Hidrosel Nedir ?

Hidrosel Nedir ?

Hidrosel testisin etrafını  saran zarların arasında sıvı birikmesi    zamanla bu sıvının  artmasıyla meydana   gelen durumdur . Selim iyi huylu bir hastalıktır  yenidoğanlarda  ve   yetişkinlerde  görülür.  Hidrosel ağrı yapmaz enfeksiyon  ve iltihaptan bu şekilde ayırt edilir.

Hidrosel (Su Fıtığı) nedir?

Erkek üreme organı testis çift tabakalı zar biçiminde koruyucu bir kılıf ile sarılıdır. Bu iki tabaka arasında bir miktar sıvı bulunur. Hidrosel, testisleri çevreleyen kılıfların arasında normalden daha çok sıvı bulunması durumudur. Halk arasında torbaların şişmesi, su toplaması, su fıtığı olarak da ifade edilmektedir. Normalde testis ile bu zarlar arasında, testisin kayganlığını sağlamak için 0,5-1 ml. sıvı bulunurken hidrosel oluşumunda bu miktar 100–200 ml. hatta bazen çok daha fazla hacimlere ulaşabilir.

hidrosel

Hidrosel Neden Olur?

Çocuklarda Hidrosel

Hidrosel çocuklarda kasık bağının kapanmaması sonucu olur. Çocuklar genellikle 1 yaşına kadar bu rahatsızlıktan kasık bağının kendiliğinden kapanması sonucu kurtulurlar. Bir yaş sonrası bu durumun kendiliğinden düzelme şansı çok düşüktür ve operasyon ile bu bağın kapatılması gereklidir. Kapatılmazsa ileriki yaşlarda hidrosel daha da büyüyebilir ve hatta içine bağırsaklar da dahil olup fıtık haline dönüşebilir. Yada kası   bağı kapanırken   içinde sıvı  kalırsa   buda kordon kisti   olarak adlandırılır.

Doğumsal hidrosel, yeni doğan erkek bebeklerin ortalama % 6′sında görülür.

Yenidoğan çağında 2 çeşit hidrosel izlenir;

  1. Komünikan – İlişkili Hidrosel: Skrotuma inen karın zarının tamamen açık olması.
  2. Komünikan Olmayan Tip Hidrosel: Skrotuma bu zarın karın tarafında olan kısmının normal olmayan şekilde kapanması ve peritoneal sıvının skrotum içerisinde hapsolması.

hidrosel

Yetişkinlerde Hidrosel

Yetişkinlerde hidrosel meydana gelme nedenleri ,  testislere geçirilmiş darbe   yada geçirilmiş enfeksiyon (epididimit, orşit ) yada geçirilmiş varikosel operasyonu   olabilir varikosel ameliyatı sonrası hidrosel  meydana gelmem ihtimali  %3-5 arasındadır.Böbrek nakli olan hastaların yüzde 70’inde tek taraflı hidrosel oluşur.

 

Hidrosel Teşhis Ve Tanısı Nasıl Konulur?

Hidrosel Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda hidrosel teşhisi  fizik muayene  ve ultrason ile  tespit edilir aile testisin  şiştiğini ve söndüğünü  ifade edebilir       eğer testis  inip şişiyorsa hidrosele   kasık fıtığı da eşlik ediyor   olabilir   

hidrosel

Muayene sırasında torbalara ışık tutulursa içinde sıvı olan torbanın ışığı geçirdiği (transillüminasyon) görülür. Işık geçirgenliği, kitlenin sıvı ile dolu olduğunun göstergesidir. 

testis tümörü gibi altta yatan olası nedenleri mutlaka  araştırmak gereklidir skrotal ultrasonografi ile tanıyı kesinleştirmek gerekir. Ultrason  tetkikinde iyi sınırlı, hipoekoik, düzgün konturlu, posterior akustik gölgelenme veren kistik kitle olarak belirlenir. bilateral hidrosel tespit edilirse bu çift taraflı hidrosel demektir.Teşhis için başka tetkiklere gerek duyulmaz, 

Hidroseli testis torsiyonundan yada testis kanserinden ayırt etmek   çok önemlidir  fizik muayenede  kesin hidrosel olarak bile düşünsek mutlaka  ultrason ile tetkik ederiz

Hidrosel Ne Zaman Tedavi Edilmelidir?

Erkek çocukların bezleri değiştirilirken annelerin en sık dikkat ettiği şey çocuğun torbasıdır. Bebeklerde hidrosel – su fıtığı tedavisinde 1 yaşa kadar beklenip düzelme olmazsa ameliyat yapılması gerekir. Bazı durumlarda ameliyat kararı hidroselin durumuna göre ve testise hasar verip vermemesine göre daha erkene alınabilir.  Hidrosel ameliyat yapılmaz ise ne olur ?     takipte   testislerin olduğu torba yavaş yavaş büyür.

