SAFRAN VE SERTLEŞME SORUNUNA İYİ GELİR Mİ?

a bowl of saffron

Bir kilo safran elde etmek için 75.000 çiçek gerekir.Çok yoğun emek ve çaba gerektiren bir olay.Buda yaklaşık 1 dönüm demektir.

 

Nadir ve renkli safran, yediğimiz yiyeceklere, giydiğimiz giysilere ve antik çağlardan beri hoşumuza giden kokulara göz kamaştırıcı bir lüks kattı. Ancak bu eski katkı maddesi hakkında gerçekten ne kadar bilgimiz var?

Safran Tam Olarak Nedir ve Nereden Gelir?

Safran, safran çiçeğinin (Crocus sativus) parlak kırmızımsı-turuncu ipliksi dişi kısımlarından (damga ve stil) yapılır. Mor çiçekli çok yıllık, iris ailesine (Iridaceae) aittir. Bir triploiddir, yani üç set kromozomu vardır. Bu aynı zamanda steril olduğu ve üremek için insan müdahalesine ihtiyaç duyduğu anlamına gelir. (1,2)

Safran muhtemelen Tunç Çağı'nda Yunanistan'da keşfedilmiştir. Bugün Avrupa ve Asya'da yetişir; İran, dünya safranının yüzde 85'ini üretiyor.

Ege Tunç Çağı'nda (MÖ 3000 ila 1000), şimdi Yunanistan'daki Girit adasında yaşayan Minoslular ve Mikenliler tütsü olarak safran yakarlardı. (4)Tanrıça İsis'e adanan eski Mısır tapınaklarında kullanılan bir aromatik olan kifi'nin bir bileşeniydi. (4) Avrupa Orta Çağları boyunca, baharat İspanya'ya Arap halkı tarafından tanıtıldı ve Batı Avrupa'da  boya ve ruh hali duzenleyici olarak kullanıldı. (1,6) Safran Hinduizm'de kutsal bir renktir ve Hindistan ulusal bayrağında bir renktir. (7,8) Kilo başına 2.000 $'a varan maliyetiyle dünyanın en pahalı baharatıdır. (9)South Beach Diet: How It Works, Phases, Pros and Cons, and More

Safran Besin Değerleri: 

0,7 grama (g) eşit olan 1 çay kaşığı safranın besin değerleridir. Kaloriler: 2,Protein: 0,08 g ,Karbonhidratlar: 0,46 g,Toplam diyet lifi: 0 g Kolesterol: 0 mg,Kalsiyum: 1 miligram (mg) ,Demir: 0,08 mg Magnezyum: 2 mg ,Fosfor: 2 mg,Potasyum: 12 mg ,Sodyum: 1 mg ,Çinko: 0,01 mg,C Vitamini: 0,6 mg ,Tiamin: 0,001 mg,Riboflavin: 0,002 mg,Niasin: 0,01 mg,B6 Vitamini: 0,007 mg,Folat, 0,651 mikrogram (mcg) A Vitamini: 4 (IU) 

Safran'a karakterini veren kimyasal bileşikler arasında harika aromasından sorumlu olan safranal; yoğun tonu için crocin; ve lezzetini veren pikrokrosin bulunur(11)

Safran'ın Sağlığa Olası Faydaları Nelerdir?

Geleneksel tıpta safran yaygın  afrodizyak,cinsel istek arttırıcı,ereksiyon güçlendirici , sinir yatıştırıcı, iştah uyarıcı ve adet döngüsü düzenleyici olarak kullanılmıştır. Ruh halini yükseltici özelliklere sahip olduğu düşünülür, aynı zamanda depresyonu gidermek için de kullanılmıştır. Zayıflamak için kullanıldığı gibi diğer şikayetler arasında öksürük, karın ağrısı, sindirim sorunları, ateş, yaralara bağlı ağrı ve kas spazmları bulunur. 

