Peyronie hastalığına yaklaşımı: Cerrahi olmayan müdahaleler

Peyronie hastalığı (PD), penis ağrısı, eğrilik, kısalma ve cinsel işlev bozukluğu ile karakterize bir durumdur.  Erkeklerin% 8 ila% 10'unun PD belirti veya semptomlarına sahip olduğunu göstermektedir 

 

PD'nin , penise gelen darbelere yanıt olarak ırsi olarak meyilli erkeklerde ortaya çıkan penisin yara iyileştirme bozukluğudur. Sonuçta, penisin kanla dolan bölgesinde ( cavernöz cisimler) bir yara (plak) oluşur ve ereksiyon sırasında penis kanla dolarken normal yüksek elastik  liflerin etkilenen bölgede genişlemesini engeller. Bu bozukluk, eğrilik gibi penisin şekli ve görünümünde  değişikliklere neden olur.

Cinsel ilişki sırasında sertleşmiş penise aşırı basınç, mikrotravma dediğimiz şeyi yaratır ve böylece yara oluşumuyla sonuçlanan olaylar dizisi başlar.

Neyse ki PD  iyi huylu bir durumdur, bu nedenle herhangi bir tedavinin gerekli olup olmadığını belirleyen şikayetlerin ciddiyeti ve hasta rahatsızlık düzeyidir. 

Şikayetler  cinsel aktiviteyi daha zor veya hatta imkansız hale getirmeden ne kadar erken dönemde   tedavi başlarsa hasta için okadar iyidir. 

En iyi tedavi yolunun seçilmesi

Tedavi stratejisini değerlendirirken vurgulanması gereken üç kilit nokta vardır:

1 Hastanın yeterli sertleşme gücüne  sahip olup olmadığı

Şiddetli temel erektil disfonksiyonu olan hastalar için, penil eğriliğin tek başına tedavi edilmesi yetersizdir. 

2 PD şikayetlerinin  süresini 

Tarihsel olarak, PD'li erkeklerin yaklaşık yarısının basit gözlemlerle zamanla iyileşeceği öne sürüldü Erkeklerin sadece% 10 ila% 15'i ilk yıl boyunca semptomlarda iyileşme gördüğü için. Ama durum kesinlikle böyle değildir. Buna karşılık, erkeklerin% 40 ila% 45'i, tek başına gözlemi seçerlerse hastalıkta ilerleme görülebilir. özellikle ameliyatı - değerlendiriyorsak, kesin müdahaleden önce eğriliğin ilerlemesinin  durduğunu  doğrulamak gerekir."

Hastanın arzu ettiği tedavi seçeneği

Penil plikasyon veya plak insizyonu ve greftleme gibi prosedürlerle cerrahi düzeltme, penis eğriliğinin düzeltmenin en hızlı ve güvenilir yolu olmasına rağmen, birçok hasta özellikle ilk altı ila 12 ay (akut faz) boyunca cerhhahi  yaklaşımlar istemez.

 

"Pek çok farklı oral ajan, çeşitli düzeylerde akademik titizlikle çalışılmıştır. Ne yazık ki, şu anda oral ilaçları destekleyen güçlü bir kanıt yoktur ve  kılavuzlar   aslında E vitamini, aminobenzoat potasyum ve tamoksifen, "diyor Ben kendi  hastalarımda özellikle hafif sertlşeme bozukluğu  olan hastalarda, erektil disfonksiyonun  tadalafil gibi oral fosfodiesteraz-5 inhibitörlerini sıklıkla kullanıyorum. Çeşitli kremlerde tedavi olarak denenmiştir , ancak anlamlı bir fayda görülmemiştir çoğu hasta için ve kremler   tedavi araçlarının rutin bir parçası değildir.

 

Penil traksiyon, penis çekme  tedavisi, PD'nin hem akut hem de kronik fazlarında kullanılabilen mükemmel bir seçenektir Birkaç farklı traksiyon sistemi mevcuttur ve PD için traksiyon tedavisini desteklemek için hem temel bilim hem de klinik veriler vardır Çekiş cihazları sarkık penise gerilim uygular. Kuvvet, penis plağına çevrilir ve mekanotransdüksiyon olarak bilinen biyomekanik bir işlemle yeniden şekillenmeyi destekler.

Penil traksiyon terapisi, bazı hastalarda penis uzunluğunu güvenilir bir şekilde artırdığı gösterilen tek cerrahi olmayan tedavidir. Bu sonuç, özellikle penis uzunluğu kaybının PD'nin en yıkıcı sonucu olduğunu düşündüğü için özellikle önemlidir Yakın zamana kadar, mevcut veriler, nispeten mütevazı faydalar elde etmek için penil traksiyon terapisinin altı aya kadar günde üç ila sekiz saat yapılması gerektiğini öne sürüyordu.

2019'da yapılan klinik bir çalışmada , hastaların üç ay boyunca günde 30 ila 90 dakika süreyle  penil traksiyon sistemi kullanıldı

Bu çalışmada, tedavi kolundaki hastaların% 75'inden fazlası, penis eğriliğinde ortalama 17 derece (% 27'si 20 derece veya daha fazla iyileşme ile) objektif iyileşme gerçekleştirdi ve hastaların% 94'ü gerilmiş penis uzunluklarında iyileşme fark etti. ortalama 1,6 cm (2 cm veya daha fazla uzunluk artışı ile% 29). Bu sonuçlar mütevazı görünse de, uzunluk kaybından ciddi şekilde rahatsız olan PD hastası için herhangi bir klinik kazanç genellikle oldukça anlamlıdır. "Bu cihazla ilgili istenmeyen olaylar geçiciydi ve hiçbir hastanın tedaviyi tamamlamasını engellemedi

"Sonuç olarak, Peyronie hastalığı yaygın ancak tam olarak anlaşılmamış bir durumdur. Cerrahi en kesin tedavidir, ancak birçok hasta daha hafif bir yaklaşım arzulamaktadır ve bu tercih özellikle semptom başlangıcından sonraki altı ila 12 ay boyunca geçerlidir. Tedavi seçenekleri bağlı olarak değişir hasta tercihine, temel erektil fonksiyona ve semptom süresine göre.

"Cerrahi olmayan yaklaşımlar isteyen hastalar için, tek başına oral tedavilerin hastaya önemli fayda sağlaması olası değildir, oysa penil traksiyon terapisi ve intralezyonel enjeksiyonlar, birçok hasta için penis eğriliğinde mütevazı ancak genellikle anlamlı iyileşmeler sağlayan mükemmel seçeneklerdir."

Daha fazla bilgi için

Ziegelmann M, vd. Peyronie hastalığı olan erkeklerde yeni bir penil traksiyon cihazının sonuçları: Randomize, tek kör, kontrollü bir çalışma. Üroloji Dergisi. 2019; 202: 599.

Nehra A, vd. Peyronie hastalığı: AUA kılavuzu. Üroloji Dergisi. 2015; 194: 745.

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

bulanik-idrara-ne-sebep-olur
Bulanık İdrara Ne Sebep Olur?

Bulanık idrar, özellikle  nedeni bilinmiyorsa, rahatsız edici olabilir. Bazen dehidra…

prostat-tedavisinde-en-iyi-yontemler-nedir
Prostat Tedavisinde En İyi Yöntemler Nedir?

Prostat Tedavisinde En İyi Yöntemler Nedir?   Prostatınız büyüdüğünde ne yapaca…

erkekler-icin-cinko-neden-onemlidir
Erkekler İçin Çinko Neden Önemlidir?

Erkekler için çinko :Çinko insan vücudu için önemli bir eser elementtir. Vücudun büyü…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...