Örümcek Zehirinden İktidarsızlık Tedavisi İlacı PnPP-19

Brezilya’da tehlikeli ısırığı kendine özgü bir yan etkiye sahip olan bir örümcek türü . Kurbanlarını zehirledikden sonra  uzun ereksiyonlar olarak bilinen priapizm meydana gelir. Örümceklerin tuhaf zehirini kullanmak ne kadar ilginç olabilir .

Cinsel Tıp Dergisi’nde yayınlanan yeni bir makale, diyabet ve yüksek tansiyondan muzdarip hayvan modellerinde, zehirin aktif bileşeninin PnPP-19 olarak bilinen sentetik versiyonunun etkilerini ayrıntılarıyla anlatıyor. Araştırmacılar, bileşiğin, herhangi bir ters yan etkiye neden olmadan farelerde ereksiyon oluşturmada başarılı olduğunu buldu.

Zehirin, daha önce hem penis hem de klitoral ereksiyonları kolaylaştıran kavernöz sinirlerini etkilediği deneylerde  gösterildi . Araştırmacılar, zehirin cinsel organlarda süngerimsi dokunun gevşemesini indükleyerek, ereksiyona neden olan kan akışının artmasına yol açtığını belirledi.

Son çalışma, sentetik ilacın, enjeksiyon yoluyla veya topikal bir jel yoluyla başarıyla ve güvenli bir şekilde uygulanabileceğini gösterdi; bununla birlikte, jel, düşük bir geçirgenliğe sahipken, uygulanan dozun sadece yüzde 10’u cilde nüfuz eder. Ana bulgu, bileşiğin farelerde ve sıçanlarda hipertansiyon ve diyabet durumlarında güvenli olduğu ve topikal olarak uygulanabileceğidir. Bu arada, geçen yıl gerçekleştirilen bir klinik çalışmada, insanlarda hem güvenli hem de etkili olacak şekilde benzer bir topikal jeli kullanıldı.

Araştırmacılar 2000’li yılların başından bu yana örümceğin zehirinin etkilerini biliyorlar. Örümcek, araknofobların kabusu olan 13-15 santimetreye (5.1-5.9 inç) kadar bacak türüne sahip olan bir tür olan Phoneutria nigriventerolarak bilinir . Zehirindeki nörotoksin kas kontrolü kaybına neden olur. Solunum problemlerine, felce ve nihayetinde asfiksiye yol açabilir. Isırmanın neden olduğu ereksiyon acı verici, saatlerce sürer ve iktidarsızlığa neden olabilir.

Ancak komplikasyon potansiyeline rağmen, örümcek tarafından ısırılan çoğu insan ciddi tehlike altında değildir.  Vakaların sadece yüzde 2,3’ü (çoğunlukla çocuklarda) antivenom kullanılmasını gerektirmektedir. Yine de, türlerin ait olduğu örümcek cinsi, 1960’larda iki çocuğun ölümünden sorumluydu.

Bu Örümcekler Brezilya, Uruguay, Paraguay ve Arjantin’de bulunma eğilimindedir. Böcekleri, kurbağaları ve kertenkeleleri avlarlar. Eski Yunanca’da “cinayet” anlamına gelen “fónos” kelimesinden türetilmiş bir isim olan Phoneutria  cinsine ait sekiz bilinen tür vardır  .

Kimbilir birgün, kurbanların ölmeden önce dört saatlik bir ereksiyon yaşamasına neden olan ölümcül bir örümceğin ısırması bir gün milyonlarca erkeğin erektil disfonksiyonu aşmasına yardımcı olabilir.

Yapılan çalışmada Priapizm, baş ağrısı veya yüksek tansiyon olarak bilinen ağrılı uzun süreli ereksiyonlar gibi başka semptomlar olmadan  ilacın “erektil disfonksiyon hastaları için güvenli ve etkili bir seçenek olma potansiyeli” olduğunu söyledi.

 İlerde  alkol ve kalp yetmezliği nedeniyle   sildenafil kullanamayan  veya oral ilaç kullanmak istemeyen   veya sildenafilin yetersiz kaldığı hastalarda  alternatif seçenek olarak raflarda görebiliriz.

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Genç erkeklerde sertleşme sorunu   Nedenleri ve tedavileri

 Sertleşme bozukluğu yaşla birlikte daha yaygın hale gelir, ancak genç erkekleri de e…

sunnet-hakkinda-kapsamli-rehber
Sünnet Hakkında Kapsamlı Rehber

Sünnet, penisin glans bölümünü örten deri parçasının cerrahi yoldan kaldırılması işle…

hpv-genital-sigiller-kondilom-hpv-genital-sigil-veya-kondilom-nedir
Hpv – Genital Siğiller – Kondilom Hpv, Genital Siğil Veya Kondilom Nedir?

  HumanPapilloma Virüs (HPV) insanlara genellikle cinsel yolla bulaşan, genital bölge…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...