Kadın ve Erkek Doğurganlığında Folik Asitin Önemi

Doğurganlık için takviyeler arıyorsanız, muhtemelen folik asit için önerilerle karşılaşmışsınızdır. Kırmızı kan hücrelerinin gelişimi ve DNA üretimi için B vitaminlerinden biri olan folat (veya ek formda bilindiği şekliyle folik asit) gereklidir. Folat ayrıca hücre bölünmesinde önemli bir rol oynar. Düşük folat kan seviyeleri, bir tür anemi ile ilişkilidir.

Folik asit açıkça vücutta gerekli bir besindir. Ama folik asit gebe kalmanıza yardımcı olabilir mi? Erkekler de folik asit almalı mı? Bir takviye mi almalısınız yoksa ihtiyacınız olanı sadece diyetten alabilir misiniz?

 

Folik Asit ve Erkek Doğurganlığı

Çocuk doğurma çağındaki kadınlarda folik asit veya folat ihtiyacı iyi bilinmektedir. (Aşağıda dişi doğurganlığı ve folatla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz.) Ama folik asit erkek doğurganlığını artırabilir mi? Bir embriyo elde etmeden önce bir yumurtaya ve bir sperme ihtiyacımız var.

 

Kadınlar sahip olacakları tüm yumurtalarla doğarken, erkeğin vücudu günlük olarak sperm oluşturur. Aslında, her saniye 1.500 yeni sperm hücresi "doğar".

Germ hattı kök hücresinden sperm hücresine kadar olan süreç yaklaşık 75 gün sürer. Folat, hücre bölünmesi ve DNA sentezi söz konusu olduğunda temel bir besindir.

 

Menide ölçülen folat seviyeleri, sperm sayısı  ve sağlığı ile ilişkilendirilmiştir Bir çalışma, semendeki düşük folat seviyelerinin zayıf sperm DNA stabilitesi ile ilişkili olduğunu bulmuştur. Buradan folatın sperm sağlığında önemli bir rol oynadığını öğrenebiliriz.

Takviye ve Sperm Sayısı

Sperm sayınızı artırmak için folik asit takviyeleri alabilir misiniz? Cevap belki. Bir çalışma, 26 haftalık bir süre boyunca kombine bir folik asit ve çinko takviyesinin, fertil ve subfertil erkeklerde toplam sperm sayısını artırdığını buldu  . Aslında normal toplam sperm sayısını yüzde 74 artırdı.

Bu çalışmada da ilginç olan, takviye başlamadan önce, seminal folat ve çinko seviyeleri fertil ve sub-fertil erkeklerde önemli ölçüde farklı değildi. Bu, düşük folatın düşük sperm sayısının nedeni olmasa da , takviyenin yine de yardımcı olduğunu gösterebilir .

Araştırma hala devam ederken, folik asit ve meni sağlığı arasında bir korelasyon var gibi görünüyor. Bununla birlikte, folik asit, ciddi erkek kısırlığı vakaları için "her şeyi tedavi etme" değildir.

Ayrı bir çalışma , oligoastenoteratozoospermili (OAT) erkeklerde çinko ve folik asit takviyesi etkilerine baktı . OAT, sperm sayısının düşük olduğu, hareketliliğin (sperm hareketi) anormal derecede düşük olduğu ve normal şekilli sperm yüzdesinin düşük olduğu zamandır.

 

Folik Asit ve Kadın Doğurganlığı

Diyetlerinde yeterince folik asit almayan kadınlar, nöral tüp defekti olan bir bebek sahibi olma riski daha yüksektir. Bir bebeğin nasıl başladığını (bölen ve bölünen tek bir hücre) düşündüğümüzde, folik asidin hücre bölünmesini sağlamaya yardımcı olabileceği ve dolayısıyla fetal gelişimin iyi gittiği anlaşılır.

 

Amerika Birleşik Devletleri'nde yılda yaklaşık 3.000 gebelikte ortaya çıkan nöral tüp kusurları arasında spina bifida, anensefali ve ensefalosel bulunur. En iyi ihtimalle, bu doğum kusurları yaşam boyu sakatlığa yol açabilir ve en kötüsü de erken ölüme yol açabilir.

 

Ailenizde nöral tüp kusurları öyküsü varsa, bu doğum kusurlarından birine sahip bir çocuk sahibi olma riskiniz daha da yüksektir.

Folik asit , gebe kalmadan önce başlayan ve erken gebeliğe kadar devam eden folik asit desteğinin bu doğum kusurlarının oluşumunu yüzde 60'a kadar azalttığı tespit edildi. (Aşağıda takviye hakkında daha fazla bilgi.) Folik asit takviyesinin diğer olası faydaları şunları içerir:

 
 • Doğuştan kalp kusurları riskini azaltır
 • Daha düşük  erken doğum  riski ve daha düşük doğum ağırlıklı bebek riski 
 • Artmış progesteron seviyeleri ve daha düşük düzensiz yumurtlama riski 
 

Yeterli folat aldıklarından emin olmak için gebe kalmaya çalışan kadınların birçok iyi nedeni vardır.