Hidrosel Tedavisi

Hidrosel Ameliyatı

Çocukluk çağında görülen fıtıksız hidrosellerde tedavi için 1 yaşına kadar beklenir. Bu sürede düzelme olmazsa hidrosel ameliyatı yapılır. Fıtık ile beraber görülen hidroseller ise, tanı konulduğu anda cerrahi olarak düzeltilmelidir. 

Çocuklarda hidrosel ameliyatı

Yaklaşık 30 dk  süren   hastanın aynı gün içerisinde taburcu edildiği ameliyat sonrası hastanın durumuna göre   2-3 . saatte  agızdan gıda alımına başlanılan minimal riske sahip   bir operasyondur. Çocuklarda kasık fıtığı   operasyonu gibi kasık yapılan 2-3 cm lik  bir kesi ile girilerek  kasık bağı   bulunarak yapılır tamamen  kasık fıtığı prensiblerine   göre  yapılır   çoçukların operasyonu sünnete göre daha iyi tolere ettiği (  kaldırdığı) bir operasyondur . Çoğu zaman   bu operrasyon ile beraber çocuğa sünnet operasyonu uygulanır.

Yetişkinlerde Hidrosel Ameliyatı

Hidrosel, genel olarak herhangi bir tehlike teşkil etmez. Hidrosel demek kanser demek değildir bazen  hastaların kafası bu konuda çok karışıyor , Hidrosel sıvısı iğne yardımı ile boşaltılabilir ama genellikle altı ay bir sene sonra tekrar kese  sıvı ile dolar 

hidroselden su çekmek

 diğer seçenek hidrosel  ameliyatıdır. Ameliyat seçeneğinde sıvı boşaltılır, Hidrosel ameliyatı yetişkinlerde  skrotumdan yani torbaların üzerindeki bir kesi ile yapılır. 

Ameliyat  45 dk ya  yakın sürer. Testisin etrafını saran zar   kesilerek   hasta  vücudundan  uzaklaştırılır . hidrosel ameliyatı sonra   1 gece hastanede yatış  olur. Takip eden günlerde   günlük pansuman   ile takip edilir kendinden  eriyen dikiş kullanıldığı için   dikişler alınmaz.

Hidrosel ameliyatı sonrası şişlik: testiste   sertlik olabilir. İlk haftalarda   skrotum derisi ödemli ve şiştir  2-3 hafta içinde şişlik  azalır en son  haline  bir ay içinde gelir    hidroselli testis     diğer sağlam testisin boyutlarına  gelmeyebilir.  

Hidrosel ameliyatı sonrası kaç günde iyileşir: yara iyileşmesi yaklaşık 15 günü bulabilir masa başı işi olanlar birinci hafta   bedenen çalışanlar 3. hafta duruma  göre iş başı yapabilirler. 

Hidrosel ameliyatı sonra   ciddi bir ağrı olmasını beklemiyoruz   nadiren    ameliyat sonra    doku içine kanama      morluklar   olabilir. gene nadiren  yara yeri   enfekte olabilir  ve akıntı gelebilir. 

Hidrosel de bitkisel çözümler   yoktur   

şu ana kadar   başarılı bir bitkisel  çözüm keşif edilememiştir.

Hidrosel ameliyatı sonra  cinsel ilişki

 3. haftadan sonra  başlabilir. 

Hidrosel ameliyatı riskleri nelerdir ?

En sık gördüğümüz  risk  kanamadır genelikle kanama kendi kendini kontrol altına alır, Nadiren  yara yeri enfeksiyonu ve abse olabilir , Nadiren  Operasyon esnasında  testis  dokusuna zarar gelebilir  eğer hastanın  testisi  etrafa çok yapışık ise . Bu operasyon  sonrası  testis kaybı çok nadir görülen bir durumdur.

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

penis-frakturu-kirilmasi
Penis Fraktürü (Kırılması)

Penisin sert durumdayken aniden katlanması yada çizgisine ters bir şekilde fazlaca eğ…

mesane-kanseri-nedir
Mesane Kanseri Nedir?

  Mesane (idrar kesesi) kanseri, mesanenin duvarını yapan dokularda kaynaklanan kötü …

Gömük PENİS
Gömülü bir penis hakkında bilinmesi gerekenler

  Gömülü bir penis, cildin ve yağın normal büyüklükteki bir penisi gizlediği, …

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...