Mutluluk Çubuğu Nedir?

Penil Protez (Mutluluk Çubuğu) Nedir?

Sertleşme sorunu tedavisinde en son basamak, kalıcı ve geri dönüşümü olmayan,  penisin her iki sertleşen tüplerine(süngerimsi dokusuna) cerrahi işlemle konulan silikon bazlı materyallere denir.

Protez Tarihçesi

Erkeklerin sertleşme sorununa tedavi arayışları insanlık tarihi kadar eskidir.  Hipokrat zamanında bile sertleşme sorununa çözüm üretme çabaları olmuştur. İlk kez 1936 yılında Bogaras tarafından penis içine protez uygulama fikri ortaya atılmıştır. 1966 yılında ise Beheri tarafından penis protez uygulama şekli tanımlanmış ve modernize edilmiştir. 1973 yılında ise ilk kez şişirilebilir pompalı protez uygulanmaya başlanmıştır.  Artık teknolojik gelişmelere paralel olarak daha kullanışlı, doğal sertleşmeye daha yakın protez ürünleri mevcuttur.

Protez Kimlere Uygulanır?

Sertleşme sorunu tedavisinde,  günümüz teknolojik gelişmelerle birlikte yeni tedavi yöntemleri arayışları artarak devam etmektedir. Ancak, hale hazırda penil protez uygulamaları kalıcı ve kesin tedavi sunduğu için en son tedavi seçeneği olarak yerini korumaktadır.

  • Birinci ve ikinci basamak ilaçlı tedavilerden başarısız olanlarda
  • Ağızdan alınan veya penise yapılan ilaçları ve uygulamaları, kullanamayan kişilerde
  • Daha önce özellikle prostat kanseri gibi penisin sinir ve damarsal sorunu gelişmiş ameliyat, ışın tedavisi geçirmiş kişilerde
  • Beyin-omurilik felci , nörolojik hastalıkları olan kişiler
  • Penisde ileri derecede eğriliği olan peyroni hastalarında
  • Hiçbir ilaç veya işleme gerek kalmadan, kesin ve daimi çözüm arayışında olan kişilerde

Protez Tipleri Nelerdir?

Protez tipleri esasında kabaca  şişirilebilir ve bükülebilir olarak ikiye ayrılır. Bükülebilir olanlar birbirinden bağımsız  2 adet silikon bazlı çubuk  protezdir. Şişirilebilir olanlar ise iki veya üç parçalı olarak, beraberinde pompa ve rezervuar içeren birbiriyle bağlantılı katmanlardan oluşur. Bu tarz protezler, doğal sertleşmeye en yakın olanıdır.  Esasında size hangi protezin uygun olduğuna, hekiminizle, eşinizle konuşarak, sosyal durumunuza, fiziksel yapınız, psikolojik durumunuz ve başka hastalığınız olup olmadığı göz önünde bulundurularak karar verilmesi gereklidir.

 

Penis Protezi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 

Penis protezi ameliyatı ne kadar sürer?

 

Penis protezi ameliyatı genellikle 1-2 saat sürer.

 

Penis protezi ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır?

 

İyileşme süreci hastadan hastaya değişebilir, ancak genellikle 4-6 hafta sürer. Hastalar genellikle birkaç gün hastanede kalırlar ve iyileşme süreci boyunca 6 hafta cinsel aktivitelerden kaçınmaları önerilir.

 

Penis protezi ameliyatı ne kadar başarılıdır?

 

Penis protezi ameliyatının başarı oranı oldukça yüksektir. Protezlerin çoğu, hastaların %97'sinden fazlasında başarılı bir şekilde işlev görür.

 

Penis protezi ameliyatının riskleri nelerdir?

 

Penis protezi ameliyatının riskleri arasında enfeksiyon, protezin hareket etmemesi, kanama, ağrı ve protezin uzun vadede başarısız olması gibi durumlar bulunabilir.

 

Penis protezi ameliyatı için uygun aday nasıl belirlenir?

 

Hasta iyice değerlendirildikten sonra hastanın daha önce sertleşme sorunu nedeniyle aldığı tedavilerden cevap almaması ve hastanın cinsel hayatının devam ettirmesini istemesi operasyona uygun olması  ve hasta ile penil protez seçeneği değerlendirdikten sonra hastalara bu operasyon önerilir 

Penis protezi ameliyatı sonrasında cinsel ilişki mümkün müdür?

