İdrar Sondası

İdrar sondası, idrar kesesindeki idrarın birikmesine izin vermeden dışarı alınması için idrar yapılan deliğe takılıp idrar kesesine ilerletilen steril lastik tüptür. Bu şekilde dışarıya alınan idrarda idrar torbası denilen özel bir bölümde birikmektedir. İdrar sondasının kullanılmasının amacı, idrar kesesindeki idrarın dışarı alınmasını sağlamaktır. Bu farklı amaçlarla kullanılır. İdrar sondası takılması az ağrılı şekilde kolaca yapılır. Bunun için genel anesteziye gerek kalmaz. Ancak hastanın rahatsız olmaması için, lokal anestezik kullanılabilir.

idrar-sondası-takilma-nedenleri

İdrar Sondası Takılma Nedenleri;

 • İdrar kanalındaki bir darlıktan dolayı idrarını yapamayan ya da oldukça az miktarda yapan ya da sıkça idrara çıkmasına rağmen idrar kesesi boşalmayan kişilere takılabilir.(prostat,üretra darlığı)
 • Debil hastalara ya da kazayla yaralanmış olan kişilerin idrar çıkışının takip edilmesi için takılabilir.
 • Teşhis amacıyla idrar örneği alınması amacıyla idrar sondası takılabilir.
 • Omurilik yaralanması gibi sinir hasarı nedeniyle idrar kesesinin fonksiyon bozukluğu durumunda takılabilir.
 • Bazı görüntüleme yöntemleri sırasında takılabilir.
 • Cerrahi bir girişim (acık ve kapalı prostata ameliyatı     taş operasyonu )sonrasında yerinden kalkamayan hastaların tuvalet ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla takılabilir.

İdrar Sondası Takılması

İdrar sondasının takılması sırasında enfeksiyon riskini azaltmak amacıyla genital bölge antiseptikli solüsyonla silinir. Sonra idrar kanalının içi lokal anestezik içerikli kayganlaştırıcı jelle doldurulur. Bir süre idrar kanalının uyuşması için beklenir ve ardından steril idrar sondasının idrar deliğinden ilerletilmesi aşamasına geçilir. Sonda idrar kesesine ulaşınca, sondayı yerinde tutacak steril suyla şişirilir. İdrarın birikeceği idrar torbası da sondanın uç kısmına takılır.

idrar-sondası

Hastanede yatan hastaların idrar torbası yatağın kenarına sabitlenir, ayakta olacak hastaların ise idrar torbası hareketine mani olmayacak şekilde bacağına sabitlenir. Bütün bu işlemler ortalama 3-10 dakikada tamamlanır.

Bacaklarına torba sabitlenen hastalar fazla dar olmayan pantolon giyerek, faaliyetlerini yapabilir. Sondanın çıkarılma zamanında sağlık personeli gelerek sondanın balonunu söndürür ve yerinden çeker. İdrar sondası takıldığında, idrar kanalında olan tahriş yüzünden hafif bir yanma hissedilebilir. Bazen de şişirilmiş balon yüzünden hastalarda devamlı idrarının olma yakınması olabilir.

 

İdrar Sondası Takılması Riskli midir?

 • İdrar sondasını bulunduğu yerde tutan balon takılma sırasında patlayabilir. İdrar sondası kendiliğinden çıkabilir ya da balon şişmeyebilir. Böyle durumlarda yeni bir idrar sondası takılabilir.
 • İdrar sondasının tıkanması, yıkanması ya da değişimi gerekebilir.
 • İdrar kanalında kanama olabilir, ancak bu genellikle kendiliğinden durur.
 • Enfeksiyon riski olabilir.
 • İdrar sondası idrar kesesine gitmeden balon şişirilirse, bu idrar kanalında kanamaya, hasara yol açabilir. Bu ileri zamanda cerrahi girişimi gerektirecek darlığa sebep olabilir.

İdrar Sondası Takıldıktan Sonra Hangi Durumlarda Doktora Gidilmelidir?

İdrar rengi sonda takıldıktan sonra kırmızıya döner ve rengi açılmazsa, idrar kanalı ağzından ve sondanın yan tarafından kötü kokulu akıntı gelmesi durumunda doktora gidilmelidir. Hastada alt karın ağrısı ve ateş olursa, bulantı ve kusma, titreme gibi etkilerin olması halinde yine doktora bilgi verilmelidir. Bunun yanında idrar sondası yanından idrar kaçırma, idrar hissi olmasına rağmen idrar torbasının dolmaması durumunda da doktora yada acil servise mutlaka  gidilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

