Adrenal Androjenler Ve Hormonal Planda Rolü

Adrenal androjenler dehidroepiandrosteron, dehidroepiandrosteron sülfat ve androstenedion içerir.

Androstenedion adrenal bezlerde ve cinsiyet bezlerinde oluşur. Sıralı olarak estradiyole dönüştürülebilen hem testesteron hem de estronun oluşumu için bir ara ürün. Androstenedionun bir androjen olarak aktivitesi, testesteronun aktivitesinin yaklaşık% 20’sidir. Erkeklerde, androjen eksikliği tanısında, androstenedion düzeyinin belirlenmesinin klinik değeri yoktur.

Dehidroepiandrosteron sülfat (DHEA sülfat, DHEA-C) , adrenal bezlerin ana seks steroididir, testesteron ve östradiol öncüsüdür. Testesteron aktivitesinin% 10’unu oluşturan, düşük bir androjenik aktiviteye sahiptir. Bununla birlikte, kandaki yüksek konsantrasyon, 100 veya 1000 kez testesteron konsantrasyonunu aşan ve aynı zamanda SHBG’ye olan zayıf afinitesi nedeniyle biyolojik aktivitesi artmaktadır.

Serumdaki DHEA sülfat içeriği, adrenal androjenlerin sentezi için bir belirteçtir.

DHEA-C’deki yaşla ilişkili azalma, yaşlanma süreciyle yakın ilişki içinde olduğu ve konsantrasyonunun bir kişinin kronolojik yaşını belirleyebileceği bir temel sağlamıştır (NP Goncharov, 2004).

Düşük bir DHEA sülfat seviyesinin, yaşlanmanın fizyolojik ve patolojik etkilerinin gelişimine katkıda bulunabileceği varsayılmaktadır. Bununla birlikte, çeşitli çalışmalar, DHEA-C’nin yaşa bağlı değişikliklerin gelişiminde ve ilerlemesinde azaltılmasının rolü hakkında karışık sonuçlar vermektedir.

Dehidroepiandrosteron (DHEA), adrenal bezler tarafından kan içine salgılanır ve konsantrasyonu, DHEA sülfat konsantrasyonundan yaklaşık 300 kat daha azdır. Vücutta, androstenedion, testesteron ve dihidrotestesteronmetabolize edilir. Bazı yazarlara göre, 50 yaş altındaki DHEA yoğunluğu 30 yaşın altındaki erkeklerdekine kıyasla% 30 daha düşüktür.

Bazı yazarlar DHEA düzeyindeki azalmanın refah duygusunun azalmasına yol açtığını öne sürmektedir. Ancak, bu konuda hem olumlu çalışmalar hem de plaseboya kıyasla sonuç göstermeyen çalışmalar vardır.

Böylece, periferik dokulardaki adrenal androjenler testesterona dönüşebilir. Testis testesteronuna kıyasla hormonlara katkılarının önemsiz olduğuna inanılmaktadır.

Adrenal androjen düzeyindeki artış, ilk defa 7-8 yaşlarında görülür ve ergenliğin ortasına kadar sürer. Yaşla birlikte sadece testiküler değil aynı zamanda adrenal androjenlerin salgılanmasında da azalma olduğu ve adrenal androjenlerdeki azalmanın daha erken gerçekleştiği gösterilmiştir. Yaşlanma ile ilgili bazı teoriler, melanopoz ile birlikte melanopoz (melatonin azalması), somatotropik hormon (somatopause), testiküler androjenler (andropause) gibi yaşla ilişkili değişikliklere neden olan adrenal androjenler (adrenopoz) dahil olmak üzere bozulmuş sentezi erkeklerde yaşa bağlı bozuklukları açıklar.

Sonuç Olarak

Şu anda, yaşlanma belirtilerini azaltmak için DHEA replasman tedavisinin birçok destekçisi vardır. Ancak, bu konuyla ilgili çalışmalar konusunda mutabakat yoktur, çünkü bu konudaki çalışmalar belirsizdir.

Genel olarak, DHEA-sülfat ve DHEA’nın, özellikle yaşa bağlı androjen eksikliği olan yaşlanan erkeklerde değiştirilmesi gerektiğine dair bir değerlendirme, daha ayrıntılı bir araştırma gerektirir.

Sosyal Medyada Paylaş:

Soru Sor

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Erkeklerde Hipogonadizm Belirtiler ve tedavisi

  Erkeklerde  Hipogonadizm Belirtileri ve tedavisi   Erkek hipogonadizmi…

kortizol-fonksiyon-norm-ve-patoloji
Kortizol – Fonksiyon, Norm Ve Patoloji

Kortizol glukokortikoidler grubuna aittir ve vücudun adaptasyon mekanizmalarını düzen…

erkeklerde-fsh-norm-ve-patoloji
Erkeklerde Fsh – ne zaman yüksek ne zaman normal

FSH (folikül uyarıcı hormon), seks bezlerinin işleyişinin düzenlenmesinde rol oynayan…

E-Bültene Kayıt Olun!

E-Bülten’e kayıt olarak en yeni haberler, duyurular ve güncellemelerden ilk siz haberdar olabilirsiniz...