İdrar Damlaması

İdrar damlaması, erkeklerde ve kadınlarda son derece yaygın olarak görülen ve oldukça büyük sorunlara neden olan bir durumdur. Birçok zaman farklı hastalıklar nedeni ile görülen idrar damlası günümüzde birçok insanda görülür. Genellikle idrar sonrasında ya da kişi idrarını yapmadan önce görülen damlama tabi ki en fazla yaşlı insanlarda görülmektedir. Kimi zaman bir bir hastalık nedeni ille kimi zamansa kişideki diğer nedenlerden dolayı meydana gelen bu gibi durumlar özellikle genç insanlarda çok büyük sorunlara neden olmaktadır. Sağlık açısının yanı sıra psikolojik sağlığında oldukça etkilendiği bu durum özellikle insanların çekingenliklerinden dolayı sürekli olarak gizli tutulmaktadır. İdrar damlaması eski zamanlardan günümüze kadar en çok kadınlarda görülen bir sorundur. Bu durumun en büyük nedeni tabi ki anatomik etkenlerdir. Kadınlarda erkeklere göre kas yapısının oldukça daha güçsüz olması nedeni ile bu durum kadınlarda daha fazla görülmektedir. Bilindiği gibi erkeklerde bulunan kas yapısı kadınlara göre oldukça güçlüdür. Fakat her ne şekilde olursa olsun bu durum erkeklerde de sık sık karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Bu durumlar genellikle yaşlı insanlarda görülmesinin nedeni ise yine bu kişilerdeki idrar yolları ve diğer vücut kaslarının zamanla güçsüzleşmesi durumudur. Bu durum en çok yaşlılarda ya da çocuklarda görülen bir durumdur. Çocuklarda görülen idrar damlası birçok zaman bilinçsizlik nedeni ile gerçekleşse de  bu durum  yaşlılarda hiçte böyle olmamaktadır.

İnsanlarda yaşam kalitesinin son derece bozulmasına neden olan idrar damlaması birçok zaman kişilerde sorunlara neden olmaktadır. Bu durum özellikle bayanlarda sık görülmesinin yanı sıra aynı zamanda kıyafetlerde de ıslanma durumuna neden olabilmektedir. Böylesine durumlara neden olan bu sorun birçok zaman insanların dikkat dağınıklığı yaşamasına neden olabilmektedir. Damlamanın sürekli olarak hissedilmesi ya da iç çamaşırda ıslaklık hissi özellikle öğrencilerin derse adapte olamamasına ve aynı zamanda çalışanların işlerine konsantre olamamasına bağlı olarak görülen problemler meydana gelmektedir.

Bu durum insanların psikolojik olarak da zarar görmesine neden olduğu için küçük bir sorunmuş gibi görülen idrar damlaması sorunu aslında son derece büyük problemlere neden olabilmektedir. İdrar damlaması sorununun kas yapısı bozukluğunun yanı sıra aynı zamanda kişilerde hormonal bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle özellikle insanlarda hormonal değişikliklerin yaşandığı zamanlarda idrar damlaması görülebilmektedir. Hormon değişiklikleri ise kadınlarda en çok hamilelik zamanlarında görüldüğü için son derece büyük olumsuzluklar meydana gelebilmektedir. Yani hamilelikte idrar  damlaması durumu yaygın olarak görülen ve son derece normal olarak karşılanan bir sorundur.

İdrar damlaması birçok zaman çok tehlikeli durumlardan dolayı ortaya çıkıyor olabilmektedir. Başta erkeklerde prostat büyümesi ya da diğer prostat hastalıkları olan durumların yanı sıra kadınlarda ve erkeklerde mesane çıkışının tıkanması ve diğer böbrek hastalıkları gibi sorunlara neden olabilmektedir. Böylesine tehlikeli durumların sosyokültürel nedenlerden dolayı çekinme sorunları olduğu için gizli tutulması çok büyük problemlerin meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu soruna neden olan bir diğer neden olarak aşırı kilolar örnek verilebilmektedir. İdrar damlaması sorununun görülmesinin nedenleri arasında önemli rol oynamaktadır. Bu sorunun görüldüğü kişilerin birçoğunda aşırı kilo bulunmaktadır. Kilo probleminin böyle bir soruna neden olması ise tabi ki vücudun kaldırdığı yük durumudur. Sizlerde böyle sorunlarınıza erkenden müdahale ederek birçok sorunun meydana gelmesinin önüne geçebilirsiniz. Bu gibi bir durum sizleri küçükte olsa zamanla çok büyük tehlikelerle karşı karşıya bırakabilmektedir. İdrar damlamasında    onemli olan   damlamanın   idrardan sonra mı öncemi yetiştremedenmi öksürerekmi meydana geldiği çünkü  hepsinin tedavisi farklıdır.

