Nar, Nitrik Oksit, Kalp ve Sertleşme Bozukluğu

 

Nar (Punica grantum)

Akdeniz bölgesinden gelir, ancak günümüzde bu lezzetli meyvenin kullanımı tüm dünyaya yayılmıştır.

Nar, Nitrik Oksit, Kalp ve Sertleşme Bozukluğu

Narın başlıca etkilerinden bazıları, kan basıncını düşürme, atar damar plağı temizleme ve ereksiyon kalitesini iyileştirme yeteneklerinde yatmaktadır.

Nar, punikalagin (antioksidan gücünün %50'sinden fazlasından sorumlu olan madde) adında güçlü bir diyet antioksidanı içerir. meyve ayrıca vücut tarafından üretilen doğal antioksidanların üretimini de uyarır; glutatyon, glutatyon-peroksidaz ve katalaz.

Nar suyunun kırmızı şarap, üzüm, yaban mersini suyu, vişne suyu, kızılcık suyu gibi bir çok kırmızı meyveden  çok daha fazla antioksidan aktiviteye ve antioksidan kapasiteye sahiptir.

Ancak antioksidanlar, narın kan akışı ve ereksiyon kalitesi için üstün bir besin olmasının sadece bir parçasıdır , çünkü nar suyu tüketiminin vücudun birincil damar genişletici  (  penis sertleşmesi ) üreten enzim sistemini büyük ölçüde artırabileceği bulunmuştur; (nitrik oksit (NO) 

 

Sadece bununla kalmaz, meyve deki zengin diyet nitrat kaynağıdır. Bağırsak bakterilerinin eylemleriyle  de nitrik okside dönüştürülür.

Artan nitrik oksit üretiminin, kan damarlarını genişleterek ve damarların esnekliğini artırarak sertleşme kalitesini iyileştirdiği ve kan basıncını düşürdüğü bilimsel olarak çalışmalarla  defalarca gösterilmiştir. Nar, nitrik oksidi artırmak ve yüksek tutmak  için mümkün olan en iyi doğal yöntemlerden biri olduğundan, meyve tüketiminin kan basıncını düşürmesi, kan dolaşımını artırması, kardiyovasküler sağlığı iyileştirmesi ve sertleşme bozukluğu  olan erkeklerde iyileşme sağlaması şaşırtıcı değildir.

Uzun süreli bir çalışmada, erkeklere 1-3 yıl boyunca günde 50 ml nar suyu içirilmiş  ve arteriyel plakta, antioksidan durumunda düzelme , kan basıncını normalleştirme ve önemli ölçüde azalmış LDL kolesterol gözlenmiştir. 

Nar ve Testosteron

Nar, testosteron seviyelerini doğal olarak artıran yiyeceklerden birdir .

Meyve tüketiminin vücudun antioksidan durumunu arttırdığını zaten biliyoruz ve araştırmalar oldukça açık bir şekilde testislerdeki antioksidan aktiviteyi arttırmanın gelişmiş testosteron üretimi ile sonuçlandığını göstermiştir.

Nar, az miktarda zayıf fitoöstrojen içerir (bu, ne yazık ki bazı erkekleri meyvenin büyük faydalarından uzaklaştırır), ancak narların aynı zamanda birkaç güçlü anti-östrojenik bileşik için bir kaynak olduğunu bilmek de çok önemlidir.

Sıçanlarda test edildiğinde, nar özü testis oksidatif stresini büyük ölçüde azalttı, sperm kalitesini iyileştirdi ve testosteron seviyelerini %22 artırdı. İnsanlarda, 60 gönüllü üzerinde yapılan bir araştırma, 2 haftalık nar suyu tüketiminin kan basıncını önemli ölçüde düşürdüğünü ve serbest testosteron seviyelerinde ortalama %24'lük net bir artışa yol açtığını kaydetti.

 

Diğer çalışmalara baktığımızda nar suyunun melotonin seviyelerini düşürebileceğini ,prostat büyümesi ve prostatizm şikayetlerine iyi geldiği tespit edilmiştir .IGF 1 seviyerini de yükselterek vucut komposizyonuna etkili olabilir. Nar suyunu   sabahları     tüketmek   melatonin için en iyi   zamanlama olabilir.

Son söz

Narı bir süper gıda olarak adlandırmak için bazı nedenler 

Nitrik oksit artırır  ve korur.

  • Kan basıncını düşürür ve dolaşımı artırır.

  • Arteriyel plakları temizler ve LDL oksidasyonunu azaltır.

  • Testosteron seviyelerini ve sperm kalitesini artırır.

  • IGF 1 seviyelerini yükseltir.

  • Prostat büyümesi şikayetlerini azaltır.

Basit bir meyveden daha ne isteyebiliriz ki? Tabii ki diğer meyvelere göre oldukça pahalı ama sağlık açısından kesinlikle her kuruşuna değdiğini söyleyebilirim.

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Penis Mantar Enfeksiyonu Nasıl Görünür ve Şikayetleri Nelerdir?

Penis Mantar Enfeksiyonu Nasıl Görünür ve Şikayetleri Nelerdir? Ondan nasıl sonsuz…

Penisinizin büyümesi ne zaman durur?

Penisinizin büyümesi ne zaman durur? Penis büyümesinin çoğu ergenlik döneminde ger…

Ensık Görülen testis ağrısı nedenleri

Testis ağrısının enfeksiyonlardan travmatik yaralanmalara kadar çeşitli nedenleri ola…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...