...
Burak Tosun - 19 Nisan 2023 Çarşamba
İyi günler merhaba dedem sonda kullanıyor felçli lakin son günlerde otururken çok acıdığını söylüyor oturamıyorum bile neden olabilir
...
ömür erdem akkaya - 25 Nisan 2023 Salı
uzun zamandır sondalıysa o bölgede yara gelişmiş olabilir
...
Fatma Gökçe - 15 Mart 2023 Çarşamba
Merhaba. Babam beyin hasarı olanYatağa bağımlı bir hasta. Sonda kullanıyoruz. Fakat sürekli kullanmak sıkıntı olur die düşünüyorum ben de. Konuşamıyor da aynı zaman da. Yanma vs varsa bilemeyiz. Tabi kolaylık da bizim için belli periyotlarda çıkartıp mi takmalıyiz kaç günlük sürelerle çıkarmalı
...
omur erdem akkaya - 22 Mart 2023 Çarşamba
Merhaba, öncelikle geçmiş olsun Sondanın ne sıklıkla çıkarılıp takılması gerektiği, kullanılan sondanın türüne, hastanın durumuna ve kişisel tercihlere bağlı olarak değişebilir. Silikon, nelaton ve prezarvatif sondalar, farklı amaçlar için kullanılabilirler ve farklı süreler boyunca kullanılabilirler. Silikon sondalar, genellikle kalıcı veya uzun süreli kullanıma yöneliktir ve haftalar veya aylar boyunca takılabilirler. Nelaton sondalar, daha kısa süreli kullanımlar için tasarlanmıştır ve genellikle birkaç gün veya bir kaç hafta boyunca kullanılabilirler. Prezarvatif sondalar ise genellikle tek kullanımlık veya kısa süreli kullanımlar için uygundur ve her kullanımdan sonra değiştirilmeleri önerilir. Sondanın çıkarılıp takılma sıklığı, hastanın idrar akışının hızına, sıvı alımına, enfeksiyon riskine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Sondanın ne sıklıkla değiştirilmesi gerektiği de benzer şekilde hastanın durumuna ve sondanın türüne bağlıdır. Genellikle, sondanın değiştirilmesi için birkaç gün ila bir hafta arasında bir süre önerilir, ancak bu süreler değişebilir.
...
İsmail K - 15 Mart 2023 Çarşamba
Hocam Merhabalar Lütfen Bana Bir Yol Gösterin 12.09.2022 tarihinde trafik kazası sonucu parapleji oldum sonda takıldı ben ağrısını falan hissetmiyorum ama bu zamana kadar sonda hep takılı kaldı Yani Zamanında Değişim Yapıldı Ama Uzun Süredir Takılı Bezde Kullanıyorum Aynı Zamanda Sondayı Çıkarsam Komple İdrar Yapabilirmiyim Beze.
...
omur erdem akkaya - 22 Mart 2023 Çarşamba
Öncelikle yaşadığınız durum için üzgünüm. Parapleji sonrası idrar kontrolü zorlaşabilir ve birçoğu sondalı idrar drenajı gibi yöntemlere ihtiyaç duyabilir. Sondanın düzenli değiştirilmesi önemlidir çünkü uzun süreli kullanım idrar yolu enfeksiyonlarına yol açabilir. Bu nedenle, sonda değişimini düzenli olarak yapmanız ve sonda ile birlikte bez kullanmanızı öneririm. Ayrıca, idrar kesenizdeki fonksiyonları yeniden kazanmak için farklı rehabilitasyon teknikleri mevcuttur. Fizyoterapi, rehabilitasyon, elektriksel stimülasyon ve diğer yöntemler idrar kontrolünün geri kazanılmasına yardımcı olabilir. Ancak, bu tedavilerin başarısı kişiden kişiye farklılık gösterir ve sonuçları garanti edilemez. Sondanızı çıkardığınızda tamamen idrar yapabilir misiniz, bunu söylemek zor. Sondanın ne kadar süredir takılı olduğuna ve idrar kesenizdeki hasarın şiddetine bağlı olacaktır. Ancak, sonda çıkarıldıktan sonra bile idrar kontrolü sağlanamazsa, bez kullanmaya devam etmeniz gerekebilir. En iyi tavsiyem, durumunuzu bir ürolog veya rehabilitasyon uzmanına danışmanız ve size en uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgi almanızdır. Onlar size doğru yönlendirecek ve size en uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgi vereceklerdir.
...
Mertcan D - 09 Mart 2023 Perşembe
Sondanın söküleli 10gün oldu penisim ağrıyor hayla ne yapabilirim
...
omur erdem akkaya - 11 Mart 2023 Cumartesi
Merhaba, endişelerinizi anlıyorum. 10 gün sonra hala penis ağrısı yaşamanız normal değil ve bu durumun enfeksiyon gibi bir nedeni olabilir. Bu nedenle, bir sağlık uzmanına başvurmanızı öneririm. Doktorunuz enfeksiyonu önlemek için bazı önlemler önerebilir. Bunlar arasında bol su içme, genital bölgeyi ılık su ile yıkama ve sıcak bir banyo yapma gibi tedbirler yer alabilir. Ayrıca, doktorunuz antibiyotik gibi bir tedavi önerebilir. Penis ağrısı, ciddi bir sorunun belirtisi olabilir, bu nedenle doktorunuzla görüşmeden önce endişelerinizi ertelemeyin. Doktorunuz, nedeni teşhis etmek ve doğru tedaviyi belirlemek için size yardımcı olacaktır.
...
Yıldıray ünal - 09 Mart 2023 Perşembe
