Penis Fraktürü (Kırılması)

Penisin sert durumdayken aniden katlanması yada çizgisine ters bir şekilde fazlaca eğilmesiyle meydana gelen durumdur. Genellikle olay esnasında ses çıkabilir. Zorlu masturbasyon  zorlu cinsel ilişki yada kuru ilişki sırasında meydana gelir. Olaydan sonra idrardan kan gelebilir penis de ani şişlik renk değişikliği morluk yada kırmızılık meydana gelebilir. Hemen panik yapmamak gerekir.  Ses gelmesi şart değildir.  Kesinlikle paniğe kapılmamak gerekir zaten olan olmuştur.   

Eğer kırılma meydana geldiyse ilişkiyi sonlandırmak   buz uygulaması  yapmak   ardından acil servise yada üroloji hekimine başvurmak gerekir. 

Hastaların şikayetleri çok geniş  bir yelpazede gelebilir hafif ağrı yakınmasından tutunda penisi balon gibi şişerek gelen vakaları görmek mümkündür.    Cilt altı kanaması olan vakalarda operasyon acil olarak yapılması gerekmektedir. Penis kırılmasındaki esas hadise penis içinde  cavernoz cisim dediğimiz  kanla dolan süngerimsi cisimlerin  etrafını saran zarın (patlaması) rüptüre olmasıdır daha da şiddetli olursa penisin etrafındaki damarlar veya idrar kanalımız (sidik borusu) da bu olaydan hasar görebilir. Gerekirse hastaya sonda takmak   gerekebilir. Acil operasyonda yapılan cavernöz cismin zarlarını  onarmak   kanama olmıycak şekilde penisin etrafında birikenkanama odaklarını temizlemek ardından medikal tedavi vermek. Hastaya fraktürden sonra 6 hafta ilişki yasağı verilir. Penisin kendisini toparlaması için gereken süre yaklaşık bu kadardır. Kırılmaya bağlı olarak penisde kalıcı hasar kalabilir   penisin boyunda kısalma penis gövdesinde eğrilme penis gövdesinde sert nedbe dokuları kalabilir  hasta yaşı ek hastalıkları (şeker ve damar hastalıkları) hasar kalması etkiliyen önemli faktörlerdendir. Eğer operasyon yapılmaz ise daha ciddi sorunlar çıkabilir

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

mide ilaçları sertleşme bozukluğu yapar mı
Mide İlaçları Sertleşmeyi Bozar mı

Mide İlaçları Sertleşmeyi Bozar mı  ?  Mide ilaçlarının önemli bir bölümünü ol…

cocuklarda-uykuda-yatak-islatma
Çocuklarda Uykuda Yatak Islatma

Beş yaşın üzerindeki çocuklarda, uykuda altını ıslatma, Enürezis ya da Enürezis Noktu…

Testosteron ve Eklem Ağrısı İlişkisi

Araştırmaya göre, “androjenlerin bağışıklık ve inflamatuar yollarda rol oynadığına da…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...