 

Evet, penis protezi ameliyatından sonra cinsel ilişki mümkündür. Protez, doğal bir ereksiyon gibi çalışır ve cinsel ilişkiye girebilmenizi sağlar.

 

Penis protezi ameliyatı sonrasında ereksiyonun kontrolü ne şekilde gerçekleştirilir?

 

Protezi şişirerek veya bükerek, ereksiyon kontrolü gerçekleştirilir. Protezi kontrol etmek için bir pompa veya düğme kullanabilirsiniz.

 

Penis protezi ameliyatı sonrasında ağrı hissedilir mi?

 

Ameliyat sonrasında hafif ağrı hissedebilirsiniz. Ancak, genellikle bu ağrılar kontrol altına alınabilir ve kısa süre içinde geçer.

 Penis protezi ameliyatı sonrasında protez ne kadar süreyle kullanılabilir?

 

Penis protezi, genellikle ömür boyu kullanılabilir. Ancak, uzun vadede bazı sorunlar ortaya çıkabilir ve protez değiştirilmek zorunda kalabilir. Şişirilebilir protezlerin ameliyat sonrası bozulma ihtimali eğrilebilir protezlere göre daha fazladır şişirilebilir protezlerin mekanik aksamı daha fazla olması nedeniyle bu aksamlarda bozukluk daha fazla görülebilmektedir Yaklaşık 10 yıl içerisinde markadan markaya değişmek üzere ortalama %5 ile 15 arasında bu mekanik bozukluklar görülmektedir Eğer böyle bir bozukluk olursa hasta tekrar Opera edilerek penis protezi değiştirilir

 

Penis protezi ameliyatı sonrasında cinsel işlev geri dönebilir mi?

 

Evet Tamamıyla geri döner

 

Penis protezi nedir?

 

Penis protezi, ereksiyon problemi yaşayan erkeklerin cinsel ilişkiye girebilmelerini sağlamak için kullanılan bir tıbbi cihazdır. Protez, penisin içine yerleştirilir ve istenildiğinde şişirilebilir veya sertleştirilebilir.
 

Penis protezi ameliyatı sonrası herhangi bir komplikasyon riski var mı?

 

Penis protezi ameliyatı sonrası herhangi bir komplikasyon riski vardır. Bunlar arasında enfeksiyon, protez parçalarının hareket etmesi veya çıkması, ağrı, kanama ve protez pompasının arızalanması sayılabilir. Ancak, bu komplikasyonların çoğu nadirdir ve genellikle başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.
 

Penis protezi kullanımı sırasında herhangi bir rahatsızlık hissi olur mu?

 

Penis protezi kullanımı sırasında bazı erkeklerde nadiren rahatsızlık hissi olabilir. Bu rahatsızlık genellikle şişirilebilir protezlerde pompaların yerleştirildiği kasık bölgesinde hissedilir. Ancak, zamanla bu rahatsızlık azalabilir ve çoğu erkek için cinsel aktiviteyi etkilemez.

 

Penis protezi ameliyatı ne kadar maliyetlidir?

 

Penis protezi ameliyatı maliyeti, ameliyatın yapıldığı bölgeye, protez türüne ve ameliyatı yapan doktorun ücretine göre değişebilir. Ancak, protez maliyeti ortalama 1000-3000 dolar arasındadır.Ekstra üzerine hastane ve doktor  masrafları çıkabilir 

 

Penis protezi ameliyatı sonrası cinsel aktiviteye ne zaman başlanabilir?

Penis protezi ameliyatından sonra genellikle 6 hafta cinsel aktiviteye başlanması önerilmez. Ancak, bu süre kişiden kişiye değişebilir.

 

Penis protezi kullanımı ile cinsel ilişki ne kadar sürebilir?

 

Cinsel ilişki süresi kişinin Efor kapasitesine bağlıdır penis protezi  erken boşalma ve geç boşalma gibi problemlerin üstesinden gelmektedir   penis protezi ile  kişi kendi doğal cinsel ilişkisini protez operasyonu sonrasında kazanabilmektedir.

 

Penis protezi ameliyatı sonrası neler yapılmalıdır?

 

Erken dönemde yarı  yeri  ve yarı bakımı  düzenli olarak yapılmalıdır  antibiyotik ve ağrı kesiciler düzenli olarak mutlaka kullanılmalıdır yara yerinde akıntı şişlik ve kızarıklık olması durumunda mutlaka operasyonu yapan cerrah'a bilgi verilmelidir hasta doktoruyla yakın iletişim halinde olmalıdır.

