Semen hacmi nasıl artırılır

Semen hacmi nasıl artırılır

Meni miktarı günden güne değişebilir; birkaç faktöre bağlıdır. Bazı tıbbi durumlar, meninizin hacminde değişikliklere neden olabilir. Meni üretimini artırmak için tıbbi onaylı bir ilaç veya yöntem yoktur. Semen hacmini artırmak için deneyebileceğiniz düşük teknolojili, masrafsız bir şey var: boşalmayı birkaç gün ertelemek. Ancak artan semen üretiminin cinsel yaşamınız veya doğurganlığınız üzerinde (eğer varsa) fazla bir etkisi yoktur.

 

 • Daha fazla meni nasıl üretilir

 • Seminal sıvı nedir?

 • Daha fazla meni, daha iyi sperminiz olduğu anlamına mı geliyor?

 • Semen hacmi ve cinsiyeti

 • Semen hacmindeki değişikliklere ne sebep olur?

Bir noktada, boşalmalarınızın yeterince meni üretmediğinden veya meninizin yeterince baskı yapmadığından endişelenebilirsiniz. Bu, kendinizi porno yıldızlarıyla karşılaştırmanın bir sonucu olabilir (her zaman kazanamayan bir fikir); boşalma hacminin   doğurganlık, cinsel güç veya erkeklik ile bağlantısı olduğu fikri yanlış bir fikirdir .

İşte sperm hacmi hakkında bilmeniz gerekenler, bunun ne anlama geldiğine dair gerçekler 

Daha fazla meni nasıl üretilir

Semen hacmini artırmak için deneyebileceğiniz düşük teknolojili, masrafsız bir şey var. Sık sık mastürbasyon yapıyorsanız veya seks yapıyorsanız, bu boşalma miktarını azaltabilir . Birkaç gün beklerseniz, meni hacminiz artacaktır. Bir çalışma, boşalmadan sonraki ilk dört gün boyunca, semen hacminin boşalma olmadığında günde yaklaşık %12 arttığını buldu ( Carlsen, 2004 ).

İnternette veya vitamin mağazalarında, penis boyutundan testosteron düzeyine ve meni üretimine kadar erkekliğin ve erkek cinsel sağlığının çeşitli yönlerini artırdığını iddia eden çok sayıda takviye bulacaksınız. 

Semen artırıcı özelliklere sahip olduğu söylenen bazı takviyeler arasında lesitin, çinko , D3 vitamini, ashwagandha , maca , çemen, amino asitler ve D-aspartik asit bulunur. Onlarla ilgili anekdot niteliğindeki çevrimiçi olumlu  referansları bulabilirsiniz . Ama kanıt düzeyi yüksek bilimsel çalışmalar bulmak  mümkün değil.

Seminal sıvı nedir?

Boşalma ile penisten çıkan şey de nedir? Birçok erkek meni ve spermin birbirinin yerine geçebilecek terimler olduğunu düşünür, ancak meninin çok azı aslında spermden oluşur. Semen, testisleri, prostatı, seminal vezikülleri ve bulbourethral bezleri içeren oldukça ayrıntılı bir ortak yapımdır ( Lavrentschuk, 2016 ):

 • Seminal veziküller -mesanenin arkasındaki kese benzeri iki bez- meni haline gelen sıvının yaklaşık %50 ila %65'ini salgılar. 

 • Prostat bezi, spermi besleyen ve taşıyan prostat sıvısı üretir; Semen hacminin yaklaşık %20 ila %30'unu üretir. 

 • Sadece %5'i testislerde üretilen spermdir. 

 • Son olarak, bulbourethral bezleri (Cowper bezleri olarak da bilinir) -penisin tabanına yakın bezelye büyüklüğündeki bezler- her şeyi kapatan bir yağlayıcı sıvı salgılar.

image

Erkekler boşalırken yaklaşık 1.5 ml ila 5 ml semen üretir ( NIH, nd ).

 Daha fazla meni, daha iyi sperminiz olduğu anlamına mı geliyor?

Çoğu durumda, bir erkeğin sperm sağlığı – sperm sayısı ve sperm hareketliliği dahil – ürettiği meni miktarı ile ilişkili değildir. 