18 gün oldu sondayı takalı halen sökülmedi bunun ileride beni zararı olurmu
...
ömür erdem akkaya - 11 Mart 2023 Cumartesi
Üretral sondalar, genellikle idrarın mesaneden dışarı atılmasını engelleyen durumlarda kullanılır. 18 gün boyunca üretral sondanızın çıkarılmamış olması oldukça uzun bir süre olabilir ve bu süre boyunca sondanın enfeksiyona neden olması veya idrar yolu hasarına yol açması gibi risklerin artması söz konusu olabilir. Ayrıca, uzun süreli sondalar idrar yolunda tahrişe ve enfeksiyona neden olabilirler ve bu durum ağrı, yanma hissi, kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle, üretral sondanızın ne kadar süre takılı kalabileceği hakkında doktorunuzla konuşmanız önemlidir. Doktorunuz, üretral sondanızın ne kadar süre takılı kalabileceğine ve ne zaman çıkarılması gerektiğine karar verecektir. Ayrıca, sondanın takılı olduğu süre boyunca sizi izleyerek olası komplikasyonları takip edecek ve gerekli önlemleri alacaktır.
...
Damla nalcali - 06 Mart 2023 Pazartesi
Ben sondayı kendim sökmusum ve artık idrarımı tutamaz oldum çok azda olsa hemen lavaboya gitme ihtiyacı duyuyorum ne yapabilirim
...
omur erdem akkaya - 07 Mart 2023 Salı
Merhaba Sondanızı kendiniz çıkartıysanız idrar yolunu zedelemiş olabilirsiniz . Uygun bir zamanda üroloji uzmanıyla görüşmeniz gerekiyor geçmiş olsun
...
Erkan yavuz - 25 Şubat 2023 Cumartesi
İdrar sontasini uzun müddet kullanılması ne gibi bir sorun olusturur
...
omur erdem akkaya - 26 Şubat 2023 Pazar
Enfeksiyonlar: İdrar sondaları, idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilen bakteri ve mikropların üremesi için uygun bir ortam sağlar. Uzun süre kullanıldığında, enfeksiyonlar sıklaşabilir ve tedavisi zorlaşabilir. İdrar yolu hasarı: İdrar sondasının uzun süre kullanılması, idrar yolunda yaralanmalara ve tahrişe neden olabilir. Bu durum, idrar yolunun daralması veya tıkanması gibi ciddi sorunlara yol açabilir. İdrar kesesi sorunları: İdrar sondaları, idrar kesesinin doğal işlevlerini bozabilir. Uzun süreli kullanımda, idrar kesesi fonksiyonlarının yavaşlaması veya tamamen durması gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Psikolojik etkiler: İdrar sondasının uzun süre kullanılması, hastanın psikolojik olarak rahatsız hissetmesine neden olabilir. Sondanın varlığı, hastanın normal bir hayat sürmesini engelleyebilir ve yaşam kalitesini düşürebilir. Bu nedenlerden dolayı, idrar sondası kullanımı uzun süreli olmamalıdır. Sondanın mümkün olan en kısa sürede çıkarılması, olası komplikasyonların önlenmesi açısından önemlidir.
...
sinan özcirit - 18 Şubat 2023 Cumartesi
İdrar 3 kere takılıp çıkarıldı 4 gün icersin de daha sonrasında sondanın takıldığı yerden kan gelmiş yani penisin ucundan sonda takılıyken
...
omur erdem akkaya - 26 Şubat 2023 Pazar
İdrar sondası takıldığı süre boyunca, idrar yolunda ve idrar kesesi içinde bir enfeksiyon riski vardır. Ayrıca, sondanın yerleştirilmesi sırasında veya sonrasında idrar yolunda yaralanma veya tahriş meydana gelebilir. Sondanın çıkarılmasından sonra penis ucundan kan gelmesi, idrar yolunda bir yaralanma veya tahriş olduğunu gösterebilir. Bu durum, idrar sondasının yerleştirilmesi sırasında veya çıkarılması sırasında meydana gelmiş olabilir. Kanama miktarı önemli değilse ve kanama kendiliğinden durmuşsa, muhtemelen birkaç gün içinde iyileşir. Ancak kanama devam ederse veya şiddetlenirse, mutlaka üroloji uzmanına danışılmalıdır. Ayrıca, idrar sondasının kullanımı sırasında veya sonrasında herhangi bir semptom varsa (örneğin, ağrı, yanma veya sızıntı), bu durum da bir enfeksiyon veya yaralanma belirtisi olabilir ve bir üroloji uzmanına bildirilmelidir. Özetle, idrar sondası takılırken veya çıkarılırken meydana gelen kanama veya diğer semptomlar, bir üroloji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

eswl-nedir-calisma-prensibi-nedir-tarihcesi
ESWL Nedir Çalışma Prensibi Nedir Tarihçesi?

Vücut dışından şok dalgaları ile taş kırma, ya da diğer adı ile ekstrakorporeal şok d…

Are You Masturbating Wrong?

Your favorite technique could be sabotaging your sex life Your technique of mast…

Does Marijuana Cause Erectile Dysfunction?

Globally, the use and legalization of cannabis is increasing. Marijuana is used in ma…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...