 

 Penis protezi ameliyatı olduktan sonra  idrar yapmakta zorlanır mıyım ?

 

Penis protezi   ameliyatı yapılan bölge ile idrar yolları birbirinden farklıdır ama birbirlerine yakındır ameliyat esnasında idrar yollarında herhangi bir cerrahi müdahale yapılmaz O yüzden ameliyat sonrasında herhangi bir idrar yolu şikayeti işeme şikayeti beklenmez ancak ameliyat esnasında hastaya  sonda konulduğu için  hastanın ameliyat sonrasında  işeme yakınmaları idrarda yanma gibi geçici olarak yakınmaları olabilir.  Çok nadiren bu ameliyatları esnasında idrar yollarında yaralanma olabilir. bu ameliyatlardan sonra kapalı sistem yapılan prostat ameliyatlarında penis protezinin olması cerrahın işini bir miktar zorlaştırabilir özellikle mesane tümörü gibi ameliyatlar yapılması gerektiğinde mesane karşı duvarda tümör varsa hastanın protezi bükülebilir  protez ise bazen kullandığımız cerrahi aletler karşı duvara yetişmekte zorlanabilir..

 

Penis protezi ameliyatı sonrası enfeksiyon riski var mıdır?

Evet, penis protezi ameliyatı sonrası enfeksiyon riski vardır.  hastalarımızın önemli bir kısmı şeker hastalığı yani Diyabet hastası olduğu için Bu hastalar  normal insanlara göre hali hazırda operasyon sonrası enfeksiyon alma  riski yüksektir Bu nedenle hastalar ameliyat öncesinde enfeksiyon açısından ayrıntılı olarak değerlendirilir 3 aylık şeker testi olan hemoglobin A1C testi yapılır Eğer yüksek ise operasyonu ertelenir şeker kontrol regülasyonu yapıldıktan sonra hastanın kan şeker seviyeleri kontrol altına alındıktan sonra hastaya tekrar ameliyat tarihi verilir. 

 

Protezi ameliyatından sonra Eğer istersen bükülebilir penis protezi tipinde protez taktıysam protezi mi şişirilebilir proteze ameliyatla değiştire bilir miyim ya da protezimi başka bir markayla bir protezle değiştirebilir miyim ?

 

 Evet protezinizi Upgrade edebilir yani bükülebilirden pompalı proteze değiştirebilirsiniz ya da başka bir markayla protezinizi değiştirebilirsiniz bunun için tekrar operasyon olmanız gerekir.

 

 

Penis ğrotezi ameliyatı sonrası hangi komplikasyonlar ortaya çıkabilir?

 

Penis protezi ameliyatı sonrası komplikasyonlar arasında enfeksiyon, kanama, protez parçalarının yerinden çıkması, cihazın çalışmaması, ağrı ve rahatsızlık hissi, peniste deformasyon ve his kaybı yer alabilir. Ancak, doğru bir ameliyat ve uygun bakım ile bu komplikasyonların riski azaltılabilir.
 

Penis protezi ameliyatı sonrası ne kadar sürede günlük işlerime dönebilirim?

 

 Penis protezi ameliyatı sonrasında kişinin günlük hayatına geri dönmesi Eğer kişi masa başı çalışıyorsa birinci haftada, bedenen Çalışıyorsa bir buçuk ay sonra iş başı yapabilir hastanın yara yeri bakım pansumana günlük olarak yapılması gerekmektedir Ayrıca bu kişinin yaşına sağlığına göre değişmektedir.

 

Penis protezi ameliyatı sonrası tekrar ameliyat gerektirebilir mi?

 

Penis protezi ameliyatı sonrası, protez arızası, enfeksiyon, protez parçalarının yerinden çıkması veya herhangi bir diğer nedenle tekrar ameliyat gerekebilir. Ancak, iyi bir ameliyat ve uygun bakım ile bu risk azaltılabilir.

 

Penis protezi ameliyatı sonrasında penis boyunda kısalma olur mu?

 

 penis protez ameliyatlarından sonra penis boyunda bir ya da 2 santim civarında kısalma olabilir ameliyattan sonra beklenen bir durumdur hastanın beklentisine göre bu hastaya anlatılır nadiren bazı hastalarda bunun önüne geçebilmek için Penis pompası cihazı kullanılmıştır ameliyat sonrası penis boyunda kısalmanın daha az miktarda olduğu tespit edilmiştir ama yaygın olarak kullanılan klinik bir metot değildir.

Penis protezine SGK öder mi Ödeme kapsamı içinde mi ?