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

...
Şahin Öztaş - 19 Mart 2023 Pazar
Mrb hocam sorum olacakti 30yaşindayim oncelikle idrara ciktigimda. Sonrasinda damlamalar geliyor namaz kilan biriyim. Bana aşırı rahatsızlık veriyor. Otururkene yada hareket ederken. Damlamalarim oluyor.buna ne çuzum buluruz nasil bi yol gösterirsiniz
...
omur erdem akkaya - 22 Mart 2023 Çarşamba
Öncelikle idrar kaçırma veya damlama sorunu için önerilerimi paylaşmıştım, ayrıca namaz kılmakta zorlanıyorsanız, aşağıdaki öneriler yardımcı olabilir: Pelvik taban egzersizleri yapın: Pelvik taban kaslarını güçlendirmek, idrar kaçırma sorununu azaltabilir ve namaz kılarken daha rahat hissetmenizi sağlayabilir. Tuvalet ihtiyacınızı tam olarak giderin: Namaz öncesinde, idrarınızı tamamen boşaltmak için yeterince zaman ayırın. İdrar yolu enfeksiyonlarından kaçının: İdrar yolu enfeksiyonları, idrar kaçırma veya damlama sorununu daha da kötüleştirebilir. Bu nedenle, temizlik ve hijyen konusunda dikkatli olun ve yeterince sıvı alın. Rahat ve uygun kıyafetler giyin: Namaz kılmak için rahat ve uygun kıyafetler giymek, idrar kaçırma veya damlama sorununu azaltabilir. Yavaş ve kontrollü hareket edin: Namazda hareketlerinizi yavaş ve kontrollü bir şekilde yapmak, idrar kaçırma sorununu azaltabilir. Sonuç olarak, idrar kaçırma veya damlama sorununuzun nedenine bağlı olarak tedavi almanız ve doktorunuzun önerilerine uymak önemlidir. Ayrıca, namaz kılarken daha rahat hissetmek için yukarıdaki önerileri uygulayabilirsiniz.
...
Alettin Erden - 03 Mart 2023 Cuma
Prostattan dolayı Halep tedavisi gördüm bir buçuk ay oldu idrar damlaması kesilmedi ne önerirsiniz
...
omur erdem akkaya - 05 Mart 2023 Pazar
Prostat ameliyatı sonrası idrar damlaması sorunu sık karşılaşılan bir durumdur ve bazen iyileşme süreci uzun olabilir. Bununla birlikte, şu önerileri yapabilirsiniz: Daha sık idrara çıkmak: İdrar damlamasını azaltmak için, daha sık idrara çıkmak gerekebilir. Hastanın sıvı alımını sınırlamaması ve gerektiği gibi idrara çıkması önemlidir. Pelvik taban kasları egzersizleri: Pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi, idrar kontrolünü arttırabilir ve idrar damlamasını azaltabilir. Bu egzersizler, bir fizyoterapist veya uzman tarafından öğretilebilir. İdrar torbasını tamamen boşaltmak için zaman ayırmak: İdrar torbasını tamamen boşaltmak için yeterli zaman ayırmak önemlidir. İdrarın tamamen boşaltılmadığı durumlarda idrar damlaması daha sık görülür. Doktorunuzla konuşmak: Bir buçuk aydan uzun süren idrar damlaması sorunları, doktorunuzla görüşmeniz gereken bir durumdur. Doktorunuz, diğer tedavi seçeneklerini, örneğin idrar kaçırma ilaçlarını veya cerrahi müdahaleyi önerebilir. Hijyen kurallarına uymak: İdrar damlaması, cildin ıslak kalmasına ve enfeksiyon riskinin artmasına neden olabilir. Bu nedenle, hijyen kurallarına uymak ve temizliği sıkı tutmak önemlidir. Hastanızın durumunu daha iyi değerlendirmek ve uygun tedaviyi önermek için doktoruna danışması en iyi seçenektir.
...
Bari - 22 Şubat 2023 Çarşamba
Idrar sonrası damlama devam ediyor ve abdestsiz oluyorum namaz kılmakta zorluk yaşıyorum
...
H. Hüseyin Dilicioğlı - 11 Şubat 2023 Cumartesi
74 yaşındayım, göğüs kanseri atlattım, kalp krizi geçirdim. İdrar sonrası damlama sorunum fazla olmamakla beraber sıkıntı veriyor tedavi ile kurtulmam mümkünmü. Teşekkürler. ( hdilicioglu@gmail.com )
...
ömür erdem akkaya - 21 Şubat 2023 Salı
Merhaba mutlaka prostat için üroloji muaynesii olun

Bunlar da İlginizi Çekebilir

skrotumda kitle  sebase kist
Skrotumdaki ele gelen  kitleler  hakkında bilinmesi gerekenler

Skrotumdaki ele gelen  kitleler  hakkında bilinmesi gerekenler…

Erkeklerde Arjinin

Erkeklerde Arjinin   L arginin Nedir?      …

fleksible-urs-rirc-retrograd-intrarenal-cerrahi
Fleksible Urs (RİRC, Retrograd İntraRenal Cerrahi)

“Fleksibl Üreterorenoskopi “ Kıvrılabilen çok ince bir teleskop vasıtasıyla, vücuda h…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...