına neden olan vajinal kaslar…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...