Hindistan'da küçük bir klinik çalışmada, altı hafta boyunca günde iki kez 100 mililitre sütte 50 mg safran alan sağlıklı gönüllüler, sadece süt alan kontrol gönüllülerine göre kanlarında lipoproteinlerin yüzde 42 daha az okside olduğu belirlendi .Kandaki lipoproteinlerin oksidasyonu, ateroskleroz (plak birikmesi nedeniyle arterlerin daralması) ile ilişkilidir. (13)

yayınlanan küçük bir randomize kontrollü klinik çalışma Avicenna Journal of Phytomedicine'de , safran takviyelerinin metabolik sendromlu insanlar üzerindeki etkisini inceledi ve araştırmacılar, vücut ağırlığının kilogramı başına günlük 100 mg baharat dozunun tedavi ettiği sonucuna vardı. (14)

yayınlanan beş randomize kontrollü çalışmanın gözden geçirilmesi Journal of Integrative Medicine'de , safran takviyelerinin  antidepresanlara benzer şekilde etkili olduğu belirlendi.

Son olarak, Mart 2022 Bitkisel Tıp Dergisi'nde sertleşme sorunu için etkili ve güvenli bir tedavi olabileceğini buldu .Çalışmada, altı hafta boyunca günde iki kez 15 mg safran kapsülü alan minimal  orta derecede sertleşme bozukluğu olan  erkeklerde, plasebo alan erkeklere göre iktidarsızlık problemi ciddi oranda düzelmişti.

Özetle, safranın bazı umut verici potansiyel sağlık yararları vardır, ancak baharatın gerçek etkilerinden emin olmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. 

Safran En İyi Günlük Doz Nedir?

Sıklıkla belirtilen maksimum günlük safran dozu günde 1.5 gr 'dır. Bu sadece 2 çay kaşığı baharattan biraz fazladır. 16) ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) safranı, insan tüketimi için genellikle güvenli olarak kabul edilen bir madde olarak listeliyor. (18)

Safran'ın Yan Etkileri veya Sağlık Riskleri Var Mıdır?

Safran, en sevdiğiniz yemekleri renklendirmek ve tatlandırmak için kullanacağınız miktarlarda ve takviyelerde herhangi bir risk taşımamaktadır.2017 yılında yayınlanan klinik çalışmaların gözden geçirilmesi İran Temel Tıp Bilimleri Dergisi'nde, safranın toksisitesini inceledi ve terapötik dozların 200 mg ila 400 mg aralığında olduğunu kaydetti. (19) İnternette satılan safran kapsülleri genellikle 100 mg veya daha az içeren porsiyonları listeler.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, günde yaklaşık 9,5 yemek kaşığı (yemek kaşığı) safran olan 20 g'lık bir safranın yutulması ölümcül olabilir. 5 g'dan (2½ yemek kaşığı) daha küçük dozlar, kusma, rahim kanaması ve kasılmalar, kanlı ishal, idrarda kan, baş dönmesi, uyuşukluk ve ciltte ve mukoza zarlarında sararma ve burun, dudaklarda kanamayave göz kapakları.Kan sulandırıcı kullanan kişilerde dikkatli kullanılması gerektiği konusunda da uyarıyor vardır. (12)

Kan Sulandırıcılar ve Kanama Riski: Bilinmesi Gerekenler

Safran Kilo Kaybına İyi Gelir mi? 

Safran, sağlıklı bir kilo vermenize veya korumanıza yardımcı olabilir, ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.yayınlanan küçük, randomize, çift kör ve plasebo kontrollü bir çalışma, Kardiyovasküler ve Göğüs Araştırmaları Dergisi'nde koroner arter hastalığı olan orta yaşlı insanlara baktı. Sekiz hafta boyunca günde 30 mg safran sulu özü veya 30 mg krosin (safrana rengini veren kimyasal bileşik) verilenlerin kilo verdiklerini, iştahlarının azaldığını ve diğerlerine göre daha az kalori aldıklarını buldu. kontrol grubu, ekstreyi alanlar arasında en iyi sonucu aldı. (21) Ancak yazarlar, bulguların daha uzun çalışma süresi ve çeşitli dozlarla daha büyük bir grupta doğrulanmasını önerdiler.