 Penis protezi operasyonu SGK ödeme kapsamında yapılabilir SGK'nın o dönemki anlaşmalarına bağlıdır sigorta kapsamınız sigorta şirketinizle olan sözleşmenize bağlı olarak değişir çoğu sigorta kapsamı içerisinde değildir özel hastanelerde ücretli bir şekilde yapılır.

Protez firmaları   markaları nelerdir  ?

 

Penis protezi üreten birkaç firma şunlardır:

Coloplast - Titan, Titan OTR, Titan Touch, Genesis

Boston Scientific - AMS 700, AMS Ambicor, AMS Spectra

Medtronic - Titan

Zephyr Surgical Implants - ZSI 375

Rigicon - Rigi10, ContiClassic, ContiReflex

 Yapılan çalışmalarda ameliyat sonrası dönemde  bu markalar arasında hasta memnuniyetinde cihazın kullanım süresinde anlamlı bir fark  tespit edilememiştir.

Bu firmalar, protezlerinin farklı tiplerini ve özelliklerini sunarlar. Her bir protez markası, hastaların ihtiyaçlarına ve tercihlerine göre değişebilir. Bu nedenle, hastaların doktorlarıyla birlikte protez markası ve tipi hakkında karar vermeleri önemlidir. 

Bununla birlikte,  protez seçimi  tıbbi durumunuz ve özel ihtiyaçlarınız. protez seçimi, kişisel tercihlerin yanı sıra cinsel aktivitenin türü, yaşam tarzı ve diğer faktörlere de bağlı olabilir.

Penis boyuna göre penis protezinin uzunluğu değiştirilebiliyor mu?

 Evet penis boyuna ya da uzunluğuna göre penis protezinin arkasına eklenen aparatlarla penis protezinin boyu uzatılıp kısaltılabiliyor yani hastanın penisine göre penis protezi ameliyat esnasında kişiselleştirilebiliyor. 

İnce penis   için    farklı modeller varmı ?

 

Evet, ince penis için farklı penis protezi modelleri vardır. Penis protezleri, penis boyutu ve şekli gibi faktörlere bağlı olarak kişiselleştirilebilir. Protezler, hastanın özel ihtiyaçlarına ve isteklerine göre tasarlanabilir.

Bir ince penis için, daha ince ve hafif protezler seçmek mümkündür. Bu, protezin daha rahat takılmasını ve doğal bir görünüm sağlamasını sağlar. Ayrıca, ince penis için özel olarak tasarlanmış ölçülendirme ve şekillendirme seçenekleri de bulunabilir. Bu sayede, protez penisin boyutuna ve şekline uygun olarak yapılabilir.

Ancak, protez seçimi kişisel tercihlere ve tıbbi duruma bağlı olduğundan, doktorunuz size en uygun protez modelini önermek için değerlendirme yapacaktır. Protez seçiminde en önemli faktör, hastanın cinsel aktivite düzeyi ve özel ihtiyaçlarıdır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

...
Aptullah Özkaya - 11 Mart 2023 Cumartesi
Hocam ben 65 yaşındayım benimde problemim var ilk eşim vefat etti ikinci evlilik düşünüyor da ama size gelsem tedavi olabilirmiyim
...
omur erdem akkaya - 11 Mart 2023 Cumartesi
Merhaba, sizin yaşınızda sertleşme sorunları oldukça yaygındır ve tedavi edilebilir. Kliniğimizde size uygun tedavi seçeneklerimiz bulunmaktadır. İlk olarak, sertleşme sorunlarınızın nedenini belirlemek için bir muayene yapmamız gerekiyor. Ardından, size uygun olan tedavi seçeneklerini önererek bu sorunun üstesinden gelmenize yardımcı olabiliriz. Lütfen bizimle iletişime geçin ve randevu alın. Sağlıklı bir cinsel yaşam sürdürmek sizin de hakkınız.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

ERKEN BOŞALMAYI TETİKLEYEN ETKENLER ?

Boşalma inanılmaz bir süreçtir. Boşalma fonksiyonu, Hercanlının hayatta kalmasının te…

penil-dopler-ultrason-nedir
Penil Dopler Ultrason Nedir

Penil dopler usg iktidarsızlık ve sertleşme sorunu olan hastalarda  tanı  amaçlı kull…

zeytin-yagi-ve-iktidarsizlik
Zeytin Yağı Ve İktidarsızlık

Zeytinyağı, sayısız kullanımı sayesinde son derece eşsiz bir üründür: pişirme, salata…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...