Bir uyarı: Düşük sperm sayısı nedeniyle kısır olan birkaç erkek, düşük semen hacmi yaşayabilir ( Roberts, 2009 ). Ama mutlak  anlam taşımaz.

Semen hacmi ve cinsiyeti

Aynı şekilde, çıkardığınız meni miktarı da cinsel kuvvetinizi göstermez Bazı çalışmalara bir göz atalım.

Cinsel Tıp Dergisi'nde 2018 yılında yayınlanan bir araştırmanın, erkek boşalma hacminin ve yoğunluğunun seks sırasında kadınların zevkini ve orgazmlarını nasıl etkilediğine dair ilk çalışma olduğu bildirildi. Çalışma, cinsel açıdan aktif 240 heteroseksüel kadını araştırdı ve şunları buldu ( Burri, 2018 ): 

 • Kadınların sadece %13'ü eşlerinin dışarı atılan ejakülat miktarını kendi cinsel çekiciliklerinin bir yansıması olarak değerlendirdi.

 • Kadınların yarısı, seks sırasında partnerlerinin boşalmasının "çok önemli" olduğunu düşündü.

 •  
 • Semen hacmindeki değişikliklere ne sebep olur?

 • Birçok durum ejakülatınızın hacminde değişikliklere neden olabilir. Birincisi yaş , yaş ilerdedikçe meni miktarında azalma  yaygın görülen bir durumdur.

 • İyi huylu prostat hiperplazisi veya BPH : İdrar yapma zorluğuna, sık veya daha acil idrara çıkma veya zayıf bir akıntıya neden olabilen prostat büyümeside  meni miktarında azalma yaratabilir.i

 • Prostatit : Meninin renginin, kıvamının ve kokusunun değişmesine de neden olabilen prostat iltihabı .

 • Prostat büyümesi için kullanılan ilaçlar.

 • Batın ameliyatları ,radyoterapi,  Omurga ameliyatları boşalmanın sinirsel mekanizmalarını bozmaktadır.

 • Semen hacmiyle ilgili endişeleriniz varsa, kapsamlı bir tıbbi öykü alabilecek ve tam bir muayene yapabilecek bir sağlık uzmanına danışmak iyi bir fikirdir. Ve cinsel yaşamınızı ve cinsel işlevinizi iyileştirmek için sihirli mermiler aramak yerine, sağlıklı olduğunuzda cinsel sağlığınızın tüm yönlerinin daha iyi olacağını hatırlamak daha iyi bir yaklaşımdır. 

Dengeli, besleyici bir diyet yemek, düzenli egzersiz yapmak , stresi azaltmak, tütün ve eğlence amaçlı ilaçlardan kaçınmak ve ılımlı bir şekilde alkol almak gibi yaşam tarzı değişiklikleri yapmak, kardiyovasküler ve genel refahınızı iyileştirecektir. Bu, kan akışını, ereksiyonlarınızın kalitesini ve seks için sahip olduğunuz enerji miktarını artırabilir, bu da yalnızca sizin (ve varsa partnerinizin) yatakta iyi vakit geçirme olasılığını artırabilir.

REFERANSLAR

SORUMLULUK REDDİ

Herhangi bir tıbbi sorunuz veya endişeniz varsa, lütfen sağlık uzmanınızla görüşün. Sağlık Rehberi hakkındaki makaleler, tıp topluluklarından ve devlet kurumlarından alınan hakemli araştırmalar ve bilgilerle desteklenmektedir. Ancak bunlar profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavinin yerini tutmaz.

 

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

hidrosel
Hidrosel Nedir ?

Hidrosel, testisleri çevreleyen kılıfların arasında normalden daha çok sıvı bulunması…

Andractim jel penis büyümesi
Dihidrotestosteron andractim jel

Androjenler endojen steroid hormonlardır. Dehidroepiandrosteron (DHEA), androstenedio…

D-Aspartik Asit

D-asparD-aspartik asit (D-AA), testosteron sentezinin bir amino asit düzenleyicisidir…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...