 

Safran'ın Fiyatı ve Şekli, Kalitesi Hakkında

Safran, hasat edilme ve işlenme şekli nedeniyle maliyetlidir. Elle yetiştirilmeli ve hasat edilmelidir. Steril bir bitki olduğu için, daha fazlasını oluşturmak için soğanları (ampul benzeri kökler) bölerek aseksüel olarak çoğaltılmalıdır. (22) Her yıl çiçek açar ve her mor çiçek, cımbızla hasat edilen ve daha sonra kurutulan üç hassas koyu kırmızı iplik (stigma) verir. (23

Safran üretmenin ne kadar pahalı olduğunu göz önünde bulundurarak, safran üzerinde bir pazarlık yapmanın - diyelim ki birkaç dolar - hiç iyi değildir  çok kalitesiz bir mal alabilirsiniz. (24) The Independent , bazılarının sadece yüzde 10 gerçek safran olduğunu ortaya çıkardı. (25)

Dolandırılmamak için zerdeçal, kırmızı biber ve hatta ağaç kabuğu ile kesilebilecek öğütülmüş şeyler yerine safran iplikleri satın alın. Gerçek şey olsa bile, öğütülmüş baharat lezzetini daha çabuk kaybeder. Bunun yerine, bir ucunda ince sarı bir kıvrım olan (ancak uzun olmayan - bu tarzdır ve sadece ölü ağırlık ekler) ince ve hatta uzun boyutta olan iplikleri arayın. Kırmızı ipliğin diğer ucunda trompet benzeri yivler göreceksiniz. İplik havlı bir kokuya veya görünüme sahipse, tağşiş edilmiş veya sahte olabilir. (24,26)

Bir veya iki iplik deneme şansınız varsa, küçük bir kapta ılık suya bırakın. İplikler şeklini koruyarak suyun iki dakika içinde parlak, berrak bir sarıya dönmesini bekleyin. Gri renk olursa  veya iplikler deforme olmuşsa, büyük olasılıkla karıştırılmış bir numuneniz vardır. (24)

İplerde hoş bir aroma ve kırılganlık arayın. Bunları küçük bir cam kavanoz gibi sıkıca kapatılmış bir kapta, serin ve karanlık bir yerde altı aya kadar saklayın - nem safranın bozulmasına neden olur. Bu süreden sonra iplikler lezzetini kaybetmeye başlar. (26)

İran'dan gelen safran en iyi üne sahiptir, onu İspanya'dan gelen ve son derece regüle edilen safran izlemektedir. İspanyol safranının en yüksek derecesi kupadır. (24)

Nasıl Pişirilir

Küçük bir tutam safran uzun bir yol kat eder. Kendine özgü sarı renginin ve tuzlu tatlılığının tadını çıkarmak için çoğu yemekte ihtiyacınız olan tek şey budur. Bir tutamın ne olduğu hakkında bir fikir edinmek için, 1 çay kaşığı safran ipliğinin yaklaşık ⅛ çay kaşığı öğütülmüş safrana eşit olduğunu unutmayın. Safran ipliklerinin tam aromasını ortaya çıkarmak için, kısa bir süre sıcak suda bekletin veya ılık bir tavada kurutun ve ardından bir kaşığın tersiyle toz haline getirin. (26)

 

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

vajinismus
Vajinismus

  Vajinismus cinsel ilişkinin zorlu ya da imkansız olmasına neden olan vajinal kaslar…

Korona virüsü sertleşme bozukluğu yaratır mı?  Covid 19' un  testosteron ve Erkek üremesi üzerine etkisi nedir ?

Korona virüsü sertleşme  bozukluğu sertleşme bozukluğu yaratır mı?  Covid 19' un  …

mesane-kanseri-nedir
Mesane Kanseri Nedir?

  Mesane (idrar kesesi) kanseri, mesanenin duvarını yapan dokularda kaynaklanan kötü …

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...