 

Folik Asit Açısından Zengin Gıdalar

Doğum kusurları ile folat eksikliği arasındaki bağlantı nedeniyle, 

Önerilen Günlük Alım

Referansınız için önerilen folik asit alımı:

 • 14 yaş ve üstü erkekler ve kadınlar için 400 mcg
 • Emziren kadınlar için 500 mcg
 • Hamileler için 600 mcg

 folik asit açısından zengin 10 yiyecek:

 • Kuşkonmaz, 4 adet haşlanmış mızrak: 89 mcg
 • Avokado, 0,5 su bardağı çiğ: 59 mcg
 • Sığır ciğeri, 3 oz: 215 mcg
 • Börülce, 0,5 su bardağı haşlanmış: 105 mcg
 • Brokoli, 0.5 pişmiş: 52 mcg
 • Brüksel lahanası, 0,5 su bardağı haşlanmış: 78 mcg
 • Romaine marul, 1.0 bardak rendelenmiş: 64 mcg
 • Ispanak, 0,5 su bardağı haşlanmış: 131 mcg
 • Ispanak, 1 su bardağı çiğ: 58 mcg
 • Beyaz pirinç, 0,5 su bardağı pişmiş: 90 mcg
 

Folat içeren diğer yiyecekler arasında hardal yeşillikleri, yeşil bezelye, barbunya fasulyesi, yer fıstığı, buğday tohumu, domates suyu, yengeç, portakal suyu, şalgam yeşillikleri, portakallar, papaya ve muz bulunur.

 

Folik Asit Takviyeleri

Ekmek ve tahıl takviyesine rağmen, çoğu kadın diyetlerinde hala yeterince folik asit almıyor. Birçok gebelik planlanmamış olduğundan ve bu vitaminin hamile kalmadan önce mevcut olması gerektiğinden, March of Dimes, doğurganlık çağındaki tüm kadınların en az 400 mcg folik asit içeren günlük bir takviye almasını önermektedir. 1

 

Hamileyken önerilen günlük folik asit takviyesi 600 mcg'ye çıkar. Doktorunuz gebe kalmaya çalışırken almanız gereken doğum öncesi bir vitamin veya günlük bir multivitamin önerebilir. Sadece multivitaminin en az 400 mcg folik asit içerdiğinden emin olun.

 

Ailenizde nöral tüp kusurları öyküsü varsa, doktorunuz 4.000 ila 5.000 mcg folik asit almanızı önerebilir. Ancak bu düzeyler önerilen üst sınırların üzerinde olduğu için, bu kadar yüksek bir dozu sadece doktorunuzun gözetiminde almalısınız.

 

Günlük Alımın Önemi

Folik asit suda çözünen bir vitamindir, yani vücutta günlük olarak yenilenmesi gerekir. En iyi sonuçları almak için, günlük takviyenizi aldığınızdan emin olun. Bir çalışma, folik asit takviyesinin faydalarının haftada iki veya daha az gün alındığında ortaya çıkmadığını buldu.

Folik Asit Takviyesinin Riskleri

Doktorunuz reçete etmediği sürece, günlük takviyeleriniz 1.000 mcg'den fazla folik asit içermemelidir.

 

Yüksek dozlarda folik asit almak, erken yakalanmazsa geri dönüşü olmayan hasara neden olabilecek B-12 vitamini eksikliğini kapatabilir. Doktorunuz sizi yüksek doz folik asit takviyeleri uygulamadan önce B-12 seviyenizi test etmelidir.

 

Ayrıca yüksek dozda folik asitin spermde DNA sentezine gerçekten zarar verebileceği endişesi var.

Folik asit diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. Örneğin folik asit, nöbet önleyici ilaç fenitoininin etkinliğini azaltabilir. Ayrıca, bazı doğurganlık karışımları, doğurganlık ilaçları ile etkileşime girebilen şifalı bitkiler içerir . Bu nedenle, herhangi bir takviyeye başlamadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

 

Folik asit hem erkekler hem de kadınlar için önemli bir vitamindir. Yeterli folik asit almak doğum kusurları riskini azaltmaya yardımcı olabilir ve erkeklerde sperm sayısını artırabilir.

 

Takviyeye başlamadan önce daima doktorunuzla konuşun ve aldığınız vitaminler, şifalı bitkiler veya diğer takviyeler hakkında sağlık ekibinizi bilgilendirdiğinizden emin olun.

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Does Not Masturbating Increase Testosterone?

Abstinence is a technique practiced by some men and is often associated with higher t…

Erkeklerde Kasık Ağrısı

Erkeklerde Kasık Ağrısı Erkeklerde kasık ağrısı, sporculardan hareketsiz bireylere…

bobrek-tumorleri
Böbrek Tümörleri

Böbrek kanseri orta sıklıkta rastlanan bir kanser türüdür. Tüm kanserlerin % 2 – 3 ün…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...